Aegean Lounge

  • Thread starter sv1xv
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Χθες ταξίδι εσωτερικού και βρέθηκα για πρώτη φορά στο intra-Schengen lounge μετά την ανακαίνιση. Η είσοδος έχει μεταφερθεί δίπλα στο lounge της Goldair (μακρυά από της Lufthansa). Έχει γίνει προσπάθεια εξοικονόμησης χώρου με κατάργηση διασκοσμητικών κατασκευών δίπλα στο desk. Δυστυχώς ήταν πάλι ασφυκτικά γεμάτο, το προσωπικό ανέλαβε καθήκοντα τροχονόμου για να στέλνει τους εισερχόμενους στα ελάχιστα διάσπαρτα κενά καθίσματα. Τα WC επίσης ανεπαρκή για τον αριθμό των φιλοξενουμένων.

Συγκριτικά το lounge της SkyServ ήταν σχετικά άδειο και της GoldAir μισογεμάτο. Για αυτό της Lufthansa δεν μπόρεσα να διαπιστώσω.

Λόγω Πρωτοχρονιάς είχε ποικιλία από ωραία γλυκά, τα οποία ετίμησα δεόντως, αφού όπως λέει κάποιος στην ΥΠΑ, τα γλυκά της Πρωτοχρονιάς δεν μετράνε στην δίαιτα.

Συμπέρασμα: πρέπει επειγόντως να γίνει ότι και στα Extra Schengen (νέο κτίριο), αφού στο υφιστάμενο οι χώροι είναι δεδομένοι.
 
Πάντως αν συνεχίσουν την πρακτική να χρησιμοποιούν της Goldair σαν overflow (όταν το δικό τους είναι γεμάτο), από τη μία είναι καλό για να έχουν κάπου να πάνε οι επιβάτες, από την άλλη, οι παροχές φαγητού στο Goldair lounge είναι σημαντικά κατώτερες (μικρή ποικιλία, και από αυτά που υπάρχουν, πολλά δεν είναι νόστιμα -σε σημείο που δεν τρώγονται- ). Μόνο το κομμάτι των καθισμάτων και των καφέδων/ποτών είναι επαρκές. Οπότε η εμπειρία του επιβάτη είναι σαφώς κατώτερη από το να βρισκόταν στο lounge της Aegean.
 
Πρωινή εμπειρία πριν 20 μέρες περίπου, χάλια με τον κόσμο. Οι καναπέδες άβουλοι, και μη λειτουργικοί. Η ποικιλία θεωρώ καλύτερη από πριν. Νομίζω ήταν πιο λειτουργικό παλαιότερα με τον έναν χώρο που είχε τις μεταλλικές καρέκλες για κάτι γρήγορο, και τις πολυθρόνες για αυτούς που έχουν μεγάλη αναμονή. Οι υπερυψωμένες θέσεις μπαρ δεν μου αρέσουν. Και ναι μου δόθηκε η επιλογή για το δίπλα...αλλά αρνήθηκα.

Σήμερα, (currently in), άφιξη μετά τις 17.30, χαλαρά, πρώτη φορά βλέπω ζεστά εδέσματα τύπου σουβλάκι κοτόπουλο. Πιο ωραίες σαλάτες, και περισσότερα και ποιοτικότερα γλυκάκια. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι και στο φρέσκο χυμό, αλλά ενώ το πρωί είχε, τώρα δεν είχε.

Μεγαλύτερο μειονέκτημα παραμένει η μία τουαλέτα.
 
Αν η Α3 ήθελε να έχει περισσότερο χώρο για lounges η έτοιμο lounge είχε την ευκαιρία να κάνει παιχνίδι με την skyserv όταν ήταν προς πώληση / διάλυση. τώρα πέταξε το πουλάκι. Βέβαια ίσως είχε πάρει και μονάδες και FTE που δεν θέλει. υπάρχει και το ground floor που έχει τα φτηνομαγαζα και ένα κάρο καφενεία τύπου everest. σιγά μην κάνει ο ΑΙΑ νέα πτέρυγα για αυτό τον λόγο. θα κάνει δηλαδή αλλά μετά από καμιά τριετία και οχι για αυτο τον λόγο. δεν θα εκπλαγώ αν και πάλι η Α3 δεν κάνει τίποτα :mrgreen:
 
Σε αυτό το πλαίσιο, έχουμε συνάψει συμφωνία με το Goldair Handling Lounge προκειμένου να εξασφαλίσουμε επιπλέον χωρητικότητα. Επομένως, από Παρασκευή 12 Μαΐου 2023, τα Gold μέλη μας που πετούν μαζί με έναν συνοδό που δεν είναι Gold μέλος, θα φιλοξενούνται στο Goldair Handling Lounge.

Εξελίξεις σχετικά με το Intra-Schengen Lounge στον ΑΙΑ, προσπαθούν (μάταια) να το αποσυμφορήσουν.
 
Ποιος ξερει; Το 24 θα γίνει καμία επέκταση;
 
Άρα από εδώ και πέρα (γιατί η ανάπτυξη νέου lounge ενώ μόλις παραδόθηκε το υπάρχον μάλλον είναι για το μακρινό μέλλον) αν κάποιος gold έχει παρέα, θα πηγαίνει αναγκαστικά στο Goldair, καλά δεν κατάλαβα;
 
Nαι έτσι είναι, θα είναι σαν να είσαι πελάτης της Aegean αλλά δεν θα είσαι πελάτης της Aegean. Τιμωρία στη γωνία :Ρ

Και συμπληρώνει ο ποιητής:

Ως ένα μικρό δείγμα της εκτίμησής μας, προσφέρουμε σε όλα τα Gold μέλη μας, 200 επιπλέον μίλια εξαργύρωσης για όλες τις πτήσεις εσωτερικού από Αθήνα, και 500 επιπλέον μίλια εξαργύρωσης για όλες τις πτήσεις από Αθήνα προς Εντός Schengen προορισμούς εξωτερικού.

Δεν θέλω να είμαι ξυνός, αλλά τα σκέπτονται λίγο αυτά; 200 μίλια δεν είναι καν συμβολικό, μια πτήση χωρίς φόρους είναι στα 7-10Κ. Δηλαδή δίνει το 2% από ένα fare 70-80E; Πάρε gold μέλος 30-40 σεντς να γουστάρεις; Δώσε μια δωρεάν επιλογή θέσης να έχει περισσότερο νόημα ή μην δίνεις τίποτα. 30 σεντς σου χαρίζει το αφεντικό στη σουβλακερί της γειτονιάς, ακόμα και αν δεν είσαι συχνός.
 
Και συνεχίζουμε:

Για τους silver δεν θα ισχύουν τα κουπόνια lounge για κανένα από τα 2 lounges στην Αθήνα, παρά μόνο για Θεσσαλονίκη και Λάρνακα.

(Εκει το δώρο ήταν δύο κουπόνια fast track χαχαχαχα)
 
Top