Virgin Atlantic

  • Thread starter Anonymous
  • Ημερομηνία δημιουργίας
H SkyTeam κατέχει το ρεκόρ ταχύτερης ένταξης μέλους (ITA), πριν ακόμα απογειωθεί η πρώτη της πτήση.
 
Τα πληρώματα της Virgin Atlantic μπορούν πλέον να επιλέγουν ανδρική ή γυναικεία στολή άσχετα με το φύλο τους ( πχ ένας άντρας φροντιστής θα μπορεί να φοράει φούστα ).

Πηγή: Virgin Atlantic staff can choose which uniform to wear ‘no matter their gender’

Νομίζω πως η τάση woke έχει λίγο ξεφύγει…
 
Και για όσους βαριούνται να διαβάσουν το άρθρο του Guardian, υπάρχει σχετικό βίντεο της Virgin Atlantic στο YouTube.
Νομίζω ότι έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για να ζήσουμε τέτοιες στιγμές στην Ελλάδα.
 
Νομίζω πως η τάση woke έχει λίγο ξεφύγει…
Δεν είναι «τάση woke», είναι κίνηση που ανταποκρίνεται στην ήδη νόμιμη σήμανση φύλου στα διαβατήρια κάποιων χωρών (π.χ. ΗΠΑ, Αυστραλία, Καναδάς, αλλά και η Ινδία, μεταξύ άλλων), εκτός των τυπικών Μ και F (Male και Female) που έχουν τα δικά μας διαβατήρια (τα «gender neutral gender markers» είναι Mx, U, X κ.ά.)

Από εκεί και πέρα, είμαι 100% υπέρ τέτοιων κινήσεων με απώτερο σκοπό (στα μάτια του νόμου) να μην έχει σημασία τι «φύλο» έχεις, όπως δεν έχει σημασία τι χρώμα δέρματος έχεις ή τι χρώμα μαλλιά έχεις.

Έχω γράψει και σε άλλο νήμα ότι ποτέ κανένα πλήρωμα δεν με έχει ενοχλήσει με την εμφάνισή του και δεν θα κάνω τον αφ' υψηλού κριτή στη δουλειά του άλλου. Αν θέλει ο φροντιστής να έχει βαμμένα νύχια ή μασκάρα, ή να φοράει φούστα, fine by me. Αν η στολή είναι εγκεκριμένη για τον/τη/το Χάιντι, δεν βλέπω τον λόγο γιατί δεν μπορεί να τη φορέσει ο/η/το Χανς (και αντίστροφα).
 
Συμφωνω. Ελπιζω πανω στις στολες τους να υπαρχουν και τα preffered pronoun τους, για να μην πρεπει να κανουμε gender assuming απο τα 72 φυλα.
 
Top