Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

καλησπερα και απο εμενα! ειμαι 18 χρονων και υποψηφιος της σχολησ ικαρων. απο βαθμολογικης αποψης θεωρω οτι περναω και σχετικα ευκολα στο τμημα ιπταμενων εν ατιθεση με τη ΣΜΑ που για να μπω θελω αρκετα μεγαλη πτωση της βασησ. τωρα οσων αφορα την ερωτηση μου θα ηθελα να μου απαντησετε στο εξης:
εχω κανει τις απαραιτες εξερτασεις και ολα ειναι οκ εκτος απο τα ματια οπου ενω εχω 20/20 και στα δυο, στο δεξι εχω 0,75 μυωπια. απ οτι ειδα το οριο μυωπιας ειναι 0,25. αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να εισελθω καν στο τμημα ιπταμενων ή εφοσον εχω καλυφθει απο βαθμολογια και αθληματα μπορω να μπω και απλα να μην πεταω!
ευχαριστω εκ των προτερων
 
δυστυχως αν σε κοψουν στα υγειονομικα κοβεσαι τελειως...
 
Καταλαβα. και τα τεστ στα οποια θα υποβληθω θα εχουν προφανως και εξεταση των οφθαλμων, σωστα? ή θα αρκεστουν στα χαρτια των γιατρων που θα στειλω εγω?
 
Καλημερα και απο μενα
Εχω ενα χτισιμο στο μπροστα δοντι
Υπαρχει περιπτωση να αποκλειστω;
Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη σας μερα
 
Ότι απορία έχετε εδώ
https://www.haf.gr/structure/gea/kai/kai-contact/
 
theodore99":dsg598ey said:
Καλημερα και απο μενα
Εχω ενα χτισιμο στο μπροστα δοντι
Υπαρχει περιπτωση να αποκλειστω;
Ευχαριστω εκ των προτερων και καλη σας μερα

Τι είναι το χτίσιμο;
 
Δεν θελω να φανώ ξερόλας ή κατι τετοιο αλλα αυτα που λετε για τα οφθαλμιατρικα δεν ειναι σωστα. Τα "ορια" που εχουν οι προκυρηξεις για την μυωπία ,τον αστιγματισμό και την υπερμετρωπία ισχύουν κανονικα. Μπορεις καποιος να εχεις πχ 0.5 αστιγματισμό και να μπει . Αλλιως δεν θα ειχε καν νοημα να αναφέρονται αυτα στις προκυρηξεις . Και για να ειμαστε ειλικρινείς αν επερναν μονο αυτους που βλεπουν ΤΕΛΕΙΑ τοτε καθε χρονο οι εισακτέοι δεν θα ξεπερνούσαν τα 10 ατομα. Επαναλαμβάνω σε καμια περιπτωση δεν θίγω την εγκυρότητα του site γιατι και εγω η ιδια απο εδω πληροφορουμαι σε αρκετα θεματα :D
 
Σαπφώ_Κουρμπέλη":23wqkjrj said:
Και για να ειμαστε ειλικρινείς αν επερναν μονο αυτους που βλεπουν ΤΕΛΕΙΑ τοτε καθε χρονο οι εισακτέοι δεν θα ξεπερνούσαν τα 10 ατομα.
Όταν κάποιος σου λέει 20/20 αυτο σημαίνει 20/20. Οχι 19.99 20. Γιατί εσύ πόσοι νομίζεις ότι περνάνε από στην Ικάρων κάθε χρόνο? Ψάξε λίγο τα νούμερα στις προκηρύξεις στο τμήμα Ιπταμένων. Επίσης ψάξε λίγο πόσοι γίνονται τελικά Ίκαροι, δηλαδή τελειώνουν την σχολή και είναι ικανοί ως ιπτάμενοι. Και πίστεψέ με περνάνε μόνο αυτούς που βλέπουν τέλεια. Εκ πείρας μιλάω.
 
Σε ποια προκήρυξη αναφέρει ότι στο τμήμα Ιπταμένων παίρνει άτομα με αστιγματισμό κλπ;
Εγώ απ΄ότι έχω δει μέχρι τώρα είναι ότι για το τμήμα Ιπταμένων θέλει οπτική οξύτητα 20/20.Για άλλες σχολές θέλει 10/10 και σε κάποιες επιτρέπεται η χρήση γυαλιών μέχρι κάποιους βαθμούς.Αλλά στην Ικάρων για ιπταμένους θέλει 20/20 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στη Σ.Ι πάνε αρκετοί και επιλέγουν.Άλλωστε φέτος μόνο 40 άτομα θα πάρει.Νομίζεις ότι είναι δύσκολο να τα βρει;
 
Top