Aviation Movies and TV-Series

Το "jet lag" το έχετε δει; Απλώς μια ευχάριστη ταινία των τελευταίων ετών, ψιλοκωμωδία, με Ζιλιέτ Μπινός και Ζαν Ρενό. Γυρισμένη όλη στο CDG και σε ένα από τα κοντινά ξενοδοχεία, με πλάνα από αεροπλάνα (νά το το στιχουργικό, μού βγήκε και μένα) να βγαίνουν από παντού: σε gates, σε διαδρόμους, σε τροχόδρομους, από μέσα, από έξω, μέσα από το παράθυρο του δωματίου, πίσω από τις κουρτίνες, ό,τι πλάνο θέλετε τέλος πάντων!

Νομίζω ότι δεν το είχαμε αναφέρει ξανά...



Υ.Γ. Βλέπω πολύ μέλλον στη στιχουργική μέσα από αυτό το forum! :D Προχωρήστε το! Άντε, να συνθέσουμε και ύμνο! :D
 
Θυμήθηκα μερικές ξένες ακόμα:
-Το Speed, οπου προς το τέλος, το λεοφωρείο κάνει βόλτες μέσα στο KLAX, και δείχνει διάφορες ομορφιές (πχ το λεοφωρείο με φόντο μια τζαμπούκλα της JAL να σηκώνεται), και στο τέλος το λεοφωρείο σταματάει πάνω σε ένα 720 (με κινητήρες "μαργαρίτα" παρακαλώ) βαμμένο ώς "Paciifc Courier Freight" και γίνεται μια τεράααστια χολυγουντιανή έκρηξη..

-εκείνη η ταινία (τίτλος μου διαφεύγει) με το 747 της Oceanic Airlines (νηολόγιο Ν***CK, ταινίες Kuwait Airways και tail logo ...OA!), που είχε και ζωγραφισμένη μιά τρύπα απο έκρηξη στην αριστερή πλευρά, πάνω απο το φτερό.

-Και άλλη μιά, πάλι δέν θυμάμαι τίτλο, πάλι με 747 της Quantum Airways αυτή τη φορά, οπου πρωταγωνιστούσε ο Richard-"McGyver"-Dean Anderson

Σημειωτέον οτι αναφέρω μόνο ταινίες που τα αεροπλάνα των fictional εταιρειών είχαν αποκτήσει το χρωματισμό αυτό στ'αλήθεια, για τα γυρίσματα της ταινίας!
 
Να ρωτήσω κάτι σχετικό άσχετο...

Πριν κάτι χρόνια (πάνω από 7-8 ) έπαιζε στην κρατική τηλεόραση ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με την πολιτική αεροπορία (πάντα Σάββατο το μετέδιδε η ERTsat, δε ξέρω αν έπαιζε και ταυτόχρονα στην ΕΤ1 ή ΕΤ2 [ΝΕΤ]). Ήταν σειρά με πάνω από 8 επεισόδια αν θυμάμαι σωστά και έδειξε πάρα πολύ εντυπωσιακά πλάνα κυρίως από LGAT και ΟΑ αλλά και εξηγούσε αρκετά ενδιαφέρον πράγματα.

Αν κατάλαβε κανείς τι εννοώ ας μου πει και πως λεγόταν αυτή η "σειρά" :!:
 
Akis":w6k8j0ew said:
Να ρωτήσω κάτι σχετικό άσχετο...

Πριν κάτι χρόνια (πάνω από 7-8 ) έπαιζε στην κρατική τηλεόραση ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με την πολιτική αεροπορία (πάντα Σάββατο το μετέδιδε η ERTsat, δε ξέρω αν έπαιζε και ταυτόχρονα στην ΕΤ1 ή ΕΤ2 [ΝΕΤ]). Ήταν σειρά με πάνω από 8 επεισόδια αν θυμάμαι σωστά και έδειξε πάρα πολύ εντυπωσιακά πλάνα κυρίως από LGAT και ΟΑ αλλά και εξηγούσε αρκετά ενδιαφέρον πράγματα.

