To idietero tis Aeroporias - isxyei akoma...?

Θα συμφωνήσω με τους περισσότερους. Το αεροπορικό ταξίδι είναι προβλέψιμο, συνηθισμένο, συμβατικό και για τους περισσότερους δεδομένο. Γι' αυτό και έχει χάσει λίγη από την αίγλη του. Και εννοείται ότι το όλο σκηνικό στα σύγχρονα αεροδρόμια έχει κάνει τα πράγματα σαφώς πιο "αποστειρωμένα".

Αλλά, από την άλλη, εξακολουθεί να είναι κάτι μαγικό. Ακόμα θυμάμαι τις πρώτες μου πτήσεις ταξιδεύοντας μόνος. Φρόντιζα να είμαι πάντα καλοντυμένος, φρεσκοξυρισμένος κλπ, γιατί μου φαινόταν κάτι το ιδιαίτερο (και δεν έχουν περάσει και πάάάρα πολλά χρόνια από τότε).

Απλώς, τώρα που ο περισσότερος κόσμος είναι εξοικειωμένος με την πτήση, ίσως η μαγεία του αεροπορικού ταξιδιού να βρίσκεται αλλού, με άλλη έννοια πλέον. Γοητεύεσαι όταν γνωρίσεις τον κόσμο της αεροπορίας, όταν δεις τα πράγματα που οι απλοί επιβάτες δεν προσέχουν, όταν καταφέρεις να παραμερίσεις το πέπλο "αποστείρωσης" και αφήσεις τον εαυτό σου να δει όλα αυτά που πολύ όμορφα ανέφερε ο Χρήστος στην αρχή και ο seven4seven αργότερα.

Γι'αυτό και δεν είναι κακό που τα πράγματα έχουν αλλάξει. Απλώς, η μαγεία του αεροπορικού ταξιδιού είναι πλέον αισθητή σε αυτούς που την αναζητούν.



Υ.Γ. Πραγματικά πολύ καλό topic! Έξω από τα συνηθισμένα. Μπράβο Χρήστο!
 
Pragmatika wraio thema...

...alla prepei na diafwnhsw me tous perissoterous. Sigoura i aeroporia den eixe tin aigli pou eixe paleotera...opws proanaferate to idio sinevi kai me ton kinimatografo, me to treno, me to autokinito (oxi omws me to sex! imarton...), ktl....

Omws egine ena metaforiko meso prosito ston poli kosmo...ti kalitero apo auto?? dld tha eprepe na parameinei mia ipiresia proorismeni mono gia tin elite autis tis gis? kai kala kanei o Simitis kai o kathe Simitis kai stelnei tous voithous na paralavoun ta eisitiria...giati kserei oti den prokeite na taksidepsei me allous 10 "Simitides" alla me allous 300 "Papadopoulous"!!!!


kaka ta psemata...i politiki aeroporia exei voithisei ta megista gia na mikrinoun oi apostaseis, gia na mporoun oi perissoteroi twn aplwn anthrwpwn na taksidepsoun gia diakopes, douleia, na episkeftoun tis oikogeneies tous me tropo grigoro kai apotelesmatiko!

Mporei to aeroplano gia mena na min simenei tosa polla apo aisthitikis pleuras opws gia esas, alla simenei polla kai to agapw gia to gegonos oti einai to pio apotelesmatiko meso metaforas (kai tha xarw akoma pio poli an ginei akoma pio "mazikis").

H aiglh gia tin opoia milate einai katadikasmeni na xathei mazi me tin elite pou apolamvane tin aeroporia gia polla xronia mexri simera! Einai gia mena anagaio kako. An thelete parte to paradeigma tou autokinitou...pws itan tin dekaetia tou 20? kati to opoio oloi thaumazane, gia to opoio oloi milagane kai grafane oles oi efimerides tis epoxis........alla kati to opoio apolamvanane mono mia merida anthrwpwn. Mexri pou irthe o Henry Ford (i Southwest tis epoxis kata ena tropo) kai arxise na paragei panomoiotipa autokinita me tin sesoula! To apotelesma??? ena autokinito gia olous alla i mageia eksafanistike mazi me tin maziki paragwgh...


