Aegean Bonus Visa

βλέπω ότι δεν έχει συνδρομή και το σκέφτομαι. επειδή βλέπω είστε σχετικοί με το θέμα θα ήθελα να μάθω το εξής:
με την aegean βγάζω πάντα το saver και από μίλια και λοιπά πως πάει αυτό; κάποτε που είχα δει λίγο για μίλια είχα δει ότι έληγαν και ότι γενικά για να σε συμφέρει θα πρέπει να κάνεις ~20 πτήσεις το χρόνο;
 
Μέχρι τώρα δεν έχω βγάλει κανενός είδους πιστωτική κάρτα.
Τις online κρατήσεις ξενοδοχείων και αγορές εισιτηρίων τις κάνω με μια απλή χρεωστική (debit) electron visa της Alpha Bank, που σημαίνει:
"Έχει χρήμα ο λογαριασμός; Ορίστε τα εισιτήριά σας κύριε, καλό σας ταξίδι, το ξενοδοχείο έχει ήδη ενημερωθεί και σας περιμένει.
Δεν έχει χρήμα ο λογαριασμός; Δε μας χ€ζ€ις ρε μάστορα που θες και ταξίδια... πήγαινε με τα πόδια σου και άμα γουστάρεις".

Στο τελευταίο μου ταξίδι στο Μόναχο (τον Ιανουάριο) είχα πρόβλημα στο να νοικιάσω αυτοκίνητο. Δεν δέχονταν με τίποτα να μου το νοικιάσουν αν δεν τους έδινα πιστωτική, παρόλο που είχα κάνει online κράτηση με την χρεωστική μου.
Τη λύση έδωσε ένας φίλος από το Μόναχο ο οποίος το νοίκιασε στο όνομά του (δίνοντας τη δική του πιστωτική) και προσθέσαμε ως β' οδηγό το δικό μου όνομα.
Τότε συνειδητοποίησα ότι μάλλον ήρθε η ώρα για να βγάλω πιστωτική κάρτα.
Βλέπω σαν καλή ευκαιρία την Aegean Bonus Visa μια και δεν έχει συνδρομή.
Σε μια ερώτηση που είχα κάνει στην Εθνική τράπεζα για την "ΑΒ Visa" μου απάντησαν ότι υπάρχουν πελάτες που ανέφεραν πως η εν λόγω κάρτα δε γίνεται δεκτή στο internet.
Γνωρίζει κάποιος αν την Aegean Bonus Visa τη δέχονται και οι υπόλοιπες αεροπορικές εταιρείες για ηλεκτρονικές κρατήσεις εισιτηρίων;
 
Αν σε ενδιαφέρουν οι πόντοι bonus (και γιατί όχι.....)δες και τη Alpha Bank Bonus .
Πάλι θα παίρνεις δωρεάν εισιτήρια κλπ ....
Όσον αφορά την ......συνδρομή ...............
Ψάχνουν με το τουφέκι πλέον τους καλούς πελάτες (μάλλον δεν θα πληρώνεις ούτε εκεί.......)
 
Κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη νέα σου κάρτα. Το πρόβλημα παρουσιάζεται συνήθως στις κάρτες electron (υπάρχουν και ΑΒ Visa Electron, και αυτές μάλλον παρουσιάζουν πρόβλημα). Οι Visa Electron πολλών ελληνικών τραπεζών, συνήθως χρησιμοποιούνται αποκλειστικά από τερματικά με αναγνώστη μαγνητικής ταινίας και όχι μέσω πληκτρολόγησης του αριθμού στο τερματικό ή σε κάποια ιστοσελίδα (στην περίπτωση αυτή, συνήθως η τράπεζα αρνείται τη συναλλαγή). Μπορείς να τις αναγνωρίσεις από την ένδειξη "electronic use only".
 
aas59":1j63qcce said:
Αν σε ενδιαφέρουν οι πόντοι bonus (και γιατί όχι.....)δες και τη Alpha Bank Bonus .
Πάλι θα παίρνεις δωρεάν εισιτήρια κλπ ....
Όσον αφορά την ......συνδρομή ...............
Ψάχνουν με το τουφέκι πλέον τους καλούς πελάτες (μάλλον δεν θα πληρώνεις ούτε εκεί.......)

