TUS Airways

Τα νέα νηολόγια που θα πάρουν τα ξέρει κανένας;

Επίσης,με συγχωρείτε που ρωτάω το ίδιο, αλλά αληθεύει ότι θα πάρουν και Airbus το καλοκαίρι;
 
To πρώτο Fokker είναι το 5B-DDA. Φαντάζομαι θα ακολουθηθεί η αλφαβητική σειρά.
 
Έβγαλε και το θερινό πρόγραμμα η εταιρεία με 2 νέους μάλλον εποχικούς προορισμούς για το καλοκαίρι του 2018 την Αλεξανδρούπολη και την Πάτρα/Άραξο.

Λάρνακα / Αλεξανδρούπολη (από 27 Μαρτίου έως 27 Οκτωβρίου)

U8170: LCA - AXD 12:00-14:00 κάθε 2
U8170: LCA - AXD 06:00-08:00 κάθε 6
U8171: AXD - LCA 15:00-17:00 κάθε 2
U8171: AXD - LCA 09:00-11:00 κάθε 6

Από 238 ευρώ και στα δύο σκέλη

Λάρνακα / Πάτρα-Άραξος (από 27 Μαρτίου έως 27 Οκτωβρίου)

U8180: LCA - GPA 06:00-08:00 κάθε 2,6
U8181: GPA - LCA 09:00-11:00 κάθε 2,6

Από 238 και στα δύο σκέλη

Λάρνακα - Ιωάννινα

U8190: LCA - IOA 11:00-13:30 κάθε 1,5
U8191: IOA- LCA 14:30-16:50 κάθε 1,5

Από 238 ευρώ και στα δύο σκέλη

Λάρνακα - Ρώμη

U8150: LCA - FCO 12:30-14:50 κάθε 2,4
U8150: LCA - FCO 12:55-15:15 κάθε 7
U8151: FCO - LCA 15:50-20:00 κάθε 2,4
U8151: FCO - LCA 16:15-20:30 κάθε 7

Από 222 ευρώ και στα δύο σκέλη

Το Λάρνακα - Αθήνα θα γίνει καθημερινό και από όσο βλέπω με 2 πτήσεις καθημερινά.
Το Λάρνακα - Τελ Αβίβ δεν φαίνεται μέχρι στιγμής.

ΥΓ 1. Δεν έγραψα με τι τύπο θα γίνεται διότι δεν το γράφει η ιστοσελίδα τους αν κάποιος ξέρει ας το γράψει.

ΥΓ 2. Για την Αλεξανδρούπολη θα είναι η πρώτη φορά που θα συνδεθεί και επίσημα με προορισμό εξωτερικού διότι από ότι είδα και στο αντίστοιχο θέμα του αεροδρομίου της Αλεξανδρούπολης δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση εξωτερικού τα προηγούμενα χρόνια παρά μόνο κάποια μεμονωμένα τσάρτερ από το εξωτερικό.

Με εκτίμηση.
 
Δηλαδή για τα δρομολόγια Λάρνακα/Αλεξανδρούπολη/ Άραξο/ Ιωάννινα από 238€ και για Ρώμη 222€. Είναι αυτό λογικό και τίμιο;
 
aris320":43a911lc said:
ΥΓ 2. Για την Αλεξανδρούπολη θα είναι η πρώτη φορά που θα συνδεθεί και επίσημα με προορισμό εξωτερικού διότι από ότι είδα και στο αντίστοιχο θέμα του αεροδρομίου της Αλεξανδρούπολης δεν είχε ιδιαίτερη κίνηση εξωτερικού τα προηγούμενα χρόνια παρά μόνο κάποια μεμονωμένα τσάρτερ από το εξωτερικό.

δεν ειναι η πρωτη φορα... απλα εχει περασει παρα πολυς καιρος ... και εκτος του οτι η καβαλα εχει μεγαλυτερο "catchment area" ... η Πολη επισης δεν ειναι πολυ μακρια


προσωπικη εκτιμηση ουτε των ιωαωνινων ουτε του αραξου αλλα ουτε της αλεξ/πολης θα "κρατησουν"...ασχετα αν ειδικα η τελευταια εχει "λαο" κυπριων...

αν και θα ευχηθω για το αντιθετο....αντικειμενικα δεν το "βλεπω"
 
Λοίπουν όμως ακόμα προορισμοί από το καλοκαιρινό πρόγραμμα ;)
 
KGP, εγώ δεν θα ευλογήσω τον τόπο μου αλλά ο προορισμούς των Ιωαννίνων θα πετύχει διότι είναι χρόνιο αίτημα των Ιωαννίνων και της ευρύτερης περιοχής να συνδεθούν με την Λάρνακα, αφενός γιατί έχουμε το Πανεπιστήμιο και το ΤΕΙ κλπ όπου φοιτούν μεγάλος αριθμός Κυπρίων φοιτητών και φοιτητριών αφετέρου ως προορισμός τα Ιωάννινα είναι μέσα στους κορυφαίους για τους Κύπριους και πιο παλιά ερχόταν παρά πολύ Κύπριοι για διακοπές μέσω των Αθηνών και της Θεσσαλονίκης τώρα θα έρχονται απευθείας και στοχεύουν και στην μεγάλη ζήτηση από την Νότια Αλβανία όπου από όσα ξέρω μέσω πληροφοριών έχουν εμπορικές συναλλαγές με την Κύπρο.
Τέλος εν αντιθέσει με τους προορισμούς της Αλεξανδρούπολης και του Αράξου που είναι εποχικοί,στα Ιωάννινα θα πετάνε όλο το χρόνο.

ΥΓ. Κάτι ακούγεται και για Cobalt αλλά περισσότερα δεν γνωρίζω.
 
Μόλις αγόρασα εισιτήρια για το δρομολόγιο Λάρνακα-Ιωάννινα με επιστροφή για τον Απρίλιο και οι τιμές έχουν επιστρέψει στα 208€, από 238€ που εμφανιζόταν το πρωί. Η αντίστοιχη διαδρομή μέσω Αθήνας με Aegean, ενώ σε περιόδους μη ακμής (Μάρτιος) κοστίζει μέχρι και 125€, για την περίοδο του Πάσχα που με ενδιέφερε έχει ήδη ξεπεράσει τα 300€.

Φίλος μου που ταξίδεψε Λάρνακα-Αθήνα με Tus μου μετέφερε πολύ θετική εμπειρία για το πλήρωμα, τα γεύματα, την άνεση των καθισμάτων και την ταχύτητας της διαδρομής.
 
Καλησπέρα σε όλους

Διαβάζω κάθε μέρα τις συζητήσεις που γίνονται, έχω γράψει και παλαιότερα, και μόλις τώρα διάβασα για τις νέες πτήσεις της TUS προς ελληνικούς προορισμούς και συγκεκριμένα αυτόν της Αλεξανδρούπολης και αυτό επειδή είμαι από εκεί! Από την μία είναι πολύ καλά νέα, αλλά από την άλλη άμα δεν δω το πρώτο αεροσκάφος με τον αντίστοιχο κωδικό πτήσης να φεύγει από Λάρνακα με προορισμό την πόλη μου, δεν θα το πιστέψω. Και αυτό γιατί από λόγια όλοι καλοί είναι, από πράξεις 0. Έχω ακούσει πολλά και τίποτα δεν είδα. Πήγα να ασχοληθώ με τον τουρισμό ως επιπλέον κομμάτι, πέρα της δουλειάς μου, και μόνο που δεν με όρμηξαν. Μακάρι να πραγματοποιηθεί για να ανοίξει λίγο και το αεροδρόμιο που μέχρι στιγμής τζάμπα λειτουργεί (έτσι όπως λένε αυτοί που δουλεύουν)! Από την άλλη όμως έχω ένα παράπονο και αυτό σχετίζεται με το αεροδρόμιο των Ιωαννίνων και τους φίλους-ες του forum που γράφουν τις απόψεις τους. Παιδιά να είστε αισιόδοξοι για αυτές τις κινήσεις των μικρών αεροπορικών εταιριών που δηλώνουν τα μικρά αεροδρόμια μας, να μην υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ των αεροδρομίων (το δικό μας είναι καλύτερο, τα Ιωάννινα θα δουλέψουν η Αλεξανδρούπολη όχι και άλλα). Να θυμίσω λοιπόν το ωραίο έργο που κάνει η Αιγαίου τόσα χρόνια και στα 2 τα αεροδρόμια; Να θυμίσω λίγο ξανά τις τιμές; Να θυμίσω τις συχνότητες των πτήσεων και στα 2 τα αεροδρόμια; Για μένα προσωπικά βγάζω το καπέλο σε αυτούς που πίστεψαν για άλλη μια φορά στο αεροδρόμιο των Ιωαννίνων και κατέβασαν φέτος το καλοκαίρι πτήσεις από το εξωτερικό (ύστερα από πολλά χρόνια) και για το '18 θα τριπλασιαστούν, σε σχέση με μας που έχουμε κάποια πόκεμον που ταΐζουν ψέμα τον κόσμο και τρώνε τα λεφτά του δήμου (για παράδειγμα Αγία Πετρούπολη - Αλεξανδρούπολη καλοκαίρι του '16 όπου μία μέρα πριν ξεκινήσουν οι πτήσεις κόπηκαν κατηγορώντας ο ένας τον άλλον και την επόμενη χρονιά πήγαν στην Καβάλα)! Επίσης πριν από λίγες μέρες ακούστηκε και η Ryanair για Αλεξανδρούπολη, ότι πήγαν τους βρήκαν μιλήσανε είπαν ότι τους δέχτηκαν μετά χαράς, ότι η συζήτηση έγινε στα Αγγλικά και ότι είναι αισιόδοξοι (μετά το κλείσιμο στα μούτρα που έριξαν κάποιοι στην Ryanair το '12 κατηγορώντας την ότι είναι απατεώνες, σιγά μην γυρίσει αυτή πίσω). Κλείνοντας γιατί σας έχω κουράσει μακάρι αυτά τα αεροδρόμια να γίνουν βιώσιμα και να ξυπνήσουν από τον λήθαργο! και μακάρι να δουλέψουν όλα και τον χειμώνα, αν και δεν το βλέπω, αλλά πάνω απ'όλα μετράει η κίνηση και ναι έχω πάει και στα Ιωάννινα και οδικώς και αεροπορικώς πρόσφατα όπως και πολλοί από εσάς έχετε επισκεφτεί την πόλη μου! και σίγουρα όλοι μας έχουμε μείνει με την απορία... ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΗ-ΕΙΣ ΠΟΥ ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ ΤΟΜΕΑ! ΜΗΠΩΣ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙ ΑΥΤΟ; ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ Η ΑΝΑΠΤΥΞΗ;

Καλό σας βράδυ

Υγ. Επειδή γνωρίζω ότι είμαι αρκετά εκτός θέματος σε σχέση με την TUS οι αρμόδιοι ας το ταξινομήσουν στην σωστή κατηγορία. Ευχαριστώ
 
Ζηση εγω ειμαι "ερωτικος" μεταναστης "διπλα" στα γιαννενα (οπως λεω συχνα μενω στην μια ακρη της εγνατιας και καταγομαι απο την αλλη) και τα βλεπω τα πραγματα και στις δυο περιοχες

εχοντας και το "προνομιο"(?) για διαφορους λογους να τα βλεπω τα πραγματα πιο (ας πουμε) αντικειμενικα... και στις δυο περιπτωσεις ενω ευχομαι να πιασει τοπο η προσπαθεια της συνδεσης δεν βλεπω να εχει συνεχεια (ακομα και εποχικα)

Αρι τα επιχειρηματα σου ειναι ακριβως τα ιδια που θα μπορουσε να θεσει και ο Ζησης (αν ειχε τετοιο "παθος" -δεν ειναι κακο βεβαια να σε "παθιαζει" το καλο του τοπου σου-) και η αλεξ/πολη εχει μεγαλο κυπραιικο "λαο" και δεσμους με την κυπρο το θεμα ομως ειναι οταν οι λογιστες "δουλεψουνε" τα εσοδα με τα εξοδα το αποτελεσμα να ειναι "μαυρο" και οχι "κοκκινο"


Ζηση η αλεξ/πολη και το αεροδρομιο της εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια θεματα που εχει και των ιωαννινων οσο αφορα το "catchment area"...ειδικα αν βαλεις αυτα της Πολης....με την διαφορα ομως με την εμπειρια που εχω οσο αφορα αυτο τον τομεα και τις συξητησεις μου κατα καιρους με ατομα/εταιριες του χωρουν (μερικες ειχαν εκφρασει και ενδιαφερον) οτι εχει στρατηγικη θεση και υποδομες για διαφορες δρασεις (δεν ειναι του παροντος να πεσει αναλυση) αλλα οπως και στα γιαννενα δεν υπαρχει η θεληση και ισως η "πιεση" που χρειαζεται....

θα ξαναπω οτι εγω ευχομαι ΚΑΙ επιθυμω να πετυχουν αυτες οι συνδεσεις ....απλα δεν το βλεπω αντικειμενικα....
 
Top