Φοβίες...

Εδώ όλες οι υπόλοιπες συζητήσεις σχετικά με την παγκόσμια αεροπορία
Bfb
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 14

Re: Φοβίες...

Δημοσίευσηαπό Bfb » 13 Μαρ 2016, 22:37

Να προσεγγίσω και εγώ το θέμα με λίγα εύκολα μαθηματικά, βασικά με μια εισαγωγή στη πιθανοθεωρια.

Έστω ότι έχεις ένα X πλήθος ιδίων αντικειμένων και επιλέγεις ένα μόνο αντικείμενο την φορά χωρίς διακρίσεις που επηρεάζουν το αποτέλεσμα, και στη συνέχεια το επανατοποθετεις (σταθερός πληθυσμός) . Η πιθανότητα κάθε φορά που γίνεται η επιλογή είναι 1/X. Και δεν αλλάζει ποτέ. Μπορεί με βάση των νόμω των πιθανοτήτων να κάνουμε X επιλογές και συνέχεια να επιλέγουμε ένα συγκεκριμένο αντικείμενο! Κάθε φορά η πιθανότητα να έρθει αυτό είναι 1/χ.

Τώρα ας πάρουμε σαν παράδειγμα αντικειμένων τα αεροπλάνα, έστω ότι οι παγκόσμιες πτήσεις σε μια χρονιά είναι 1.000.000. Αν πέφτει ένα το χρόνο, πάει να πει ότι υπάρχει πιθανότητα σε αυτό το πλήθος να πέσει 1/1.000.000. Αυτό σημαίνει (αν υποθέσουμε ότι παράγοντες όπως χρόνος πτήσης κλπ δεν επηρεάζουν), ότι κάθε φορά που μπαίνουμε σε αεροπλάνο υπάρχει πιθανότητα 1 στο εκατομμύριο να συμβεί κάτι. Εδώ να αναφέρουμε ότι στο αυτοκίνητο είναι 2 στις 1.000. Δύο χιλιάδες περισσότερες πιθανότητες.

Μπορεί να μπω εγώ για πρώτη φορά και να πέσει, αυτό θα είναι μια στο εκατομμύριο. Αν έχω κάνει 1.000 πτήσεις και τώρα μπαίνω στη 1001 πτήση της ζωής μου, η πιθανότητα να πάθω κάτι σε αυτή τη πτήση είναι μια στο εκατομμύριο.

Είναι μια απλή εκδοχή προσέγγισης του θέματος της φοβίας με την πιθανοθεωρια.

Αν αυτό σας κάνει να αισθάνεστε καλύτερα να ξέρετε ότι στο δρόμο για το αεροδρόμιο έχετε πιθανότητα 2/1.000 να πάθετε ατύχημα, από αυτές περίπου οι μισές είναι θανατηφόρο ή ατύχημα που επηρεάζει τη λειτουργία του σώματος ανεπανόρθωτα.
Κατόπιν βγαίνετε από αυτό το μέσο μεταφοράς που έχει αυτές τις πιθανότητες και μπαίνετε στο αεροπλάνο για το δεύτερο σκέλος της διαδρομής σας και έχετε πλευρά πιθανότητα 1/1.000.000 να συμβεί κάτι.

Αυτά από εμένα, θεωρώ, και είναι, το αεροπλάνο ως το καλύτερο μέσο μεταφοράς. Οι χειριστές έχουν υψηλό επίπεδο μόρφωσης (πλην κάποιων εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα) κλπ. Σκεφτείτε ότι στο λεωφορείο ο οδηγός μπορεί να μην έχει βγάλει καν το δημοτικό.
Το αεροπλάνο είναι πιο σύνθετο αλλά έχει πολύ πιο ικανο άνθρωπο στα χειριστήρια και τελικά είναι πιο ασφαλές από οτιδήποτε άλλο.
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 425
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 13 Μαρ 2016, 23:18

Bfb, θα διαφωνησω μαζι σου σε κατι: αν ενας πιλότος εχει 3 ντοκτορά, σημαινει οτι ειναι και καλύτερος πιλότος; Οχι! :)

Σαφώς και απαιτείται ενα χ ακαδημαϊκό επίπεδο (για να βεβαιωθούν οι εταιρείες οτι δεν θα δουν σε καμμια αναφορά την λέξη "αεροσκάφΟΙ" ), αλλα απο εκει και περα ειναι καθαρά θεμα ποιότητας εκπαίδευσης και εμπειρίας, και οχι ακαδημαϊκής μόρφωσης.
2 x
SX-796

