AEGEAN - Domestic flights

  • Thread starter john
  • Ημερομηνία δημιουργίας
ευχαριστώ για την απάντηση σου! έχω 2 εισιτήρια με την ίδια αεροπορική τα οποία εάν τα έβγαζα μαζί, μου δίνουν connection.
τώρα που είναι 2 ξεχωριστά εάν αργήσει η πρώτη πτήση να φτάσει στην ώρα της καλύπτομαι για την δεύτερη ή θα είμαι no show?
ευχαριστώ
 
Ανάλογα την αεροπορική.
Τυπικά μπορεί και να μη σε αποζημιώσει ειδικά εφόσον ο χρόνος μετεπιβίβασης είναι πολύ μικρός.
Σε low cost ειδικά μην ελπίζεις σε τίποτα.
 
ευχαριστώ για την απάντηση σου! έχω 2 εισιτήρια με την ίδια αεροπορική τα οποία εάν τα έβγαζα μαζί, μου δίνουν connection.
τώρα που είναι 2 ξεχωριστά εάν αργήσει η πρώτη πτήση να φτάσει στην ώρα της καλύπτομαι για την δεύτερη ή θα είμαι no show?
ευχαριστώ
Ναι θα εισαι no show

Εκτός αν πάρεις τηλ. και δηλώσεις αδυναμία επιβίβασης...
 
ευχαριστώ convair για την απάντηση.εάν είναι ενιαίο το εισιτήριο έχουν υποχρέωση να με προωθήσουν στον τελικό προορισμό με οποιαδήποτε εταιρεία (reprotection) ή όχι?
ευχαριστώ και πάλι
 
Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Σε αντίστοιχη περίπτωση επέμεναν να με προωθήσουν με δική τους πτήση, ενώ νωρίτερα υπήρχε άλλης εταιρείας. Εγώ έκλεισα με την άλλη εταιρεία και μετά έκανα αίτημα να μου πληρώσουν το εισιτηριο. Τελικά καταληξαμε στο να μου επιστρέψουν ολόκληρο το ποσό της δικής τους πτήσης, συν τα τηλέφωνα που έκανα από το εξωτερικό.
 
ευχαριστώ convair για την απάντηση.εάν είναι ενιαίο το εισιτήριο έχουν υποχρέωση να με προωθήσουν στον τελικό προορισμό με οποιαδήποτε εταιρεία (reprotection) ή όχι?
ευχαριστώ και πάλι

Κανονικά γίνεται re-routing με την επόμενη καλύτερη ανταπόκριση ακόμα και αν χρειαστεί να πετάξεις σε μεγαλύτερου κόστους θέση/ναύλο. Αν δεν υπαρχει καλή ανταπόκριση ή δεν θες να πεταξεις τότε δικαιούσαι μια αποζημίωση.

Σίγουρα γίνεται σε εισητήριο μιας Αεροπορικής. Αν είναι 2 οι πάροχοι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα -> εξαρτάται από τη σχέση των δύο (alliance, partnership ή καμμία σχέση..?). Επίσης πρέπει να είναι υπαιτιότητα του 1ου το missing connection και όχι δικό σου...
 
ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου ! μεταξύ aegean και sky υπάρχει συνεργασία για re-routing σε πτήση εσωτερικού?
 
Top