Κρυφτείτε, μας πιάσανε!!!

mimithem

First-Class-Member
Εγγραφή
21/11/2005
Μηνύματα
520
Likes
100
Περιοχή
Ιωάννινα - Παραμυθιά/Θεσπρωτία
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
HEJ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGIO
Θα σας διηγηθώ μια μικρή αλλά ωραία περιπέτεια που πέρασα το περασμένο Σάββατο στις 3 του μηνός.Τρεις λέξεις θα πω για να καταλάβετε τι παίζει:

ΝΑΤΟϊκή Βάση Ακτίου!

Αν αρχίζετε να υποψιάζεστε κάτι, πολύ σωστά πράττετε!!!Το Σάββατο πρωί λοιπόν ξύπνησα με ένα σχέδιο στο μυαλό μου.Να πάω στην Κέρκυρα για φωτογραφίες.Ήμουν στο σπίτι μου στην Παραμυθιά(πολύ μικρή η απόσταση μέχρι την Κέρκυρα), όταν προς δυσάρεστη έκπληξή μου διαπίστωσα ότι ο καιρός ήταν χάλια.Έβρεχε και είχε μια συννεφιά και ένα κρύο που δε λέγεται.Απογητεύτηκα και στη συνέχεια άνοιξα το λήπτη μου στη συχνότητα αναφοράς συνθηκών αεροδρομίου(ΑTIS) της Κέρκυρας.Δεύτερη απογοήτευση κι εκεί.Άκουγα συννεφιές,χαμηλές θερμοκρασίες και διάδρομος βρεγμένος,οπότε σκέφτηκα,δεν αξίζει να πάω στην Κέρκυρα με τέτοιο παλιόκαιρο.Καθόμουν και σκεφτόμουνα τι να κάνω γιατί ο μοναδικός λόγος για τον οποίον κατέβηκα από τα Γιάννενα στην Παραμυθιά,ήταν για να πάω στην Κέρκυρα :cry: .Τέλος πάντων,δεν το παράτησα το σχέδιο.Παίρνω τηλέφωνο ένα φιλαράκι μου που δουλέυει στο αεροδρόμιο του Ακτίου να τον ρωτήσω αν έχει κίνηση και μου λέει κάτι έχει.Κάθομαι σκέφτομαι και παίρνω την απόφαση:Θα πάω στην Πρέβεζα για φωτογραφίες!Φτάνοντας στο αεροδρόμιο ακούω στο λήπτη μια άφιξη της Malmo Aviation ένα RJ100 ήταν.Το περίμενα λοιπόν δίπλα απο το διάδρομο με τη φωτογραφική ανά χείρας και την ταμπέλα "NO CAMERAS" τρία-τέσσερα μέτρα μπροστά μου!!!Όχι πως δεν ήξερα ότι απαγορεύονται οι φωτογραφίες, αλίμονο αμερικανική βάση είναι,αλλά ως άρρωστος σπόττερ το παρέλειψα εκκουσίως και "έπιασα" το σουηδικό αεροσκάφος με την πανέμορφη ουρά λίγο πριν αγγίξει το έδαφος.Στη συνέχεια πήγα στο αμάξι που το είχα αραγμένο δίπλα απ'το διάδρομο και περίμενα την επόμενη άφιξη!Που πάω ο καημένος!!!Σας πληροφορώ ότι μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα θορυβήθηκαν όλες οι αρχές του αεροδρομίου από την εγκληματική αυτή μου πράξη!Πέρασε το μικρό βαν της ΠΑ δυο τρεις φορές δίπλα μου κάνοντας βόλτες γύρω απ'το αεροδρόμιο και κόβωντας ταχύτητα όταν με πλησίαζε!Αυτό ήταν,το κατάλαβα, με έβαλαν στο μάτι!Στη συνέχεια μπήκε και ένα τζιπάκι της ΠΑ μέσα στο διάδρομο, απέναντι από μένα και κάθονταν 5-10 λεπτά εκεί κοιτάζοντας με.Εγώ καθ'όλη τη διάρκεια του σκηνικού αυτού ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο με το χαμόγελο στα χείλη αναμένοντας μεγαλύτερη κινητοποίηση.Επαληθεύτηκα,καθώς λίγα λεπτά αργότερα ένα Σιτροέν Ξαρά της Ελληνικής Αστυνομίας σταμάτησε ακριβώς από πίσω μου.