Aegean Cabin Crew

CHRISTOS55

First-Class-Member
Reaction score
176
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Διάβασα το παρακάτω άρθρο που αφορά τα πληρώματα καμπίνας της εταιρείας και αναρωτήθηκα. Θα μπουν άραγε επιπρόσθετα μέλη πληρώματος για τον σκοπό αυτό, θα έχουν κάποιο διακριτικό, διαφορετική στολή και στο τέλος αυτή η δραστηριότητα δεν είναι μέρος των καθηκόντων τους? Μήπως όμως αυτό είναι θέμα και μια ευκαιρία για να γράφουμε ότι είμαστε εδώ και όλα πάνε καλά?
Η Aegean συστήνει τους Hygiene Attendants. Στόχος η τήρηση όλων των μέτρων προστασίας στην πτήση.
https://www.metaforespress.gr/aeroporik ... b7-%cf%8c/

Nikiniki

Νέο μέλος (Tourist)
Reaction score
4
Aeg
IATA
Ωραίο άρθρο. Αλλά που είναι η αγγελια; Είναι μια παραλλαγή του όρου flight attendant για να δείξει την ασφάλεια κλπ η Aegean, θα αναδιαμορφωθούν όσες αεροσυνοδούς έχουν; Ή επιτελους θα προσθέσουν μερικές; Παιδιά ο,τι νεότερο έχουμε ας το λέμε. Έχετε εσείς κανα νέο;;

aakunz

Concorde-Class-Member
Reaction score
763
GRL
LGKC
Δεν υπάρχουν επιπλέον μέλη στην καμπίνα. Πολύ απλά είναι μέλη του πληρώματος που θα έχουν περάσει τη σχετική εκπαίδευση και έχουν μια κονκάρδα στη στολή για να ξεχωρίζουν (και να νοιώθει ο επιβάτης πιο ασφαλής).

Nikiniki

Νέο μέλος (Tourist)
Reaction score
4
Aeg
IATA
Τώρα με 2ο lockdown τι θα γίνει με Aegean?

Καραμήτρος Air

Business-Class-Member
Reaction score
531
LGAV
Θα κάνει προσλήψεις νέων αεροσυνοδών για να αλλάξει το γούρι!
Θα πάρουν τις θέσεις των παλιών που μάλλον είναι γρουσούζες.
Υποψήφιες σπεύσατε, η δουλειά των ονείρων σας σας περιμένει!

#ΑσεΜαςΚουκλίτσαΜουΜεσημεριάτικα

SGM

Low-Cost-Class-Member
Reaction score
17
AEE
LGAV
Για ρώτα πρώτα να μάθεις πόσες προϊσταμένες καμπίνας απέλυσαν νωρίτερα μέσα στην εβδομάδα και μετά έλα να μας ρωτήσεις ξανά.

Εάν δεν το έχεις καταλάβει έχεις κατακτήσει γραφική.

Nikiniki

Νέο μέλος (Tourist)
Reaction score
4
Aeg
IATA
Κορίτσια μου αν έχετε απολυθεί δεν φταίω εγώ σε κάτι.. ούτε είναι ανάγκη να ξεσπασετε την ειρωνεία σας πάνω μου. Αν πάλι επιβλέπετε και εσείς σε κάποια θέση πάλι δεν χρειάζεται να αποθαρρύνετε τον κοσμο. Ναι προφανώς ξέρω ότι υπάρχει ΚΡΙΣΑΡΑ αλλά το ενδεχόμενο να έχω και εγώ κρίση στο τι θα κάνω επαγγελματικά το συμμερίζεται κανεις σας;; Όποτε ναι θα γίνομαι γραφικότατη μέχρι να μάθω τα ενδότερα και τα νεότερα.

SGM

Low-Cost-Class-Member
Reaction score
17
AEE
LGAV
Η λογική λέει πως όταν βλέπεις έναν τοίχο μπροστά σου (δλδ τεραστίων διαστάσεων παγκόσμια κρίση στον τομέα των αερομεταφορών με χιλιάδες κόσμου που χάνει την δουλειά του) κοιτάς να τον προσπεράσεις (δλδ να ψάξεις πέρα τον τομέα αυτό κάτι άλλο το οποίο σου αρέσει, είναι μέσα στις δυνάμεις σου, στις σπουδές σου, στις γνωριμίες σου, πιστεύεις πως θα έχει εξέλιξη κλπ.) και όχι να πέσεις επάνω του πιστεύοντας πως σπρώχνοντας τον τοίχο αυτός θα μετακινηθεί.

