USA TOUR.

bari":aalewged said:
valentinovissi":aalewged said:
Γνωριζει καποιος αν χρειαζεται βιζα για να παει κανεις Καναδα????
βιζα απο εδω δε χρειαζεται να αποκτησεις, χρειαζεται μονο στα συνορα του Καναδα, ειναι δωρεαν και απο προσωπικη εμπειρια οφειλω να σου πω οτι παιρνει αρκετη ωρα και οι υπαλληλοι ειναι χειροτερα γαιδουρια απο τους αμερικανους....

Αγαπητά μέλη, πρόσφατα χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω την γη του Καναδά (Οττάβα) για τράνζιτ μετακίνηση με την Ερ Κάναντα. Η εμπειρία μου ήταν τόσο άσχημη που προσωπικά δύσκολα θα την χρησιμοποιήσω ξανά για τον ίδιο σκοπό. Ήταν δε τόσο "σκληρή μεταχείριση" που οι αμερικανικές αρχές που ακολούθησαν μου φάνηκαν σαν αδέρφια. Εκείνη δε την κοκκινομάλλα ανακριτή θα ήθελα πολύ να την πετύχω σε στιγμή αδυναμίας έμπροσθεν των ποδιών μου και εκλιπαρούσσα. Να προτιμάτε μεγάλα αεροδρόμια στον καναδά που έχουν πολλή κίνηση και περνάς περισσότερο απαρατήρητος.

δικός σας
 
Για να καταλαβω και εγω τωρα,παω στο Τοροντο στις 30 Νοεμβριου και φευγω την 1η Δεκεμβριου για το Σικαγο,θα με περασουν για ελεγχο ,ανακρισεις και τετοια??? :shock:
 
gmmour":1xvm8xzm said:
Φωτογραφία με ειδικές προδιαγραφές, συμπληρωμένη και εκτυπωμένη την αίτηση από το site, απόδειξη τράπεζας ότι πλήρωσες τα τέλη για βίζα, αν είσαι άντρας πρέπει να συμπληρώσεις και το 157 (που ρωτάει για στρατό και θέσεις εργασίας) και το διαβατήριό σου.

Όταν πας λοιπόν στο ραντεβού, δείνεις στον κυριούλη: διαβατήριο, εκτυπωμένη αίτηση από το site, την δεύτερη αίτηση (157) αν είσαι άντρας μπορείς να την έχεις και στο χέρι γραμμένη, την απόδειξη της τράπεζας και την φωτογραφία σου.
Σου κάνει μια-δυο τυπικές ερωτήσεις και την επόμενη μέρα πας και παίρνεις την βίζα.

Αν έχεις ελλαδίτικο διαβατήριο και δεν επίγεσαι, περίμενε μήπως μπούμε στο visa waiver και γλιτώσεις τα 100 Ευρώπουλα!


Την βίζα σου την στέλνουν πλέον με courier αφού πληρώσεις το αντίστοιχο αντίτιμο.

Ή κάνω λάθος;
 
Ναι, μπορεις να τους πεις να σου στειλουν το διαβατηριο (στο οποιο σου εχουν περασει την βιζα) με κουριερ εναντι ενος λογικου ποσου(δεν θυμαμαι ακριβως)!
 
Δεν κανεις λαθος αλλα μιλαμε για το ταξιδι που θα κανω απο τον Καναδα στις ΗΠΑ αν χρειαζονται αλλα πραγματα και απο τι μου λενε οι περισσοτεροι δεν χρειαζονται..........
 
Λοιπόν, για να τα βάλουμε όλα σε μια σειρά μαζί μιας κ το όλο θέμα αρχίζει να κουράζει:

- Για να έρθει κάποιος εδώ (ΗΠΑ) είτε με ελληνικό είτε με κυπριακό διαβατήριο χρειάζεται βίζα, για την απόκτηση της οποίας πρέπει να πάει στην πρεσβεία σε Αθήνα / Λευκωσία αντίστοιχα για προσωπική συνέντευξη. Η βίζα χρειάζεται ακόμα κ για τράνζιτ σε αεροδρόμιο των ΗΠΑ.

- Η βίζα εκδίδεται και παραδίδεται μέσα σε 2 το πολύ μέρες αν δεν υπάρξουν προβλήματα και αν είναι σημειωμένη με "Μ" ισχύει για πολλαπλές εισόδους και εξόδους απο τις ΗΠΑ. Νομίζω οτι μπορείς έιτε να πάρεις το διαβατήριο εσύ έιτε να στο στείλουν με μία μικρή επιβάρυνση. Το site της Πρεσβείας στην Αθήνα καλύπτει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

-Για τον Καναδά δεν χρειάζεται βίζα για τα ελληνικά διαβατήρια, κ απο ότι υποψιάζομαι ισως ούτε για το Κυπριακά λόγω κοινοπολιτείας αλλά για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος

- Το οτι ο Καναδας δεν απαιτεί βίζα κάνει ίσως τους υπέυθυνους στα σύνορα του να είναι ίσως λίγο πιο αυστηροί με το με ποιόν έχουν να κάνουν, μιας κ οι Αμερικανοί έχουν ήδη μια ιδέα για το ποιόν του ταξιδιώτη με την έκδοση της βίζας προτού αυτός φύγει κ όλα τα στοιχεία είναι ήδη στον υπολογιστή μπροστά τους. Πρώτη φορά πάντως ακούω για κακή μεταχείριση στα Καναδικά αεροδρόμια, χωρίς να λέω οτι δεν έγινε, απλά μου προκαλεί εντύπωση.

- Φήμες θέλουν την βίζα να καταργείται για τους Έλληνες πολίτες πολύ πολύ σύντομα. Για την Κύπρο δεν ξέρω.

