Emirates cabin crew

Re: Emirates info

Καλησπέρα παιδιά... Έχω μερικές ερωτήσεις ακόμα... Αρχικά θα ήθελα να ρωτήσω αν η δουλειά του αεροσυνοδού απαιτεί να σηκώνεις βάρη. Επίσης στις ιατρικές εξετάσεις που σου ζητούν χρειάζεται μαγνητική? Έχω δισκοκύλη και φοβάμαι μήπως αυτός είναι λόγος απόρριψης.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Re: Emirates info

Η δουλειά αυτή απιτεί να σηκώνεις κάποια βάρη, αλλά όχι τίποτα τραγικό... Τη δισκοκοίλη πρέπει να την αναφέρεις. Δεν κάνεις μαγνητική, αλλά δεν νομίζω να μπορέσεις να αντέξεις πολύ καιρό σε αυτή τη δουλειά με τέτοιο πρόβλημα στη μέση. Πέρα από τα βάρη, απαιτείται και πολύωρη ορθοστασία και πολλά μα πάρα πολλά σκυψίματα την ώρα του σερβιρίσματος...
 
Re: Emirates info

Θέλετε να μου πείτε ότι δεν υπάρχει κανένα Open Day της Emirates στην Αθήνα
για τον μήνα Απρίλιο ? Αν υπάρχει ενδιαφέρομαι.

Chris
 
Re: Emirates info

Open day της Emirates έχει στις 26 Απριλίου στο Electra Pallas (Ναυάρχου Νικόδημου 18-20 στην Πλάκα), 9 το πρωί. Καλή επιτυχία σε όσους πάνε!!
 
Re: Emirates info

Τι κοιτάνε πιο πολύ ? Πτυχία ? Εμπειρία ? Εμφάνιση και ηλικία ?

Τι προφίλ τους ενδιαφέρει να βρουν, γιατί διάβασα ότι δεν τους
νοιάζουν πολύ τα πτυχία παρά συγκεκριμένα προφίλ που θέλουν
να βρουν. Αληθεύει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλε μου !
 
