Argo Airways

  • Thread starter stiv
  • Ημερομηνία δημιουργίας
o filos argo milouse prín gia ydroplana me 72 theseis: ti typo ydroplanou ennoei arage ?? Beriev i theloun na kanoun merikes "alages" se ATR 72 ?? :D

pantos euhome kai se autin tin prospathia kaly tyhi !!!!
 
Με το συμπαθειο: Η νομιζω οτι θα το εγραφε παντου οτι μια δυτικη εταιρεια πηρε αποφαση να αγορασει / μισθωσει κλπ αεροσκαφη της. Το ιδιο ειχε κανει με τα αεροσκαφη που πηρε η Πορτογαλια το καλοκαιρι για τις πυρκαιες. Αλλα πουθενα στο διαδiκτυο δεν εχω βρει σχετικα στοιχεια. Τελος παντων. Ως φιλος της ρωσικης τεχνολογιας και νοοτροπιας (σχεδιασμου) θεωρω το εν λογω αεροσκαφος πολυ καλο και ενδιαφερον. Η εταιρεια με λιγο κοπο θα ειναι σε θεση να αλλαξει τη διαμορφωση, αποκομιζοντας συμβολαια και απο τριτους.




Ας ελπισουμε το καλυτερο.. ;)
 
argoairways":3houife4 said:
Is the B-200 Beriev (72 pax amphibian a/c)



Η φαση ειναι οτι στη σελιδα ακομα ειναι το λινκ για την Βικιπαιδεια (!!!!!!!!!) και εκει βγαινει το DHC-6! Εχω αρχισει και μπερδευομαι με τις νεες ελληνικες εταιρεις πλεον.. Καποτε ειχα κανει κουβεντα με τον Ακη για την πρωτη ελληνικη loco την οποια με το καταλληλο κεφαλαιο θα μπορουσαμε να την κανουμε εμεις: Το θεμα που θελω να τονισω: Εμεις θα ημασταν σε θεση να οργανωσουμε και να στησουμε μια νεα ελληνικη εταιρεια (αν ειχαμε το κεφαλαιο) απ'οτι κατι νεα φρουτακια και μανιταρακια τα οποια μενουνε στα χαρτια και το πολυ πολυ στο δικτυο και οχι παραπανω. Να αναφερω παραδειγματα? Air Cruise, Argo, Air Universal, HIA, Gee Bee, (το Gulfstream II σαπιζει ακομα στην Γενευη!), Hellas Wings, Cretan Airways, Hellenic, Hellenic Air Cargo, etc.

Μη με παρετε στραβα, τα παραπονα μου και τα αποθημενα μου (και αλλων εδω μεσα) βγαζω!!!


:thx: 4 reading & understanding!
 
gonso":2ky00okg said:
Το πρόβλημα με τα υδροπλάνα στα νησιά δεν είναι μόνο ο άνεμος αλλά κυρίως ο κυματισμός.

Αν υποθέσουμε ότι τα υδροπλάνα θα "πιάνουν" στο λιμάνι και με δεδομένο ότι τα λιμάνια στα νησιά έιναι υπήνεμα στον βοριά, και συνήθως με τέτοιες συνθήκες κυματισμός στο λιμάνι δεν υπάρχει. ΟΜΩΣ αναρωτιέμαι τι θα γίνεται στην απογείωση όπου στην μεγαλύτερη πλειοψηφία των λιμανιών (με βοριά) το υδροπλάνο θα απογειώνεται κατευθείαν προς το βουνό.

Επίσης ένα άλλο μεγάλο θέμα είναι οι υποδομές στα νησιά για την υποδοχή υδροπλάνων και ειδικά τέτοιου μεγέθους. Εδώ δεν έχουν υποδοχές για τα ταχύπλοα και τα γιώτ τα οποία αλωνίζουν το Αιγαίο εδώ και δεκαετίες, για τα υδροπλάνα θα έχουν?

Δεν ξέρω. Είμαι πάρα πολύ σκεπτικός για το εγχείρημα αλλά παρόλα αυτά ελπίζω να πετύχει. (άσχετα του ότι εγώ δεν θα έβαζα την οικογενειά μου σε υδροπλάνο με μελτέμι για να πάω στην Άνδρο. Αυτό είναι δικιά μου προτίμηση όμως)

Πολύ σωστά τά λές,αλλά μέ μιά επισήμανση:το υδροπλάνο δέν μπορεί να προσθαλασσωθή ή να αποθαλασσωθή ΜΕΣΑ στό λιμάνι,αλλά έξω από αυτό.Συνεπώς εφ'όσον ΕΞΩ από το λιμάνι α)υπάρχει κυματισμός καί β)κυκλοφορούν διαφόρων ειδών πλεούμενα,η προσθαλάσσωση καί αποθαλάσσωση είναι ένα πολύ λεπτό ζήτημα.

Οταν οι πλοίαρχοι μεγάλων πλοίων συναντούν πολλές φορές δυσκολίες ακόμα και μέ 7ρι γιά να μπούν σέ κάποια λιμάνια (καί ιδιίως μικρών νησιών,τά οποία υποτίθεται οτι σκοπεύουν να εξυπηρετούν τά υδροπλάνα),πώς θά το καταφέρη αυτό ο πιλότος ενός υδροπλάνου που από άποψης μεγέθους "χωράει" δέκα-δώδεκα φορές μέσα στο γκαράζ ενός πλοίου τών Κυκλάδων;

Χωρίς να ξεχναμε οτι ακόμα και το καλοκαίρι βγαίνει απαγορευτικό πολλές φορές (ειδικά γιά τά ταχύπλοα,ακόμα και μέ 6ρι-7ρι).
 
Τι λεει? Ζει? Τελειωσε? Μας δουλευει? Υπαρχει κανενα νεο?
 
από τον τοπικό τύπο τίποτα :rolleyes:
Το όνομα ίσως αναφέρεται και στο ρυθμό της εταιρίας :D

Όσο για το Βeriev νομίζω ότι δύσκολα θα κατέβαινε στο Βόλο λόγω χώρου και κίνησης μικρών πλεούμενων. Θα πρέπει να δεσμεύσει μεγάλη περιοχή.

Εάν υπάρχει κάποιος από την εταιρία που παρακολουθεί το forum θα μπορούσε να σκεφτει και την ιδέα της ΝΕΑΣ ΑΓΧΙΑΛΟΥ...
 
Allo ena atyxhs onoma gia ellhnikh aeroporiki etairia...

Argo...

Xronia Argo-ume me thn OA twra tha exoume kai Argo.. :twisted:
 
argoairways":3hy4obh7 said:
Is the B-200 Beriev (72 pax amphibian a/c)


Καλα τα λεει.. Το ωραιο ειναι οτι 6 βδομαδες πιο πριν ελεγε ακομα οτι τα αεροσκαφη θα εχουνε χωρητικοτητα 19 ατομων... Τελικα, μου φαινεται οτ..(αστε σταματω γιατι μας διαβαζουνε και ανηλικα, αλλωστε μερικοι παραπονεθηκαν για το ειρωνικο μου υφος. Ισως με το δικιο τους - σορι παιδια) αλλα μερικες φορες δεν αντεχω! Ανθρωπος ειμαι και εχω αδυναμιες!!!!!! ;)

:4:
 
ArGo

Dear mebers,

Merry Cristmas and Happy New Year from ArGo Airways.

Latest news.....Our planning process is complete, we start trading late 2007. Please bear with us whilst we execute the final stages of officially launching ArGo Airways.

Best regards to all of you and thanks for all your coments during this time.

See you on 2007

K.P.
 
Top