Συνεντεύξεις -Παρουσιάσεις Α3

  • Thread starter A3970
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πουθενά ολόκληρο το βίντεο της παρουσίασης της Aegean;
Αν η ερώτηση είναι of topic ας την μεταφέρουν οι συντονιστές εκεί που κρίνουν ότι πρέπει να μπει.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Δεν βρήκα κι εγώ κάτι πέραν 2 ολιγόλεπτων βίντεο εδώ. Νομίζω όμως ότι αρκούν η απομαγνητοφώνηση και η παρουσίαση που έχουν ανεβάσει.

Για τη LIS, μου φαίνεται πολύ risky γιατί μιλάμε για 4ώρες πτήσεις, απ΄την άλλη για να το δοκιμάζουν κάτι παραπάνω θα ξέρουν...
 
Αφου φωτογραφιστηκε με την SkyGreece, τωρα ζηταει υπερατλαντικα απο την Α3. Καλα βεβαια οτι δεν εχουν στο υπουργειο επιγνωση της αγορας φαινεται απο τη συμμετοχη τους στις χαρες και τα πανηγυρια του ταπερ...
 
Επιβατική κίνηση 2015 1,5 εκ. περισσότεροι επιβάτες, συνολική επιβατική κίνηση 11,6 εκ. επιβάτες Αύξηση 24% στο δίκτυο εξωτερικού, τετραπλάσια από τον ρυθμό αύξησης αεροπορικών αφίξεων στην χώρα.

http://el.about.aegeanair.com/media-cen ... si-116-ek/
 
OA701":3duf22yd said:
Να σταθώ σε κάτι ακόμα
Συνολικά οι διαθέσιμες θέσεις που θα βάλουμε στην αγορά θα φτάσουν το 1,5 με 1,7 εκατομμύρια Μάρτιο με Μάρτιο αν θέλετε, δηλαδή το πρόγραμμα που σας παρουσίασα εάν το πάρουμε σε μια ετησιοποιημένη βάση μαζί με τις όποιες αυξομειώσεις έχει χειμώνα-καλοκαίρι συνολικά θα μας παράξει περίπου 1,5 εκατομμύριο θέσεις το οποίο είναι σχεδόν ένας τριπλασιασμός αυτού που μέχρι σήμερα είχαμε στην κυπριακή αγορά.

Και βλέπετε ότι φυσικά εάν υπολογίσετε ότι περίπου κάθε αεροπλάνο είναι λειτουργικό ρίσκο 22 με 25 εκατομμύρια ευρώ καταλαβαίνετε ότι μια επένδυση συνολικά τεσσάρων αεροπλάνων αντιπροσωπεύει ένα ετήσιο κόστος και τζίρο το οποίο πρέπει να κινείται γύρω στα 80 με 100 εκατομμύρια και αυτό καταλαβαίνετε πια ότι γίνεται μια πάρα πολύ σοβαρή και μια πάρα πολύ δεσμευτική παρουσία για εμάς εδώ.
100 εκατ. ευρώ / 1.500.000x75% = κόστος/επιβάτη + διάφορα τέλη (π.χ. 26ευρώ χρέωση LCA/επιβάτη) = μέση τιμή εισιτηρίου για break even

Σωστά;
οχι ακριβως γιατι δεν ξερεις ποσο εχει αγοραστει το αεροσκαφος

υποθετικο "μπακαλιστικο" παραδειγμα
αν αεροσκαφος εχει 1000 ευρω εμπορικη αξια την στιγμη της παραλαβης το εχεις διαπραγματευτει και το εχεις αγορασει στα 500 προχωρας σε ενα sale and leaseback με αξια πωλησης (αρα και εσοδο) 900+ ευρω (αν η αγορα ειναι "ζεστη" ισως και παραπανω) μαζι με την δεσμευση και τα lease μπορει να εχεις και καθαρο κερδος εως (αναλογα πως "περνας" accountingwise τα leasing) 400+ ευρω....

οποτε η "διαδικασια" για το..... "break even" ξεκινα απο τοτε

αν και με 1-2 αεροσκαφοι τα ¨"κερδοι" ειναι ελαχιστα ως καθολου

για αυτο και τα τελευτεα χρονια οι συνφωνιες που γινονται....γινονται συνηθως τουλαχιστον σε διψηφιο νουμερο μεγαλυτερο του 20


(ολοι στον δρομο που χαραξε ο ιρλανδος.....λογιστης)


φευγω απο αυτο το κοματι και κλεινοντας με λιγα λογια εγω διακρινω φοβια και πολυ PR (Public Rousfetation) σε αυτα που διαβασα
 
Kαι συ για λογιστής μου κάνεις πάντως :) Χρήσιμη η παρέμβαση σου.

KGP":4ss5kvvc said:
φευγω απο αυτο το κοματι και κλεινοντας με λιγα λογια εγω διακρινω φοβια και πολυ PR (Public Rousfetation) σε αυτα που διαβασα
Εννοείς την τελευταία ανακοίνωση των γλάρων για την κίνηση του 2015; Η φοβία είναι διακαιολογημένη κατ' εμέ, το PR όμως που το είδες;

Εμένα μου προκαλεί εντύπωση η έστω τιμητική μη ονομαστική αναφορά της SKG, μιλάμε για το Νο2 στο δίκτυο τους όπως και η απουσία στοιχείων για τη LCA...
 
Η αλήθεια είναι πως ο τίτλος:

Αύξηση 24% στο δίκτυο εξωτερικού, τετραπλάσια από τον ρυθμό αύξησης αεροπορικών αφίξεων στην χώρα

ενισχυόμενος από τη δεύτερη και τρίτη πρόταση περί εντεινόμενου ανταγωνισμού κτλ δείχνει μια αγωνία να δείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι. Ο πόλεμος μαίνεται βέβαια, έχουμε να δούμε και ποιος θα επιβιώσει στη Μάλτα και στο Βουκουρέστι.
 
OA701":1yl3u5z4 said:
Kαι συ για λογιστής μου κάνεις πάντως :) Χρήσιμη η παρέμβαση σου.



Εμένα μου προκαλεί εντύπωση η έστω τιμητική μη ονομαστική αναφορά της SKG, μιλάμε για το Νο2 στο δίκτυο τους όπως και η απουσία στοιχείων για τη LCA...

Eμένα πάλι δεν μου κάνουν εντύπωση τα στοιχεία, αν σκεφτεί κανεις ότι την SKG την εχουν γραμμένη εδώ και καιρό, ενώ από HER, RHO έχουν προσθέσει ενα σκασμό δρομολόγια..Μιλάω πάντα για α/δ εκτός των ΑΤΗ..οπότε το 2% κ το -0,5% στα ήδη υπάρχοντα που παραμένουν αιωνίως τα ίδια δεν μου λενε κάτι, διότι δεν περίμενα και κάτι διαφορετικό..Συντομα το νο2 πανελληνίως,δηλ. το HER θα είναι νο2 και για την Α3..
 
OA701":12dzg8bz said:
Kαι συ για λογιστής μου κάνεις πάντως :) Χρήσιμη η παρέμβαση σου.

οταν ανοιξει κανα σχετικο θεμα θα σε ενημερωσω πως η γαλλια "πηγε" να "προικοδοτησει" με σχεδον .5 εως 1δις "ευρα" "ωκεανικη" αεροπορικη εταιρια με το ιδιο συστημα και δεν της βγηκε και ετσι μεινανε οι παραγγελιες "pending" ... επ'αοριστο

λογιστης οχι... εχω εδω και χρονια παρει αρκετες προαγωγες απο αυτο το ... σημειο....χαχα


OA701":12dzg8bz said:
Εμένα μου προκαλεί εντύπωση η έστω τιμητική μη ονομαστική αναφορά της SKG, μιλάμε για το Νο2 στο δίκτυο τους όπως και η απουσία στοιχείων για τη LCA...

"do not anchonese" για αυτα....details.... που λενε και στο χωριο μου το διπλοντουβαρο (διδυμοτειχο)

λοιπον αντι να αναλωνεστε με το τι ειπανε να αναλωθείτε με το τι δεν ειπανε...
 
spotterakis":1crsv1xw said:
Συντομα το νο2 πανελληνίως,δηλ. το HER θα είναι νο2 και για την Α3..
Αν συνεχιστούν οι ίδιοι ρυθμοί, το HER αναμένεται να ξεπεράσει τη SKG στους επιβάτες εξωτερικού σε 3 χρονάκια ενώ θα χρειαστούν 5-6 για τη συνολική διακίνηση. Το θέμα είναι αν αντέχει το HER τόσους επιβάτες. H Α3 θα αυξήσει την κίνηση της SKG μόνο αν ασχοληθεί με τον εισερχόμενο τουρισμό της ευρύτερης περιοχής, τα λοιπά τα "τρώει" το υπερhub...

KGP":1crsv1xw said:
οταν ανοιξει κανα σχετικο θεμα θα σε ενημερωσω πως η γαλλια "πηγε" να "προικοδοτησει" με σχεδον .5 εως 1δις "ευρα" "ωκεανικη" αεροπορικη εταιρια με το ιδιο συστημα και δεν της βγηκε και ετσι μεινανε οι παραγγελιες "pending" ... επ'αοριστο
...
λοιπον αντι να αναλωνεστε με το τι ειπανε να αναλωθείτε με το τι δεν ειπανε...
Ωκεανική μίνινγκ Κουάντας (που γράφουν και τα ξεφτέρια μας των μμε);

Τι δεν είπανε;

Να πώ εδώ ότι στο ex-yu διάβασα -δεν ξέρω βέβαια πόσο valid είναι τα σχόλια- ότι μέσα Μαρτίου θα ανακοινωθεί ο αρραβώνας Α3-OU
 
Top