Aegean Cabin Crew

lianakis

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
05/08/2008
Μηνύματα
2
Likes
0
Σε πτήση της Αιγαίου απο Αθήνα για Κέρκυρα και μετά την εκκίνηση και του Νο 2 κινητήρα, το πλήρωμα καμπίνας εκτελούσε τις συνήθεις διαδικασίες και το α/φ ξεκινούσε την τροχοδρόμηση του.
Αμέσως με την εκκίνηση μου μύρισε καυσαέρια αρκετά έντονα αλλά χωρίς να ανησυχήσω (είμαι μηχανικός), ήθελα να δώ και την άποψη του πληρώματος. Αφού τελείωσαν οι διαδικασίες και τα σχετικά απο το πλήρωμα καμπίνας, εγώ ήμουν στις τελευταίες θέσεις οπότε ρωτάω την αεροσυνοδό λίγο πρίν καθίσει στην θέση της για την Α/Γ τις λέω κάνοντας τον ανύσηχο!!!! δεσποινίς μυρίζει καυσαέριο, και αυτή μου απαντάει ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. Η αλήθεια είναι ότι με ξάφνιασε η απάντηση της βλέποντας όμως κάποια πρόσωπα που ακούγοντας με να ανησυχούν σκέφτηκα να το φάω γιατί δεν ήταν ώρα να ακυρώνεται μία πτήση χωρίς λόγο απο πανικόβλητους επιβάτες.
Κατά την διάρκεια της πτήσης σκεφτόμουν την απάντηση που μου έδωσε η αεροσυνοδός άραγε το σκέφτηκε ή ήταν οδηγία απο τον θάλαμο διακυβέρνησης γιατί το πρόβλημα αυτό παρουσιάζεται σε κάθε εκκίνηση.
Ας αναρωτηθούνε κάποιοι της εταιρείας.!!!!!!!!
 
Re: CABIN CREW

Φιλε lianakis,

Καλως ορισες στο φορουμ.

Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις με την τελευταια προταση στο ποστ σου. Κατα την αποψη σου ποια θα επρεπε να ειναι η αντιδραση της αεροσυνοδου; Σου εδωσε μια περα για περα αληθινη, συντομη και επαγγελματικη απαντηση! Εκτος και αν προτιμουσες να την δεις να πανικοβαλλεται, και να τσιριζει: "Εγκαταλειψτε το αεροσκαφος ! " ;)

Ουτε επισης καταλαβα τον σκοπο της ερωτησης σου στην α/συνοδο... Μας λες οτι δεν ανησυχησες, αρα ο σκοπος της ερωτησης σου ηταν να της κανεις προφορικες εξετασεις;;

Επειδη ταξιδευω συχνα με αεροπλανο, η διαρροη μυρωδιας καυσιμου μεσα στην καμπινα του α/φους ειναι περιπου αναμενομενη κατα την διαδικασια start up του κινητητρα, αλλα επειδη εισαι μηχανικος, θα αφησω καποιο αλλο μελος με πιο πολλες τεχνικες γνωσεις και πιο προχωρημενη ορολογια να σου εξηγησει πως η γιατι συμβαινει. Ειδικα σε πιο παλια αεροσκαφη τυπου Β737-300/400 ειναι μερος των SOP :) . Μαλιστα εδω στην Αυστραλια σε αεροσκαφη ΒΑε 146 καποιας εταιριας , η μυρωδια ηταν τοσο εντονη, που προκαλουσε ακομη και ζαλαδες και ναυτια στα μελη του πληρωματος. Λυση δεν βρεθηκε ποτε, παρα μονο οταν τα αεροσκαφη αποσυρθηκαν λογω ηλικιας.

Πιστεψε με, δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα. Αυτο που μας περιεγραψες ειναι non - event. :)
 
Re: CABIN CREW

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς έπρεπε να απαντήσει η κοπέλα σε έναν φαινομενικά πανικόβλητο επιβάτη. Πέραν του απολύτως φυσιολογικού, καθότι η είσοδος αέρα για το σύστημα κλιματισμού βρίσκεται στο κάτω μέρος των φτερών, δίπλα στους κινητήρες. Αυτό σημαίνει ότι όταν το α/φος είναι ακίνητο και οι κινητήρες αναμμένοι, τα καυσαέρια μπαίνουν στο σύστημα κλιματισμού και ναι μεν φιλτράρονται, αλλά η μυρωδιά περνάει.
 
Re: CABIN CREW

Αγαπητοί φίλοι δεν λέω ότι θα πρέπει να δίξει πανικόβλητη , ειδικά όταν η οσμή είναι έντονη και συνεχής για αρκετά λεπτά, απλά έπρεπε να ξέρω και εγώ σαν επιβάτης ότι είναι εις γνώση τους αυτό είναι που ενδιέφερε εμένα περισσότερο. Κάλιστα θα μπορούσε να μου πεί ότι ναι το γνωρίζουμε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και όχι είναι φυσιολογικό. Εχω κάνει και εγώ αρκετά ταξίδια με διάφορους τύπους α/φων ξέρω ότι αυτό δεν συμβαίνει πάντα και αν συμβεί είναι για λίγο.
 