Tha simfwnisw me ton George se ena pragma...i aigli den exei xathei mono gia autous pou to agapane pragmatika to aeroplano kai panta tha vriskoun logous gia na "pwrwnontai" me auto. An eksafanistoun oi mauroi kapnoi kai i mirwdia tis kirozinis tha "pwrwthoun" me to megethos, me ta IFE, ktl....

Kalo einai na anapoloume pou kai pou tin palia epoxi alla nomizo oti prepei na xairomaste pou i politiki aeroporia ginete pio prositi ston kosmo kai pio filiki sto perivallon!
 
Μην ξεχνατε οτι ολοι μας το βλεπουμε λιγο ιδιαιτερα το θεμα αυτο. Δεν μπορουμε να ειμαστε αντικειμενικοι για ενα θεμα που σιγουρα ειναι η μιση ζωη μας... Τουλαχιστον για μενα ετσι ειναι! Η αεροπορια θα ειναι για μας παντα ενα απο τα πιο ιδιαιτερα κομματια του εαυτου μας.
Οπως ειπε και ο 7-4-7, οταν βλεπω ενα overflying αναρωτιεμαι ποιοι να ειναι μεσα, που να πηγαινει, απο που ερχεται... Οταν βλεπω μια απογειωση ευχομαι καλο ταξιδι ακομα και οταν δεν ταξιδευει καποιος γνωστος μου. Οταν ανοιγει μια εταιρεια χαιρομαι... Οταν κλεινει μια εταιρεια, λεω "κριμα"... Για να μη σας πω τι παθαινω οταν ανοιγω τα album με τις παλιες φωτογραφιες μου απο το LGAT και οχι μονο! :cry:
Η αιγλη της αεροποριας ΔΕΝ υπαρχει πια, ή φυτοζωει! Και μιλαω για τον μεσο ανθρωπο. Δεν υπαρχει πια εκεινο το εκπληκτικο συναισθημα του "πεταω" αφου εχει γινει συνηθεια πλεον. Ακομα και οι αφιξεις και αναχωρησεις των συγγενων και φιλων δεν εχουν αυτη τη συναισθηματικη φορτιση που ειχαν καποτε.
Γι αυτο φιλοι, ας κρατησουμε αυτη τη φλογα αναμενη :hello?: . Ουτως ή αλλως ξερουμε οτι κανεις δε θα μας τη σβησει. Μπορει και ενας train-spotter να σκεφτεται το ιδιο και να νοιωθει την ιδια φλογα. Αλλα παντα η ιδεα μιας Πτησης θα εχει τη δικια της ξεχωριστη και μια πιο ιδιαιτερη θεση για ολους μας. :thx:
 
Μιας και δεν είχα πρόσβαση στο net, ας παραθέσω μερικές απόψεις πάνω στο θέμα τώρα ...αν και συμφωνώ με πολλά από αυτά που έχουν γραφτεί ήδη.

Βλέποντας το θέμα αντικειμενικά πιστεύω πως το ιδιαίτερο της αεροπορίας -μιλώντας γενικά- έχει χαθεί. Οι λόγοι αναφέρθηκαν παραπάνω: ευκολία κράτησης και αγοράς εισιτηρίου, φθηνά εισιτήρια, βελτίωση αεροδρομίων, ασφάλεια πτήσεων (παλιότερα τα συχνότερα ατυχήματα ή οι αεροπειρατείες ήταν αποτρεπτικός παράγοντας και δημιουργούσε μία αβεβαιότητα στον επιβάτη) κτλ... Ωστόσο πιστεύω στην Ελλάδα υπάρχει ακόμα (λιγότερα απ' ότι πριν 20-30 χρόνια αλλά υπάρχει) μια αίγλη όσο αφορά το αεροπορικό ταξίδι και το πως το βλέπει ο κόσμος σε σύγκριση με το μέσο Ευρωπαίο ή ακόμα περισσότερο με τον μέσο Αμερικάνο. Και ίσως αυτό να μην συμβαίνει στην Αθήνα... ωστόσο σε επαρχιακές πόλεις δεν είναι και ό,τι πιο συνηθισμένο να πετάς με αεροπλάνο, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που δεν έχει πετάξει ποτέ και επίσης συνεχίζω να βλέπω κόσμο που έχει ένα "ύφος" όταν μπαίνουν σ' ένα αεροδρόμιο ή σ' ένα αεροπλάνο λες και κάνουν κάτι ιδιαίτερο... Συναντάς ακόμα δηλαδή, που & που, μια "κοσμοπολίτικη αύρα" αλλά σαφώς λιγότερο απ' ότι στο παρελθόν.


