Video Trip Reports

Όποιος κάνει ένα ταξίδι έχει πολλές ιστορίες για τους φίλους του... Θέλουμε να τις ακούσουμε
Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 68

Re: Video Trip Reports

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 19 Ιούλ 2017, 08:47

Καλημέρα. Έχεις δίκιο! Αν και έχουν ατάρι στα 26 και είχαν ένα στα 28.
0 x

Άβαταρ μέλους
Velerefontis
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): PAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDL
x 31

Δημοσίευσηαπό Velerefontis » 20 Ιούλ 2017, 00:23

spotterakis έγραψε:πόσο επικειμενο;...και με τι θα αντικατασταθουν;

Το πλανο για την Α2 λεει πως τελος του χρονου θα φυγει το Bae. Με τι θα αντικατασταθει δεν ξερω.
0 x

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_OA
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 14

Δημοσίευσηαπό Panagiotis_OA » 09 Αύγ 2017, 09:24

Σχεδόν όλη η πτήση από τη Λέρο για την Αθήνα. Πετάξαμε στα 12,000 πόδια πάνω από το Αιγαίο Πέλαγος. Απολαύστε τη θέα από το παράθυρο του αεροσκάφους βλέποντας ,νησιά όπως η Ικαρία , η Μύκονος , η Σύρος και η Κέα και φυσικά την απογείωση από τη Λέρο και την προσγείωση στην Αθήνα.
https://youtu.be/IelQegf7b5Y
2 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Re: Video Trip Reports Istanbul to Male

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 16 Αύγ 2017, 16:16

Κάποτε σε μια πτήση, ένα παλιός Ολυμπιακάριος μου ευχήθηκε μέσα σε ένα 777 να πάω στο Male. Μου έδειξε και διάφορες φανταστικές εικόνες. Έλα μου, που ήρθε ο καιρός.
Τι να πω τώρα... Για το IST 2-3 ωρίτσες περάσαν σχετικά γρήγορα. Πήγα μια βόλτα και από τα νέα gates που είναι σε 2 επίπεδα. Μάλιστα πέταξα μια φορά από εκείνα για SKG στην καλύτερη πτήση της ζωής μου από άποψη θέας και δεν είχα κάμερα...
Τεσπα οι Μαλδίβες είναι ένα εξωτικό σύμπλεγμα νησιών, που μεγάλες πολυεθνικές κυριαρχούν και κάνουν ότι θέλουν μαζί με τον πρόεδρο της χώρας... Το αεροδρόμιο τώρα, μικρό, άλλωστε δεν υπάρχει χώρος. Δεν είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Είχαμε και ένα θέμα με τις βίζες. Λύθηκε σχετικά γρήγορα. Δε λέω φτώχια και ελάχιστος χώρος, αλλά σε κάποια πράματα είναι καλύτεροι από εμάς, βέβαια σε άλλα πολύ χειρότεροι... Το εντυπωσιακό για μένα είναι τα υδροπλάνα που υπάρχουν.
Στα της πτήσης η ΤΚ έβγαλε το menu και το κέρασμα που έδινε κάποτε. Είχαμε όμως 2 φουλ γεύματα. Το IFE καλό, αλλά με λιγότερες επιλογές από παλιά. Έχει όμως 2 εξωτερικές κάμερες! Είχε wifi με 15$ στην ουσία. Οι θέσεις όμως ειδικά στο παράθυρο, δεν έχουν καθόλου χώρο για τα πόδια. 7,5 ώρες πτήση δεν κάνεις αν είσαι πάνω από ένα 1,60. Θα υποφέρεις. Τεσπα, μας έδωσαν και amenities. Ευχαριστώ μόνο για τα earplugs.

Στα highlights του βίντεο, η προσγείωση ενός 330 της Capital και φυσικά η θέα της Πόλης φεύγοντας αλλά και των νησιών όταν πλησιάζαμε.

Εδώ και το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=oaqoDU-xJSs
2 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Re: Video Trip Reports DEL-JAI 9W725

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 23 Αύγ 2017, 20:04

Καλησπέρα .
Ένα ακόμη trip report έτοιμο... Οι λήψεις είναι από παλαιότερο ταξίδι στο 2015. Η πτήση έγινε με 737 αντί για Ατάρι, αφού μου ακυρώθηκε η πτήση μου.. Επίσης έχω το Plaza Premium Lounge στο Δελχί.

https://www.youtube.com/watch?v=NmMK9YLy6TY
0 x

Άβαταρ μέλους
giorgosk
First-Class
First-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGLR
x 77

