Qatar Airways

Εδώ όλες οι συζητήσεις σχετικά με τις αεροπορικές εταιρίες του υπόλοιπου κόσμου
Άβαταρ μέλους
gonzo
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): CES
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LIRN

Qatar Airways

Δημοσίευσηαπό gonzo » 01 Οκτ 2011, 20:27

Ta 100 αεροσκαφή έφτασε σήμερα ο στόλος της Qatar με την παράδοση ενός 777-200LR.
0 x

Άβαταρ μέλους
gonzo
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): CES
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LIRN

Re: Qatar Airways

Δημοσίευσηαπό gonzo » 01 Νοέμ 2011, 14:37

Επιπρόσθετες 31 πτίσεις τη εβδομάδα για Ιράν θα έχει η Qatar.

http://www.arabianbusiness.com/qatar-ai ... 28053.html
0 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LSGG
x 108

Δημοσίευσηαπό flesland » 17 Νοέμ 2011, 16:19

Νέα από το Dubai Air Show:

-5 νέα Α380 + 3 options
-50 A320neo + 30 options

και όποιος αντέξει...

http://www.qatarairways.com/global/en/p ... _20111115b
0 x

Άβαταρ μέλους
dimitris chatz
Economy-Class
Economy-Class

Δημοσίευσηαπό dimitris chatz » 07 Μαρ 2012, 15:56

Τσεκάρετε το εσωτερικό του 787.
http://www.businesstraveller.com/news/t ... iness-clas
Δεν έχω δει μεγαλύτερη ατομική οθόνη.
http://www.businesstraveller.com/middle ... b787-seats

Business Traveller
0 x

Άβαταρ μέλους
Kiwi Jumbo
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): VIR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGLL
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Kiwi Jumbo » 07 Μαρ 2012, 16:26

Έτσι όπως είναι φαίνεται ολόιδιο με την Premium Economy της Air New Zealand!! :thx:
0 x
Oλοι έχουν γνώμη. Έχουν όμως όλοι γνώση για να έχουν γνώμη; (Πλάτων)

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LSGG
x 108

Δημοσίευσηαπό flesland » 07 Μαρ 2012, 17:27

dimitris chatz έγραψε:Δεν έχω δει μεγαλύτερη ατομική οθόνη.

Τσέκαρε την Etihad Diamond, ΕΚ business , SIN, Asiana , νομίζω κ LH first me 23 ίντσες - της Qatar γράφει για 17 ''μόνο'' :lol: .
0 x

Άβαταρ μέλους
tasos-SMI
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 6

Δημοσίευσηαπό tasos-SMI » 07 Μαρ 2012, 18:07

Κiwi Jumbo έγραψε:Έτσι όπως είναι φαίνεται ολόιδιο με την Premium Economy της Air New Zealand!!

Δεν βρίσκω κάποια ομοιότητα στις δύο θέσεις...Εκτός του οτι είναι "πλαγιαστές" και οι μεν και οι δε. Ήδη κάποιες εταιρείες έχουν παρόμοια business class με της Qatar Airways...Η Cathay Pacific και η US Airways μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό. Λογικά,θα υπάρχουν κι άλλες...
0 x

derion
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Δημοσίευσηαπό derion » 05 Απρ 2012, 14:46

Εδώ και καιρό και μέσα στη γενική μαυρίλα που επικρατεί στην Ελλάδα, κοιτούσα για ταξίδι στην Κίνα, για να αλλάξω λίγο παραστάσεις, και σήμερα τσίμπησα «προσφορά» της Qatar για ATH - PVG – PEK – ATH μέσω DOH για τέλη Απριλίου σε τιμή 690€ το άτομο all inclusive όλα (και τα 4) τα σκέλη (είχε δύο θέσεις σε αυτήν την τιμή).

Θεωρείται καλή τιμή τα 690€ / άτομο για Κίνα από Ελλάδα?

Το σκέλος από και προς Ελλάδα θα γίνει με A321, ενώ το σκέλος προς Σαγκάη και από Πεκίνο θα γίνει με B777/300. Είναι Β777/300ER? Έχει ατομικές οθόνες? Τι θέσεις να προτιμήσω?

Γενικά έχει ταξιδέψει κάποιος με αυτήν την εταιρεία είτε από Ελλάδα είτε από Ντόχα? Έχω ακούσει ότι από τις αραβικές εταιρείες η Qatar είναι η χειρότερη ως προς την εξυπηρέτηση πελατών (σε σχέση π.χ. με Emirates). Ισχύει? Από φαγητό τι λέει?