- Καλό θα είναι η είσοδος στις ΗΠΑ να γίνεται απο μεγάλα αεροδρόμια, όπου οι διαδικασίες είναι πάντα πιο τυπικές, αν κ πάλι, δεν μου έχει αναφερθεί τίποτε απο όσους έχω συζητήσει σχετικά.

- Το 'Μ' στην βίζα ειδικά σε περιπτώσεις όπως το φίλου που λέει κάτι για Σικάγο, Τορόντο κ ξανά πίσω κτλ (διορθώστε με αν είναι λάθος), δεν σημαίνει οτι μετα την 3η η 4η φορά που θα περάσει τα σύνορα, πάνω κάτω κ ξανά, μεσα σε 2 εβδομάδες δεν θα αρχίσει να κινέι υποψίες. Στην περίπτωση των ΗΠΑ, είτε έχεις είτε δεν έχεις βίζα, αν κάτι στραβώσει τότε έχεις ελάχιστα εως καθόλου δικαιώματα. Στην αρχή θα πας για secondary inspection όπου οι περισσότερες υποθέσεις λύνονται, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

- Στον Καναδά σε αρκετά αεροδρόμια εχει preclearance για ΗΠΑ όσο είσαι ακόμα σε Καναδικό έδαφος. Φτάνοντας στις ΗΠΑ θα αποβιβαστείς σε αεροσταθμό εσωτερικού κ δεν θα περάσεις έλεγχο. Προσοχη λοιπόν! Οι ελεγκτές εκεί δεν είναι Καναδοί αλλά Αμερικανοί και μπορούν να σου αρνηθούν επιβίβαση στο αεροπλάνο, έχεις δεν έχεις εισητήριο, κ ας είσαι στον Καναδά.

- Σε περίπτωση που περάσεις με αυτοκίνητο, ισχύουν άλλα.

- Αν έχεις Αμερικανικό/Καναδικό δίπλωμα οδήγησης/ταυτότητα, αρκεί για επιβίβαση σε πτήσεις εσωτερικού κ στις 2 χώρες. Διαβατήριο απαραίτητα για διεθνείς πτήσεις ΗΠΑ/Καναδά.

- Αν δεν βιάζεσαι στην πτήση σου, δεν αν θες να δώσεις την θέση σου σε άλλον επιβάτη μιας κ οι πτήσεις εδω είναι συνήθως overbooked. Ρώτα για το τι δίνει η εταιρεία κ τι καθυστέρηση θα έχεις εσύ. Τα $250 που τσίμπησα πριν ενα μήνα απο την CO για να μείνω 4 ώρες επιπλέον στο ΙΑΗ δεν μου κάθησαν καθόλου άσχημα.

- Όταν περνάς έλεγχο, προσπάθησε να έισαι στην άκρη κοντά στην περιοχή ελέγχου για 'πολίτες ΗΠΑ' αφου μιας κ αυτοί περνούν πιο γρήγορα, μόλις οι περισσότεροι φύγουν τότε ανοίγουν τα σημεία ελέγχουν για τους 'επισκέπτες' κ έτσι αν είσαι εκεί κοντά ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα (ανάλογα την ώρα...)

Αυτά για την ώρα. Δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι άλλο, αλλά για όποιες άλλες απορίες, εδώ είμαστε. Άντε, κ καλως να μας έρθεις κ καλά να περάσεις.
 
YCNZ":3eta6v4k said:
Το οτι ο Καναδας δεν απαιτεί βίζα κάνει ίσως τους υπέυθυνους στα σύνορα του να είναι ίσως λίγο πιο αυστηροί με το με ποιόν έχουν να κάνουν, μιας κ οι Αμερικανοί έχουν ήδη μια ιδέα για το ποιόν του ταξιδιώτη με την έκδοση της βίζας προτού αυτός φύγει κ όλα τα στοιχεία είναι ήδη στον υπολογιστή μπροστά τους. Πρώτη φορά πάντως ακούω για κακή μεταχείριση στα Καναδικά αεροδρόμια, χωρίς να λέω οτι δεν έγινε, απλά μου προκαλεί εντύπωση.

Αγαπητέ YCNZ, μίλησα για σκληρή μεταχείριση. Κάποιος άλλος ίσως όμως να την ονόμαζε και κακή έτσι όπως έγινε. Η συνδυαστική και επαναμαβανόμενη ανάκριση (χωρίς αστεία) κράτησε περίπου 1ω40λ και οριακά πρόλαβα την πτήση μου. Πάντως, σε αυτή τη ζωή, όλα έχουν και μία πρώτη φορά.

δικός σας
 
προφανως αναφερεσαι στο δικο μου ποστ.
δε μιλησα ομως πουθενα για αεροδρομια. η εισοδος μου ηταν οδικη και η συμπεριφορα τους απαραδεκτη απο τη στιγμη που τους ειπα οτι εχω σκοπο να μεινω στον Καναδα μοναχα για μια μερα. με αφορμη αυτο ακολουθησε 45λεπτη παραμονη μου εκτος του αυτοκινητου μου σε συνθηκες πολικου ψυχους, ξεψαχνισμα του αυτοκινητου και ακολουθως 2 inspections μεσα στο κτιριο του τελωνειου. η τελευταια υπαλληλος που μιλησε μαζι μου ηταν και η πιο ευγενικη και μου ευχηθηκε καλη παραμονη. συνολικος χρονος περιπου 1 ωρα και 30 ισως και παραπανω.
αυτα
 
Αυριο που θα παω στην πρεσβεια τους για να παραλαβω την βιζα μου θα τους δωσω και τα αεροπορικα εισητηρια για να δουμε τι θα μου πουν.
 
Top