μπορείς λίγο να εξηγήσεις κάθε πότε χάνονται τα μίλια; και επίσης αν μπορώ να εξαργυρώνω και σε saver ναύλο;

Για παράδειγμα αν κάνω 50€ ΜΟ χρέωση το μήνα στην κάρτα (την καινούργια) κάθε πότε έχω εισητήριο (άρα πόσες πτήσεις κάνω το χρόνο δωρεάν;)
 
Ακριβώς όπως το λέει ο aakunz σχετικά με τις visa debit electron απο τις ελληνικές τράπεζες. Χρησιμοποιούνται κυρίως για ATM μηχανήματα ανα τον κόσμο τα οποία έχουν το σήμα visa. Το μόνο θετικό είναι αυτό. Δεν κάνουν για αγορές μέσω Internet ως επι το πλείστον καθώς αυτό εξαρτάται και απο τη σελίδα και τι κάρτες δέχεται. Δεν θα άλλαζα την με τίποτα την Visa Debit της Barclays που έχω εδώ κ αρκετά χρόνια. Έχω κάνει πληρωμές σε διάφορες χώρες, δεκτή σε όλες τις σελίδες που δέχονται Visa και το πιο βασικό, την χρησιμοποιείς όσο έχεις λεφτά στο λογαριασμό σου και αν χρειαστείς κάποια παραπάνω (€300-€400) με ελάχιστη χρέωση αν καλύψεις το αρνητικό υπόλοιπο του λογαριασμού μέσα σε μια βδομάδα. Σωστή Debit Visa δεν έχω βρει να εκδίδει καμία ελληνική τράπεζα. Ένα κόλπο να σε ωθούν προς τις πιστωτικές.
 
Θα ελεγα η Τραπεζα Πειραιως εχει ενα καλο προγραμμα Debit Visa. Το χρησιμοποιουμε στην οικογενεια εδω και μερικα χρονια χωρις προβλημα. Για ελληνικη τραπεζα μιλαω, ετσι? ;)
 
fotis":88qg7xfk said:
Μέχρι τώρα δεν έχω βγάλει κανενός είδους πιστωτική κάρτα.
Τις online κρατήσεις ξενοδοχείων και αγορές εισιτηρίων τις κάνω με μια απλή χρεωστική (debit) electron visa της Alpha Bank, που σημαίνει:
"Έχει χρήμα ο λογαριασμός; Ορίστε τα εισιτήριά σας κύριε, καλό σας ταξίδι, το ξενοδοχείο έχει ήδη ενημερωθεί και σας περιμένει.
Δεν έχει χρήμα ο λογαριασμός; Δε μας χ€ζ€ις ρε μάστορα που θες και ταξίδια... πήγαινε με τα πόδια σου και άμα γουστάρεις".

Στο τελευταίο μου ταξίδι στο Μόναχο (τον Ιανουάριο) είχα πρόβλημα στο να νοικιάσω αυτοκίνητο. Δεν δέχονταν με τίποτα να μου το νοικιάσουν αν δεν τους έδινα πιστωτική, παρόλο που είχα κάνει online κράτηση με την χρεωστική μου.
Τη λύση έδωσε ένας φίλος από το Μόναχο ο οποίος το νοίκιασε στο όνομά του (δίνοντας τη δική του πιστωτική) και προσθέσαμε ως β' οδηγό το δικό μου όνομα.
Τότε συνειδητοποίησα ότι μάλλον ήρθε η ώρα για να βγάλω πιστωτική κάρτα.
Βλέπω σαν καλή ευκαιρία την Aegean Bonus Visa μια και δεν έχει συνδρομή.
Σε μια ερώτηση που είχα κάνει στην Εθνική τράπεζα για την "ΑΒ Visa" μου απάντησαν ότι υπάρχουν πελάτες που ανέφεραν πως η εν λόγω κάρτα δε γίνεται δεκτή στο internet.
Γνωρίζει κάποιος αν την Aegean Bonus Visa τη δέχονται και οι υπόλοιπες αεροπορικές εταιρείες για ηλεκτρονικές κρατήσεις εισιτηρίων;

Και γιατί να μη γίνεται; Απ' όσο τυχαίνει να ξέρω, από τη στιγμή που μιλάμε για ηλεκτρονική κράτηση, η εταιρία δεν είναι σε θέση να γνωρίζει ποια είναι η εκδότρια τράπεζα της κάρτας, πόσο μάλλον αν είναι co-branded. Το μόνο που μαθαίνει είναι ο αριθμός της και ο τύπος της (Visa, Mastercard κλπ). Ακόμα, όμως, και να μη γινόταν ηλεκτρονικά η αγορά (π.χ. από το αεροδρόμιο) δεν παίζει ρόλο το τι γράφει πάνω η κάρτα. Από τη στιγμή που είναι έγκυρη, η κάθε αεροπορική εταιρία, το κάθε κατάστημα, ο κάθε πωλητής είναι υποχρεωμένος να τη δεχτεί, εφόσον είναι συμβεβλημένος με τη Visa, τη Mastercard ή όποιος, τέλος πάντων, είναι ο εκδότης της κάρτας, ανεξαρτήτως ποια τράπεζα την έχει εκδόσει και αν φέρει κάποιο άλλο brand.