Επίσης, στον πηγαιμό έκλεισα την απογευματινή πτήση από Αθήνα στις 18:55. Η πτήση για Σαγκάη φεύγει 00:55. Άρα έχουμε 2 ώρες ενδιάμεσο στη Ντόχα. Γενικά η απογευματινή πτήση της Αθήνας έχει καθυστερήσεις ή είναι On time? Να ανησυχήσω? Θα προλάβουμε το connection? Αν χάσουμε την πτήση για Σαγκάη λόγω καθυστέρησης της πτήσης από Αθήνα, θα μας βρουν ξενοδοχείο για διανυκτέρευση στη Ντόχα? Εννοείται ότι όλες οι πτήσεις θα γίνουν με Qatar και έχει εκδοθεί ενιαίο εισιτήριο και για 4 σκέλη. (Μία φορά την πάτησα να εκδώσω εισιτήρια με 2 αεροπορικές και να ακυρωθεί η 1, δεν την ξαναπατώ!)
0 x

Άβαταρ μέλους
Kiwi Jumbo
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Kiwi Jumbo » 05 Απρ 2012, 17:27

Η Qatar Airways έχει καταντήσει κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα! Παράπονα από το 2010. Επιβάτης της πτήσης για Λονδίνο διεκδικεί χρηματικές αποζημιώσεις για το γεγονός ότι η εταιρία δεν πλήρωσε για τα μπαρ και τα κολάδικα που επισκέφτηκε στην Ρώμη όταν το αεροπλάνο προσγειώθηκε εκεί λόγο της στάχτης του ηφαιστείου της Ισλανδίας που είχε ως αποτέλεσμα να κλείσει ο εναέριος χώρος της Αγγλίας και όχι μόνο! χαχαχαχαχαχα τι ωραία που τα περνάμε εδώ στην εξοχή! Άλλος που είχε ταξιδέψει το 2009 έχασε τη πτήση γιατί ενώ ήταν στο αεροδρόμιο δεν πήγε για αλλά πήγε να τα πιει με τους φίλους με αποτέλεσμα να γίνει ντίρλα και τώρα ζητάει τα μισά λεφτά τουλάχιστον πίσω! Έλεος!! :wall:
0 x

Άβαταρ μέλους
fotis
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): IMP
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDM
x 1
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό fotis » 05 Απρ 2012, 21:41

derion έγραψε:...Το σκέλος από και προς Ελλάδα θα γίνει με A321, ενώ το σκέλος προς Σαγκάη και από Πεκίνο θα γίνει με B777/300. Είναι Β777/300ER? Έχει ατομικές οθόνες?...
Έχω ταξιδέψει και με τα δύο. Για το Α321 δε θυμάμαι σχετικά με τις οθόνες. Το 773 έχει και παίζει video on demand.
derion έγραψε:...Τι θέσεις να προτιμήσω?...
Επειδή είναι μεγάλο ταξίδι, θα σου πρότεινα να ζητήσεις θέσεις σε έξοδο κινδύνου έτσι ώστε να έχεις πολύ χώρο για τα πόδια σου.
derion έγραψε:...Έχω ακούσει ότι από τις αραβικές εταιρείες η Qatar είναι η χειρότερη ως προς την εξυπηρέτηση πελατών (σε σχέση π.χ. με Emirates). Ισχύει? Από φαγητό τι λέει?...
Μια χαρά εταιρεία είναι, με καλή εξυπηρέτηση πελατών και πολύ καλό φαγητό εν πτήσει.
derion έγραψε:...έχουμε 2 ώρες ενδιάμεσο στη Ντόχα. Γενικά η απογευματινή πτήση της Αθήνας έχει καθυστερήσεις ή είναι On time? Να ανησυχήσω? Θα προλάβουμε το connection? Αν χάσουμε την πτήση για Σαγκάη λόγω καθυστέρησης της πτήσης από Αθήνα, θα μας βρουν ξενοδοχείο για διανυκτέρευση στη Ντόχα? Εννοείται ότι όλες οι πτήσεις θα γίνουν με Qatar και έχει εκδοθεί ενιαίο εισιτήριο και για 4 σκέλη...
Δύο ώρες είναι υπεραρκετές για να "χορτάσεις" το αεροδρόμιο της Ντόχα. Έτσι κι αλλιώς, θα έχεις ήδη τσεκάρει από Αθήνα για τον τελικό σου προορισμό και δεν θα έχεις ούτε να ψάχνεις για boarding pass ούτε βαλίτσες κλπ. Δύο ώρες στη διάθεσή σου για να ξεμουδιάσεις και να κάνεις μια μικρή βόλτα στο (μικρό) χώρο duty free.
Δεν ξέρω να σου πω σχετικά με το κατά πόσο είναι συνεπής στις ώρες άφιξης αναχώρησης η εταιρεία, αλλά όσες φορές ταξίδεψα, ήταν όλα on time.
Παρ' όλα αυτά αν, λόγω καθυστέρησης της πτήσης, χάσεις το connection, η εταιρεία υποχρεούται να σε φροντίσει (ξενοδοχείο και διατροφή).