Δημοσίευσηαπό giorgosk » 24 Αύγ 2017, 01:58

Νίκο το κανάλι airflight travelers είναι δικό σου;;; Όλα τα video trip reports είναι από ταξίδια σου;;;
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Re: Video Trip Reports - SKG-KUT με W6

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 10 Οκτ 2017, 10:39

Καλημέρα παιδιά.
Ένα νέο trip report με WizzAir. Πρώτη μου φορά με Wizz. Οι τιμές μέσα είναι φυσιολογικές, πχ 2.5 ο καφές. ΤΟ εισιτήριο φθηνό, απλά πλήρωσα επιπλέον για να έχω την μεγάλη χειραποσκευή. Αλλάζει όμως σύντομα αυτό και θα είναι δωρεάν. Το αεροπλάνο καθαρό, οι κοπέλες χαμογελαστές, οι θέσεις έτσι κ έτσι. Αν και ήμουν πίσω, που πάντα είναι λιγότερος ο χώρος. Το κακό είναι ότι μια υπερβαρη κυρία ήταν μπροστά μου, και όταν έκανε πίσω η θέση της ακουμπούσε και πίεζε τα πόδια μου. Όσο για την πτήση, στην Γεωργία είχε τρελό αέρα, έβαλαν 2 πυροσβεστικά για να τον κόβουν ώστε να κατέβουμε. Αν δείτε λίγο πριν πατήσει κάτω το αεροπλάνο κάνει ένα rotation στα αριστερά, αρκετά επικίνδυνο νομίζω. Το αεροδρόμιο της Γεωργίας, σύγχρονο, μικρό, καθαρό κτλ αλλά 4 πρωινές πτήσεις δεν μπορεί να τις διαχειριστεί. Της Θεσσαλονίκης γίνεται. Έχει και η Wizz ένα άλλο σύστημα εκεί. Περνάς έλεγχο (όλοι) για να δουν αν έχεις εισιτήριο (ουρά 1), στη συνέχεια έλεγχο για το μέγεθος της αποσκευής (ουρά 2), πας σε check in counter για να σου τυπώσουν την κάρτα επιβίβασης (ουρά 3 πιο χαλαρή) και μετά περνάς και τον έλεγχο αποσκευών και διαβατηρίου (ουρά 4 κ 5).

https://www.youtube.com/watch?v=1J00ABvDphs&t=646s

ΥΓ Γιώργο ναι. Το κάνω τα βράδια που δε με πιάνει ύπνος, γι'αυτό θα δεις και μερικές κοτσάνες που και που.
0 x

jimAEL
Economy-Class
Economy-Class
x 34

Δημοσίευσηαπό jimAEL » 11 Οκτ 2017, 15:27

Δεύτερη τσάντα( μικρή,τύπου ταχυδρομική) άφηναν να περάσει ή ελέγχανε και εκεί αν κάποιος έχει πληρώσει για αυτή;
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Re: Video Trip Reports | airBaltic RIX-MUC

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 04 Νοέμ 2017, 16:08

Ένα νέο trip report. Αυτή τη φορά με την AirBaltic με Ντασάκι, τα ίδια με τα δικά μας εδώ. Ευχάριστη εμπειρία και σταθερή πτήση. Δε ξέρω αν φταίει ο τύπους το αεροπλάνου ή ο καιρός. Θα δείτε και το CS300, το αεροδρόμιο RIX αλλά και το MUC με τις τσόντες όπως 350, 747 κτλ κτλ. Τα υπόλοιπα στο βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=Cg5OuHnvI3s&t=25s
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 04 Νοέμ 2017, 16:09

jimAEL έγραψε:Δεύτερη τσάντα( μικρή,τύπου ταχυδρομική) άφηναν να περάσει ή ελέγχανε και εκεί αν κάποιος έχει πληρώσει για αυτή;

Δυστυχώς στη Γεωργία δεν άφηναν τίποτα. Ούτε καν φωτογραφική μηχανή στον λαιμό. Θεσσαλονίκη τα πράματα ήταν πιο χαλαρά.
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Re: Video Trip Reports / BEG-AMS JU364

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 24 Νοέμ 2017, 00:27

Καλησπέρα σε όλους.
Ένα video trip report από μια πρόσφατη πτήση. Από Θεσσαλονίκη για Άμστερνταμ μέσω Βελιγραδίου. Οπότε έκανα το BEG-AMS.