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 14 Μαρ 2016, 09:25

Το σημαντικό με τις φοβίες αυτού του τύπου είναι ότι,ψυχολογικά,αποτελούν προβολές άλλων ανησυχιών.Δηλαδή,κάτι άλλο σε απασχολεί πραγματικά και "ξεσπάς" σε κάτι άλλο.Η διαπίστωση της βασικής αιτίας και η αντιμετώπισή της είναι η λύση.Για παράδειγμα:Κάποιοι αποκτούν (θεωρητική) φοβία με την πτήση όταν έχουν αποκτήσει παιδιά.Ο βασικός-κύριος φόβος έγκειται στη σχέση γονέα-τέκνου και η προβολή του γίνεται στη φοβία της πτήσης.
Μια καλή αντιμετώπιση του συμπτώματος είναι η δικαιολόγηση -αποδοχή του προβολικού φόβου από τους υπόλοιπους ,όχι η απόρριψή του και μάλιστα με λογική και στατιστικές.Κανείς δεν ήρε τον προβολικό του φόβο με τέτοια επιχειρήματα γιατί,πολύ απλά,η αιτία είναι άλλη.Αν πεις λοιπόν σε κάποιον ότι σε πολύ λίγο θα βρίσκεται στον προορισμό του,ακόμα και ότι λαμβάνεις όλα τα απαραίτητα μέτρα (ασφαλείας) τότε θα συνεργαστεί μαζί σου και όλα θα πάνε καλά.
0 x

Bfb
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 14

Δημοσίευσηαπό Bfb » 14 Μαρ 2016, 11:05

seven4seven έγραψε:Bfb, θα διαφωνησω μαζι σου σε κατι: αν ενας πιλότος εχει 3 ντοκτορά, σημαινει οτι ειναι και καλύτερος πιλότος; Οχι! :)

Σαφώς και απαιτείται ενα χ ακαδημαϊκό επίπεδο (για να βεβαιωθούν οι εταιρείες οτι δεν θα δουν σε καμμια αναφορά την λέξη "αεροσκάφΟΙ" ), αλλα απο εκει και περα ειναι καθαρά θεμα ποιότητας εκπαίδευσης και εμπειρίας, και οχι ακαδημαϊκής μόρφωσης.

Έχεις δίκιο έτσι όπως το έθεσα δεν διαχωρισα κάτι σημαντικό, την παιδεία από το επίπεδο γνώσεων. Φυσικά για σωστή παιδεία (σε ένα τόσο απαιτητικό επάγγελμα) χρειάζεται και ένα ελάχιστο επίπεδο γνώσεων. Το οποίο είτε έχουν είτε μέσω προσωπικού διαβάσματος λόγω της αγάπης που έχει ένας πιλότος για το επάγγελμα του, αποκτά.

Και η παιδεία είναι πολύ σημαντικό πράγμα και δεν είναι σίγουρο ότι υπάρχει μόνο από υψηλό επίπεδο γνώσεων. Για παράδειγμα υπάρχουν πολλοί ασυνείδητοι γιατροί με διδακτορικα, έδρες σε πανεπιστήμια που το μόνο που κοιτάνε είναι τα χρήματα και εξαιτίας αυτού κάνουν σφάλματα που στοιχίζουν τη ζωή του ασθενή. Από την άλλη έχουμε τους πιλότους, οι οποίοι αναφέρουν ότι αισθάνονται μεγάλη ικανοποίηση όταν προσγειωνονται και έχουν μεταφέρει με ασφάλεια τους επιβάτες τους. Επίσης όταν συμβαίνει κάτι πάντα σκέφτονται τι επιπτώσεις έχει στους επιβάτες.

Και κάτι ακόμα, πλέον κυβερνήτης και συγκυβερνητης έχουν πλήρη συνεργασία χωρίς να μπαίνει στη μέση εγωισμός αξιωματος. Ο κυβερνήτης ακούει τον συγκυβερνητη και αν γίνει λάθος από τη μεριά του αφήνει τον συγκυβερνητη να το διορθώσει χωρίς να αισθάνεται ότι μειώνεται. Και φυσικά συμβαίνει το αντίθετο, όταν ένας πεπειραμένος κάνει κάποιο λάθος που καταλαβαίνει (δεν ξέρει ακόμα τι ακριβώς αλλά καταλαβαίνει από την έκβαση των πραγμάτων ότι υπάρχει κάτι που δεν έγινε σωστά) και αφήνει έναν άλλο με χαμηλότερο "βαθμό " να το διορθώσει, αυτό δείχνει άνθρωπο με χαρακτήρα, κουλτούρα και παιδεία. Δεν είναι καθόλου απλό ένα άτομο να έχει αποβάλει τον εγωισμό. Χρειάζεται παιδεία και οι πιλότοι έχουν.

