Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

  • Thread starter Re
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Airline security: αδικαιολόγητα και σίγουρα ανόητα μέτρα

ToSofoPaidi":3cmrhwtb said:
σε περίπτωση ύποπτης γκριμάτσας θα ειδοποιούν το πιλοτήριο!!!
Δεν αφορα γκριματσες (π.χ. βγαζω τη γλωσσιτσα μου στον δίπλα) κλπ. Αφορα νευρικότητα και κινήσεις που μπορεί να προειδοποιουν για εγκληματικες ενέργειες. Στην Αμερικη είχαν συλληφθει ετσι όντως ύποπτοι (όχι μονο για αδικηματα σχετικα με ασφάλεια, αλλα και μεταφορας ουσιων κλπ). Θα δώσω απλα ένα παραδειγμα: η έκφραση, κατασταση και η συμπεριφορα που η ειδικοι έχουν ονομασει "living martyr" και το λεγόμενο "χαμογελο του μαρτυρα" (μια trance κατασταση, πολλές φορες και ως συνεπεια χρησης ουσιων).
Εμενα απλα με απασχολει, ποιοι θα είναι οι υπευθυνοι των ελεγχων αυτων. Δεν εμπιστευομαι δηλαδη το ανθρωπικο δυναμικο που θα είναι υπευθυνο για την αξιολογηση. Φοβαμαι πατατες, ιδιαιτερα σε βαρος φιλήσυχων ταξιδιωτων (οχι απαραιτητα απο ταση αυθαιρεσίας, αλλα κακή επαίδευση, ευήθεια κλπ)
 
Πώς θά διακρίνουμε άραγε την νευρικότητα τού υποψήφιου τρομοκράτη που περιμένει την κατάλληλη στιγμή γιά να ορμήση στο πιλοτήριο,από την νευρικότητα τού αθώου επιβάτη που αναλογίζεται οτι μέ τέτοιο φέσι (σιδηροδρομικός όρος γιά την καθυστέρηση) που έχει φάει η πτήση,κινδυνεύει να μήν συναντήση στό HKK τόν CEO τής Underwear Corporation καί επομένως θά χάση την παραγγελία γιά τά πενήντα χιλιάδες σώβρακα σέ διάφορους χρωματισμούς;

Πώς θά διακρίνουμε το «χαμόγελο τού μάρτυρα» που έχει ο υποψήφιος τρομοκράτης περιμένοντας την στιγμή να δράση,από το χαμόγελο τού επιχειρηματία που επιστρέφει από το HKK έχοντας κλείσει μιά συνεργασία γιά την προμήθεια ενός εκατομμυρίου παιδικών σουτιέν (επίσης σέ διάφορους χρωματισμούς);

Η ανθρώπινη συμπεριφορά δέν προτυποποιείται,ούτε μπαίνει σέ καλούπια.Θά πρέπη να είναι κάποιος τέρας γνώσεων στην ψυχολογία και έμπειρος ψυχαναλυτής ώστε να καταλάβη,από τούς μορφασμούς κάποιου επιβάτη,άν αυτός είναι επίδοξος τρομοκράτης ή όχι.Καί όταν ακόμα και επαγγελματίες ψυχολόγοι καί ψυχίατροι,μέ πολυετείς σπουδές και διδακτορικά καί ερευνητικές εργασίες μπορεί να πέσουν έξω σέ μιά διάγνωση,πόσο μάλλον ένα απλό μέλος πληρώματος ΘΕ ή υπάλληλος ασφαλείας που επελέγη γιά νά παρακολουθή τίς κάμερες..

Ακόμη όμως κι’άν τελικά εφαρμοστούν τέτοια μέτρα,θα πρέπη –κατά τη γνώμη μου- να εφαρμοστούν παράλληλα αποτελεσματικές μέθοδοι προστασίας τών πολιτών από κάθε σφάλμα τέτοιων «αξιολογητών μέσω κάμερας»,ώστε αυτοί να ξέρουν οτι μιά σύλληψη λάθους ανθρώπου θα έχη άμεσες συνέπειες στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία......
 
Aπό το 'θα μας συλλαμβάνουν επειδή χαμογελάμε' μέχρι την πραγματικότητα, η απόσταση είναι πολύ μεγάλη.

