Airspace Traffic monitoring


Ασυνήθιστο αεροπλάνο με ICAO24 id 11DAC5 πάνω από την Πελοπόννησο και τις Κυκλάδες σήμερα το απόγευμα. Πιθανώς στρατιωτική πτήση από Άραξο ή Ανδραβόδα.
 
Πως μπορώ να δω αναλυτικά την χθεσινή πτήση GQ560 από Θεσσαλονίκη για Ηράκλειο;;

Έκανε δυο δυνατά ταρακουνήματα το αεροπλάνο και για λίγα δευτερόλεπτα έχασε λίγο ύψος.

Πως μπορώ να δω το playback της πτήσης ;;
 
Μια από τις πιο ασυνήθιστες / μυστηριώδεις πτήσεις που έχω καταγράψει ποτέ μου στο Flightradar24.
Α380 της Emirates ( A6-EVF ) με κωδικό πτήσης της Boeing ( !!! ) να πετάει από Renton Municipal Airport ( λέγε με Boeing ) στο Moses Lake Airport που απέχουν γύρω στα 300 χιλιόμετρα μεταξύ τους, και σε FL410. o_O


Κάποιος να λύσει το μυστήριο….
 
Μπορεί λάθος ICAO24 με συνέπεια να δείχνει το 380
 
Εδώ και λίγες μέρες βλέπω αυτό στην Πάρνηθα στον πύργο του ΟΤΕ.
1651914995314.jpg
 
Η πτήση της Transavia TO3521 από Αθήνα προς Orly μετά την απογείωση της κατευθύνθηκε νότια του Σαρωνικού όπου και μάλλον καίει καύσιμα για να επιστρέψει πίσω στο Βενιζέλος. Μάλλον υπήρξε θέμα κατά την απογείωση; Ήδη κάνει κύκλους εδώ και 45 λεπτά.
 
Ρώτησα και μου είπαν ότι κατά την απογείωση χτύπησε πουλί το οποίο προξένησε ζημία στο ρύγχος και κινητήρα.
 
Εδώ και λίγες μέρες βλέπω αυτό στην Πάρνηθα στον πύργο του ΟΤΕ.
Φαίνεται ότι είναι μια εκπομπή Mode-S (χωρίς ADS/B) από σταθερό σημείο με ICAO24 #300000. Η φαινομενική μετακίνηση που βλέπεις οφείλεται στις αβεβαιότητες του Multilateration που χρησιμοποιούν τα διάφορα sites οταν το Α/Φ δεν στέλνει ADS/B.
 
Top