Απορίες ATPL

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Δεν υπάρχει credit στα θεωρητικά μεταξύ FAA και JAA. Το FAA ATPL είναι τεστ 100 ερωτήσεων (αυτά που πρέπει να ξέρεις ακριβώς και τίποτε περισσότερο). Το JAA ATPL είναι 14 τεστ κουβέντα να γίνεται και φράγκα να μαζεύουμε...
Kαλά είναι τα βιβλία που βρήκες, δεν έχουν καμμιά διαφορά με τα φετινά ούτε στο Air Law.. Τα μαθήματα τα περνάς με την παπαγαλία των ερωτηματολογίων. Τα βιβλία είναι για ενημέρωση είτε τώρα είτε αφού περάσεις τα μαθήματα.
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Ααααα...ρε κατακαημένη Ρούμελη!!! Έτσι έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούλης μου προτού εγκαταλείψει το μάταιο τούτο κόσμο.Σκέψου 100 ερωτήσεις για να πετάς από Piper Seneca III,
το μικρό airliner μέχρι το Β-777 το μεγαθήριο των αιθέρων.
100 ερωτήσεις και θεωρούνται και αρκετές.Προσωπικά από κάποιον είχα ακούσει για 1000.Ακόμα καλύτερα δηλαδή.Πόσο πρακτικοί είναι οι άνθρωποι.Δυστυχώς η ήπειρος των σοβαρών ανθρώπων και των υγειών εγκεφάλων απέχει τουλάχιστον 5 ώρες από Αθήνα με το 777 της DELTA.Διαβάστε BRISTOL δυνατά.Μόνο 9.457 ερωτήσεις για 14 μαθήματα και καλό κουράγιο.Τουλάχιστον η ψυχρή αλήθεια συνοψίζεται στις ακόλουθες φράσεις.
Τα μαθήματα τα περνάς με την παπαγαλία των ερωτηματολογίων. Τα βιβλία είναι για ενημέρωση είτε τώρα είτε αφού περάσεις τα μαθήματα.

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!!! :cool:
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Διαβάστε BRISTOL δυνατά.Μόνο 9.457 ερωτήσεις για 14 μαθήματα και καλό κουράγιο.Τουλάχιστον η ψυχρή αλήθεια συνοψίζεται στις ακόλουθες φράσεις.
Τα μαθήματα τα περνάς με την παπαγαλία των ερωτηματολογίων. Τα βιβλία είναι για ενημέρωση είτε τώρα είτε αφού περάσεις τα μαθήματα.

Το έχω γράψει και σε άλλο τόπικ. Για να μην δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις προς τους μελλοντικούς υποψήφιους ATPL THEORY, τα πράγματα πλέον στην ΥΠΑ είναι διαφορετικά. Το BRISTOL δεν φτάνει όσο παπαγαλία και αν το διαβάσει κάποιος. Χρειάζεται καλή κατανόηση του βιβλίου πρώτα. Οχι παπαγαλία και το βιβλίο, αλλά τουλάχιστον να καταλάβει ο υποψήφιος μερικές βασικές έννοιες και πως δουλεύουν κάποια πράγματα.
Υπάρχουν πλέον πολλές ερωτήσεις εκτός BRISTOL που αν κάποιος πάει μόνο με τα ερωτηματολόγια θα δυσκολευτεί πάρα πολύ να περάσει τα μαθήματα.
Όλα τα παραπάνω, διαπιστωμένα απο προσωπική εμπειρία και απο συζητήσεις με πολλούς υποψηφίους στα παγκάκια και το κιόσκι της ΣΠΟΑ.
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Αγαπητέ asterixx25 χωρίς να θέλω να το παίξω πνεύμα αντιλογίας στα όσα γράφεις απλά θα σου αναφέρω ότι έχω γνωρίσει άνθρωπο ο οποίος ούτε καν άνοιξε βιβλίο και τα πέρασε όλα
και τα 14 subjects ATPL με χαρακτηριστική άνεση και με βαθμολογίες άνω του 90%.ΟΚ! Δεν είναι κι ότι καλύτερο,αλλά είναι μια λύση κι ο άνθρωπος αυτός πάει σε γνωστή εταιρία της Ασίας.LionAir αν δεν κάνω λάθος.Έτσι έμαθα τουλάχιστον από τον εκπαιδευτή του.Κι άλλος που πρόσφατα μπήκε στην ΟΑ και πετά με DASH το ίδιο πράγμα έκανε και το ίδιο πράγμα θα κάνω κι εγώ στην τελική!!! Τώρα αν χαθούν και κάποιες ερωτήσεις τι να κάνουμε.Ουδείς τέλειος.

ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΣ :great:
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

airboy":6b0oko60 said:
Αγαπητέ asterixx25 χωρίς να θέλω να το παίξω πνεύμα αντιλογίας στα όσα γράφεις απλά θα σου αναφέρω ότι έχω γνωρίσει άνθρωπο ο οποίος ούτε καν άνοιξε βιβλίο και τα πέρασε όλα
και τα 14 subjects ATPL με χαρακτηριστική άνεση και με βαθμολογίες άνω του 90%.ΟΚ! Δεν είναι κι ότι καλύτερο,αλλά είναι μια λύση κι ο άνθρωπος αυτός πάει σε γνωστή εταιρία της Ασίας.LionAir αν δεν κάνω λάθος.Έτσι έμαθα τουλάχιστον από τον εκπαιδευτή του.Κι άλλος που πρόσφατα μπήκε στην ΟΑ και πετά με DASH το ίδιο πράγμα έκανε και το ίδιο πράγμα θα κάνω κι εγώ στην τελική!!! Τώρα αν χαθούν και κάποιες ερωτήσεις τι να κάνουμε.Ουδείς τέλειος.

ΦΙΛΙΚΑ ΝΙΚΟΣ :great:

Επέτρεψε μου να σου πω ότι είναι λίγο απαράδεκτο αυτό.
Εάν δεν έχεις διάθεση να μάθεις το αντικείμενο που αγαπάς, μην το κάνεις καθόλου.
Πιλότος γίνεσαι, όχι κηπουρός.
Εσύ θα ήθελες να είσαι σε πτήση γνωρίζοντας ότι ο πιλότος μπροστά δεν άνοιξε βιβλίο στην εκπαίδευσή του?
Ένας πιλότος έχει πάντα διάβασμα, ακόμα και αφού έχει το πτυχίο στα χέρια του...
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Ένας πιλότος έχει πάντα διάβασμα, ακόμα και αφού έχει το πτυχίο στα χέρια του

Συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω!!! Εγώ τι είπα προηγουμένως; Διάβασες τι έγραψα,μεταφέροντας την άποψη του μέλους C421; Αυτό ακριβώς εννοώ.
Η όποια επιτυχία στο συγκεκριμένο αντικείμενο προϋποθέτει την αντίστοιχη μελέτη.Τώρα για να ακριβολογούμε υπάρχουν 3 μέθοδοι.Η πρώτη αφορά το full-time GROUND SCHOOL 6-7 μήνες σε ένα θρανίο και μετά εξετάσεις η δεύτερη η οποια είναι και η δημοφιλέστερη μεταξύ εργαζομένων ανθρώπων το Distance GROUND SCHOOL με τα αντίστοιχα sample exams/βιβλία συνολικού κόστους στην Ελλάδα τουλάχιστον 3.000 ευρώ και η τρίτη μέθοδος και η καλύτερη με εγγύηση:κάθομαι σπιτάκι μου μπροστά στο κομπιουτεράκι μου κατεβάζω τις ερωτήσεις από το database του BRISTOL στον κειμενογράφο του word,εκτυπώνω,βιβλιοδετώ διαβάζω με προσοχή και φυσικά ανατρέχω στα αντίστοιχα εγχειρίδια του BRISTOL προς επίλυση αποριών! Κι όταν δεν είμαστε όλοι το ίδιο από οικονομικής απόψεως γιατί να πληρώσω και καλά distance GS; Τα βιβλία τα έχω από ενα φίλο,συνδρομή πλήρωσα, διαβάζω τις ερωτήσεις και αν έχω απορία θα απευθυνθώ στον εκπαιδευτή μου να με βοηθήσει.Γιατί να σκάσω τα τρία χιλιάρικα ή παραπάνω;Τους τα χρώσταγα;Κάποιοι άλλοι μπορεί να τα έχουν.Δικαιωμά τους.Κι αν περιμένεις καλέ μου φίλε να σωθείς από το GROUND SCHOOL αλλοίμονο στην αεροπορία.Όλα στηρίζονται σε προσωπική προσπάθεια και σοβαρή μελέτη όπως προανέφερα.

ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΑΙΔΙΑ και το βασικότερο open minds!!! :great:

Όσο καλός σπουδαστής κι αν είσαι σε κάποια σχολή θα γίνεις αστέρι στις αερογραμμές γιατί εκεί είναι το μεγάλο σχολείο για όλους!!!
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

εχει κανεις υποψην του καποιον που να πουλαει μεταχειρισμενα βιβλια-cd JAA atpl?
 
Old / New ATPL Syllabus

Απευθύνομαι στα παιδιά που αυτή την περίοδο προετοιμάζονται για τα θεωρητικά του ATPL και θα δώσουν τις εξετάσεις στην Αθήνα (ΣΠΟΑ).

Έχει ξεκαθαριστεί τι γίνεται στην ΣΠΟΑ με την αλλαγή του syllabus;;

Έχω ήδη ξεκινήσει ATPL(A) /Distance Learning , με το παλιό πριν απο έξι μήνες περίπου και είμαι σχεδόν έτοιμος για το πρώτο sitting. (7 μαθήματα).

Με απασχολεί εαν θα προλάβω να τελειώσω με τα βιβλία που ήδη έχω.
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Έχει ξεκαθαριστεί τι γίνεται στην ΣΠΟΑ με την αλλαγή του syllabus;;

Δηλαδή τί γίνεται ? Αλλάζει ο τρόπος των εξετάσεων :?:
Μέχρι τον Δεκέμβρη τουλάχιστον το σύστημα ήταν όπως το γνωρίζουμε...

Στα ξένα φόρουμ αναφέρουν για κάποια μαθήματα που θα πρέπει να ξαναδωθούν αν δεν κάνω λάθος σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει περάσει και τα 14 μαθήματα μέχρι τον Απρίλη του 2012.
Μήπως θα έπρεπε να ανακοινώσει κάτι επίσημα η ΥΠΑ?

Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ας μας διαφωτίσει.
 
ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κανείς εάν μέσω internet ή από κάπου αλλού μπορώ να βρω τις ερωτήσεις που να αφορούν την Data Base της ΥΠΑ για το ATPL .

Ευχαριστώ.
 
Top