Αν κατάλαβε κανείς τι εννοώ ας μου πει και πως λεγόταν αυτή η "σειρά" :!:

Εγω το μονο που θυμαμαι, αλλα ηταν επεισοδια και με στρατιωτικα, ηταν μια σειρα ντοκιμαντερ που λεγοταν "Στο πιλοτηριο".
 
@GP707
..."Captain, eimai trelli gia sena..." By Dborah Reed, se stigmes pou Apogeiwnoun... ;) :D Yes GP, itan i arxi stin katifora... :D

Esu kai gw
sto cockpit auto
monoi anevikame psila,
kai se ru8mo
tou Airbus trello
piasame orofi sto tetaro.

Egw kai esu
manetes se isxy
pou mas trigurnoun panw ap ti gi,
kai mas rwtoun
ti typous petoun
osoi ekei psila pia katoikoun.

Perase o kairos
o Purgos pia mas kalei,
kai mia strofi kleisti
sto touchdown mas odigei.

Egw kai su
stin ptisi auti
dixws eisitirio epistrofis,
ki osoi sou zitoun
me mas na petoun
menei monaxa na mas to poun.

;) Akolou8eiste ti mousiki. Hmmm me ebneusate... :D

Den borw na ksexasw me tipota mia ekpombi fetix tis ERT. "Me ta ftera tis Olympiakis Aeroporias"....Ola ta leuta. 3 aerosunodoi oi parousiastries se skiniko aeroplanou me 8emata apo tis ptiseis tis OA me polla plana kai 8emata...8ELW TA ARXEIA TIS ERT TWRAAAAAA
 
GP707":1a3vcvqh said:
Εγω το μονο που θυμαμαι, αλλα ηταν επεισοδια και με στρατιωτικα, ηταν μια σειρα ντοκιμαντερ που λεγοταν "Στο πιλοτηριο".

Χμ. Βασικά δε θυμάμαι εγώ να είχε αυτό το ντοκιμαντέρ και στρατιωτικά αλλά πρέπει να ήταν αποκλειστικά για την πολιτική εταιρεία. Με βλέπω να στέλνω τις επόμενες μέρες κανένα eMail στην ΕΡΤ :D
 
@ Captain Jumbo

Αψογος ο στιχουργος. Βλεπω βαλαμε λογια και στο ρεφρενακι ;)
Πολυ καλο. Αμα σου γραψω ενα play-back, το κανουμε και karaoke καμμια μερα στο skyview!! :D Να μη σου πω να γινει ο υμνος του Συλλογου :shock:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Την Κυριακη η Ελευθεροτυπια εχει Video cd του Discovery με τα αεροπορικα ατυχηματα. Και μονο που θα τα εχουμε μαζεμενα τα κλιπακια θα ειναι καλο!!!
 
Ατυχήματα? Cool! Ανυπομονώ να ακούσω στο σπικάζ φράσεις όπως "συγκρούστηκαν στον αεροδιάδρομο της Τενερίφης λόγω της ομίχλης" και "επιχείρηση ράμπα" (ramp operations). Μια χαρά τα CD αυτά αλλά καλό είναι να τα βλέπεις όπως βλέπεις ποδοσφαιρικούς αγώνες από την TV: Με κλειστό τον ήχο και υπόκρουση από Just Planes Video για απο-προσγειώσεις και Die Hard 2 για τις εκρήξεις. :D
 
OveLix":1nsu2l4d said:
Ατυχήματα? Cool! Ανυπομονώ να ακούσω στο σπικάζ φράσεις όπως "συγκρούστηκαν στον αεροδιάδρομο της Τενερίφης λόγω της ομίχλης" και "επιχείρηση ράμπα" (ramp operations).

Eγώ περιμένω χειρότερα:"Τα 747 της Κάπα Λάμδα Μί και της Παναμερικανικής συγκρούστηκαν κλπ κλπ κλπ". Τουλάχιστον να έχει live footage απο συντριβές να πώ εντάξει ;)
 
@GP707

Exw arxisei gargares me meli... :D Proxwra se enorxistrosi... ;)
 
Top