Όσο για τα περί:
Kiwi Jumbo έγραψε:Η Qatar Airways έχει καταντήσει κουτσοί στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα!...
καλό είναι να είμαστε λίγο σοβαροί.
0 x
Πετάει ο γάιδαρος!

http://www.videoart.gr
my flight memory statitics

Άβαταρ μέλους
Kiwi Jumbo
First-Class
First-Class
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Kiwi Jumbo » 05 Απρ 2012, 21:45

Έλλειψη σοβαρότητας έχουν αυτοί που έχουν τέτοιου είδους απαιτήσεις και να ήταν 1-2 οκ σε μικρό χρονικό διάστημα έχουμε αντιμετωπίσει αρκετά τέτοια!
0 x

Άβαταρ μέλους
thange
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGBB
x 1

Δημοσίευσηαπό thange » 05 Απρ 2012, 22:48

Για μένα η Qatar είναι η καλύτερη απο τις Αραβικές, μπρόστα απο την ύπερ kitch Emirates
0 x

mariana
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό mariana » 06 Απρ 2012, 12:14

Γεια σου Derion,
Το συγκεκριμενο ταξιδι ATH-PVG-ATH το εχω κανει παρα πολλες φορες λογω εργασιας μου στην Shanghai και εχω δοκιμασει ολες τις επιλογες (EMIRATES, QATAR, SINGPAPORE,TURKISH) και ειχα καταληξει στην QATAR ως καλυτερη επιλογη.

Οσον αφορα της ερωτησεις σου:

Το σκελος ATH-DOH γινεται ειτε με Α320 ειτε με A321 αναλογα με την πληροτητα που εχουν. Οσον αφορα τις ατομικες οθονες καποια εχουν καποια οχι. Συνηθως ειναι ψιλο αδειο το αεροσκαφος στην οικονομικη.

Το DOH-PVG γινεται με 777-300ER του κουτιου. Εξαιρετικο αεροσκαφος. Προσωπικες οθονες και διαταξη 3-3-3. Προτιμησε σε εξοδο κινδυνου και μεγαλυτερη ανεση. Το φαγητο εξαιρετικο οπως και η επιλογες για ταινιες, μουσικη παιχνιδια. Το service επισης αψογο.

Ειναι πολυ σπανιο να υπαρξει καθυστερηση εκτος απο λογους ανωτερας βιας (καιρικες συνθηκες, τεχνικο προβλημα).

Το connection στην Ντοχα ειναι πολυ καλο και υπεραρκετο καθως δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο να επιδειξει ως αεροδρομιο για να ξοδεψεις χρονο σε βολτες. Φτωχο duty free.

Μια αλλη επιλογη που θα μπορουσες να κοιταξεις για μεγαλυτερη ανεση ειναι και τα νες δρομολογια της Turkish Airlines με 777-300ER σε premium economy. Εχει καταπληκτικο premium και μπορεις να πετυχεις ακομη κ τιμες οικονομικης.

Τελος πολυ προσφατα εγκαινιασε και η ETIHAD δρομολογια για Shanghai με Α330. Δεν εχω δοκιμασει ακομη αυτη την εταιρεια, αλλα συναδελφος μου που προσφατα ταξιδεψε μου περιεγραψε μια εμπειρια παρομοια με QATAR.

Σε καθε περιπτωση απεφυγε την EMIRATES. Μακραν η χειροτερη εμπειρια αν ταξιδευει κανεις οικονομικη. Β777-300ER με διαταξη 3-4-3 και ελλειψη υποποδιου. Φρικτο. Δεν ισχυει βεβαια το ιδιο στην BUSINESS.

Ελπιζω να βοηθησα!

Καλο ταξιδι. Η Shanghai ειναι μια εκπληκτικη πολη και προκειτια για μια φοβερη εμπειρια να βρεθεις εκει.
0 x

jimAEL
Economy-Class
Economy-Class
x 32

Δημοσίευσηαπό jimAEL » 09 Απρ 2012, 17:42

Μην ανησυχεις για τιποτα.

Ειναι μια απο τις καλυτερες εταιρειες.

Το μονο αρνητικο ειναι το αεροδρομιο στη ντοχα,που γινεται ενας χαμος.
0 x

emgrs
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BRI
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): ATHE
x 1

Δημοσίευσηαπό emgrs » 30 Μάιος 2012, 13:45

Ζητω συγνωμη εκ τον προτερων αν ειναι εκτος θεματος το post μου, αλλα εχω ψαξει παντου και δεν βρισκω καμμια πληροφορια. Θα ταξιδεψω αυγουστο με QATAR ATH-DOHA-SHANGHAI και επιστροφη HONG KONG-DOHA-ATH ξερει κανεις αν μπορω εστω αν εχω μια ελπιδα να κανω καπως δωρεαν αναβαθμιση εστω και σε ενα σκελος της διαδρομη?
Ευχαριστω.
0 x

Επιστροφή σε “Αεροπορικές εταιρίες υπόλοιπου κόσμου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης