Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας
φτηνοτερο πηγαινελα απο 80ε δεν εχει αθηνα θεσσαλονικη δυστυχως...
Τωρα για το τρενο αν δε κανω λαθος μονο μιλια επιβραβευσης παιρνεις οχι αναβαθμισης....
με βλέπω να το δινω το 80ρι....
 
Για λίγη ακόμη οικονομία κάνεις το ATH-SKG με ryan (20 ευρώ) και επιστρέφεις Αθήνα με aegean.
 
τελικα δε το βλεπω εφικτο να φυγω "εκτακτως" θεσσαλονικη μεσοβδομαδα...
μπακαλικη λυση αλλα... αν αγορασω μονο εισητηριο πηγαινε, και κανω checkin αλλα δε πεταξω...
θα τα παρω τα μιλια; ξερει κανεις;
 
Δυστυχως δεν θα λάβεις τα μιλια... Ειχα καποιες πτησεις που δεν πεταξα ενω εκανα τσεκ ιν και δεν ελαβα τιποτα.
 
Διάβασε εδώ, υπάρχουν κάποια τρένα στη Γερμανία που έχουν κωδικό LH και δίνουν μίλια σε Y class. Απλά επιβεβαίωσε πως ισχύει ακόμα. Απλά αν είναι θέμα χρημάτων, νομίζω πως φτηνότερα θα σου έρθει να πεταχτείς Θεσσαλονίκη.
 
Ή μπορείς να πας Σκύρο.. Πιο φτηνό (65 ευρώ) και πιο γρήγορο (γυρνάς απευθείας).
 
Προσπάθησα πριν 10 ημέρες να κάνω εξαργύρωση μιλίων για αναβάθμιση θέσης σε ταξίδι της Austrian VIE-ATH.
Τόσο από την ιστοσελίδα όσο και από το τηλ. κέντρο της Aegean μου απάντησαν ότι η αναβάθμιση σε business δεν είναι εφικτή γιατί η κατηγορία ναύλου του εισιτηρίου μου δε μου το επιτρέπει. Το αποδέχτηκα (αν και ο περιορισμός δεν είναι ότι καλύτερο) και δεν επέμεινα αποδεχόμενος ότι δε θα ξοδέψω τα μίλια σε αναβάθμιση πτήσης έως το επόμενο φθινόπωρο.
Το παράξενο είναι ότι όταν πήγα να κάνω web check in από τη σελίδα της Austrian μου έβγαλε΄επιλογή ότι με 129 ευρώ θα μπορούσα να αναβαθμίσω τη θέση μου σε business.
Δλδ ξοδεύοντας τα ωραία λεφτουδάκια, αίρονται οι περιορισμοί για αναβάθμιση θέσης???
( Για αυτό και δεν έχει άδικο να κατηγορεί έμμεσα στις διαφημίσεις η Eurobank το πρόγραμμα bonus...)
 
Το ένα δεν έχει σχέση με το άλλο. Για να κάνεις upgrade με μίλια πρέπει να έχεις συγκεκριμένο ναύλο - γενικά δεν γίνεται στους φθηνούς, ιδιαίτερα όταν χρησιμοποιείς μίλια από πρόγραμμα άλλης εταιρίας (από το M&M της LH μάλλον θα μπορούσες) – και να υπάρχει διαθεσιμότητα του Upgrade/Award fare (γενικά Ι).

Και σε πτήσεις Α3 είναι έτσι, χρειάζεσαι (τουλάχιστον) S flex για Upgrade με μίλια M&B, ενώ μάλλον M/B/Y για Upgrade με μίλια από άλλο πρόγραμμα.

Ενώ για τα διάφορα Upgrade / Upsell, είτε στο Check in, είτε ήδη από την κράτηση ή αμέσως μετά (όπως Comfort Package της LX, Business Class Upsell της LH ή OS) πρέπει να υπάρχει διαθεσιμότητα του ανάλογου κανονικού Business Class fare (οι λεπτομέρειες διαφέρουν κάπως από εταιρία σε εταιρία).
 
Πως μπορεις να προκρατησεις συγκεκριμενη θεση ως κατοχος χρυσης ή ασημενιας καρτας την ωρα της κρατησης (πχ μεσω του site της aegean) ή τελος παντων νωριτερα απο το 48ωρο του check in?
 
Τηλεφωνικά μόνο για κατόχους χρυσής κάρτας όμως νομίζω
 
Top