Ο ευγενικότατος αστυνομικός (ήταν πραγματικά ευγενικός και καλοσυνάτος) μου ζήτησε τα χαρτιά από το αυτοκίνητό μου.Ο τυπικός έλεγχος.Όλα εντάξει με τα χαρτιά.Στη συνέχεια με ρώτησε γιατί τραβούσα φωτογραφίες από το αεροπλάνο και του εξήγησα ότι αυτό το χόμπυ το κάνω εδώ και χρόνια.Όλα καλά μέχρι να φτάσει εκείνο το βαν της ΠΑ.Πλησίασε κοντά μου ένα νεαρό παληκάρι εκεί από το αεροδρόμιο με στολή και μου έκανε τις ίδιες ερωτήσεις.Μου πήρε τη μηχανή για να κοιτάξει τη φωτογραφία και διαπίστωστε ότι δεν υπήρχε κάτι το ενοχλητικό αφού η φωτογραφία έδειχνε μόνο το αεροπλάνο στον αέρα και κανένα απολύτως κτίριο του αεροδρομίου.Επικοινώνησε με τον προϊστάμενο του αεροδρομίου,ο οποίος του είπε να με πάρουν στο Α.Τ. Βόνιτσας για εξακρίβωση στοιχείων!!!Μου είπε λοιπόν ο αστυνομικός να τον ακολουθήσω μέχρι τη Βόνιτσα πράγμα το οποίο και έκανα.Μόλις φτάσαμε εκεί ένας άλλος αστυνομικός,μιλούσε ήδη στο τηλέφωνο για το περιστατικό με τις αρχές του αεροδρομίου.Το τι έλεγαν δε φαντάζεστε!Αν κριθώ ύποπτος θα ακολουθήσει εισαγγελική έρευνα,ανάκριση,κτλ...Μόλις έκλεισε το τηλέφωνο ο αστυνομικός αναστέναξε ο άνθρωπος αγανακτησμένος από τη βλακώδη αυτή κινητοποιήση και μου λέει με ένα χαμόγελο:"Μην αγχώνεσαι,λίγο υπομονή να έρθουν από το αεροδρόμιο να σβήσετε τις φωτογραφίες και να πας σπίτι σου".Πρέπει να το ομολογήσω όλοι οι ατυνομικοί τέθηκαν απ'ευθείας με το μέρος μου και ήταν πραγματικά ευγενέστατοι και προσπαθούσαν να κάνουν τα πάντα για πάω σπίτι όσο πιο γρήγορα γινόταν.Μου έδωσε ιδιαίτερη χαρά το γεγονός αυτό.Συζητούσαν μεταξύ τους και έλεγαν:"Αν είναι αυτά τα προβλήματα της χώρας τότε εντάξει είμαστε"...Πιάσαμε κουβέντα και τους εξήγησα όλα αυτά που λέγαμε και σε άλλο φόρουμ εδώ μέσα,ότι εμείς ως "χομπύστες"(δε μ'αρέσει ο όρος) δε θέλουμε να δημιουργήσουμε κανένα απολύτως πρόβλημα με τις αρχές οποιουδήποτε αεροδρομίου.Τους είπα ότι κάπιος μπορεί να βρει εκατομμύρια φωτογραφίες απο αεροπλάνα στο διαδίκτυο και οι άνθρωποι έδειξαν απόλυτη κατανόηση και τους ευχαρίστησα πάρα πολύ γι'αυτό.Μου είπαν ότι αν εξαρτώνταν από αυτούς θα ήμουν ήδη σπίτι μου και όχι εκεί.Περιμέναμε κάνα δύωρο μέχρι να έρθει ο απεσταλμένος από το αεροδρόμιο για να πάρει τα στοιχεία μου,να δει και να σβήσει τη φωτογραφία και να πάω επιτέλους στο σπίτι μου με μια πείνα να με θερίζει :D !!!Αυτή λοιπόν ήταν η εμπειρία που έζησα και δε μετανιώνω και σας διαβεβαιώ ότι δεν υπήρξε ούτε ένα δευτερόλεπτο άγχους ή φόβου ή κάτι άλλο!!!Η όλη η φάση ήταν κορυφαία!!!Θα το θυμάμαι για όλη μου τη ζωή και θα το διηγούμαι σε πολλούς!Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιο μάτι με τσάκωσε!!!Ήταν ανθρώπινο ή ήταν κάμερα ασφαλείας???Εν πάσει περιπτώσει, ό,τι κι αν ήταν, ένα είναι το συμπέρασμα:
Μακριά από στρατιωτικά αεροδρόμια και ΕΙΔΙΚΑ από ΝΑΤΟΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ!!! ;)
 
Με αφορμή την αναφορά αυτή, θα ήθελα να κάνω ένα σχόλιο.

Προσωπικά αλλά και συλλογικά σαν "ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ", ακολουθούμε τους νόμους και τους κανόνες της χώρας αυτής. Όπου ορίζεται ότι απαγορεύεται η φωτογράφηση, ΔΕΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ. Τώρα, εάν αυτό είναι δίκαιο ή άδικο είναι αλλουνού ευαγγέλιο. Η όλη σου "περιπέτεια" -και ο ελφρύς τρόπος με τον οποίο φάνηκε ότι τον ευχαριστήθηκες- κατά την γνώμη μου δεν θα πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση. Κατανοώ την αγάπη σου για το σπότινγκ (σε νοιώθουμε και μεις, νά σαι σίγουρος), αλλά τέτοιες συμπεριφορές, καλώς ή κακώς δεν προωθούν την σωστή αντιμετώπιση προς το αγαπημένο μας χόμπυ. Ίσα ίσα μπορούν να αποτελέσουν και εμπόδιο σε μία σωστή προσέγγιση δια επισήμων και σοβαρών οδών/προσπαθειών.
 
@mimithem
Συμφωνώ καίε γώ μέ τον προλαλήσαντα captainjumbo.Οταν λές –καί μάλιστα μέ καμάρι- οτι πήγες και στήθηκες μέ την κάμερα στά τρία μέτρα από την επιγραφή που έλεγε NO CAMERAS,είσαι και τυχερός που δέν σέ μπουζουριάσανε σέ κανένα κρατητήριο.Καί κάτι άλλο:αφού ήθελες ντέ καί καλά νά βγάλης φωτογραφίες,γιατί δέν έλεγες στό «φιλαράκι σου που δουλεύει στό αεροδρόμιο» νά σέ φέρη σέ επαφή μέ την ηγεσία τού αεροδρομίου ώστε να τούς εξηγήσης τί ήθελες καί να τους ζητήσης την άδεια;Πιστεύω οτι είχες μεγάλες πιθανότητες νά σού επιτρέψουν νά βγάλης τίς φωτογραφίες που ήθελες εφ’όσον φυσικά΄θά απέφευγες νά φωτογραφίσης κτίρια τού αεροδρομίου και ίδιίως τού στρατιωτικού τμήματός του.
 
Να πω κι εγώ πως βρίσκω χωρίς λόγο την "προκλητική" συμπεριφορά απέναντι στις αρχές (πόσο μάλλον να το διαφημίζουμε αυτό και στο forum)... και τέτοια περιστατικά δεν βοηθούν την προσπάθεια που κάνει ο σύλλογος να αναπτύξει γέφυρα επικοινωνίας με τους αρμόδιους φορείς.

Μπορεί να υπάρχουν χιλιάδες φωτογραφίες στο internet, αλλά -τουλάχιστον όσο αφορά τα μέλης της "Απογείωσης"- αυτές λαμβάνονται με νόμιμο τρόπο.
 
Ετσι ακριβως ειναι... Την πρωτη φορα το φχαριστιεσαι. Οταν ομως αυτο γινεται συχνα και μαλιστα χωρις να υπαρχει λογος, κατανταει εκνευριστικο. Και μιλαω βεβαια για το Ελληνικο, οπου σαφως και δεν απαγορευοταν η φωτογραφιση αλλα μας ειχαν παει στο τμημα ουκ ολιγες φορες για εξακριβωση. Το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι ηταν οι ιδιοι αστυνομικοι, ειμασταν τα ιδια 3-4 ατομα, πηγαιναμε στο ιδιο τμημα και στον ιδιο αξιωματικο υπηρεσιας. Αφου απο καποια στιγμη και μετα μας ελεγε "παλι εσεις?"!!!!!!

mimithem εισαι πολυ τυχερος αφου μετα απο τετοια "χαζομαρα", την εβγαλες καθαρη μονο με μερικες ωρες στο τμημα. Ηταν θεμα τυχης να πεσεις κατευθειαν στα χερια της Π.Α. και να το πληρωσεις πολυ ακριβα! Μη ξεχναμε τι τραβηξαν εκεινοι οι Αγγλοι spotters που κατηγορηθηκαν για κατασκοπεια επειδη εβγαζαν φωτογραφιες σε ελληνικο στρατιωτικο αεροδρομιο.
Προσωπικα και το Α380 να ερχοταν, δεν θα ειχα διανοηθει να σηκωσω μηχανη σε τετοιο μερος.
 
Εχετε δίκιο παιδιά και δεν πιστεύω ότι τήθεται θέμα "περιφάνειας" για το γεγονός αυτό.Και η προκλητική συμπεριφορά δεν ήταν απέναντι στις αρχές αλλά στον ηλίθιο αυτό νόμο.Εγώ δεν έθηξα κανέναν προσωπικά μ'αυτό που έκανα,αλλά παρανόμησα.Άλλωστε ούτε σε κάνα σύλλογο ανήκω άρα δεν κουβαλάω μαζί μου κάποια συλλογική ευθύνη,αυτό που έκανα το έκανα μόνος μου και εγώ υπέστησα της κυρώσεις.Εγώ απλά ανέφερα αυτό το γεγονός για αποφυγή και όχι για παραδειγματισμό,αλίμονο,αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η αναφορά πρέπει να έχει φοβισμένο ή αγχωμένο χαρακτήρα.Εγώ περιγράφω το περιστατικό όπως το έζησα εγώ,αν ήταν κι άλλος μαζί μου ίσως να έλεγε κάτι άλλο.Όσο γι'αυτό που λες Hastaroth, το δοκίμασα και δεν είναι εφικτό να με βάλουν δηλαδή μέσα στο αεροδρόμιο ή σε κάποιον άλλον χώρο για να βγάλω φωτογραφίες με άδεια γιατί δεν μπορούν να μου δώσουν αυτή την άδεια!Τέλος πάντων,εγώ το έθεσα αυτό το θέμα σ'ένα φόρουμ που συμμετέχουν(πιστεύω) λάτρεις της αεροπορίας και της απαθανάτησής της και όχι μέλη της ασφάλειας...Δεν περίμενα να ακούσω ούτε μπράβο γι'αυτό που έκανα(αλίμονο) αλλά ούτε και τη μαζική επίθεση που μου κάνετε!Το πήρα το μάθημά μου δε χρειάζομαι συμβούλους!!!Όσο για το ότι είμαι τυχερός που δεν έγινε τίποτα άλλο,αυτό πιστεύω ακράδαντα κι εγώ.Ήμουν πολύ τυχερός.
 
Εγω προσωπικα δεν ειδα καμμια "επιθεση" προς το μερος σου, αλλά εναν τροπο να σε αποτρεψουμε να το επαναλαβεις ;) και κυριως συμβουλες προς αυτους που σκεφτονται να το επιχειρησουν, να μην το προσπαθησουν καν. :3:
 
Συμφωνώ απολύτως!Όπως είπα και στην αναφορά:

Μακριά από στρατιωτικά αεροδρόμια και ΕΙΔΙΚΑ από ΝΑΤΟΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ!!!
 
Και φυσικά δε θα κρυφτούμε...

Αλοίμονο...

Απλά πάντα λειτουργούμε σύμφωνα με τους κανόνες της χώρας...
Και όποτε βρεθεί στο διάβα μας κάποιος ευθυνόφοβος υπάλληλος σε αεροδρόμιο ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ αεροπορίας του απαντάμε με ήρεμο τόνο (τους αποσυντονίζει αυτό) ότι η ΥΠΑ μας το επιτρέπει ;)
 
Top