Aegean: Neo ή MAX

Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

KGP":m8m3vwgl said:
"βαπορίσιο" οχι .... "κρουαζεριοπλισιο" πιο πιθανον

εχω αναλυσει παλαιοτερα πως "δουλευει" το concept με τις αγορες αεροσκαφων και δεν προκειται να το κανω τωρα (οχι ελλειψη σεβασμου τουναντιον απο ελλειψη χρονου)

nsap":m8m3vwgl said:
Μπορείς να μας εξηγήσεις απο που βγάζεις αυτο το συμπέρασμα; Οι οικονομικοί δείκτες το αντίθετο δείχνουν..αν η Αιγαίου δεν ήταν financially viable εταιρεία, δεν θα μπορούσε καν να σκεφτεί ανανέωση στόλου..

με την ιδια λογικη και η air berlin δεν θα επρεπε να κανει οχι ανανεωσεις στολου ουτε καν αγορες (το τελευταιο "δικο της" το πουλησε πριν ενα ή δυο χρονια αν θυμαμαι καλα) αεροσκαφων ειδικα απο τοτε που αγορασε την DBA

υποψην αυτη (αλλα και αλλες προγενεστερες ή μεταγενεστερες) ειναι προσωπικη μου αποψη καθαρα και δεν προκειται για παροχη συμβουλης, συσταση/εων ή ακομα ακομα γνωμη σε σχέση με την αποκτηση, κατοχη ή διαθεση οποιουδηποτε χρηματοοικονομικου προϊοντος συμπεριλαμβανομενων μετοχης/ων εταιριας/ων για τις οποιες εκφερω οπως θα επαναλαβω την καθαρα προσωπικη μου αποψη....... δεν εχω επενδυσει ουτε υπερ (αγορα) ουτε αρνητικα (πωληση) της συγκεκριμενης εταιριας

και προς αποφυγη αλλων "παρεξηγησεων" (για να ειμε εντελως ξεκαθαρος) επισης δεν εχει σχεση με την ασφαλεια των πτησεων της εταιριας (οπως και αν το εννοησει αυτο ο/η οποιοσδηποτε) και εγω εχω πεταξει και θα ξαναπεταξω με την εταιρια

[off topic hint : εκτος θεματος αλλα επειδη αναφερθηκα απο ποτε η air berlin αρχισε να "σορταρετε" οπως λενε στις αγορες.... και τι σχεση εχει αυτο με την DBA?

και με βαση αυτα που ας πουμε οτι "βλεπω" να ειναι σε εξελιξη (εδω και καιρο) ενα τρομερο παιχνιδι "texas holdem" οχι ομως στο ποιος θα "κερδισει" (υπαρχει αδιαφορια αναμεσα στους προδιαγεγραμμενους "νικητες"...αλλα στο ποιος θα εχει στο τελος των "μουτζουρη" ...και ολοι "δουλευουνε" ....πιστευω ....να τον εχει.... συγκεκριμενη εταιρια...

(ας μεταφερθει αν ειναι τοσο "εκτος") ]

Τα παραπάνω μαζί με τα "dead man walking" δεν βγάζουν κανένα νόημα.
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

Μην ξεχνάμε και την φήμη που κυκλοφορούσε πριν λίγο καιρό, ότι η Hainan ήθελε (θελει?) να εξαγοράσει το 25% της εταιρείας, πράγμα που αν πραγματοποιηθεί, ίσως παίξει ρόλο στην αγορά-ανανέωση του στόλου.
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

Καλησπέρα στην ομάδα,
Ήθελα να ρωτήσω... αυτό για τα a330neo που ακούγεται είναι βασισμένο σε κάτι που έχουν πει στελέχη της A3 ή απλώς μια φήμη που κυκλοφορεί; σε πιο site είναι είναι οι πληροφορίες ( για το ενδιαφέρον δηλαδή που εκδηλώνει η εταιρία) για το 330;
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

Ας το βάλω εδώ όπου κολλάει κάπως με την συζήτηση.
Το σαιτ δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο/ενημερωμένο είναι αλλά αναφέρει μεταξύ άλλων και τα εξής:

Μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου εκτιμάται ότι θα καρποφορήσει η Διεθνής Στρατηγικής Συμμαχίας της Aegean Airlines με τον κινεζικό όμιλο HNA/Hainan, ο οποίος ενδιαφέρεται να αποκτήσει το 25% του ομίλου της αεροπορικής εταιρείας.
http://www.insider.gr/epiheiriseis/toyr ... iheiriseis
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

Καραμήτρος Air":2v4eyjd6 said:
Ας το βάλω εδώ όπου κολλάει κάπως με την συζήτηση.
Το σαιτ δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο/ενημερωμένο είναι αλλά αναφέρει μεταξύ άλλων και τα εξής:

Μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου εκτιμάται ότι θα καρποφορήσει η Διεθνής Στρατηγικής Συμμαχίας της Aegean Airlines με τον κινεζικό όμιλο HNA/Hainan, ο οποίος ενδιαφέρεται να αποκτήσει το 25% του ομίλου της αεροπορικής εταιρείας.
http://www.insider.gr/epiheiriseis/toyr ... iheiriseis

Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο site αλλά την είδηση την έχω δει και σε ειδησεογραφικά του εξωτερικού οπότε δείχνει να ισχύει. Για να δούμε. Ενδιαφέρουσα κίνηση, η Ασία γενικώς έχει πάρα πολύ ψωμί!
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

pilotstefanos":1fadie4p said:
Καλησπέρα στην ομάδα,
Ήθελα να ρωτήσω... αυτό για τα a330neo που ακούγεται είναι βασισμένο σε κάτι που έχουν πει στελέχη της A3 ή απλώς μια φήμη που κυκλοφορεί; σε πιο site είναι είναι οι πληροφορίες ( για το ενδιαφέρον δηλαδή που εκδηλώνει η εταιρία) για το 330;
Έγκυρο αλλά ανεπίσημο, αυτό μόνο μπορώ εγώ να πώ. Κι αν ήταν μπαρμπούτσαλα δεν θα έκανα καν τον κόπο να το ποστάρω. Τώρα για το 330νεο, οι δικές μου πληροφορίες μιλούσαν γενικώς για 330 (ή για Boeing σε πολύ καλές τιμές, όχι dreamliner)
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

OA702":1s4xly7e said:
pilotstefanos":1s4xly7e said:
Καλησπέρα στην ομάδα,
Ήθελα να ρωτήσω... αυτό για τα a330neo που ακούγεται είναι βασισμένο σε κάτι που έχουν πει στελέχη της A3 ή απλώς μια φήμη που κυκλοφορεί; σε πιο site είναι είναι οι πληροφορίες ( για το ενδιαφέρον δηλαδή που εκδηλώνει η εταιρία) για το 330;
Έγκυρο αλλά ανεπίσημο, αυτό μόνο μπορώ εγώ να πώ. Κι αν ήταν μπαρμπούτσαλα δεν θα έκανα καν τον κόπο να το ποστάρω. Τώρα για το 330νεο, οι δικές μου πληροφορίες μιλούσαν γενικώς για 330 (ή για Boeing σε πολύ καλές τιμές, όχι dreamliner)

Μακάρι να επαληθευτεί αυτό και από την εταιρία να την δούμε και σε long haul με heavy αεροσκάφη!!!
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

Ξέρει κανείς πότε μπορούμε να περιμένουμε σχετική ανακοίνωση; Θα ανακοινωθεί μαζί με τα αποτελέσματα εξαμήνου στις 12 Σεπτέμβρη;
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

pilotstefanos":23pkgsn8 said:
ή για Boeing σε πολύ καλές τιμές
Σε πολύ καλή τιμή βρίσκεις μόνο 707 ή 720...
 
Re: Aegean: Neo ή MAX εντός 2017

Για όσους ενδιαφέρονται για μια λίστα με τιμές αεροσκαφών καθώς και χαρακτηριστικά τους( boeing airbus ) μπορεί να επισκεφτεί την παρακάτω ιστοσελίδα, που βρήκα έπειτα από μια πρόχειρη αναζήτηση:

http://atwonline.com/data-financials/ai ... rices-2017
 
Top