'Ετσι κι αλλιώς, το ότι κάποιος βρίσκεται μέσα στην καμπίνα ενός ΑΦ, αυτόματα τον βάζει σε πολύ διαφορετική θέση από το να είναι σπίτι του, δηλαδή σε ένα ιδιωτικό χώρο. Ήδη τον βλέπουν 100 ζευγάρια μάτια, τουλάχιστο. Ένα ακόμα ζευγάρι δεν αλλάζει την κατάσταση.
Αν κάποιος πρόκειται να 'συλληφθεί' επειδή χαμογελά ηλίθια, αυτό θα γίνει είτε υπάρχει είτε δεν υπάρχει κάμερα. (και ασφαλώς κανείς δεν θα συλληφθεί επειδή χαμογελά ηλίθια).

Θα κάνω λοιπόν το σενάριο: σε πολλές περιπτώσεις με πραγματική 'κατάσταση' στην καμπίνα ή στο ΑΦ γενικότερα, είναι σημαντικό στα άτομα που είναι απ' έξω, και σκοπό έχουν να ελέγξουν την 'κατάσταση', να έχουν μια όσο το πιο αντικειμενική εικόνα του γίγνεσθαι. Μια κάμερα σε σημείο που δεν γνωρίζουν τα άτομα που δημιουργούν την 'κατάταση' μπορεί να μεταδώσει, αν ενεργοποιηθεί κατάλληλα, εικόνα που να βοηθήσει την καταστολή της. Είναι κακό αυτό;

Ας μην αντιδρούμε βάζοντας πρώτα τις φοβίες μας. Πολλοί θα πούν ότι καμία κάμερα δεν απέτρεψε μια 'κατάσταση' αλλά θα ανταπαντήσω, το ότι υπάρχει κάμερα μήπως απέτρεψε την ιδέα του να γίνει η 'κατάσταση'; Μήπως την έκανε αρκετά πιο δύσκολη;
 
george_a":36t6gc6s said:
Aπό το 'θα μας συλλαμβάνουν επειδή χαμογελάμε' μέχρι την πραγματικότητα, η απόσταση είναι πολύ μεγάλη.
Ας μην αντιδρούμε βάζοντας πρώτα τις φοβίες μας. Πολλοί θα πούν ότι καμία κάμερα δεν απέτρεψε μια 'κατάσταση' αλλά θα ανταπαντήσω, το ότι υπάρχει κάμερα μήπως απέτρεψε την ιδέα του να γίνει η 'κατάσταση'; Μήπως την έκανε αρκετά πιο δύσκολη;
Ακριβως!!! Και αυτοί που έχουν εκπαιδευτει (αν οντως έχουν εκπαιδευτει) μπορουν να διακρινουν. Θα μου επιτρεψετε αν δεν μπω σε λεπτομερειες, αλλα υπαρχουν τροποι να διακρινει καποιος το trance, την κατασταση μαρτυρα κλπ. Η καμερα επίσης θα βοηθα να υπαρχουν αντικειμενικα στοιχεια για να ελεγχεται κιολας αν οντως καποιος είχε τη φερομενη υποπτη συμπεριφορα και ο ελεγχος δεν είναι καταχρηστικος.
 
Όταν τίθεται θέμα ασφαλειας καμπίνας αεροσκάφους και για κάποια μετρα που πρόκειται να παρθούν στο μέλλον, τότε εύλογα γεννάται και το έξεις ερώτημα: Τα μετρα ασφαλειας αεροδρομίων είναι ελλιπή? Δηλαδή εμείς οι επιβάτες όταν περνάμε από έλεγχο και μας ψάχνουνε από πάνω μέχρι κάτω με τα σύγχρονα μηχανήματα, κάπου εκεί ανάμεσα μας υπάρχει και κάποιος που μπορεί να περάσει και... όπλο? Εδώ μπροστά μου έχω δει να παίρνουνε πλαστικό ψαλιδάκι, παιχνιδάκι ήταν, από ένα κοριτσάκι 10 χρονων!
 
Mέτρα ασφαλείας υπήρχαν, υπάρχουν, και θα υπάρχουν. Όπως και 'καταστάσεις' συνέβησαν, συμβαίνουν, και θα συμβαίνουν. Στο παιχνίδι του 'κλέφτη και του αστυνόμου', πάντα ο 'κλέφτης' θα είναι μισό 'βήμα' μπροστά. Έτσι, όσο και να υπάρχουν μέτρα ασφαλείας, πάντα κάτι θα ξεφύγει, είτε από ελλειπή εφαρμογή των μέτρων ασφαλείας, είτε από κάποιο τρόπο που ο 'κλέφτης' βρίσκει τον τρόπο να νικήσει το 'σύστημα'. Άλλωστε κανένα σύστημα ασφαλείας, κανένα μέτρο, δεν είναι 100% αποτελεσματικό.

Η ιδέα με τις κάμερες δεν είναι κατά τη γνώμη μου αποτρεπτική, απλώς έχει ένα ρόλο στη διαχείρηση μιας 'κατάστασης' αν αυτή υπάρξει...
 
eddhflyer":3eh3p9vo said:
Όταν τίθεται θέμα ασφαλειας καμπίνας αεροσκάφους και για κάποια μετρα που πρόκειται να παρθούν στο μέλλον, τότε εύλογα γεννάται και το έξεις ερώτημα: Τα μετρα ασφαλειας αεροδρομίων είναι ελλιπή? Δηλαδή εμείς οι επιβάτες όταν περνάμε από έλεγχο και μας ψάχνουνε από πάνω μέχρι κάτω με τα σύγχρονα μηχανήματα, κάπου εκεί ανάμεσα μας υπάρχει και κάποιος που μπορεί να περάσει και... όπλο? Εδώ μπροστά μου έχω δει να παίρνουνε πλαστικό ψαλιδάκι, παιχνιδάκι ήταν, από ένα κοριτσάκι 10 χρονων!


παντα μα παντα θα υπαρχει ο ανθρωπινος παραγοντας ο οποιος "αλλαζει" τα δεδομενα...για παραδειγμα οταν ξερουν ολοι οτι ο λυκουρεζος οπλοφορει 'η οι μπραβοι του βαρδινογιαννη και παρολα αυτα επιτρεπουν τα οπλα τους πανω τους μεσα στην καμπινα,ε δε θελει και πολυ απο εναν τρελο να αρπαξει το οπλο απο καποιον απο αυτους και να γινει ο χαμος...
 
drakkar":vcqn6ceo said:
george_a":vcqn6ceo said:
Aπό το 'θα μας συλλαμβάνουν επειδή χαμογελάμε' μέχρι την πραγματικότητα, η απόσταση είναι πολύ μεγάλη.
Ας μην αντιδρούμε βάζοντας πρώτα τις φοβίες μας. Πολλοί θα πούν ότι καμία κάμερα δεν απέτρεψε μια 'κατάσταση' αλλά θα ανταπαντήσω, το ότι υπάρχει κάμερα μήπως απέτρεψε την ιδέα του να γίνει η 'κατάσταση'; Μήπως την έκανε αρκετά πιο δύσκολη;
Ακριβως!!! Και αυτοί που έχουν εκπαιδευτει (αν οντως έχουν εκπαιδευτει) μπορουν να διακρινουν. Θα μου επιτρεψετε αν δεν μπω σε λεπτομερειες, αλλα υπαρχουν τροποι να διακρινει καποιος το trance, την κατασταση μαρτυρα κλπ. Η καμερα επίσης θα βοηθα να υπαρχουν αντικειμενικα στοιχεια για να ελεγχεται κιολας αν οντως καποιος είχε τη φερομενη υποπτη συμπεριφορα και ο ελεγχος δεν είναι καταχρηστικος.

Η δική μου αμφιβολία είναι,όπως και η δική σου,στό ποιοί θά είναι υπεύθυνοι γι'αυτούς τους ελέγχους.Αν υπάρχουν αξιόπιστοι τρόποι ώστε κάποιος νά διακρίνη ποιός είναι σέ "κατάσταση μάρτυρα" κλπ,τότε υποθέτω οτι δέν υπάρχει κίνδυνος νά σημειωθούν "πατάτες" σέ βάρος φιλήσυχων επιβατών (τίς οποίες όμως φοβάσαι κι'εσύ οτι θα γίνουν).

Δέν είμαι αντίθετος στο νά υπάρχουν κάμερες σέ ειδικά,μή εμφανή σημεία τής καμπίνας (είναι άλλωστε πιό οικονομικά από έναν ανθρώπινο παρατηρητή διότι δέν τρώνε,δέν πίνουν,δέν κοιμούνται,δέν χρειάζεται να πάνε στην τουαλέττα καί δέν απεργούν),αρκεί να ξέρω μέ σιγουριά οτι δέν πρόκειται να γίνουν αιτία να συλληφθώ ΕΓΩ επειδή χαμογέλασα ή κοίταξα το ρολόϊ μου ανήσυχος γιά την μεγάλη καθυστέρηση τής πτήσης-επειδή ΕΓΩ ξέρω οτι δέν είμαι υποψήφιος τρομοκράτης.

Καί πάντως επιμένω οτι παράλληλα μέ την ύπαρξη καμερών καί λοιπών μέτρων ασφαλείας θά πρέπη να υπάρχουν καί αποτελεσματικά μέτρα προστασίας τών φιλήσυχων επιβατών από οποιαδήποτε εσφαλμένη "διάγνωση" αυτών που θά παρακολουθούν τίς κάμερες...
 
