To idietero tis Aeroporias - isxyei akoma...?

Hristos

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
22/11/2002
Μηνύματα
1.523
Likes
0
Περιοχή
Karlsruhe / Germany
Website
www.airliners.gr
Xairete,

exo mia skepsi pou mpeno-bgeni apo to mialo mou, apo edo kai merikes ebdomades...

Opos oli mas gnorisoume, itane (ine ?) i Aeroporia to kati idietero gia ton kosmo: romantiki, kosmopolitiki kai peripetiodis ine mono liga logia gia na to perigrapsoume....

i skepsi mou, pou me anxoni ligo... ine akoma to kati idietero...? i exei pesi i prosopografia idi se ena kanoniko, kathimerino standard, opos o sidodromos ? opos to ktel ?

(me aftin tin erotisi then thelo na ekfraso oti o sidodromos then ine tipota to idietero, aplos, then paisi tin idia kategoria opos i Aeroporia)

Ti entiposiako thoribo kani ena 747 pou ksekinai tis kinitires tou....
Poso entiposiako ine ena A340-600 pou molis eftase, me to telefteo fos tou iliou, apo to Pekino...
Me ti harmonia, kompsotita kai Dinami!, perimeni ena adio kai isixo MD11 tis Air Namibia sto apron, makria apo oli tin zoi tou aerodromiou, gia tin nixterini ptisi gia Windhóek...?

simera xairetame tous dikous mas, meta zoume ena oniro, kai avrio xairetame ksenon kosmo, xaseboume ksenes polis, bouna kai thalasses, se ena allo kratos.
ama then ine afto kosmopolitiko.... ti ine ?
ama then ine afto peripetiodiko....ti ine ??

kai pali,

polis kosmos, then katalabeni aftin tin omorfia,
then exoune pleon aftin tin fotografia tis aeroporias opos tin eixame emis kapote, opos tin eixane i paterades mas prin 30-40 xronia,

anarotieme; ine simera o idios kosmos, pou then blepi tipota spoudeo sta aeroplana, opos itane kai tou 1960 kai 1970 ? - Ipirxe tote katholou tetios kosmos..? sigoura....

ala ine kai sigoura, oti simera ine poli pio poli pou then tin goustaroune tin aeroporia.

Eteries opos i Ryanair, kanoune kai to ipolipo;

ta 738, ta kanane leoforia,
style, fashion kai glamour then exoune afta ta aeroplana pleon, oute ta pliromata...

me sinxorite tin phrasi, ala oute i epibates kseroune peri tinous prokite... sproxnoune kai malonoune, pios tha mpi protos sto aeroplano, edo pios ftei ? i epibates pou exoune to anxos, na min xasoune to aeroplano ? pou exoune genika anxos apo taksidia ? pou nomisoune oti to aeroplano ine to leoforio, pou odigai tous methismenous sto podosfero....
oxi, sorry, afto ine charter... ;)

then ine doulia tis eterias, na endiaferthoun na mpoune i epibates xoris problimata ?

exi xasi i Aeroporia toso piotita, kai giavto then eine tipota idietero pleon ?

thelo na sas po: oti afti i erotisi then thelo na tin katalabete ws fan tis aeroporias, oute ws spotter ktlp.

ine mia geniki erotisi, ine i aeroporia akoma to kati idietero ? i tha ine sintoma kati geniko, kanoniko, aplos ena xrisimo ergralio xoris estimata ?

filika :) kai credits sto PONS German-Greek-German lexiko ;)
 
Ναι νομίζω ότι το έχει χάσει..όχι τόσο απο της Low Cost εταιρίες αλλά απο άλλα πράγματα κατα τη γνώμη μου...Air bridges......Ειδικά άμα είναι νύχτα και δεν βλέπεις το αεροπλάνο είναι σαν να μπαίνεις σε τραίνο...Αν δεν μυρίζεις το Jet A1 αν δεν σε πάρει λίγο ο αέρας που φυσά...τι καταλαβαίνεις?

Τα αεροδρόμια...τώρα ποιά δεν έχουν τιποτα το ιδιαιτερο.....Πολύ ωραία,καθαρά τα καινούργια αλλα είναι αδιάφορα......Και τεράστια!! ¨Εχουν μείνει μόνο πολύ λίγα......Ειλικρινα δεν ξέρω τι άλλο..... Εμένα με ενοχλούν κυρίως οι πτήσεις charter ....... Τεσπα δεν έχω χρόνο να συνεχίσω..... Ωραίο topic Hristo!!
 
