Air Mediterranean

Πάντως η Δαμασκός (όπως και η Βεγγάζη) θα ήταν καλό να κούμπωναν στο δίκτυο της Aegean με ανταποκρίσεις προς Ευρώπη.
Ίσως δούμε και την ίδια την Aegean σ’αυτά τα δρομολόγια κάποια στιγμή όταν ωριμάσουν οι συνθήκες.
 
Όπως ειπώθηκε η πτήση είναι πολιτικής, οικονομικής και συμβολικής σημασίας, δεν έχει να κάνει με τουρισμό.

Καλό είναι οι τουρίστες να διαβάζουν λίγο και τις συμβολές ειδικών και επίσημων πηγών γιατί μετά βρίσκονται χωρίς βοήθεια ή όμηροι στην καλύτερη, δεν είναι για χαλαρές βόλτες ακόμα το μέρος, όσο και αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

Συρία (ειδικά Δαμασκό) δεν έχεις πρόβλημα σαν τουρίστας....

Οι επίσημες πηγές δυστυχώς δεν είναι πάντα καλές πηγές - δαιμονοποιούν κάποιες χώρες οπως το Ιράν π.χ.

Μπορεί κάλλιστα να κινδυνέψεις σε χώρες που δεν αναφερονται σε ταξιδιωτικές οδηγίες τοσο επικίνδυνες και να την 'φας' καλά βλέπε Μεξικό
 
Ο φόβος φιλά τα έρμα.

Έχεις δίκαιο ότι καμιά φορά υπερβάλουν ή δαιμονοποιούν, από την άλλη όταν έχεις 195 χώρες ως επιλογή, δεν πας σε αυτή(ες) που είχε πόλεμο πριν 2-3 χρόνια. Νομίζω είναι λογική σκέψη να τα αποφεύγεις όσο και αν ο καθένας αποφασίζει το ρίσκο που θέλει . Το Μεξικό είναι μια χώρα 20 φορές η Ελλάδα και προφανώς το Ζεφύρι δεν είναι το ίδιο με την Ανάφη.
 
To 2022 66 εκατομμυρια ξένοι επισκέπτες εκ των οποίων τα 38,3 εκατομμύρια τουρίστες επισκέφθηκαν το Μεξικό.
Προφανώς ελάχιστοι απο αυτούς έπεσαν θυμα εγκλήματος και για αυτό φέτος θα δεχτεί ακόμα περισσότερους.
Η Συρία απο την άλλη...

International visitors to Mexico
 
Last edited:
Aμα είναι να πας σε ελεγχομενο χώρο ξενοδοχειου μαλλον θα εισαι ασφαλής στο Μεξικό όπως και σε αφρικανικές χώρες...

Εγω εχω παει και στις 2 χωρες και η Συρία μου φανηκε πιο ασφαλής....

Δεν υπονοώ ότι πρέπει να πηγαινει κανεις σε μη σταθερες χωρες αλλά μην διαβαζετε βλακειες στο ιντερνετ. Οποιος έχει πάει Ιραν π.χ. δεν νομίζω ότι κινδύνευσε

Οι ιστοσελίδες που αναφερατε θεωρούν και τη Ρωσία επικίνδυνη! Τι να πω. . .στατιστικά και πολιτική ως συνήθως

Αυτοι που φοβούνται ας πάνε για τουρισμό στην Ελβετία
 
Νομίζω το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος είναι θα θεωρήσεις αληθές αυτό που βλέπεις εσύ για 2-3 μέρες ή για 2-3 βδομάδες και όχι αυτό που έχουν συλλέξει οι υπηρεσίες πληροφοριών και οι επαγγελματίες ασφαλείας που ζουν εκεί. Κατά 98% δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα σε τέτοια ταξίδια, ναι δαιμονοποιούν κάποιες χώρες, ναι είναι άλλο να είσαι αγγλοσάξονας και στόχος, δεν ξέρεις όμως ποτέ αν θα σου ''κάτσει'' το 2%. Όταν οι υπηρεσίες πληροφοριών σου λένε ότι δεν μπορεί η Χ πρεσβεία να σου παρέχει οποιαδήποτε προστασία γιατί έχει αναστήλει την λειτουργία της (δεν μιλάμε να σε πάρουν όμηρο τζιχαντιστές και να σου κόψουν το κεφάλι - όπως τις νεαρές Γερμανίδες στο Μαρόκο, μια πολύ ασφαλή χώρα κατά τα άλλα - να προσπαθείς να ξεφύγεις από αστυνομικό που σου ζητάει λάδωμα σκέπτομαι - μου έχει τύχει 2 φορές το τελευταίο 6μηνο) ή σου λέει ότι πρέπει να συντάξεις την διαθήκη σου, αυτό υπό κανονικές συνθήκες, σού δίνει μερικά κλου ότι ίσως να μπορείς να πας στην Δαμασκό και στη Σαναα λίγο αργότερα. Εκεί θα μείνουν, δεν χάθηκε ο κόσμος, τουρισμός είναι, όχι αναγκαίο ταξίδι. Από εκεί και πέρα ξαναλέω ότι ο καθένας αποφασίζει για το τι προορισμούς θέλει να δει τουριστικά και τι είδους αναψυχή ζητάει.