Ε.Ε. - Σαρωτές στα αεροδρόμια

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο αναμένεται να αποφασίσει σχετικά με την υποχρεωτική χρήση σαρωτών στα αεροδρόμια της Ε.Ε. για την "ασφάλεια μας", μετά από πρόταση της Ευρωπαϊκης Επιτροπής. Αντιδράσεις υπάρχουν, ενώ επιτροπές διερευνούν τη νομιμότητα του μέτρου, από την πλευρά της διασφάλισης προσωπικών δεδομένων (πιο... προσωπικά δεν γίνεται!). Το άρθρο από την Ελευθεροτυπία, ενώ ως πηγή αναφέρεται η Corriere della Sera.
 
Επί του αρχικού θέματος "αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα" έχω να παραθέσω μια εμπειρία μου και να την συμπληρώσω με ερωτήσεις που ίσως κάποιος να μπορεί να μου απαντήσει.

Την Τετάρτη πέταξα από DUS με προορισμό την RIX. Δεν έδωσα αποσκευές αλλά φρόντισα να έχω όλα τα καλούδια μου (υγρά) σε συσκευασίες <100ml. Ως συνήθως τα είχα στην τσάντα μου μέσα σε ένα dopp kit. Έως τώρα δεν είχα πουθενά πρόβλημα μιας και όλες οι συσκευασίες ήταν <100ml.

Όταν πέρασα από τον ανιχνευτεί κάτι χτύπησε στο μηχάνημα και με έλεγξαν επιπλέον. Μετά μου είπαν να ανοίξω την τσάντα μου και ο υπάλληλος έβγαλε 4 πράγματα από το dopp kit. Άφησα μέσα το υγρό για τους φακούς επαφής μου και μια κρέμα για το πρόσωπο. Και μου λέει "Έχεις δυο επιλογές: Επιστρέφεις έξω και αγοράζεις ένα πλαστικό σακουλάκι και τα βάζεις εκεί μέσα ή κρατάς ένα από όλα και τα υπόλοιπα τα πετάς". Τον κοίταξα με ένα μεγάλο ερωτιματικό πάνω από το κεφάλι μου, αλλά παρόλα αυτά μάζεψα τα πράγματά μου και βγήκα έξω. Από το εκεί αυτόματο αγόρασα ένα σακουλάκι (συγκεκριμένα 3 μαζί το πωλούν αντί 1 €) πέταξα μέσα τα 4 πράγματα που μου είχε αναδείξει ο υπάλληλος και στάθηκα πάλι στην ουρά. Αυτή την φορά πέρασα από άλλο μηχάνημα όπου προς μεγάλη μου έκπληξη δεν υπήρξε beep για επιπλέον έλεγχό μου. Ο υπάλληλος πάλι ήθελε να δει μέσα στην τσάντα μου (το σακουλάκι δεν το είχα βάλει φυσικά στην τσάντα μέσα). Άνοιξε πάλι το dopp kit έριξε μια ματιά μέσα και με έστειλε στο καλό.

Ερωτήσεις:
1) Γιατί ένας ανιχνευτείς χτύπησε όταν πέρασα και ο άλλος όχι; Είναι θέμα ρύθμισης και αν ναι γιατί κάθε ανιχνευτείς είναι αλλιώς ρυθμισμένος;
2) Ποια η διαφορά αν έχω τα υγρά μέσα σε πλαστική σακούλα ή όχι. Μέσα στο αεροπλάνο πάνε έτσι κι αλλιώς! Δεν μπορώ να το καταλάβω ...
3) Γιατί μου έδωσε την επιλογή να κρατήσω ένα και να πετάξω τα υπόλοιπα; Και γιατί το υγρό για τους φακούς επαφής μου (τουλάχιστον αυτό λέει η συσκευασία, γιατί το τι έχει μέσα δεν μπορεί να το ξέρει ο υπάλληλος) δεν έπρεπε να μπει στην "πλαστική σακούλα";

Όποιος ξέρει και θέλει ... ;)

Υ.Γ. Στο HAM στην επιστροφή την ώρα που μάζευα τα πράγματά μου, σε έναν ξένο είπαν να πετάξει το αποσμητικό του επειδή η συσκευασία ήταν >100ml. Ο κάδος ήταν από πίσω του. Οπότε ο κύριος ντύθηκε, γύρισε, έβαλε το χέρι του μέσα στον κάδο σαν να το πετάει, αλλά δεν το πέταξε. Απλά το έβγαλε πάλι και το πήρε μαζί του. Φυσικά από τους υπαλλήλους κανείς δεν πείρα χαμπάρι... :thx:
 
Top