Re: CABIN CREW

Αναρωτιέμαι φίλε lianakis,εσύ γράφτηκες στο φόρουμ για να κρίνεις τη δουλειά και τον τρόπο αντιμετώπισης των αεροσυνοδών ως προς τους επιβάτες...τίποτα άλλο δε βρήκες να ποστάρεις; Γιατί,ακόμα κι αν δεν ήταν κάτι φυσιολογικό,γιατί θα έπρεπε η κοπέλα να καθίσει να κάνει ανάλυση σε ένα πανικοβλημένο επιβάτη..αν ήταν κάτι τόοοοσο σοβαρό πια και το αεροσκάφος είχε όντος πρόβλημα, η πτήση δε θα γινόταν!Εσύ σα μηχανικός που ισχυρίζεσαι ότι είσαι,θα έπρεπε να το ξέρεις!!
 
Re: CABIN CREW

Οι προτάσεις:
lianakis":y9tf3uhf said:
ναι το γνωρίζουμε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
και
lianakis":y9tf3uhf said:
είναι φυσιολογικό.
σημαίνουν ακριβώς το ίδιο, αλλά με άλλα λόγια. Θα συμφωνήσω με την Kleopatra για την "αξία" του συγκεκριμένου topic! :?
 
Re: CABIN CREW

kleopatra":agfrihu5 said:
Αναρωτιέμαι φίλε lianakis,εσύ γράφτηκες στο φόρουμ για να κρίνεις τη δουλειά και τον τρόπο αντιμετώπισης των αεροσυνοδών ως προς τους επιβάτες...τίποτα άλλο δε βρήκες να ποστάρεις; Γιατί,ακόμα κι αν δεν ήταν κάτι φυσιολογικό,γιατί θα έπρεπε η κοπέλα να καθίσει να κάνει ανάλυση σε ένα πανικοβλημένο επιβάτη..αν ήταν κάτι τόοοοσο σοβαρό πια και το αεροσκάφος είχε όντος πρόβλημα, η πτήση δε θα γινόταν!Εσύ σα μηχανικός που ισχυρίζεσαι ότι είσαι,θα έπρεπε να το ξέρεις!!
Συγνωμη, αλλα δικαιωμα του lianakis ειναι να γραφει κατι που του έκανε εντυπωση. Τι θα πει "κρινει τη δουλεια και τον τροπο αντιμετωπισης των επιβατων απο τις αεροσυνοδους (και οχι όπως γραφτηκε-συγνωμη, αλλα το ρημα συντασσεται με γενικη του αντικειμενου και ποιητικο αιτιο)? Ολοι οι επαγγελματίες κρινονται, ειδικα οταν προσφερουν υπηρεσίες. Και οι αεροσυνοδοι ειναι ακριβως για να φροντιζουν και τους πανικοβλητους επιβατες (σε αλλα threads εκφράζονταν παραπονα οτι ακριβως οι αεροσυνοδοι δεν ειναι μονο για να κουβαλανε πορτοκαλαδες). Οσο για το οτι, αν ενα προβλημα ειναι τοοοοοοοσοοοοο σοβαρο, η πτηση δεν γινεται, αυτη δεν ειναι λογικη. Και οι επιβατες (και σιγουρα οι αεροσυνοδοι) πολύ καλα κανουν να προσεχουν κατι που τους φαινεται ασυνηθιστο.Κανενας επαγγελματίας δεν ειναι θεος. Μου έκανε εντυπωση αυτη η αντιμετωπιση. Τετοια σταση δεν συναδει σε επαγγελμα που σχετιζεται με την εξυπηρετηση και ενα μεταφορικο μεσο, που σε πολυ κοσμο προκαλει φοβιες (λογικες ή παραλογες).
 
Αλλαγή βάσης ...

Καλησπέρα ...Θα ήθελα να ρωτήσω κατα πόσο είναι εφυκτή η αλλαγή της βάσης...
Θα μπορούσα δηλαδή σαν ιπτάμενη συνοδός με βάση την Αθήνα να μεταφερθώ στην θεσσαλονίκη?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας... :D
 
Re: Cabin Crew

Εφόσον η εταιρία η οποία σε προσέλαβε με βάση την Αθήνα(που σημαίνει ότι επιχειρηματικές της ανάγκες τη δεδομένη περίοδο βρίσκονται εκεί),είναι λίγο δύσκολο να σε αλλάξει βάση.
 
Re: Cabin Crew

Νέες στολές για τα πληρώματα της Αιγαίου.
Πρώτη εντύπωση, πολύ καλή.
Να πω την κατινιά μου, την Ελληνικότητα της σχεδίασης δεν την βλέπω.
Με χαρά βλέπω καπέλα στα πληρώματα. Συνεχίζουν την διεθνή επιταγή της μόδας για επαναφορά των καπέλων.
Στην Ελλάδα την επανέφερε πρώτη η Ολυμπιακή, συνέχισε η Ellinair τώρα η Αιγαίου και ακολουθεί η Skygreece.

http://www.airnews.gr/2015/04/06/aegean ... %AF%CE%B1/

http://en.aegeanair.com/all-about-us/pr ... /?prid=523

<Προσωπική άποψη η φωτό στον ιστοχώρο της Skygreece, μου αρέσει περισσότερο σαν σχεδίαση στολής πληρώματος καμπίνας (αν αυτή είναι πράγματι η στολή τους) >
 
Top