Έχω κάποια ερωτήμα ως προς τον τρόπο λειτουρίας των gate στο Βελιγράδι... Ουρές και πάλι ουρές λόγω του ελέγχου πριν το gate.
H ΑirSerbia ως Etihad partner και 49% θα περίμενα καλύτερο service. Eίχε βέβαια άνετε θέσεις με καλό διάκενο. Τα υπόλοιπα στο βίντεο :)

https://www.youtube.com/watch?v=A6fkaNGNwc0
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Trip Report / MLE-IST / TK731 / A330

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 16 Δεκ 2017, 19:04

Καλησπέρα.
Το tripreport της επιστροφής από Male προς Κων/πολη. Η πτήση έγινε κλασικά με Α330 και κανονικά γίνεται IST-MLE-CMB-MLE-IST. Αν και μικρές διαφορές αλλά βλέπω ότι η ΤΚ αρχίζει και αφαιρεί πραματάκια από το service της. OK είχαμε 2 γεύματα, αλλά τα πόδια μου με το ζόρι χωρούσαν στην economy πίσω. Δλδ από την 1η ώρα υπήρχε δυσφορία. Τα υπόλοιπα στο βίντεο :)

https://www.youtube.com/watch?v=5MiQBj3Ur50
0 x

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_OA
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 14

Δημοσίευσηαπό Panagiotis_OA » 02 Ιαν 2018, 13:22

Πτήση Αθήνα-Κωνσταντινούπολη με Q400
Άφιξη στο αεροσκάφος , τροχοδρόμηση ,απογείωση από την Αθήνα , στιγμές από το service και προσέγγιση στην Κων/πολη.

https://www.youtube.com/watch?v=6DR6tzmtNU0
1 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 268
Επικοινωνία:

Rome - Reggio Calabria return

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 05 Ιαν 2018, 21:11

LIRF (FCO Τ3) -> LICR (REC) με Blue Express BV-2128 (2 Ιανουαρίου, 18:45) και επιστροφή πάλι με BV-2129 (4 Ιανουαρίου, 07:30). Αεροπλάνο αντίκα B-737-400 νηολόγιο EI-FVA και στα δυο σκέλη, με ελαφρώς ανακαινισμένη καμπίνα (νέου τύπου καθίσματα) αλλά το cockpit, το πρόχειρο βάψιμο και η βρωμιά στις πτέρυγες και τους κινητήρες μαρτυρούσε την ηλικία του.

Μέχρι τις 2/1 δεν λειτουργούσε το ηλεκτρονικό check in, άρα ουρά στο desk 284 του T3 και έναρξη check in γύρω στις 16:15. Επιβίβαση μόνο από την εμπρόσθια θύρα! Αρχή καθόδου στο Στρόμπολι, προσέγγιση μέσα από καταιγίδα με έντονες αναταράξεις και σχετικό πανικό στους επιβάτες, προσγείωση στον 15. Αν και εκεί δεν σταυροκοπιούνται όπως οι Έλληνες, με το touch down ακολούθησε γενικευμένο χειροκρότημα ανακούφισης.

Την επόμενη ημέρα επισκευάσθηκε το ηλεκτρονικό check in και έτσι γλύτωσα την μετάβαση στο αεροδρόμιο μέσα στην μαύρη νύχτα. Απογείωση τύπου STOL με χρήση περίπου του 20-25% του διαδρόμου 33, ανάσυρση συστήματος προσγειώσεως ενώ ακόμα οι τροχοί πατούσαν, πολύ μάγκας χειριστής μάλλον πρώην Aeronautica Militare. Αξίζει να διαβάσετε τις σχετικές σελίδες για το LICR στο Jepessen, ιδίως σχετικά με την πιστοποίηση χειριστών.

Φαγητό - καφές πωλούνται έξτρα, κανείς δεν αγόρασε, άδικα το πλήρωμα καμπίνας πηγαινόφαιρνε το καροτσάκι.
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
First-Class
First-Class
x 68

Re: Video Trip Reports / Trans Maldivian Airways Seaplane

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 06 Φεβ 2018, 03:39

Καλημέρα.
Ένα βιντεάκι με DHC-6 υδροπλάνο στις Μαλδίβες. Μπορεί να είναι αστείο ο ξυπόλητος πιλότος που φορτώνει τις βαλίτσες, η θέα στο πιλοτήριο κτλ αλλά νομίζω είναι ένας κλάδος που θα μπορούσε να ανθίσει στη χώρα μας. Στα της πτήσης, πετάξαμε χαμηλά, υπέροχη θέα στα νησιά, στενό το αεροπλάνο και καταλάβαινα τα πάντα, κάθε διόρθωση στο πιλοτήριο. Δεν χρειάστηκε ποτέ να γίνει έλεγχος, διαβατηρίου κτλ αφού τα κανονίζει το ξενοδοχείο. Μακάρι να ξαναπετάξω σύντομα και εδώ με υδροπλάνο...

https://www.youtube.com/watch?v=6OzEujSFytU
2 x

Επιστροφή σε “Trip-Reports”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης