Aπεργία στην ΥΠΑ

Belavia":2hew2rrh said:
Ποιος θα κάνει έλεγχο διαβατηρίων στην Ελευσίνα; 75 άτομα ποιος θα τα ελέγξει; Δεν ήταν όλοι Έλληνες υπήρχαν και άλλες εθνικότητες.
Και τα C-130 ξεκίνησαν από Ελευσίνα αλλά επέστρεψαν στο ΕλΒεν. Όταν μεταφέρεις επιβάτες και μάλιστα από τρίτες χώρες πρέπει να γίνει έλεγχος διαβατηρίων.
Παλιά η Ελευσίνα είχε εξυπηρέτηση Αλλοδαπών & Τελωνείου (κατόπιν προειδοποίησης, όχι συνεχώς) και μπορούσε να δεχθεί τέτοιες πτήσεις εξωτερικού. Αυτές οι ευκολίες καταργήθηκαν στα πλαίσια της συμφωνίας με την Hochtief για την αποκλειστικότητα του αεροδρομίου Σπάτων.
 
Μά πιό πάνω ο vassdel λέει ότι γίνεται εκεί κανονικά έλεγχος διαβατηρίων και φορτίων.Αρα μάλλον ο λόγος που τα C130 πήγαν στο Ελ Βεν ήταν για ευκολία πρόσβασης τών συγγενών τών επαναπατριζομένων.
 
Στο C130 υπήρχαν υπήκοοι κι άλλων χωρών που έπρεπε να επαναπατριστουν με κάποιες απο τις προγραμματισμένες πτήσεις προς τις χώρες τους. Είχε συμβεί και στην περίπτωση της Αιγύπτου. Για το λόγο αυτό, στο αεροδρόμιο της Αθήνας βρίσκονταν μέχρι αργά τη νύχτα προξενικοι υπάλληλοι διπλωματικών αποστολών που διευθετουσαν το θέμα της διαμονής ή της προώθησης στον τελικό προορισμό.
 
Belavia":3e7ptnp4 said:
Νυν υπέρ πάντων ο αγών......
Καμία κοινωνική ευαισθησία δεν χαρακτηρίζει τους υπαλλήλους του δημόσιου συστήματος. Ενώ στο αεροδρόμιο της Τρίπολης (Λιβύης) γίνεται χαμός, με τον κόσμο να συνωστίζεται για να βρει μια πτήση διαφυγής, τα αεροπλάνα συνωστίζονται για να παραλάβουν κόσμο, εμείς εδώ ζούμε στον κόσμο μας αδιαφορώντας για τους συνανθρώπους μας. Η πτήση LN152 την Τετάρτη ήταν έτοιμη να αναχωρήσει με καθυστέρηση από την Τρίπολη και ενώ οι επιβάτες είχαν επιβιβαστεί, η Ελληνική ΥΠΑ έκλεινε το ΕλΒεν στις 11 (4ωρη στάση) οπότε δεν έδωσε άδεια για αναχώρηση με αποτέλεσμα οι επιβάτες να αποβιβαστούν και να περιμένουν μέσα στην αγωνία γιατί κανείς δεν ήξερε τι συνθήκες μπορεί να επικρατήσουν αργότερα.

Νομίζω οτι κάτι δεν είναι σωστό εδώ, αφού τόσο η 4 ωρη στάση ήταν γνωστοποιημένη απο 3-4 μέρες πρίν, υπήρχε σχετικό NOTAM, οπότε δεν πρέπει να στέκει οτι είχαν επιβιβαστεί στο αεροπλάνο επιβάτες και "ξαφνικά" κάποιοι "κακοί" αποφάσισαν να κάνουν στάση εργασίας. !!!
Ακόμα όμως και στις στάσεις εργασίας της ΥΠΑ, εξυπηρετούνται τα στρατιωτικά ,πτήσεις ambulance και οι διερχόμενες απο το ελληνικό FIR ...
Καλό θα είναι πρίν κατηγορούμε κάποιες ομάδες εργαζομένων να δούμε αν υπήρξε κάποιο σχετικό αίτημα εξαίρεσης και "απορρίφθηκε" απο τους "κακούς" υπαλλήλους ή απλά ήταν μια ακόμα κανονική πτήση και δεν σκέφτηκε κανείς να το ζητήσει !!!
 
Ειδήσεις δεν ακούν μερικοί εδώ; ή προσπαθούν να δικαιολογήσουν την ΥΠΑ με φτηνές δικαιολογίες. Αν δεν έχετε καταλάβει στο αεροδρόμιο της Τρίπολης επικρατούσε - επικρατεί χάος, οπότε είναι ουτοπικό να περιμένουν μερικοί επειδή η ΥΠΑ είχε εκδώσει ΝΟΤΑΜ να μην επιβιβάζουν επιβάτες στα αεροπλάνα και να περιμένουν πότε το ΕλΒεν είναι διαθέσιμο. Επειδή κάποιος διερωτήθηκε ποια είναι η πηγή μου (λες και τίποτα δεν συμβαίνει αν δεν αναρτηθεί στο διαδίκτυο) απαντώ ότι είναι προσωπική εμπειρία. Και θα παρακαλούσα κάποιον από την ΥΠΑ να απαντούσε γιατί το αεροπλάνο έφτασε το βράδυ. Εγώ δεν αρνούμαι ότι υπήρχε 2ωρη καθυστέρηση στην Τρίπολη αυτό σημαίνει ότι αντί να προσγειωθεί στις 10:15 θα προσγειωνόταν περίπου στις 12:15 (ώρα που οι ΕΚΚ έκαναν στάση εργασίας). Ενώ θα έπρεπε να είμαστε ευγνώμονες που θα γινόταν η πτήση γιατί πολλές πτήσεις της LN ακυρώνονται και μόνον η ΤΗΥ, Royal Jordanian, Egyptair, Qatar προσγειώνονται στην Τρίπολη. Eνώ οι ανθρωπιστικά ευαίσθητες Ευρωπαϊκές εταιρείες έχουν εξαφανιστεί έχοντας cancelled τις πτήσεις τους συν την Emirates. Μην πάθουν τίποτα τα αεροπλάνα τους, που είναι οι ανθρωπιστικές τους ευαισθησίες; .... Γ’ αυτό τον λόγο μίλησα για ευαισθησία των δημόσιων υπαλλήλων. Τώρα αν η άποψη που επικρατεί εδώ μέσα είναι ότι οι Λίβυοι θα έπρεπε μέσα στο χάος τους να ζητήσουν εξαίρεση. Λυπάμαι αλλά δεν συμμερίζομαι αυτή την άποψη, θα έπρεπε να κάνουμε ΕΜΕΙΣ οτιδήποτε θα μπορούσαμε να απαλύνουμε το άγχος και τον φόβο των συνανθρώπων μας. :(

Υ.Γ. Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι λέγοντας ότι είσαι από το Γιουνάν (Ελλάς στην γλώσσα τους) στον Αραβικό κόσμο η αντιμετώπιση των ανθρώπων αλλάζει, Δεν μας αντιμετωπίζουν ως Ευρωπαίους αλλά σαν δικούς τους ανθρώπους. Μπορεί και αυτό να έπαιξε λόγο και αντί να ακυρώσουν οι Λίβυοι την πτήση όπως έκαναν για Λονδίνο ή Φραγκφούρτη κ.λ.π. η πτήση για Αθήνα πραγματοποιήθηκε.
 
Η συγκεκριμένη πτήση άσχετα αν στην Τρίπολη γινόταν χαμός, είχε operator, είχε αντιπρόσωπο στην Ελλάδα, που λογικά γνώριζε για τη στάση των ΕΕΚ. Οταν λοιπόν έγινε γνωστή η καθυστέρηση, γιατί δεν ζήτησε ένας απο αυτούς απο την ΥΠΑ, το ΥΠΕΞ, την πρεσβεία ή οτι άλλο θεσμικό υπάρχει , να χαρακτηριστεί η πτήση ώς "ανθρωπιστική" και να εγκριθεί ή να απορριφθεί ? . Ενας ΕΕΚ που κάνει τη δουλειά του το μόνο που γνωρίζει είναι ο αριθμός πτήσης και την μεταχειρίζεται όπως όλα τα άλλα α/φ. Δεν άπτεται στην πρωτοβουλία 1-2 μεμονωμένων ατόμων ( των "αναίσθητων" δημοσίων υπαλλήλων),αλλά σε διαδικασίες που δεν επιδέχονται αλλαγές στο πόδι !!
H Διαχείριση της Εναέριας Κυκλοφορίας, άσχετα αν σε ενα τόπο γίνεται "χαμός", θέλει επαγγελματισμό και για το λόγο αυτό εκεί δεν θα δεί κάποιος τον πανικό που μπορεί να επικρατεί παραέξω.
Είμαι σίγουρος ότι και οι Λίβυοι υπάλληλοι στην εναέρια κυκλοφορία της Τρίπολης είναι ψύχραιμοι και κάνουν τη δουλειά τους όπως και οι Ελληνες. Οταν λέω "αίτημα" δεν αναφέρομαι σε καμμιά αίτηση "με χαρτόσημο των 10", αλλά για τηλεφωνική συνεννόηση και ίσως ένα Fax, για να μην μπαίνουμε στη σκέψη της γραφειοκρατίας.
Αν είχε γίνει αυτό και αν είχε απορριφθεί ενα τέτοιο αίτημα, τότε όλα όσα γράφεις παραπάνω θα ευσταθούσαν και εγώ προσωπικά θα είχα τσαντιστεί πολύ !!!
 
Τελικά έπαιξε στις ειδήσεις (που εγώ δεν βλέπω) ή είναι από προσώπική σου εμπειρία η ιστορία;
Την ώρα της στάσης είχε δωθεί το οκ σε 4 Ρώσικα με προορισμό Λιβύη να εξυπηρετηθούν κανονικά σε περίπτωση που χρειάζοταν να προσγειωθούν στο Ηράκλειο (τελικά δε χρειάστηκε). Υπάρχει λόγος να αντιμετωπίσουν την LN152 διαφορετικά;
 
Δυστυχώς χαρτόσημο των 10" δεν υπάρχει πλέον στην ΥΠΑ...Των 80€ παράβολο και πάνω,ναι υπάρχει!
Διαφορετικός καημός αυτός,αλλά τέλος πάντων !
 
Καλα τυχερος ειμαι εχω κλεισει για 14 απογευμα.
Ελπιζω παντως να μην αρχισουμε και εχουμε τα ιδια ελεο καλοκαιριου.
 
Top