Βλέποντας το θέμα υποκειμενικά, η αεροπορία θα συνεχίσει να με συγκινεί έπ’ άπειρον... είτε βρίσκομαι στον αέρα, είτε είμαι ένας απλός επισκέπτης στο αεροδρόμιο, είτε απλώς κοιτάω ένα αεροπλάνο που περνάει έξω από το παράθυρο μου ή πάνω από το σπίτι μου... Θα αναρωτηθώ πού πάει? από πού έρχεται? τι εταιρεία είναι?... Με το ψάξιμο μου και βαθύτερη ενασχόληση τα τελευταία χρόνια με το hobby, πολλά από τα ερωτήματα αυτά δεν μένουν αναπάντητα όπως παλιότερα. :p :p Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πετάω καθημερινά και να κάνω ταξίδια μονάχα για το "αεροπορικό ταξίδι" αυτό καθεαυτό... Κλασσικά (όπως πολλοί άλλοι εδώ μέσα), προτιμώ όσα περισσότερα connections γίνεται, όσο μεγαλύτερης διάρκειας αναμονή σε αεροδρόμιο γίνεται (για βόλτα, spotting κτλ.)... όσο περισσότερες στάσεις σε μια πτήση είναι δυνατό... (ιδανική πτήση π.χ. η ΟΑ080)... τα αντίθετα δηλαδή από αυτά που επιθυμεί ένας τυπικός επιβάτης....


seven4seven":6jihprdg said:
Άλλη εποχή, άλλη φάση! Πόρωση η οποία χτυπάει maxima όταν σκέφτομαι πως η πιλοτάρα μέσα το φέρνει στο χέρι, γιατί δέν έχει auto-land ή δέν ξέρω κι εγώ τί άλλο! ;)

Πάντως δεν ξέρω Alex τι κάνουν σε σας στην Αθήνα (απ' ότι ξέρω στον Βενιζέλο επιτρέπονται μόνο I.F.R. προσεγγίσεις)... αλλά στη Θεσσαλονίκη - οπότε ο καιρός δεν καθιστά υποχρεωτική την I.L.S. προσέγγιση - οι πιλότοι προτιμούν συνήθως να φέρνουν τα αεροσκάφη visually στους διαδρόμους με αρκετούς απότομους ελιγμούς γύρω από το αεροδρόμιο ή την πόλη... οπότε και χωρίς autoland όλα αυτά... ;) :D
 
Apo tetoio 8ema de mporousa va apousiasw...malista to metefrasa stn dikia mou pou dev exei megalutero hobby apo ta ta3idia kai gi auto agapei idiaitera ta aeroplava, oxi ws fan, alla aspazetai to pa8os mou.

Loipov, 8a eimai suvtomos mia kai prolabate oi perissoteroi va me kalupsete. Nai, exei xa8ei n aigln, p.x., to exoume 3avapei me to LGAT, auta ta xrusa xrwmata tou nliobasilematos pou epefte pavw sto aerodromio, vai dev uparxei autn n idiaiterotnta pou npurxe palia. Bale tn pagkosmiopoinsn, bale to marketing pou mas bazouv sto trupaki kai xwvouv magazia pavtou (to spoudazw to avtikeimevo, dev evdiaferei twra), des stis H.P.A. pou exei ovtws givei lewforeio, vai gia to perissotero kosmo dev eivai pia auto to wow!