Το Ιραν είναι μια πολύ ασφαλής χώρα εκτός αν μπλέξεις σε καμιά διαδήλωση που δεν πρέπει να είσαι ή πας να βγάλεις καμιά φωτό εκεί που δεν πρέπει - κατά λάθος ίσως αλλά άντε να το εξηγήσεις. Στο Ιραν με είχαν βουτήξει αφού είχα περάσει τον έλεγχο στο αεροδρόμιο, γιατί καταλάβαν ότι το ελληνικό διαβατήριο δεν λέει πουθενά ''Greece'' και θέλαν επανέλεγχο. Όταν δεν έχεις ιντερνετ, τηλέφωνο κλπ καλή τύχη να εξηγήσεις στην λοχαγό με την μπούρκα τι είναι το Ηellenic Republic. Ούτε στην Ευρώπη δεν το ξέρουν καλά-καλά.
 
Δεν διαφωνώ καθόλου με τα λεγόμενα σου με εξαίρεση την αναφορά σου στους επαγγελματιες ασφαλείας - πληροφοριοδότες. Φυσικά και είναι πιο επικινδυνες οι χώρες αυτές από την Ευρώπη αλλά νομίζω οτι δεν θέλουμε όλοι να κάνουμε διακοπές στην Ευρώπη μόνο. Με τη λογική της ασφάλειας δεν θα πετούσαμε ούτε Ταυλάνδη ούτε Αίγυπτο ούτε Αμερική. . .βασικά ούτε βόρειο άξονα Κρήτης δεν θα πλησιάζαμε...

Και αφού ανέφερες την Hellenic Republic να σας εξιστορήσω μια μικρή περιπέτεια που μου έλεγε ο πατέρας μου: σε έλεγχο διαβατηρίων σε αεροδρόμιο της Αγκόλας (φαντάζομαι τέρμιναλ στη πρωτεύουσα Luanda ή στο Namibe) μόλις έδωσε το διαβατήριό του άρχισαν να τον χαιρετάνε στρατιωτικά!... τον πέρασαν για ρώσο αξιωματούχο - λευκός με κοκκινο διαβατηριο και περιεργα γράμματα! Η στρατιωτική παρουσία των Ρωσων ήταν πάντα ισχυρή εκει κάτω όπως και τα An-26...
 
Η εταιρεια ξερουμε αν ειναι ελληνικη με γραφεια στην ελλαδα??το σαββατο 11 μαρτιου το sx-mam πεταξε για ντουμπαι...η πτηση αυτη φαινοταν στο flightradar το παρατηρησε κανεις??
 
Βλεποντας σημερα την πτηση βεγγαζη-αθηνα (αλλα και γενικοτερα τις πτησεις του sx-mam) δειχνει στο fr24 οτι ο πομπος του αεροπλανου ειναι κλειστος σε αρκετα σημεια της πτησης οπως και στην αναχωρηση-προσεγγιση...δεν θελουν να φαινονται στο ευρυ κοινο??
 
Δεν νοείται αεροσκάφος, και μάλιστα πολιτικό, να έχει κλειστό πομπό. Αυτό που συμβαίνει είναι πως το FR24 δεν έχει κάλυψη σε χαμηλά υψόμετρα σε κάποιες περιοχές (συνήθως χρειάζεται δέκτης κοντά στο αεροδρόμιο) οπότε τα αεροπλάνα δε φαίνονται στον χάρτη. Κάτι τέτοιο συμβαίνει τόσο στη Βεγγάζη όσο και σε πολλές ακόμη αραιοκατοικημένες περιοχές.
 
Top