Σε άλλους τομείς δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι τόσο ευσυνειδητο το ή τα άτομα από τα οποία εξαρτάται η ζωή σου.

Ίσως να μην ισχύει αλλά αυτή την άποψη έχω σχηματίσει! :-)

Σαν συμπέρασμα λοιπόν έχω να πω σε όσους φοβούνται ότι στα χειριστήρια είναι άτομα με γνώσεις (αυτές που χρειάζονται), παιδεία (πολύ σημαντικό), χαρακτήρα γενικότερα δλδ, και αυτοί οι άνθρωποι έχουν τις λιγότερες πιθανότητές να κάνουν λάθη.
1 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 15 Μαρ 2016, 09:05

Με όλον το σεβασμό,δε θα επιτύχεις πολλά χρησιμοποιώντας τέτοια επιχειρηματολογία.
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 226
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 15 Μαρ 2016, 17:24

Παράξενο πράγμα: από την μια ένα σωρό επιβάτες είναι τρομοκρατημένοι κάθε φορά που έχουν πτήση και από την άλλη οι δεκαοκτάχρονες κάνουν ουρά για πρόσληψη ως πλήρωμα καμπίνας. Αυτές δεν φοβούνται?
0 x

Άβαταρ μέλους
alex96
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
x 30

Δημοσίευσηαπό alex96 » 15 Μαρ 2016, 18:19

Άμα ήξεραν...(τι ακριβώς είναι η πτήση)
1 x

Άβαταρ μέλους
astronautofemotion
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 113

Δημοσίευσηαπό astronautofemotion » 15 Μαρ 2016, 18:25

είναι μέχρι να κάνουν προσγείωση με το autobrake στο max.
0 x
<< Δεν θα πεθάνουμε ποτέ εμείς Μάκη μου >>
Σπύρος Δημητρίου

Youtube Channel https://www.youtube.com/channel/UCGtHBk ... prrh5B4sog

pstelios
Tourist
Tourist
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 1

Δημοσίευσηαπό pstelios » 20 Οκτ 2019, 23:44

Καλησπέρα παιδιά,
Το όνειρο μου είναι να γίνω πιλότος.Οι γονείς μου δεν έχουν καμία σχέση με το επάγγελμα οπότε και γω δεν έχω γαλουχηθεί ακούγοντας εμπειρίες από τους γονείς μου όπως πολλοί.Εχω κάνει πτήσεις εξωτερικού και μάλιστα σε μια ήμουν στο cockpit από την ώρα της προσγείωσης μέχρι το τελος χωρίς ποτέ να φοβηθω..Σήμερα βρίσκομαι ένα βήμα πριν γραφτώ σε μία σχολή και επέλεξα σαν λογικός άνθρωπος να κάνω μια πτήση εθισμού και να μην πάω επιπόλαια να γραφτω σε μία σχολή που μετά μπορεί να μετανιώσω..Φτάνοντας στ αεροπλάνο φοβηθηκα που το είδα μικρό,έπειτα αφού μπήκα και τροχοδρομησα ηρέμησα,αλλά μετά την απογείωση με κυρίευσε ο φόβος και ζήτησα από την εκπαιδεύτρια μετά από λίγο να πάμε για προσγείωση..Μέσα μου στεναχωρηθηκα γιατί ακόμα το θέλω αλλά φοβήθηκα αρκετα,κάτι που δεν μου έχει συμβεί.Εχετε κάποιες εμπειρίες να μοιραστείτε με μένα?
Ευχαριστώ πολυ
1 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 226
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 21 Οκτ 2019, 13:25

Για την πτήση εθισμού, καλά έκανες και προχώρησες, σωστή κίνηση.

Ως προς τις φοβίες, τι απάντηση μπορεί να σου δώσει ένας άγνωστος σε ένα forum, και μάλιστα εδώ μέσα που όλοι πετάνε την σκούφια τους για πτήσεις με οτιδήποτε από ultralight έως B52 ? Μάλλον πρέπει να μιλήσεις με ειδικό (ψυχολόγο).