Re: Emirates info

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!!!! Παρακολουθώ χρόνια το φόρουμ, χωρίς ωστόσο να είχα γίνει μέλος... Σήμερα αποφάσισα να γίνω επιτέλους καθώς θεωρώ την περίπτωση μου εξαιρετικά ιδιάζουσα και θα ήθελα να συνομιλήσω εκφράζοντας κάποιες μικρο απορίες και να γνωρίσω και τα υπόλοιπα παιδιά. Πρώτη φορά που συμμετείχα σε open day της Emirates ήταν πριν τρία χρόνια στο Met Hotel στην Θεσσαλονίκη και έφτασα χωρίς να καταλάβω το πως στο Final Interview...Τα αγγλικά μου ήταν άθλια και φυσικά φάνηκε στο τέλος όπου και κόπηκα. Ήμουν άθλια δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη και δεν είχα ιδέα περί τείνος πρόκειται..
Εννοώ ερωτήσεις κτλ.. Ήμουν με μια Τουρκάλα recruiter..Έκτοτε έκανα αίτηση στην Saudi Arabian Airlines που ζήταγαν για πρώτη φορά Ελληνίδες και με πήραν . Έζησα ένα χρόνο στην Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας αεροσυνοδός, μια εξαιρετικά δύσκολη χώρα, ωστόσο η εταιρία ήταν καλή και οι απολαβές ικανοποιητικές.. Μετά τον χρόνο δεν ανανέωσα το συμβόλαιό μου καθώς θεώρησα ότι δεν μπορούσα να ζήσω εκεί ... Φορούσαμε μπούργκα στο κεφάλι αμπάγια και ήμασταν οι μόνες Ευρωπαίες στην εταιρία... Γενικότερα ένα πολιτισμικό σοκ το πάθαμε αλλά ok ....Κάναμε αποταμίευση τουλάχιστον.. Λοιπόν. Πριν παραιτηθώ, είχα έρθει Ελλάδα με Days off και πήγα για δεύτερη φορά σε open day της Emirates τον Μαϊο του 2013 όπου κόπηκα στην δεύτερη ομαδική άσκηση.. Σε λιγότερο από πέντε μήνες (ενώ είχα ρήτρα έξι μηνών!!) ξαναπήγα σε assesement day της emirates μετά από online application και πρόσκληση ! Θεώρησα λοιπόν ότι εφόσον εγκρίθηκε η αίτηση και έλαβα πρόσκληση για assesement ήμουν ok... Παρόλο που δεν είχα συμπληρώσει το εξάμηνο.. Και φίλοι μου έφτασα και πάλι στο final interview όπου τα πήγα υπέροχα με όλη την σημασία της λέξης. Τα αγγλικά μου ήταν πολύ καλά, η recruiter φαινόταν πολύ ευχαριστημένη και ήμουν 99% σίγουρη ότι με πήραν στην Emirates... Μας είπαν για ειδοποίηση μετά από τρεις με έξι εβδομάδες.. Και έλαβα το Rejection mail.... Tρελάθηκα .... Δεν το πίστευα.. Έστειλα mail για feedback και μου έστειλαν αυτοματοποιημένο ότι δεν είναι σε θέση να μου δώσουν απαντήσεις για κανένα στάδιο της διαδικασίας και ότι είναι πολιτική της Emirates... Σας παρακαλώ βοηθήστε με και πείτε μου κάποιος αν γνωρίζει: ελέγχουν τις ημερομηνίες σε σημείο αν είσαι επιτυχούσα να σε κόψουν επειδή πήγες πριν το εξάμηνο???? Και αν ναι, τότε γιατί με κάλεσαν σε assesement?? Δεν το κοίταξαν από πριν?? Το final μου ήταν στις 3 Οκτωβρίου και τώρα έκλεισα εξάμηνο πάλι και θα ξαναπάω στις 26 Απριλίου πλέον νόμιμα...! Δεν αντέχω άλλο... Επίσης πριν ένα μήνα πήγα στης Qatar το open day και από 96 άτομα που ήμασταν την πρώτη μέρα έφτασα στους έξι όπου κάναμε την ίδια μέρα final interview. Μετά από αυτό έκοψαν τους δυο και έμεινα μέσα στους τέσσερις που μας πήραν!!! Μας έδωσαν λοιπόν να συμπληρώσουμε αιτήσεις και μας ανέλυσαν όλα τα μισθολογικά.. Μας είπαν ότι από αυτές ήμασταν περασμένοι και ότι η τελική απάντηση θα ερχόταν από την Ντόχα σε δυο με τρεις εβδομάδες.. Εγώ λοιπόν το ζώον πήγα και έβαλα στην αίτηση μου ότι είμαι καπνίστρια και φυσικά μου έστειλαν μετά από μια εβδομάδα rejection mail... Το ίδιο και την άλλη κοπέλα που και αυτή δεν ήξερε ότι στην Ντόχα απαγορεύεται το κάπνισμα όπως και στην Qatar... Και εν τέλη πήραν μόνο 2!! Έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά αλλά δεν το βάζω κάτω. τι πιστεύετε ότι γίνεται με την emirates στην περίπτωση μου? Και ποιος ήταν ο λόγος που με απέρριψαν κατά την υπόθεσή σας?
 
Re: Emirates info

chris33":22qspsls said:
Τι κοιτάνε πιο πολύ ? Πτυχία ? Εμπειρία ? Εμφάνιση και ηλικία ?

Τι προφίλ τους ενδιαφέρει να βρουν, γιατί διάβασα ότι δεν τους
νοιάζουν πολύ τα πτυχία παρά συγκεκριμένα προφίλ που θέλουν
να βρουν. Αληθεύει ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλε μου !

Η ηλικία, η εμφάνιση, η προϋπηρεσία σε customer service, οι επιπλέον ξένες γλώσσες είναι κατά σειρά τα κριτήρια της εταιρείας. Εννοείται εφόσον καλύπτει κάποιος τα minimum requirements (21 ετών, ύψος, Αγγλικά κλπ)
 
Re: Emirates info

καλησπερα! έχω μονο το lower στα αγγλικα σαν πτυχιο αλλα επειδη εζησα αρκετο καιρο στο εξωτερικο τα μιλαω εξαιρετικα κ γραφω χωρις κανενα προβλημα! θελουν οπωσδηποτε το proficiency?? δεν γνωριζω αλλη γλωσσα
 
Re: Emirates info

Τα αγγλικά που ζητούν είναι επιπέδου lower. Κάθε επιπλέον ξένη γλώσσα είναι επιθυμητή αλλά όχι απαραίτητη.
 
Top