Η πώληση των ΟΑ και η Pantheon

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Re: Pantheon Airways

Το link για την δημοσίευση του παραπάνω αποσπάσματος από τον CaptainChris είναι αυτό:
http://www.capital.gr/news.asp?details=612589

Η "έκπληξη" (?) είναι οτι η Athens Airways έχει δείξει ενδιαφέρον και για τους 3 τομείς (πτητικό, επίγεια εξυπηρέτηση, τεχνική βάση).....
Από σήμερα και για 4 εβδομάδες θα διαρκέσει η περίοδος κατάθεσης της αρχικής οικονομικής προσφοράς του κάθε ενδιαφερόμενου.. Επίσης στο δημοσίευμα έχει "αναλυτικά" ποιες εταιρίες "φλερτάρουν" με ποιον τομέα (εκτός από 2-3 που παρέμειναν ανώνυμες)
 
Re: Pantheon Airways

- Sky Europe

Κεντροευρωπαϊκή αεροπορική εταιρεία χαμηλού κόστους

ε? ξουφο μου φενεται
 
Re: Pantheon Airways

Πιθανολογειται η συμπραξη iberia με qatar.δε θυμαμαι που το διαβασα ομως :rolleyes:
 
Re: Pantheon Airways

Με αυτους τους υποψηφιους αγοραστες μου κανει εντυπωση που ο υπουργος εξεφρασε την απολυτη ικανοποιηση του.
Στους υποψηφιους που αποτελουν και αεροπορικες ετιαριες αν εξαιρεσουμε την Qatar και την Iberia δεν βλεπουμε και κατι το ιδιαιτερο δυστυχως.
Σε απαντηση ερωτησης ο υπουργος ενω ηταν κατηγορηματικος οτι oi LH-A3 δεν βρισκονται στους υποψηφιους απεφυγε να τοποθετηθει για τον κολοσσο AF-KL δινοντας μια εντυπωση οτι πιθανον θα βλεπαμε αυτο τον μεγαλο ομιλο στη λιστα.
Δυστυχως η λιστα με εξαιρεση τις 2 γνωστες αεροπορικες εταιριες απο το Καταρ και την Ισπανια αποτελειται απο αυτους που πανω κατω βλεπαμε και στους προηγουμενους ανταγωνισμους.
Η Skyeurope ολοι λεγανε οτι αντιμετωπιζει οικονομικα προβληματα.Πως ειναι δυνατον να θελει να εξαγορασει μια ακομα πιο προβληματικη ετιαρια απο αυτην;
Η Athens Airways με το<<μεγαλειωδες>> πλανο της στην αγονη Κοζανη και στις φουλ υπηρεσιες επιθυμει να αγορασει μια πολυ μεγαλυτερη υπαρχουσα εταιρια και οχι υπο συσταση οπως αυτη.
Η Iberia δυστυχως επιθυμει τη διαχειριση της τεχνικης βασης και οχι το πτητικο εργο.
Μακαρι να τα βρουν Qatar και Iberia στους 2 τουλαχιστον κρισιμους τομεις (Πτητικο εργο-τεχνικη βαση),διοτι αυτη τη στιγμη αποτελουν τους πιο αξιοπιστους αγοραστες.
 
Re: Pantheon Airways

jetflight":1y8bow2m said:
Πως ειναι δυνατον να θελει να εξαγορασει μια ακομα πιο προβληματικη ετιαρια απο αυτην;

Το διάβασα πάλι και πιο πάνω περί «αγοράς της προβληματικής»!!

Κάνεις δε θέλει να εξαγοράσει μια προβληματική εταιρεία. Και δε το κάνει. Η προσφορές αφορούν την αγορά της Pantheon. Εταιρεία που ...ακόμα... δεν είναι προβληματική και ευτυχώς δε θα προλάβει να γίνει.
 
Re: Pantheon Airways

Ακόμα κ αν είναι προβληματική μια εταιρεία, είναι ελκυστική όταν έχει προοπτικές να αποφέρει κέρδη μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα. δεν ξέρω αν η athens, myair κτλ μπορούν να βρουν τα κεφάλαια, νομίζω ότι η μπίζνα θα γίνει με qatar... όχι μόνο για πολιτικο-οικονομικούς λόγους αλλά κ γιατί το κέρδος της qatar από ενδεχόμενη αγορά (βλ Open skies) είναι πολύ μεγαλύτερο σε σχέση με τις ευρωπαϊκες..οπότε θα θέλει να δώσει κάτι παραπάνω :cool:
 
Re: Pantheon Airways

Καταστροφή!
Είναι δυνατόν να μην συμμετέχει στις υποψηφιότητες ένας πιτσαδόρος από το Τορόντο με εκπρόσωπο Τύπου τον παπαΝικόλα?
Κρίμα τις υποσχέσεις που του είχαν δώσει...κάποιοι για να τρώνε τζάμπα στα εστιατόριά του και να κυκλοφορούν με τα αυτοκίνητά του στα καζίνο του Τορόντο.
Είμαι πάντως περίεργος να δω την προσφορά και την προέλευση των κεφαλαίων της Κράισλερ...!
 
Re: Pantheon Airways

121.5 διακρυνω μια κακια στα γραφομενα σου, σε οτι αφορα τον παπα-Νικολα, στο Τοροντο και τους 'τζαμπατζηδες".....οπως θελεις να τους αποκαλεις.
Προσωπικα δεν πιστευω οτι την εταιρια θα την παρουν οι εξ Αμερικης ορμομενοι....ουτε οι εκ Αραβικης χερσονησου.
Οποιος και να την παρει, ενα πραγμα να εισαι σιγουρος οτι θα αντιμετωπισει...
Την μεγαλη αποχωρηση χειριστων (πανω απο 150 ατομα, η ακομα και 200) απο το συνολο των 420 περιπου που υπαρχουν σημερα....
Προσωπικα, εγω θα φυγω και θα καααθομαι με το 75% να πληρωνομαι αφορολογητο (οπως ψηφισθηκε, και δημοσιευθηκε προχθες ο Νομος), εκτος και αν μου δωσουν 15 χιλιαρικα να τους πεταξω το 340.
Δουλειες υπαρχουν, και μαλιστα με "μαυρα".
Αυτο δεν υπολογισαν, και τωρα θελω να δω, ποιους θα βαλουν στα cockpit, ειδικα οταν τα μισθολογια και οι συνθηκες εργασιας θα ειναι χειροτερες ακομα και απο τον εγχωριο ανταγωνιστη.
Προσωπικα εχω κανει ενα χρυσο αγαλμα στον ΥΜΕ, και προσευχομαι καθε βραδυ να μην πεσει η κυβερνηση μεχρι να ερθει ο Μαιος και να φυγω!
 
Re: Pantheon Airways

Προσωπικα, εγω θα φυγω και θα καααθομαι με το 75% να πληρωνομαι αφορολογητο (οπως ψηφισθηκε, και δημοσιευθηκε προχθες ο Νομος), εκτος και αν μου δωσουν 15 χιλιαρικα να τους πεταξω το 340.
Δουλειες υπαρχουν, και μαλιστα με "μαυρα".

Προσωπικα εχω κανει ενα χρυσο αγαλμα στον ΥΜΕ, και προσευχομαι καθε βραδυ να μην πεσει η κυβερνηση μεχρι να ερθει ο Μαιος και να φυγω!
Προσωπικα απογοητευτηκα


Η πληρης απομυθοποιηση των εργαζομενων της ολυμπιακης....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top