U.S. Airways

imperator

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
29/10/2005
Μηνύματα
28
Likes
0
Για προορισμό LAX θα μπορούσα να διαλέξω κάτι ομολογουμένως πιο "φανταχτερό" ( με τα δικά μας γούστα και κριτήρια φυσικά :D ) από το ΑΤΗ-PHL με 767 αλλά και PHL-LAX με Α321 που βάζει η U.S. Airways

Σίγουρα η πτήση της Delta ΑΤΗ-CDG Α-320 , μετά СDG-ATL με 747 και ΑΤL-LAX με 767 θα ήταν ωραία εμπειρία... ή έστω CDG-LAX με 777 ΕR.

Αλλά γιατί κυρία... Delta τόσο αλμυρές τιμές? Με U.S. Airways οικονομική θέση ATH-LAX με επιστροφή 625 € είναι όσο ναναι αρκετά ανταγωνιστική τιμή...
Αλλά και η Сontinental στα 690 δεν ήταν άσχημα ( με αλλαγή στο Newark της Νέας Υόρκης). Γενικά για U.S. Airways δεν έχουν γραφτεί και πολλά στο φόρουμ. Έχει πετάξει κανείς με την εν λόγω εταιρεία?
 
Είναι η τυπική 'ούτε κρύο ούτε ζέστη' εταιρεία η οποία θα σε πάει απο το Α στο Β χωρίς πρόβλημα (όσο γίνεται απο μεριάς εταιρείας), αφού οι καθυστερήσεις στα αεροδρόμια εδώ είναι καμιά φορά τραγικές. Το PHL είναι αεροδρόμιο που δεν θα σε δυσκολέψει ιδιαίτερα, αν εξαιρέσεις το μέγεθός του. Θα την συνιστόυσα κυρίως για γραμμές εσωτερικού - η εξυπηρέτηση στο έδαφος αλλά και στον αέρα είναι αρκετά καλή. Δεν έχω πρόβλημα να ξανακλείσω μαζί τους, αρκεί να πηγαίνουν εκεί που θέλω να παώ. Οι τιμές τους είναι συνήθως λογικές, τουλάχιστόν σε πτήσεις εσωτερικού που παρακολουθώ. Έχουν συγχωνευτεί κ με την America West κ έχουν πλέον αυξημένη παρουσιά και στα Νοτιοδυτικα (Αριζόνα κ Νεβάδα - PHX, LAS), καθώς κ φυσικά CLT , PHL.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τις διευκρινίσεις ;) Θα ήθελα να ρωτήσω σε παρακαλώ- ή όποιος άλλος αν ξέρει- το εξής. Με το που φτάνεις στις Η.Π.Α. γίνεται μια διαδικασία ελέγχου αυτών που εισέρχονται στη χώρα από τις εκεί τελωνειακές αρχές. Ο έλεγχος αυτός γίνεται στο πρώτο αεροδρόμιο που φτάνεις? Ή στο αεροδρόμιο του τελικού προορισμού? ( Θα μου πεις άμα είναι να σε στείλουν πακέτο πίσω δεν έχει νόημα να γίνεται στο αεροδρόμιο του τελικού προορισμού...)
 
Οπως σωστά υπέθεσες, ο έλεγχος γίνετε στο πρώτο αεροδρόμιο εισόδου στις ΗΠΑ.
 
Κ μην ξεχάσεις μετά το Immigration, παίρνεις τις αποσκευές σου, περνάς customs κ αν έχεις επόμενη πτήση παραδίδεις τις αποσκευεύς για να φορτωθούν στο επόμενο αεροπλάνο. Δεν κάνεις τσεκ ιν ξανά, απλά δίνεις τις αποσκευές, οι οποίες έτσι κ αλλιώς θα έχουν tag μέχρι τον τελικό σου προορισμό.
 
Περίπου πόση ώρα διαρκεί ο έλεγχος? Immigration και αποσκευές? Ελπίζω να μην είναι καμιά αργόσυρτη διαδικασία όπως όταν μπαίνεις στη Ρωσία όπου περιμένεις σε ατέλειωτες ουρές για έλεγχο διαβατηρίων :mad: Εκεί με το καλημέρα συναντάς την παροιμιώδη ρωσική γραφειοκρατεία! :D Πάντως από ότι έχω τσεκάρει είναι "εύκολο" αεροδρόμιο το PHL. Οι διεθνείς πτήσεις τις US Airways φτάνουν στο τέρμιναλ Α και μετά οι εσωτερικές είναι στο Β. Η ανταπόκριση για LAX είναι μόλις 2 ώρες! Με βλέπω να κάνω σπριντ για να προλάβω την πτήση! :D
 
Απο προσωπική πείρα, ο έλεγχος immigration μπορεί να διαρκέσει από 10 λεπτά μέχρι και 1 ώρα και βάλε ανάλογα με την κίνηση εκείνη τη στιγμή. Είναι φορές που αξίζει τον κόπο να περπατάς γρήγορα απο το αεροπλάνο προς τον έλεγχο διαβατηρίων για να προλάβεις το τσούρμο :)

Ο έλεγχος στο τελωνείο είναι συνήθως τυπικός φτάνει να συμπλήρώσεις σωστά τη φόρμα που θα σου δοθεί. Υπάρχουν φυσικά και φορές που ο υπέυθυνος μπορεί να αποφασίσει να σου ανοίξει τη βαλίτσα αλλά και πάλιν αυτό δέν πέρνει πάνω απο 10 λεπτά.

Όταν περάσεις και απο αυτό τον έλεγχο σιγουρέψου ότι υπάρχει ακόμα στη βαλίτσα το tag με τον τελικό προορισμό πρίν την τοποθετήσεις στον ιμάντα.

Επίσης, στον έλεγχο διαβατηρίων το πιο πιθανό θα σου ζητηθούν πληροφορίες για τη διαμονή σου και γενικά το πρόγραμμα σου μέχρι τη μέρα αναχώρησης (η οποία επίσης θα σου ζητηθεί) οπότε είναι καλό να έχεις όλα τα χαρτιά πρόχειρα στις χειραποσκευές.
 
Νομίζω ότι δύο ώρες για την ανταπόκριση είναι κάπως οριακά.

Από την άλλη, ίσως δεν χρειάζεται να ανησυχείς γιατί, αν χάσεις την πτήση σου,
απλώς θα σε βάλουν στην επόμενη πτήση για LAX (λογικά θα υπάρχει και επόμενη πτήση την ίδια μέρα).
Ούτε η βαλίτσα σου πρόκειται να χαθεί αφού θα την έχεις στα χέρια σου μετά το τελωνείο και απλώς θα σου
αλλάξουν το tag.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις - πολύ σημαντικές και ουσιαστικές- πληροφορίες. Αν και... βγήκα off topic μιας από συζήτηση για τη US Airways το έκανα προσωπικό και το πήγα στη διαδικασία του immigration. :D Ευχαριστώ πολύ πάντως :thx:
 
Έκανα πρόσφατα το ταξίδι με US Airways. ΑΤΗ-LAX μέσω PHL. Στο πρώτο σκέλος του ταξιδιού 10 ώρες πτήσης με 767-200 ΕR, απλά δεν γίνονται. Η κατάσταση της καμπίνας μακράν η χειρότερη που έχω δει σε αεροσκάφος. Τα καθίσματα καθόλου άνετα, ενώ δεν υπήρχε ούτε το στοιχειώδες flight entertaiment ( παρά μόνο που και που ταινίες στις 3 οθόνες στην καμπίνα, τις οποίες μπορούσες να παρακολουθήσεις με ακουστικά που αγόραζες). Πολύ περισσότερο φαγητό σερβίρουν σε πτήσεις 2-3 ωρών εντός Ευρώπης, από το φτωχό γεύμα που προσφέρθηκε και απλά κάτι σνακς και κάνα καφέ επιπλέον κατά τη διάρκεια της πτήσης.
Το σκέλος της εσωτερικής , εντός Η.Π.Α. πτήσης ήταν αρκετά καλύτερο θα έλεγα. Με ένα εκ των Α 321 της εταιρείας ( τα οποία έχω την εντύπωση είναι καινούριας παραλαβής, προς αντικατάσαση των 757), καμπίνα σε πολύ καλή κατάσταση, καθίσματα πολύ πιο άνετα και wi-fi εν πτήση διαθέσιμο με 8 δολλάρια. Παρόλα αυτά δεν προσφέρεται φαγητό στην πτήση ,παρά μόνο αναψυκτικό, ούτε υπάρχουν οθόνες για flight entertainment ή έστω με πληροφορίες πτήσεων . Και μιλάμε για 6ωρη πτήση, πολύ μεγαλύτερη από όσο χρειάζεται για οποιανδόποτε ευρωπαικό προορισμό από ATH π.χ. Τα πληρώματα πάντως ήταν αρκετά φιλικά και προσπαθούσαν για το καλύτερο. Βεβαίως σε δύσκολες συνθήκες και για αυτούς.
Ωστοσο όχι μόνο δεν υπήρξε η παραμικρή καθυστέρηση, αλλά ίσα ίσα σε κάποιες περιπτώσεις έφτασε και νωρίτερα της προγραμματισμένης ώρας άφιξης. Και φυσικά για την τιμή στην οποία ταξίδεψα , δεν μπορώ να πω τίποτα απολύτως και ούτε να ζητήσω κάτι παραπάνω. Να τα λέμε όλα δηλαδή και τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη. Άμα είχα ξοδέψει κάνα 1500αρι τότε είχα κάθε δικαίωμα να ωρύομαι.
Αν ξανάβρισκα αρκετά ανταγωνιστική τιμή θα την επελεγα ξανά. Διαφορετικά τουλάχιστον για το υπερατλαντικό κομμάτι, φαντάζομαι υπάρχουν αρκετά καλύτερες επιλογές (για απευθείας η DELTA με το Α 330, νομίζω έχει είναι πολύ πιο μπροστά) ή έστω με ευρωπαική μέσω κάποιου ευρωπαικού αεροδρομίου ώστα να πας με 747 ή 777. Γιατί μιλάμε για 10 και πλέον ώρες πτήση και μετά θες άλλες τόσες για να ξεκουραστείς!Όσο ναναι σε κουράζει όταν τόσο μακρύ ταξίδι δεν είναι άνετο.
Για εσωτερικές, εντός Η.Π.Α. πτήσεις, και όπως ήδη γράφτηκε, αλλά και από την - μικρή - εντύπωση που πρόλαβα να σχηματίσω, τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα και οι τιμές από ότι έχω τσεκάρει και για άλλους προορισμούς ( ειδικά δυτικά) είναι λογικές.
 
Top