Είσαι ένας νέος άνθρωπος, αξιοποίησε τις δυνατότητες σου και την ορεξη σου για δουλειά και είμαι σίγουρος πως θα βρεθεί κάτι καλό, εποικοδομητικό και προσοδοφόρο για σένα.

Με εκτίμηση

z_pilot

First-Class-Member
Reaction score
45
LGTS
YAHOO
zafos90@yahoo.gr
Το είπαμε και το ξαναείπαμε αλλά δε νιώθεις.
Όταν σου λένε ότι οι αεροπορικές εταιρείες απολύουν κόσμο αβέρτα και εσύ ρωτάς για προσλήψεις δείχνεις ότι δεν αντιλαμβάνεσαι τί συμβαίνει γύρω σου.
Ξέχνα την aegean και κάθε αεροπορική για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Βρες άλλη δουλειά. Σπούδασε κάτι. Μάθε μια ξένη γλώσσα. Κάνε κάτι δημιουργικό αντί να ρωτάς και να ξαναρωτάς για κάτι που δε πρόκειται να αλλάξει.

kotobloco

Economy-Class-Member
Reaction score
92
Ζουμε -επιβεβαιωμενα με αριθμους- στην καρδια της μεγαλυτερης κρισης που περασε ποτε η αεροπορια απο τον Δευτερο Παγκοσμιο Πολεμο και μετα. Αυτη τη στιγμη η Ευρωπη εχει -συμφωνα με την ΙΑΤΑ 11,000 απολυμενους πιλοτους και - φανταζομαι- τριπλασιο η τετραπλασιο αριθμο απολυμενων cabin crew.

Το μεγαλυτερο σωματειο πιλοτων της Βρετανιας εβγαλε ανακοινωση και επισημα αποτρέπει νεους να αρχισουν εκπαιδευση ως πιλοτοι γιατι δεν προβλεπονται νεες προσλήψεις εως το 2024.

Οι αριθμοι μιλάνε.

Οποιος θελει να κραταει τα ματια του και τα αυτια του κλειστα, ειναι δικο του προβλημα.

kotobloco

Economy-Class-Member
Reaction score
92
Nikiniki":3ck60hen είπε:
Κορίτσια μου αν έχετε απολυθεί δεν φταίω εγώ σε κάτι..

Ποια ειναι η λογικη της παραπανω φρασης;

Οτι σου λενε ανακριβειες και κακίες επειδη αυτοι/ες απολυθηκαν;

Ή οτι ανεξαρτητα απο το αν απολύθηκαν εσυ θα προσληφθείς παρα ταύτα και δεν θες παρεμβολές;

Δεν καταλαβαινω.

GP707

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Reaction score
864
Δικτυακός τόπος
www.flickr.com
AOA
LGAV
Αγαπητή Nikiniki, σε αυτό το φόρουμ όταν υπάρχει κάποια πληροφορία για ένα θέμα, παρατίθεται σχεδόν την ίδια μέρα. Οπότε αν υπάρξει κάποια αλλαγή σε σχέση με προσλήψεις σε αεροπορική εταιρία θα γραφτεί, να είσαι σίγουρη.
Με το να ρωτάς κάθε τόσο αν υπάρχει νεότερο και δεν προσφέρεις τίποτα στη συζήτηση και γίνεται κουραστικό.

air dreamer

Economy-Class-Member
Reaction score
2
EZY
LGAV
Καλη μου Νικη επειδη κι εγω ειμαι στον χωρου σου λεω απλα πως η κατασταση ειναι για κλαματα...Απολυσεις φουλ,οσοι δεν εχουν απολυθει ειναι σε αναστολες και η κατασταση ειναι δραματικη..
Δυστυχως αυτο ολο επηρεαζει τον χωρο για παρα πολυ καιρο(μην πω και χρονια)..Δεν θελει κανεις να σου κοψει τα φτερα ,μην το παιρνεις προσωπικα..Δεν προκειται για καιρο να δεις προσληψες,το αντιθετο ναι..Κανε υπομονη αν τοσο το θες να φτιαξει η κατασταση κι ισως σε καποιες εταιριες του εξωτερικου να εχεις καλυτερη τυχη,αν και εκει τα ιδια ειναι..

Nikiniki

Νέο μέλος (Tourist)
Reaction score
4
Aeg
IATA
Χρόνια πολλά παιδιά! Καλά Χριστουγεννα! Εύχομαι υγεία πάνω από όλα και πολλες προσλήψεις με το νέο έτος!

Η αγαπημένη σας Νικηηη

Nikiniki

Νέο μέλος (Tourist)
Reaction score
4
Aeg
IATA
Καλησπέρα παιδιά! Τι κάνετε; Ποιος να το λέγε πως τέτοια εποχή λέγαμε: «έλα μωρε 1 μήνα καραντίνα και μετά τέλος» και τώρα που μιλάμε είμαστε ακριβως στην ίδια φάση...
Τα πράγματα φαινονται σαν να έχουν κολλήσει στο ίδιο σημείο.
Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εσείς πώς τα βλέπετε; Πως είναι η κατάσταση στην Aegean; Βλέπω δειλά δειλά υπάρχουν καποιες θεσεις μεμονωμένες των 2-3 ατόμων.. αλλά τίποτα για cabin crew εκεί πότε πιστευετε θα ξαναπροσλάβουν;;
Υπάρχει καποιος εκ των έσω να πληροφορήσει;
Σκέφτηκα τώρα που πήρε από δημόσιο χρηματική βοήθεια μηπως αυτό δώσει μια ανάσα στις προσλήψεις και αποσυμπιέσει τα πράγματα;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων

•Υ.γ: Επειδή πάντα μιλώ και ρωτώ με ευγένεια και σεβασμό απαιτώ απάντηση στον ίδιο τονο και οχι με νεύρα,ειρωνείες κλπ. Προφανώς γνωρίζω τη κρισιμότητα της κατάστασης αλλά νομίζω ότι αυτό δεν κλονίζει τη δυνατότητα του να μιλάμε σε ήρεμους τόνους.

Ευχαριστώ

nanas44

Low-Cost-Class-Member
Reaction score
20
Σίγουρα θα ξαναπροσλάβουνε για τη καλοκαιρινή σεζόν τα πληρώματα που σταματήσανε το χειμώνα, όταν έληξε η σύμβασή τους. Θα προτιμήσουν αυτά τα πληρώματα λόγω εμπειρίας, για να μην κάνουν εκπαιδεύσεις από την αρχή. Σίγουρα υπάρχει πλεονάζον προσωπικό από το 2019-2020 και έτσι μάλλον θα καλυφθούν με αυτούς. Το πτητικό προγραμμα εξάλλου θα είναι μειωμένο κατά 30%-40% από το πρόγραμμα του 2019. θα έλεγα ότι θα κάνουν ξανά προσλήψεις σε άπειρο προσωπικό για τη καλοκαιρινή σεζόν του 2022. Τότε έχεις περισσότερες ελπίδες.

air dreamer

Economy-Class-Member
Reaction score
2
EZY
LGAV
@Niki σε αλλες εταιριες κοιτας για τη θεση πληρωματος καμπινας πλην της Aegean?Ειναι πολυ δυσκολα φετος τα πραγματα αν σκεφτεις οτι μενει εξω ηδη προσωπικο που προυπηρχε λογω των μειωμενων πτησεων.. :|

z_pilot

First-Class-Member
Reaction score
45
LGTS
YAHOO
zafos90@yahoo.gr
Αν δεν ξεμπερδέψουμε εντελώς από τον covid δε πρόκειται να υπάρξει καμία πρόσληψη. Επίσης μη κολλάτε τόσο με την Aegean. Υπάρχουν ευκαιρίες αλλού, δε καταλαβαίνω την εμμονή με την Aegean. Κάποιες ελάχιστες μεμονωμένες σκόρπιες θέσεις υπάρχουν στον εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα (πχ η skyexpress ζητούσε πριν λίγο καιρό για τα 320) και θα υπάρχουν αλλά μόνο για έμπειρο προσωπικό και μόνο εποχιακά. Στη καλύτερη περίπτωση μιλάμε για το καλοκαίρι του 22 να πάρουν πίσω τα άτομα που είναι τώρα σε αναστολή. Για νέες προσλήψεις από το 23. Τα χρήματα που πήρε η Aegean είναι για να καλύψει τις τεράστιες ζημίες και όχι για να κάνει προσλήψεις σε μια περίοδο που το μόνο που πετάει είναι τα περιστέρια και οι δεκαοχτούρες.

Μπλουζα