Δρομολόγια Olympic Air

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι αυτή η κίνηση είναι καθαρά στρατηγική. Δεν είμαι γνώστης, αλλά με την κοινή λογική, με αυτόν τον τρόπο, ανοίγει ο δρόμος για τη συγχώνευση Aegean και Ολυμπιακής. Αν δεν κάνω λάθος το μόνο "αγκάθι" της υπόθεσης ήταν η έλλειψη ανταγωνισμού σε περίπτωση συγχώνευσης, έχω άδικο; Αλλά τώρα που σταμάτησε η Ολυμπιακή αυτά τα δρομολόγια, και τα σταμάτησε και η Cyprus μόνο η Aegean απέμεινε, με αποτέλεσμα το άνοιγμα του δρόμου προς τη συγχώνευση. Οπότε κατά τη γνώμη μου οι συνομωσιολόγοι θα μείνουν με τη λαχτάρα. Αυτά για δήθεν απομόνωση νησιών και πόλεμο με τους γείτονες δεν έχουν να κάνουν.. Αλλά επειδή το θέμα είναι για τα δρομολόγια της Olympic Air καλύτερα να μην βγαίνουμε "off topic"
 
Όταν οι αντιρρήσεις της επιτροπής είναι η μελλοντική έλλειψη ανταγωνισμού δεν καταλαβαίνω πως η από πριν δημιουργία των συνθηκών που η επιτροπή θέλει να αποφύγει αποτελεί στρατηγική κίνηση υπέρ της συγχώνευσης. Εγώ νομίζω πως η ΟΑ ξέρει ότι η συγχώνευση θα απορριφθεί και μαζεύει τα δρομολόγια ή μοιράζονται από τώρα άτυπα τα δρομολόγια με την Α3 σε βάρος της ΟΑ.
 
Να σου θυμίσω πως τα νησιά είνα απομονωμένα από την ηπειρωτική Ελλάδα και τα αεροπλάνα είναι πολύ σημαντικά για τα νησιά μας,είναι ένα μέσο που προσφέρει ταχύτητα και άνεση.
Όταν οι νησιώτες δίνουν χρήματα σε ξένη εταιρία για να φέρει "τουρισμο" και δε δίνουν μια στις Ελληνικές ιδιωτικές εταιρίες ξεχνάνε ότι οι Ελληνικές εταιρίες συνεισφέρουν στον προϋπολογισμό του κράτους (φορολογία και ασφαλιστικές εισφορές εργαζομένων ) με τον οποίο το κράτος πληρώνει στις συντάξεις τους (ακόμη κ τυφλών που δεν ειναι) το σύστημα υγείας, το ελικόπτερο που θα κάνει την αεροδιακομιδή κλπ ;δεν προκαλούνε έτσι απο μόνοι τους αθέμιτο ανταγωνισμό μεταξύ Ελληνικών και ξένων εταιριών στην ίδια τους τη χώρα ; Γτ δεν ζητάνε απο την ξένη εταιρία να τους κάνει την αεροπορική σύνδεση με Αθήνα να δούνε ποσά θα τους ζητήσει ; Οπότε μας συμφέρει θυμόμαστε την ηπειρωτική Ελλάδα... Για να μη μιλήσουμε για τη φοροδιαφυγή στα νησιά και βγούμε εκτός θεματολογίας .....
 
@χχχ
Τι να πώ εγώ τώρα, τα είπες όλα εσυ :oops:

@pilot-737
Έτσι ακριβώς είναι και λίγα λες :rolleyes:

Τελικά έχω αρχίσει να πιστευω στις συνομωσιολογίες, αλλά στις δικές μας, τις τοπικές, που υποστηρίζουν ότι μας ετοιμάζει μεγάλο δώρο η κυβέρνηση :banana:
 
XXX":28ji8foo said:
Δεν μου λες πως θα ζούνε οι κάτοικοι των απομονωμενων νησιών όταν δεν θα υπάρχει ούτε αεροπορική σύνδεση αλλά ούτε ακτοπλοϊκή;Μήπως θέλουν όντως να μετατρέψουν το ανατολικό αιγαίο σε μία νεκρή ζώνη ;
Αυτό πρέπει να το εμπνεύστηκε (όπως και τα υπόλοιπα) από το σχόλιο στο άρθρο της Ροδιακής.
Θα αφήσουν μόνο τα πλοία, γιατί αυτά τα επιδοτούν και θέλουν να τα γεμίσουν. Τα είδατε στην τηλεόραση τα κονέ του Σαμαρά με τους εφοπλιστές ; Σας απομονώνουν. Διότι αν μόνο η Aegean Airlines έχει αεροπλάνα για Ρόδο , θα χτυπάει το εισιτήριο όσο θέλει. Δεν θα έρχονται εκπαιδευτικοί στα σχολεία σας και θα απομονωθείτε και σε όλους τους άλλους οικονομικούς και πολιτιστικούς τομείς. Αδειάζουν με πολιτική βία τα νησιά σας, τα μικρά νησιά , γιατί εκεί το ταξίδι είναι ιδιαίτερα μακρινό. Αλλά και η Ρόδος θα πληγεί. Το αεροπλάνο είναι γρήγορο και απαραίτητο μέσο. Θα απομακρυνθείτε θέλετε , δεν θέλετε. Απ΄ ότι φαίνεται η κυβέρνηση καταστρέφει τον κοινωνικό ιστό των νησιών. Προσέξτε μην πετύχουν την κατάργηση των δρομολογίων. Αλίμονο σας.
@Pilot-737 Αφού αυτοί μπορούν να κάνουν τα δρομολόγια που θέλουμε αυτούς πληρώνουμε. Ξέρεις ότι μπορεί κάποιος να εκμεταλευτεί το δίκτυο της FR ή της U2 και να πάει από και πρός Ρόδο σε πολύ περισσότερα από τα 5-10 ευρωπαικά α/δ που επιδοτούνται οι συνδέσεις. Ενώ η ελληνική εταιρία θα με πάει σα 5-10 αυτά α/δ με μεγαλύτερο κόστος και μετά τι;;;
Και τον αθέμιτο ανταγωνισμό να τον ξανασκεφτείς λίγο μετά απ όσα λέγεται ότι έγιναν για να μην κάνει η FR SKG-CHQ.
Aσε τα νησιά στην ησυχία τους...Η φοροδιαφυγή είναι πανελλήνιο φαινόμενο.

edit @ΟΑ701 Σε παραπέμπω στην παρακάτω ταινία τρόμου. Και ο νοών νοείτω...
 
Αυτοί μπορούν να κάνουν τα δρομολόγια που θέλετε (απο μικρά περιφερειακά αεροδρόμια της Ευρώπης θα εννοείς φαντάζομαι ) γτ οι Ελληνικές φέρνουν κ αυτές τουρισμό απο Ρωσία Γερμανία Γαλλία Ισραήλ κλπ.. Οπότε δεν καταλαβένω τι παραπάνω εχουν τα δρομολόγια των εταιριών που αναφέρες.... Εγω πάλι γτ νομίζω ότι η ίδια η εταιρία έρχεται και σας προτείνει ενα δρομολόγιο και μια εκτίμηση της επιβατικής κίνησης και ζητάει τα ανάλογα χρήματα ; Αν εσείς οι νησιώτες όντως προσεγγισατε την συγκεκριμένη εταιρία πείτε μας γιατι δεν προσεγγισατε Ελληνικές και αν το κάνατε τι σας απάντησαν επισήμως για να σας δώσουμε κ δίκιο στην τελική που φάγατε πόρτα απο τις Ελληνικές ! Και στο τελος της περιόδου ποιος ειναι υπεύθυνος να πιστοποιήσει ότι ΟΝΤΟΣ υπήρξε η επιβατική κίνηση που υποσχέθηκε η εταιρία και τι ρήτρες υπάρχουν υπέρ σας αν δεν επιτευχθεί ο πραγματικός αριθμός ; Παει κανένας να πάρει στοιχεία απο το αεροδρόμιο η απλά τα δίνουμε και ότι γίνει η πιστεύουμε ότι πει η εταιρία στο τελος της καλοκαιρινής περιόδου ; Με αυτο το θέμα δεν εχει ασχοληθεί ποτε κανείς και μου κάνει εντύπωση.... Επίσης το χω ξαναπεί το καθαρό κέρδος στην τοπική οικονομία βγένει αν κανείς υπολογισμο πόσοι τουρίστες ήρθαν και ποσα αφήσαν ΜΕΙΟΝ τα χρήματα που φύγανε έξω απο τους Έλληνες που πήγαν εξωτερικό με την ευκαιρία του "φτηνού" εισιτηρίου και που διαφορετικά θα είχανε πάει διακοπές στην Ελλάδα σε κάποιον κοντινό προορισμό .... Το να δεις απλα πόσοι τουρίστες ήρθανε ειναι η μια όψη του νομίσματος μονο και δεν αντιπροσωπεύει το πραγματικο όφελος για την τοπική οικονομία !
Όσον αφορα τη φοροδιαφυγή η δικαιολογία μην κοιτάς αν κλεβω εγω γτ κλέβουν κ ολοι οι άλλοι ειναι η κλασική Ελληνική νοοτροπία που μας έφερε ως εδω :) Προτιμάτε οι νησιώτες να μην πληρώνετε φόρους ΙΚΑ ΦΠΑ και να πληρώνετε μόνοι σας το πραγματικό κοστος του c-130 όταν έρχεται να σας παραλάβει, το πραγματικο κοστος του ρεύματος να καταργηθούνε οι άγονες γραμμές με σταθερή τιμη εισιτηρίου κλπ; Για ξανά σκεφτείτε λίγο ..... Αν θέλετε μονο ειδικη μεταχείριση όπως και στις αερομεταφορές και δεν θέλετε να είστε συνεπείς στις υποχρεώσεις σας πως θα γίνει ;
 
Φίλε Pilot, σωστότατα τα γράφεις, ξέχασες όμως το πιό σημαντικό απ' όλα. Οι αχάριστοι νησιώτες απολαμβάνουν και μειωμένων συντελεστών ΦΠΑ, να καταργηθεί κι αυτό το προνόμιο γιατί κλέβουν...
 
Η είδηση είναι ψευδής και οι πηγές που επικαλείται η ιστοσελίδα είναι ανύπαρκτες.

Πρόκειται για αναπαραγωγή ενός πρωταπριλιάτικου αστείου.

http://ixitikos.blogspot.gr/2013/04/tur ... c-air.html
 
Top