Νά ένα όμορφο θέμα!
Η γνώμη που θα εκφράσω παρακάτω είναι τελείως υποκειμενική, γιατι θα μιλήσω καθαρά σάν φίλος της πολιτικής αεροπορίας/spotter/άνθρωπος με JETA-1 αντί για αίμα στις φλέβες του:
Πάντα μα πάντα όταν βλέπω ένα αεροπλάνο(και κάτσω να το χαζέψω λίγο, όχι το "περάστε-κλικ-τελειώσατε" στο κωλοαεροδρόμιο της ΑΤΗ), η θέα του και μόνο με ταξιδεύει. Σκέφτομαι, που να έχει πάει αυτό, τί συνθήκες θα συνάντησε εκεί, ποιούς/τί ανθρώπους μετέφερε στην "καριέρα" του, πόσοι απο αυτούς πήγαιναν ταξίδι για καλό λόγο, πόσοι για άσχημο, πόσα πληρώματα έκαναν την πρώτη/τελευταία τους πτήση σ αυτό... και πολλά άλλα τέτοια! Ακόμα και ένα overflying όταν κάνω χάζι, σκέφτομαι "απο πού να έρχεται,πού πάει (γι αυτό και δέν έχω πάντα το VHF ανοιχτό, για να υπάρχει λίγη μαγεία), αυτοί που είναι εκεί μέσα τώρα,τη δεδομένη στιγμή που το κοιτάω, τί λένε μεταξύ τους, κλπ ". Η μαγεία αυτή θα υπάρχει πάντα για μένα, είτε επιβάτης είμαι είτε παρατηρητής. Πάντα θα με γοητεύει το σχήμα τους, ο θόρυβος, η δύναμη που βγάζουν στο Full-throttle, τα χρώματά τους. Συνεπώς, σε συμμερίζομαι απόλυτα, αγαπητέ Χρήστο, ως προς την οπτική γωνία που μας παραθέτεις στο post σου!
Προσπαθώντας να γίνω λίγο πιό αντικειμενικός, θα έλεγα οτι ΝΑΙ, με τις σύγχρονες τάσεις η μαγέια αυτή τείνει να χαθεί. Αγοράζεις εισητήριο με την ίδια ευκολία που αγοράζεις σοκολάτα απο το περίπτερο, ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΦΕΡΟΝΤΑΙ ΠΙΑ (περνάς 800 ελέγχους λές και είσαι ο τελευταίος τυχών τρομοκράτης), τα αεροδρόμια δέν είναι τόσο φιλικά πιά, τα viewing decks κλείνουν το ένα πίσω απο το άλλο, σε πολλά αεροδρόμια δέν καταλαβαίνεις άν είσαι σε αεροδρόμιο ή σε πολυκατάστημα, και παρόμοια τέτοια, πολλά. . . Είναι και ο σύγχρονος ρυθμός ζωης που δέν αφήνει και πολλά περιθώρια για ονειροπόληση. . . Ταξιδέυεις με αεροπλάνο και δέν σου κάνει πλέον αισθηση (για τον μεσο επιβάτη μιλάω, ΟΧΙ για εμάς). ϊσως επειδή το αεροπορικό ταξίδι το θεωρούμε τόσο δεδομένο και προσβάσιμο, κάτι που τα παλιά τα χρόνια δέν ίσχυε.
Για εμένα,όμως, πάντα η αεροπορία (πολιτική, το τονίζω) θα είναι η μεγάλη αγάπη. Νοιώθω οτι ποτέ δέν θα πάψω να ανατριχιάζω όταν ακούω ένα 747 να βάζει πλήρη στοιχεία...(πιστέυω με καταλαβαίνετε)
Αυτά.Ελπιζω να μήν έγινα κουραστικός.

ΥΓ:pONS rulez φίλε Χρήστο! Κι εμένα μου έχει λύσει τα χέρια!
 
Seven4seven... από τα ωραιότερα ποστς που έχω διαβάσει εδώ μέσα... Ειδικά η πρώτη μεγάλη παράγραφος με εκφράζει πλήρως και εμένα, όπως και πολύ άλλο κόσμο εδώ μέσα φαντάζομαι. Να προσθέσω ωστόσο, ότι εμένα μου αρέσει να φαντάζομαι και τι υπάρχει "under the skin" στο αεροπλάνο που βλέπω, και όλους αυτούς που δούλεψαν για να είναι σήμερα έτσι. Π.χ. το 777 δεν είναι κάτι το φοβερό οπτικά (καλά ο ήχος που κάνει όταν βάζει full throttle o GE-90 είναι άλλο θέμα...) αλλά όταν σκέφτομαι όλα τα ηλεκτρονικά που έχει μέσα, τις διάφορες "κουλές" τεχνολογίες που έχει (FBW, ultrasound fuel measurement, fibre optic computer network κλπ κλπ) πορώνομαι... το ίδιο ισχύει βέβαια για κάθε καινούριο αεροπλάνο... Ξέφυγα λίγο από το θέμα ε?

Λοιπόν, back on topic, νομίζω ότι δεν είναι μόνο η αεροπορία που έχει χάσει τη μαγεία της σήμερα. Η κοινωνία του (ψεύτικου) θεάματος που πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες έχει βάλει το χεράκι της σε αυτό. Π.χ. εδώ σε πολλούς δεν προκαλεί εντύπωση ένα διαστημόπλοιο που προσεδαφίζεται στον Κρόνο, ή η απογείωση ενός διαστημικού λεωφορείο (αντίθετα, το ότι η Καλομοίρα εμφανίστηκε στο fame story 2 είναι ΤΟ γεγονός, γουαου) η αεροπορία θα συγκινήσει? Εκτός αυτού... Πολλά πράγματα τα θεωρούμε σήμερα "δεδομένα" παρ'ότι δεν έχουμε ιδέα πως λειτουργούν έτσι. Η λογική του προβάτου, αν θέλετε τη γνώμη μου

Εκτός των άλλων, φταίνε και τα ΜΜΕ που ασχολούνται με τα αεροπλάνα μόνο όταν πέφτουν... Είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ η ΝΕΤ να έχει το rollout του 380 τελευταία είδηση πριν τα αθλητικά και τα άλλα κανάλια να κάνουν μόκο, όταν τον καιρό της SR111 καλούσαν όλοι επί ένα μήνα "ειδικούς" στα παράθυρα να πουν τις ασχετοσύνες τους.

Επιπλέον, αυτό είναι και τρόπω τινά επίπτωση της δημοτικότητας που έχουν αποκτήσει οι πτήσεις. Για τον περισσότερο κόσμο, να πάρει ένα αεροπλάνο δεν είναι κάτι το αξιοσημείωτο-- εκτός από το φόβο που έχουν λίγο ή πολύ μην πέσει, αγνοώντας ίσως το ότι η πιθανότητα να σκοτωθούν ερχόμενοι στο αεροδρόμιο είναι μεγαλύτερη απ'ότι πετώντας. Αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό πρέπει να μας απασχολεί. Η ομορφιά που κρύβουν οι διάφορες καταστάσεις δεν είναι ορατή από όλους. Αν δε θέλεις να τη δεις, δεν τη βλέπεις, τελείωσε.
 
Avior":3btlb4uc said:
Π.χ. το 777 δεν είναι κάτι το φοβερό οπτικά (καλά ο ήχος που κάνει όταν βάζει full throttle o GE-90 είναι άλλο θέμα...) αλλά όταν σκέφτομαι όλα τα ηλεκτρονικά που έχει μέσα, τις διάφορες "κουλές" τεχνολογίες που έχει (FBW, ultrasound fuel measurement, fibre optic computer network κλπ κλπ) πορώνομαι... το ίδιο ισχύει βέβαια για κάθε καινούριο αεροπλάνο

Ξέρεις κάτι? Όσο πορώνομαι κι εγώ να βλέπω ένα αεροπλάνο τελευταίας τεχνολογίας και να σκέφτομαι τί ενσωματώνει, όπως ακριβώς τα είπες, τόσο και περισσότερο την βρίσκω όταν βλέπω στο βάθος ένα ντουμάνι μαύρο καπνό, λίγο πρίν ακούσω ένα τετραπλό ουρλιαχτό απο JT-3... Άλλη εποχή, άλλη φάση! Πόρωση η οποία χτυπάει maxima όταν σκέφτομαι πως η πιλοτάρα μέσα το φέρνει στο χέρι, γιατί δέν έχει auto-land ή δέν ξέρω κι εγώ τί άλλο! ;)
 
Para poly wraio thema.

To skeftomoun syxna teleytaia. Kyriws vlepontas tin tainia Aviator, pou se taksideyei se mia nostalgiki epoxi. Tote pou to taksidi me aeroplano itan san na pigaineis stin opera, ntymenos me ta kalytera sou rouxa.
ayti i peripeteia tou aneksereynitou, pou kati perimenei na anakalyftei.

Dystyxws pisteyw oti oli ayti i mageia exei teleiwsei.
I aeroporia exei ginei kati to tetrimeno, kai pisteyw pws i texnologia exei na kanei me ayto. Apo tote pou gia kathara emporikous logous, oi ptiseis fimizontan gia tin asfaleia kai tin taxytita tous, itan thema xronou, na kseperastoun ola ta themata pou edinan stin aeroporia tin aigli tis.

Kai me to teleiwtiko xtypima twn Low Cost etairiwn, nomizw oti i ptisi einai pia antaksia tou metro kai tou proastiakou sidirodromou, kyriws stin kentriki eyrwpi, opou oi apostaseis einai tetoies pou to taksidi exei pia poly mikri xroniki diarkeia.

alla peran aytou, den nomizw oti prepei na mas lypei to thema. mporoume na nostalgoume aytin tin epoxi pou oi perissoteroi edw mesa den zisame, alla pia einai meros tis zwis mas ayti i nea nootropia gia tin ptisi.

opws kapote to na peraseis ton atlantiko me ploio itan mia adventure, enw twra pia den einai. oli i mageia xanetai otan to kathe ti ginetai toso provlepsimo. prin kan petakseis, ksereis akrivws ti tha symvei. ta aeroplana einai toso ekseligmena. tote ola itan akoma se primal stage.
nea montela, nees etairies, nea aerodromia, neoi kosmoi.
simera eite petas gia asia eite gia thessaloniki, panw katw ta idia pragmata tha antimetwpiseis.

Evlepa tis proalles kati palies afises, opou epi paradeigmati, aitia diafimisis gia tin KLM itan i thermenomeni kampina,
kai apo katw elege: twra anetes ptiseis kai ton xeimwna.
Fantasteite gia tis prwimo stadio milame.

Alla ola ayta einai parelthon...
Krima, kai krima mono, gia tin epoxi, pou den prolavame.

Super Connie for ever
 
Το ιδιαίτερο του αεροπορικού ταξιδιού δεν υπάρχει πια όπως δεν υπάρχει το ιδιαίτερο του κινηματογράφου, το ιδιαίτερο του αυτοκινήτου και το ιδιαίτερο του σεξ.

Από τη στιγμή που όλα αυτά έγιναν λαϊκά, εύκολα, προσβάσιμα και συνηθισμένα χάθηκε αυτόματα κάθε «μαγεία» καθώς δεν είναι δυνατό να έχει μαγεία κάτι που κάνεις πολλές φορές το χρόνο ή πολλές φορές τη μέρα.

Βέβαια πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι σαν εμάς που εισπνέουν το Jeta1 με ευχαρίστηση και ψάχνουν να βρουν σε πόσες άλλες χώρες έχει προσγειωθεί το MD-11 της Delta που φωτογράφισαν κάποια μέρα του 1999 στο LGAT. (και αν έγινε κατσαρόλες να αγοράσει μία αν είναι δυνατόν). Όπως υπάρχουν άνθρωποι που βλέπουν ταινίες και παρατηρούν την κίνηση της κάμερας και πόσο διαρκεί μια σεκάνς χωρίς διακοπή άσχετα αν κινηματογράφος σημαίνει πια multiplex και χαζοί σελέμπριτις (εξαιρείται ο Τζον Τραβόλτα). Όπως υπάρχουν άνθρωποι που στέκονται στην άκρη του δρόμου στο Ράλι Ακρόπολις και τρώνε τρία καντάρια σκόνη για να περάσει μπροστά τους ο οδηγός με το Focus WRC, άσχετα αν στο μεταξύ αυτοκίνητο έχει και η θεία μου με 356 δόσεις.

Προσωπικά δεν το βρίσκω κακό. Ο κόσμος αλλάζει, οι εποχές αλλάζουν και όπως εντυπωσίαζαν παλιά τα υπερωκεάνια πλοία έτσι εντυπωσιάζουν σήμερα τα διηπειρωτικά αεροσκάφη και έτσι θα εντυπωσιάζουν αύριο τα διαπλανητικά σκάφη.

Και τότε, σε λίγες δεκαετίες, σε αυτό που θα είναι ο διάδοχος του σημερινού Internet, θα υπάρχει ένα site που θα λέγεται http://www.spaceliners.gr και σε ένα φόρουμ τα παιδιά μας ή τα εγγόνια μας θα σφάζονται για το αν είναι καλή η Spaceboeing ή η Spacebus και αν το Α1340 έχει κακό climb rate από τη Σελήνη προς τον Άρη. Και εμείς σε μια πολυθρόνα θα μιλάμε για τη μαγεία των 744 και «της εποχής μας».
 
alexander":1o8b34op said:
Evlepa tis proalles kati palies afises, opou epi paradeigmati, aitia diafimisis gia tin KLM itan i thermenomeni kampina,
kai apo katw elege: twra anetes ptiseis kai ton xeimwna.
Fantasteite gia tis prwimo stadio milame.

Μάλλον εννοείς τις αφίσσες που είχε το "Holland Herald" (inflight mag της KLM) του Δεκεμβρίου 2003 που ήταν επαίτειακό τεύχος για τα 100 χρόνια της πτήσης στο άρθο "time flies"...

Δεν ξέρω άμα είμαι σωστός αλλά οι αφισσούλες που έχει εκεί γ@μάνε!! Ειδικά αυτή Amsterdam-Batavia (1932) είναι όλα τα λεφτά!! Άραγε, που μπορώ να βρω καμμία original?
 
Very goodsubject.Dystichos o kosmospolitikos xarakthras exei xa8ei edw kai kairo kai den nomhzw oti ftiane oi loco.Apla oi times twn ptjhsewn exoun pesei arketa idiatera oi yperatlantikes alla kai pros Australia,NZ,Cayman kai alla tetoia wraia.Endiaferon exei kai ayto pou mou eixepei kai h mhteramoupou htan ticket supervisor sta grafeia ths LH sthn ATH otikapote ta gnwsta atoma ,oi prosopikothtes erondan kai paralambanan monoi toy ta eishthria(mou eixe anaferei san pradeigmata ton Tritsti, ton Pagalo kai ton Simiti), enw twra eite stelnoun kapoion na ta paralabei h toys ta stelnoun courier.Gia menaayth h leptomereia leeei polla.

epishs kai ta aerodromia exoun katqandhseisan eborika kendra teliows aproswpa kai den boh8ane sto na dhmiorugh8ei ena ais8hmma "jet set".Opoios exei bre8ei se aerodromia ths kendriikhs kai boreias Eyrwphs thn dekaetia tou 80kserei ti ennoow....
 
H shmerinh aeroporia einai pragmati kati poly megalo kai tetrimeno arketa.
Den eixa thn tyxh na zhso tis palies epoxes alla kai sto sxetika mikro kommati ths zohs moy exo zhsei polles allages poy endexomenos gia alloys na mhn exoyn kanena nohma...Prosopika den me noiazei katholoy.
Sigoyra gia mena ston topo moy nostalgo as poyme otan hmoyn poly mikros otan anamenotan h prosgeiosh ths proths pthshs charter.
Htan kati to monadiko poy den to eixame ksanazhsei.
Exo thn tyxh na zo se ena eparxiako aerodromio opoy opos gnorizete eidika to Xeimona oi pthseis einai arees kai den exoyn kammia sxesh me to AIA h opoiodhpote paromoio aerodromio.
Pas gia ena Jokking me to filo soy kai apolamvaneis mia prosgeiosh ths Aegean as poyme me olo to kaysaerio toy Jet1 mesa sta roythoynia.
Enas poly symantikos paragontas einai h thesh kai h domh toy aerodromioy kai eytyxos gia mena zo konta se ena aerodromio opoy vlepeis ta panta me poly eykolh prosvash kai oxi sta sygxrona froyria polykatasthmata opoy prepei na soy vgei to ladi mpas kai kaneis ligo Spotting.
Pistepste me ayth h parathrhsh den kanei mono emena na xairomai.
O tropos leitoyrgias enos A/C h prosgeiosh h apogeiosh kai genika oti exei na kanei me mia pthsh einai diadikasies monadikes!Den yparxoyn se kanena allo meso dioti to aeroplano mporei na einai kai ston aera kai sth steria!
Oso gia tis polles etairies tha elega oti mallon kalo einai na vlepeis polla diaforetika livery para ena dyo.
 
Top