Απλώς να ξέρεις ότι δεν είσαι ο μόνος. Όταν ο διάσημος Tom Clancy (ο συγγραφέας του Κόκκινου Οκτώβρη) έγραφε το Fighter Wing, του δόθηκε ευκαιρία να πετάξει με F-15 και φοβήθηκε και δεν πέταξε. Αν είναι δυνατόν, να πεις όχι σε πτήση με F-15!!!
0 x

pstelios
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό pstelios » 21 Οκτ 2019, 20:06

Φίλε μου ξέρω ότι η απάντηση σου δεν με βοηθάει και ο λόγος είναι ότι πρέπει να το αντιμετωπίσω μόνος μου πτήση στην πτήση,εφόσον είναι το όνειρο μου. Απλά εκφράζοντας εδώ τον προβληματισμό μου πίστευα ότι κάποιος με το ίδιο όνειρο μπορεί να έπαθε ότι και εγώ.Παρολα αυτά σου είμαι ευγνώμων που ασχολήθηκες και απάντησες. Καλή συνέχεια εύχομαι
0 x

TheAviator
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLH
x 2

Δημοσίευσηαπό TheAviator » 21 Οκτ 2019, 20:49

Οταν ημουν ακομη στη σχολη για το ATPL ειχα ακουσει για ενα παιδι που ειχε τελειωσει με το theory και τις εξετασεις, αλλα φοβοταν να πεταξει στην αρχη με τον εκπαιδευτη. Ειχε λιποθυμησει σε ασκηση steep turn. Αφου το ξεπερασε αυτο το προβλημα στην πορεια δεν εβγαινε solo με τιποτα. Στο τελος τα παρατησε.
Οταν ειναι να διαθεσεις ενα τοσο μεγαλο ποσο αλλα και τοσο κοπο και χρονο απο τη ζωη σου, πρεπει να εισαι 100% σιγουρος οτι μπορεις να το κανεις.
Σιγουρα υπαρχουν courses με ψυχολογους που βοηθουν πολυ σε περιπτωσεις αναλογες, αλλα εχω ακουσει μονο για επιβατες. Δεν ξερω αν θα μπορουσαν να βοηθησουν σε αλλο επιπεδο που ουσιαστικα εσυ θα εχεις το command του αεροσκαφους.
Καλυτερα λοιπον να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο που θα σου δωσει εργαλεια και κατευθυνσεις παρα να ακους τη δικη μας αποψη. Σου ευχομαι καθε επιτυχια και μακαρι το ονειρο σου να γινει πραγματικοτητα.
2 x

pstelios
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό pstelios » 22 Οκτ 2019, 01:32

Μου φάνηκε παράξενο αυτό που ένιωσα γτ δεν το έχω νιώσει σε πτήση ποτέ.Θυμαμαι σε ένα ταξίδι που είχα κάνει με δικό μου πιλότο έκατσα από την αρχή μέχρι το τέλος στο πιλοτήριο.Επισης ο συγκεκριμένος μου ζήτησε να ρίξω δύο πόδια το Airbus και θυμάμαι το έκανα χωρίς φόβο..Γενικά δεν υπήρχε αυτή η λέξη..Πως την είδα έτσι προχθές και φοβήθηκα τοσο πολύ ακόμα δεν έχω καταλάβει.
0 x

ECO
Economy-Class
Economy-Class
x 59

Δημοσίευσηαπό ECO » 24 Οκτ 2019, 17:58

Συγνώμη αλλά εμένα μου φαίνονται όλα παράξενα νεαρέ , διότι στην αρχή αναφέρεις ότι έχεις κάνει πολλά ταξίδια στο εξωτερικό, αναφέρεις ότι ήσουν στο cockpit από την ώρα της προσγείωσης ως το τέλος / συνήθως πρώτα απογειώνεσαι και μετά προσγειώνεσαι/, μετά αναφέρεις κάθισες στο πιλοτήριο σε όλη την πτήση και ότι ο δικός σου πιλότος σου ζήτησε να “ρίξεις” δυο πόδια το airbus και το έκανες χωρίς φόβο, δηλαδή εσύ καθόσουν στη θέση του ή στη θέση του συγκυβερνήτη;;;;;;;;;, μπορείς να μας εξηγήσεις τι εννοείς ότι το “έριξες” ;;;;;;;;;;;;; Να το ψάξεις λίγο όλο το ζήτημα πριν πας για εγγραφή σε Σχολή.
4 x

Άβαταρ μέλους
Kalamariotis
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 2
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Kalamariotis » 25 Οκτ 2019, 22:57

Δεν ξερω πως ξεκινησε αυτος ο ορος (πτηση εθισμου) αλλα στο εξωτερικο λεγεται Discovery Flight, ή introductory flight. Εισαγωγικη πτηση ειναι ή πτηση ανακαλυψης..... Το οτι μπορει να εθιστεις αν τελικα αυτο ειναι το χομπι σου...
0 x
Terrain ahead, pull up!

Επιστροφή σε “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες