Video Trip Reports

Όποιος κάνει ένα ταξίδι έχει πολλές ιστορίες για τους φίλους του... Θέλουμε να τις ακούσουμε
Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS

Video Trip Reports | TK1524 | DUS-IST | Business Class

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 09 Ιαν 2017, 21:14

Καλή Χρονιά σε όλους!
Πρόσφατη, πρωτελευταία μάλιστα πτήση με ΤΚ από DUS για ΙST. Την προηγούμενη μέρα στο IST έγιναν εκατοντάδες ακυρώσεις, ακόμη και την μέρα που πέταξα χαμός γινόταν. Η προηγούμενη επίσης πτήση από DUS για IST είχε ακυρωθεί... Δυστυχώς δεν πρόλαβα να απολαύσω τα καλά της C class γιατί ήταν να πετάξω με την επόμενη πτήση και μου την άλλαξαν τελευταία στιγμή.
Μια ευχάριστη πτήση με αρκετά καλό service, πολύ καλά ακουστικά, άνετη θέση, ειδικά για 321! Άνετα κάνεις 5 ώρες ταξίδι εκεί. Το περίεργο με την ΤΚ είναι ότι μου έχουν τύχει θέσεις τύπου Ryanair, να μη χωράς και να μην έχει τίποτα το αεροπλάνο, αλλά και θέσεις σε Y που έχεις 20 πόντους αέρα μπροστά από τα πόδια σου, με οθόνη μπροστά. Το μόνο κακό με την ΤΚ είναι ότι μου έρχονται στο μυαλό όλα τα συμβάντα που γίνονται συνεχώς... Το trip report λοιπόν στο video!

https://www.youtube.com/watch?v=GLZ6XHQVI-U&t=770s
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class

Re: Video Trip Reports Jet Airways ATR42-600

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 21 Ιαν 2017, 21:34

Ένα ακόμη trip report. Αυτή τη φορά με Ατάρι στην Ινδία το 2015. Πάντα άνετο αυτό το αεροπλάνο. Να πω την αλήθεια έχω πετάξει και με της Astra, καμία σχέση, αυτό ήταν πολύ πιο αθόρυβο και καθαρό εσωτερικά! Άνετο μέσα. Είχα ξαναπετάξει μαζί τους ως JetKonnect το 2013, τότε που πλήρωνες για το φαγητό onboard. Γενικότερα μια καλή εταιρία η 9W, έχει και αυτή κάποια θεματάκια incidents...
Θα ανεβάσω σύντομα από Olympic το Dash και από Άστρα το Ατάρι το μεγκάλο! Ελπίζω να πετάξω και με το μικρό κάποια στιγμή, όπως και με αυτό της Sky αλλά και της Olympic για να έχω μια ευρύτερη εικόνα.

https://www.youtube.com/watch?v=9kBb3nDJ3pU
3 x

Άβαταρ μέλους
astronautofemotion
Business-Class
Business-Class

Re: Video Trip Reports

Δημοσίευσηαπό astronautofemotion » 21 Ιαν 2017, 21:45

Της Astra τα 42άρια είναι της σειράς -300, αυτό που πέταξες εσύ είναι της σειράς -600, σε αυτή τη σειρά έχει γίνει τεράστια βελτίωση στο θέμα του ήχου. Έχεις ωραίο κανάλι, μακάρι να πήγαινα και εγώ στας Ινδίας μιαν μέραν.
1 x
<< Δεν θα πεθάνουμε ποτέ εμείς Μάκη μου >>
Σπύρος Δημητρίου

Youtube Channel https://www.youtube.com/channel/UCGtHBk ... prrh5B4sog

Άβαταρ μέλους
Speedbird8
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BOE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Speedbird8 » 21 Ιαν 2017, 21:55

Αν πας Ινδία να πάρεις εμφιαλωμένο νερό μαζί σου οπωσδηήποτε.
0 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 21 Ιαν 2017, 21:57

Και μια δεξαμενή νερού στην πλάτη! Κανόνας στην Ινδία, νερό μόνο εμφιαλωμένο. Αν έχεις αμφιβολίες, Κοκα Κόλα. Όσο για τα Ατάρια είναι άλλη σειρά και άλλης ηλικίας.

astronautofemotion αν το θέλεις πραγματικά, μια μέρα θα πας! Να'σαι καλά για το κανάλι!
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class

Re: Video Trip Reports ΕFL-ATH OA415 με ντασάκι

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 30 Ιαν 2017, 00:56

Καλησπερίζω τους νυχτερινούς τύπους. Ένα ακόμη βιντεάκι εγχώριο αυτή τη φορά. Κεφαλλονιά προς Αθήνα με το ντασάκι. Η κατάσταση στο αεροδρόμιο της Κεφαλλονιάς είναι το λιγότερο αστεία. Ουρές μέχρι μεθαύριο, αστυνομικούς να φωνάζουν για έλεγχο 2 πτήσεις μόνο, άλλοι αστυνομικοί να κάνουν νάνι στο σκάνερ, οθόνες με χαρτιά αντί να λειτουργούν και υπάλληλοι άσχετοι που προκαλούσαν οι ίδιοι καθυστέρηση. Αφύλαχτες είσοδοι αφίξεων. Άνετα έβγαινα όπου ήθελα γυμνός και χόρευα χωρίς να με σταματήσει κανένας. Καταστάσεις για κλάματα. Τουλάχιστον η Αθήνα είναι ΟΚ. Όσο για το ντασάκι, σχετικά αθόρυβο σε σχέση με το ατάρι της Άστρα. Ελπίζω να αξιωθώ και για το Ολυμπιακό Ατάρι σύντομα. Greek Tragedy λοιπόν...

https://www.youtube.com/watch?v=_2F0_lIaGcQ&feature=youtu.be
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class

Re: Video Trip Reports / CHQ-EIN

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 11 Απρ 2017, 17:46

Ένα ακόμη trip report. Αυτή τη φορά από τα Χανιά για το Αϊντχόβεν με FR.
Τι να πω για την Ryanair; Θα πω ότι είχε απίστευτα καλή τιμή στο εισιτήριο της. Επίσης οι θέσεις της 10F και 9 D-E-F ήταν ΟΚ! Δηλαδή έτυχε στο SKG-CHQ να ακουμπάνε τα πόδια μου στην Α3 και μόλις έκατσε ένας μπροστά πόνος! Ένα ακόμη για όσους θέλουν να αποφύγουν την αγορά θέσης αλλά θέλουν παράθυρο, υπάρχει ένας τρόπος αλλά θέλει συνεχή παρακολούθηση. Τώρα για τα αεροδρόμια, αν εξαιρέσω το γεγονώς πως η πτήση μου δεν εμφανίστηκε ποτέ στον πίνακα του αεροδρομίου πριν τον έλεγχο και τα gate με ενθουσίασε το CHQ!

https://www.youtube.com/watch?v=UFjdltqAXGs
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class

Re: Video Trip Reports / STR-SKG Aegean

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 12 Απρ 2017, 10:13

Αφού πήραμε φόρα ας κάνουμε ένα ακομη...
Από τη Στουτγκάρδη στη Θεσσαλονίκη με Α3. Μια ήρεμη πτήση γενικά. Λίγο ακριβό το εισιτήριο αφού ήταν τελευταίας στιγμής (300+).
Τώρα για το αεροδρόμιο STR μου φάνηκε λίγο "στενό" και μπουκωμένο μετά τον έλεγχο. Γερμανική καθαριότητα μέσα.
Η Α3 ήταν όπως έπρεπε να είναι. Εντύπωση μου έκανε το αεροπλάνο της που είχε πολύ ωραίο φωτισμό και φαινόταν καθαρό. ΟΚ ήταν και καινούριο. Το γεύμα της ήταν σαν δείγμα, νόστιμο μεν, μικρό δε.
Η πτήση ήρεμη και ομαλή. Είχαμε medical αλλά έγινε 20-30 λεπτά πριν να προσγειωθούμε και είχαμε και γιατρούς/νοσηλευτές. Το πλήρωμα άδειασε τις πίσω θέσεις και κάλεσε για γιατρούς. Αυτά....

https://www.youtube.com/watch?v=um-E-Jss0xc
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class

Re: Video Trip Reports / Emirates A380 DXB-DUS

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 14 Απρ 2017, 12:59

Καλησπέρα και Καλή Ανάσταση!
Ένα ακόμη trip report έτοιμο. Είναι η πτήση από Ντουμπάι για Ντίσελντορφ με το Α380.
Να πω την αλήθεια με το 380 κατάλαβα τι θα πει Emirates, γιατί η εμπειρία με το 777 δεν ήταν και κάτι τρελό.
Επίσης ήμουν τυχερός που ήταν άδεια η πτήση αλλά υπήρχε και ελληνίδα μέλος πληρώματος που μου έκανε ξενάγηση σε όλο το αεροπλάνο, μέχρι και το μπάνιο της πρώτης θέσης. Στα θετικά το δωρεάν wifi, πχ για whatsapp text message. Αρκετά καλό το ICE.
Το service άριστο και αν ζητούσες κάτι στο έφερναν αμέσως. Καθαριότητα άψογη.

Δεν μου άρεσαν τα παράθυρα στο Α380 που έχουν μεγάλη απόσταση από το πρώτο επίπεδο μέχρι το εξωτερικό, που σου κόβει την θέα. Επίσης τα ακουστικά της οικονομικής ναι μεν ήταν καλά αλλά θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερα. Ενώ γενικά ήταν μια πτήση χωρίς συγκινήσεις, ούτε κουνήματα, ούτε απότομες στροφές, η προσγείωση ήταν λες και σκάσαμε με τη μια στον διάδρομο.

https://www.youtube.com/watch?v=qNuc-nS8qAE

Επόμενοι στόχοι: Β747, Α350, CS300
1 x

Άβαταρ μέλους
nikosoik
Business-Class
Business-Class

Re: Video Trip Reports / ΑΤΗ-IST TK1850

Δημοσίευσηαπό nikosoik » 18 Απρ 2017, 22:13

Καλησπέρα,
ένα ακόμη βιντεάκι ανέβηκε με την πτήση Αθήνα-Κωνσταντινούπολη. Δυστυχώς δεν υπήρχε ο απαραίτητος χρόνος για το trip report και "χτύπησε" και μια κάρτα από gopro οπότε δεν έχω καθόλου απογείωση. Πετάξαμε με 737 με το TC-JVC με το οποίο έχω ξαναπετάξει. Το αεροπλάνο ωραίο και καθαρό με οθονίτσες και φαγητό. Τώρα για το αεροδρόμιο της Αθήνας, νομίζω ήταν η πρώτη μου πτήση από τις non-Schengen πύλες. Ομολογώ πως το αεροδρόμιο είναι ωραίο και ευχάριστο, σε σχέση με την άλλη πλευρά για τις domestic και ευρωπαϊκές πτήσεις.

https://www.youtube.com/watch?v=wyDVUJwXKPg
1 x

Επιστροφή σε “Trip-Reports”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 0 επισκέπτες