Βόμβα ή φάρσα;

makedonas

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
06/09/2003
Μηνύματα
5.934
Likes
0
Website
avianewsgr.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
RUS
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Σίδνεϊ

Οι Αρχές της Αυστραλίας ερευνούν την υπόθεση ενός υποτυπώδους μηχανισμού που εντοπίστηκε εντός αεροσκάφους στο αεροδρόμιο του Σίδνεϊ. Υπό διερεύνηση βρίσκεται το ενδεχόμενο να μην πρόκειται για υπόθεση τοποθέτησης βόμβας, αλλά για φάρσα.

Όπως μετέδωσε το Reuters, οι υπεύθυνοι εντόπισαν στον χώρο των αποσκευών ένα χάρτινο ρολό, μέσα στο οποίο βρέθηκε θερμίτης, υλικό που χρησιμοποιείται στις χειροβομβίδες, συνδεμένος με ένα πυροτέχνημα.

Κατά τις εκτιμήσεις, ο μηχανισμός αυτός δεν μπορεί να εκραγεί, αλλά μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά, εάν κάποιος τον ανάψει.

Το εύρημα εντοπίστηκε σε αεροσκάφος της εταιρίας Virgin Blue, όταν αυτό προσγειώθηκε στο Σίδνεϊ. Κατά τα φαινόμενα ο μηχανισμός πέρασε απαρατήρητος στους ελέγχους που διενεργήθηκαν σε τοπικό αεροδρόμιο του Κουίνσλαντ.

Ο υπουργός Μεταφορών Τζον Αντερσον δήλωσε: «Σε αυτό το στάδιο, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν πρόκειται για κάτι που ενδεχομένως θα μπορούσε να ανατινάξει το αεροπλάνο, αφού πέρασε από τους ελέγχους ασφαλείας» δήλωσε.

«Έχω τη σχετική βεβαιότητα ότι εάν αυτό ήταν κάτι πραγματικά επικίνδυνο, θα είχε εντοπιστεί από τις υπηρεσίες ασφάλειας. Μάλλον πρόκειται για φάρσα» σημείωσε ο υπουργός και ανακοίνωσε ότι για το περιστατικό διενεργείται έρευνα.

Απαντώντας σε σχετική ερώτηση ο υπουργός Μεταφορών δήλωσε ότι δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να πρόκειται για φάρσα μελών του συνδικάτου των εργαζομένων στις μεταφορές.


source: in.gr
 
makedonas":3gwgovwu said:
Ο υπουργός Μεταφορών Τζον Αντερσον δήλωσε: «Σε αυτό το στάδιο, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν πρόκειται για κάτι που ενδεχομένως θα μπορούσε να ανατινάξει το αεροπλάνο, αφού πέρασε από τους ελέγχους ασφαλείας» δήλωσε.

OK,ama mporei mono ta prokalesei pyrkagia,eimaste ´ntaksei!
Den tin palevei ka8olou mou fainetai o kyrios Anderson... :D :D :D
 
Απαντώντας σε σχετική ερώτηση ο υπουργός Μεταφορών δήλωσε ότι δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να πρόκειται για φάρσα μελών του συνδικάτου των εργαζομένων στις μεταφορές.


Favtasou omws va to kavave oi dikoi mas edw... LOOOOL
 
Top