Track aircraft on google earth

SARIDAKIS VASILIS":8vtc93ho said:
Για όσους δεν ξέρουν με το κλικ πάνω στο στίγμα βγάζει Hex ID που είναι 6ψηφιο το περνάτε στην παρακάτω σελίδα στο Mode S Code και βλέπετε νηολόγιο τύπο αεροσκάφους ...

http://www.gatwickaviationsociety.org.u ... lookup.asp

Εγώ έχω το sbs-1 στο laptop και για τα νηολόγια χρησιμοποιώ κάποιο παρόμοιο:

http://www.aiframes.org

Βέβαια τα περισσότερα αεροπλάνα δεν δίνουν ADS-B οπότε δεν φαίνονται στην οθόνη. Πολύ "συνεργάσιμα" είναι τα B737-400 kai A340 της Ολυμπιακής, καθώς και τα περισσότερα βρετανικά, ολλανδικά, γαλλικά και ισραηλινά.

Δυστυχώς δεν έχω ADSL για να τροφοδοτήσω το διεθνές κέντρο...
 
sv1xv":3t65u7tj said:
...Δυστυχώς δεν έχω ADSL για να τροφοδοτήσω το διεθνές κέντρο...

(Off topic)
Απορία: Γιατί δεν βάζεις; Οι τιμές έχουν πέσει στα EUR12 το μήνα για νέους πελάτες!
 
kalisperes!

5:37 Ελληνική
Βορεια του Μοναχου το SX-FIN!!!
S-type : 46992E
Type: Boeing 747-283B
Operator: Sky Express Cargo
:eek: !!! Φοβερο!
 
sv1xv":1w9dlft8 said:
Βέβαια τα περισσότερα αεροπλάνα δεν δίνουν ADS-B οπότε δεν φαίνονται στην οθόνη. Πολύ "συνεργάσιμα" είναι τα B737-400 kai A340 της Ολυμπιακής...
Επίσης τα RJ-100 της Aegean, SX-DV* , δίνουν σχεδόν πάντα στίγμα.

'Αλλη πληροφορία: η ΥΠΑ δεν θα επενδύσει σε αναβάθμιση των radar για mode-S, μέχρι να φτάσει το μαχαίρι στο κόκκαλο, λόγω υψηλού κόστους.
 
MIKE512":118gl41f said:
kalisperes!

5:37 Ελληνική
Βορεια του Μοναχου το SX-FIN!!!
S-type : 46992E
Type: Boeing 747-283B
Operator: Sky Express Cargo
:eek: !!! Φοβερο!

Αυτή τη στιγμή (1021) μπαίνει στην τελική για προσγείωση LGAV.
 
Βρε παιδιά, κάτι δε μου πάει καλά. Ή είμαι τελείως άσχετος.

Βλέποντας τις πτήσεις από το real time του Ελ.Βενιζέλου, ψάχνω να βρω τι αντίστοιχες πτήσεις στο find now του openatc. Δε βρίσκει καμία. Εν τέλει δίνω σκέτα το ΟAL να μου βγάλει όλες τις πτήσεις της Ολυμπιακής. Και μου βγάζει πτήσεις που...είτε έχουν προσγειωθεί είτε δεν έχουν απογειωθεί ακόμα. Στη στήλη βέβαια που λέει "last heard" έχει 5ψηφια και 6ψηφια νούμερα, που αν αναφέρονται σε δευτερόλεπτα πάει να πει ότι είναι πολλές ώρες πίσω. Κάνω κάτι λάθος; Χτες πάντως δε θυμάμαι τέτοιο πρόβλημα, αν και μόλις το είχα βάλει και το επεξεργαζόμουν.

Σημείωση: το ίδιο έκανα και για π.χ. την Iberia, και μου έβγαλε 5-10 πτήσεις με last heard κάτω από 1000s, και όλες τις άλλες στο στυλ της Ολυμπιακής.

Και κάτι τελευταίο: κάποιο tip έχετε για να μη μου κολλάει το google earth μετά από λίγα λεπτά που το τρέχω;
 
Hunting a Shadow":1fhay4dt said:
Και κάτι τελευταίο: κάποιο tip έχετε για να μη μου κολλάει το google earth μετά από λίγα λεπτά που το τρέχω;


F5 ;)
 
ΟΑ στα Γαλλικά παραλία με κατεύθυνση το Λονδίνο


17:05 (gr)
OAL269 FL285
Hex ID: 4690C4
GSP: 417kt
Alt: FL284
Airbus A340-313X

κάποιος ξεκίνησε αυτό το τοπικ για να καταστρέψει την εξεταστική μου! δεν εξηγείτε αλλιώς....
καλα να περνατε!

edit

17:14 Ελλ.
η παραπανω ΟΑ κανει κυκλους ανατολικα του Ηethrow

2nd edit

17:16
Κεντρικη αγγλια με κατ/ση Hethrow
CYP507 FL313
Hex ID: 4C800F
GSP: 490kt
Alt: FL314
Airbus A320-231
Eurocypria Airways
CYP507 FL313

3rd edit

17:30 ΟΑ μετα απο εναν ακομα κυκλο Approaching απο τα 1550ft ton 27L toy LHR.


4th edit
17:35
ΟΑ landed on LHR

eurocypria στα Γαλικα παραλια με κατ/ση Κυπρο!



5th edit
OA loading/unloading on terminal 2 ps. 203-207!
για ακομα μια φορα ΦΟΒΕΡΟ! :eek: :eek:




και η 265 της ΟΑ για Λονδινο!
11:17 κανει τριτο γυρο πανω απο το LHR

ρε παιδιά γιατί γίνετε αυτό? δεν δικαιούται η εταιρία κάποια αποζημίωση όταν έχει το αεροσκάφος να πετάει ενα τέταρτο πάνω από το αεροδρόμιο? Δεν είναι μονο τα καύσιμα είναι και η καθηστέριση της επιστροφής και τόσα άλλα… κυρίως ποιος ευθύνεται για αυτό?
 
Tα callsign είναι σύμφωνα με ICAO ή IATA;
 
Ενα live atc μας λείπει τώρα.....και αυτό ήτανε!! :mrgreen: :mrgreen:
 
Top