3erete kati omws? De me apasxolei, me apasxolei ti snmaivei gia meva. Opws eipe kai o seven4seven, otav blepw to aeroplavo, ta3ideuw kai egw, pervaw tn diadikasia apo to spiti mexri to aerodromio kai meta mesa sto aeroplavo gia kapou kai favtazomai pou paw kai pws zw tn ptnsn kai meta oses eznsa o idios. Pou kai pou pame sto HEL (EFHK) se eva kafe pou blepei stov 04r/22l kai exei olo to apron me tis die8ves ptnseis. Xazeuoume ta aeroplava me to kafe mas kai oveireuomaste, ekeivn tous proorismous kai egw tn ptnsn ka8eautn. Av oi perissoteroi to blepouv kati standard, de me apasxolei, egw zw to oveiro mou, zw tnv arrwsteia mou, tn trela mou. Gia meva 8a exei tov idio romavtismo pou eixe stis arxes 80 pou mikro paidaki zousa gia to "aeloplavo" tov idio romavtismo pou exei kai twra.

Tn Deutera petaw Rwmn, me Ryanair apo Tampere TMP, mesw Hahn me proorismo Ciampino, CIA. Mikra aerodromia, vees fwto, e3ereuvnseis....apo olo to ta3idi, to 70% eivai n diadikasia mpes / bges sto aeroplavo, mia akoma empeiria ekei psnla pou 8elw va eimai tn perissotern wra.

3avalew gia meva dev exei snmasia ti pisteuouv alln av8rwpoi, emeva eivai n aeroporia mou, to aerodromio mou, to oveiro mou kai vomizw kai gia sas TO PA8OS MAS. Gia meva pote de 8a eivai lewforeio n traivo...gia kapoious mporei va eivai opws kai kapoioi plnrwvouv xiliades Euro gia va ta3idepsouv me to Orient Express giati exouv trela me ta traiva...gia autous dev eivai tipota to aeroplavo, gia mas dev eivai tipota ta treva....

AVIATION kai tipota allo

Sugxarntnria gia to 8ema, brnka epitelous av8rwpous (pera apo tn simulation community) pou mporw va ekfrasw suvais8nmata pou alloi av8rwpoi de mporousav va ermnveusouv.

Filika,
 
Δηλώνω δημοσίως planesexual. Όταν θα υπηρετώ στα σύνορα θα περνάω την ώρα μου κάνοντας ερωτική εξομολόγηση στη φωτό του Σωκράτη κι όταν τελειώσω με το καλό σκοπεύω να του κάνω πρόταση γάμου!
ΥΓ: Δεν ξέρω τι κάνουν οι άλλοι, αλλά κάθε φορά που πάω με αεροπλάνο νοιώθω σαν να είναι η πρώτη μου φορα!
 
Παίδες,μιά και κάποιοι λένε οτι η αίγλη τής αεροπορίας έχει πλέον χαθεί,θα τους ρωτήσω πόσοι από αυτούς βλέπουν καθημερινά έξω από το παράθυρό τους στο γραφείο ή στο σπίτι,την Γή και τον ουρανό όπως φαίνεται από τα 35000 πόδια....

Πόσοι από αυτούς νοιώθουν καθημερινά αυτή την ιδιαίτερη αίσθηση τής στιγμής που "ξεκολλάς" από το έδαφος και αρχίζουν τα πάντα να μικραίνουν,ο ορίζοντας να μεγαλώνη και να μεγαλώνη.........και ξαφνικά τα σύννεφα που μέχρι πρίν λίγο τα έβλεπες από κάτω βρίσκονται τώρα ακριβώς πάνω από το κεφάλι σου,μέχρι που βυθίζεσαι μέσα σ'αυτά...
 
Top