Και μία απορία σχετικά με τις κρατήσεις ξενοδοχείων με χρεωστικές κάρτες: χρησιμοποιώ πιστωτική και έχω παρατηρήσει πως με το που πηγαίνω σε κάποιο ξενοδοχείο, κι ενώ έχω ήδη προπληρώσει το σύνολο της διαμονής μου, χρεώνουν κάποιο ποσό σαν εγγύηση (συνήθως περί τα 300 ευρώ). Στο τέλος της διαμονής ακυρώνουν απλά τη συναλλαγή κι έτσι, εν τέλει, δε χρεώνομαι τίποτα. Αν χρησιμοποιούσα χρεωστική, υπήρχε περίπτωση να μου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα;
 
@ KOSTASX
Έχεις δίκιο, έχει αλλάξει ο όρος για μεταφορά πόντων, έκανα κι εγώ μεταφορά πριν λίγες μέρες. Κοινώς όποιος έχει περισσότερες από μια κάρτες Bonus μπορεί να μεταφέρει τους πόντους σε όποια κάρτα θέλει.

@ fotis
Ισχύει ότι είπαν και οι προηγούμενοι. Δεν έχει σημασία ότι είναι Aegean branded η κάρτα, λειτουργεί σαν μια οποιαδήποτε Visa σε όλο το κόσμο. Παντού δεκτή δηλαδή.

@ zeppelin
Δεν είναι τόσο απλό να υπολογίσεις αυτό που ζητάς, γιατί τα 50 ευρώ το μήνα χρέωση στην κάρτα μεταφραζάνται σε πόντους ανάλογα με ένα συντελεστή. Αυτός είναι 4χ για μεγάλους συνεργάτες του προγράμματος, 2χ για μικρούς και 1χ για λοιπές αγορές. Αν υποθέσουμε ότι εσύ και τα 50 ευρώ τα δίνεις σε μεγάλο συνεργάτη (δες τη σελίδα του προγράμματος για το ποιοι είναι αυτοί), τότε μαζεύεις 4χ50=200 πόντοι bonus ανα μήνα. Αυτό μεταφράζεται σε 200 εξαργυρώσιμα μίλια στο miles&bonus της Aegean. Σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα του προγράμματος θες 8.000 μίλια για δωρεάν εισιτήριο εσωτερικού μιας διαδρομής. Κοινώς χρειάζεσαι 8.000/200=40 μήνες = 3 χρόνια και 4 μήνες για κερδίσεις δωρεάν εισιτήριο! Αν (υποθετικά πάλι) αυτά τα 50 ευρώ τα έιχες δώσει στην Aegean για μια θέση Saver θα είχες 200 ακόμα μίλια στο miles&bonus. Αυτό σημαίνει ότι αν αυτό γινόταν για κάθε μήνα, θα κέρδιζες το ταξίδι στο μισό χρόνο, δηλαδή 2 χρόνια παρά κάτι μήνες.....

Σαν γενική μου άποψη, η κάρτα δεν αξίζει για κάποιον που δεν κάνει αρκετές κινήσεις με πιστωτικές, ειδικά στην περίπτωση που θα περιμένει κάπου κάπως κάποτε να κερδίσει ένα εισιτήριο. Χρειάζονται ή πολλές αγορές με την κάρτα ή να αγοράζει κάποιος τα πάντα με αυτή αλλά να την εξοφλεί τον αμέσως επόμενο μήνα ώστε να μη χρεώνεται τόκους (εδώ κολλάει πολύ καλά η έλλειψη συνδρομής).
 
Oι απαιτούμενοι πόντοι αυξήθηκαν στους 14000 για επιλεγμένους προορισμούς εσωτερικού και 16000 για όλους τους υπόλοιπους.
http://www.alphabonus.gr/GreatPartners/Aegean.html
Αυτό το δίμηνο πάντως , με 90 ευρώ βενζίνη στα συμβεβλημένα βενζινάδικα , κατεβαίνουν 3360 πόντοι.
 
Top