Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Βλέπω ότι η LCA θα "παίζει" αρκετά το 2014 αλλά μόνο από/πρός Ελληνικούς προορισμούς.

Είχα την εντύπωση ότι η Α3 είχε ενδιαφέρον για να ξανοιχτεί από LCA αλλά ίσως λόγω οικονομικής κρίσης δεν προχωρά.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

OA701":3222f64o said:
spotterakis":3222f64o said:
Αναφέρει ότι την τελευταία φορά που η Α3 εκτελούσε το HER-LCA, ήταν το 2009..Τόοοσο παλια;
Για το HER δεν ξέρω αλλά τo ίδιο αναφέρει κ για το RHO-LCA, μόνο που τόσο το καλοκαίρι του '11 όσο κ του '12 υπήρχε το δρομολόγιο, μόνο φέτος δεν έγινε...

Σύμφωνα με τα κατάστιχά μου, το 2010 δεν έγινε ούτε HER-LCA, ούτε RHO-LCA. Αμφότερα όμως έγιναν και το 2011 και το 2012.

Η κατάσταση με τη Λάρνακα είναι περίεργη. Μετά την άξαφνη (και περίεργη) διακοπή του LON δε νομίζω να περιμένουμε πολλά πια εκεί (τουλάχιστον μέχρι να συνεχίσει να πετάει η Cyprus)
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Tα δικά μου τεφτέρια πάνε πίσω μέχρι το '11, πιό πίσω δεν έχω τίποτις πέραν των domestic ωστόσο είδα στα του LGRP ότι οι αφίξεις απο Κύπρο το καλοκαίρι του '09 κ του '10 περίπου συμβαδίζουν οπότε ίσως το έκανε τσάρτερ η Α3. Δεν θυμάμαι και πότε ξεκινησε το LCA-HER-RHO της CY που δίνει στατιστικά αφίξεις απο Κύπρο.

Για τη Λάρνακα, είχε φέτος βάση η Α3 εκεί ή την έκοψε; Αδυνατώ να θυμηθώ...
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Πετούσε το 2012 για LHR από LCA. Μετά ανακοίνωσε αλλαγή LHR με LGW και τελικά ακύρωσε εντελώς τις πτήσεις.

Κρίμα γιατί υπάρχουν τόσα άλλα δρομολόγια από LCA που δέν πετάει κανείς εν αντιθέση με το Λονδίνο όπου γίνεται χαμός από Low Cost για LGW, STN and LTN.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Φέτος η καινούρια προσθήκη ήταν το LCA-IEV (εποχικό που σταματά και δεν επανέρχεται στο θερινό του 2014).

Μετά το termination του LON δεν ξέρω αν έχουν βάση πληρώματα στη LCA (ένα αεροσκάφος διανυκτερεύει που επιστρέφει Αθήνα τα χαράματα αλλά αυτό υπήρχε και προ-βάσης).
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

υπαρχει καποια λογικη που η aegean στο χειμερινο πεταει για λονδινο 3-4 φορες την εβδομαδα το πρωι gatwick και τις αλλες κανονικα heathrow?εχασε πουθενα slots?απο λαρνακα δεν θα πεταει και ουτε απο θεσσαλονικη..αυτες οι συνεχομενες αλλαγες μας διαλυουν τα κονεκτιονς απο εκει..
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Όποια slots είχε η Α3 στο LHR (προ συνεργασίας με ΟΑ) ήταν μέσω BMI και τα οποία χάθηκαν όταν η (συνεργάτης τότε μέσω *Α) BMI πέρασε στον έλεγχο της IAG (μαζί με τα εν λόγω slots).

Έκτοτε, η Α3 έχει στο LHR, τα slots της ΟΑ που εδώ και πάρα πολλά χρόνια είναι :
:arrow: για 3 καθημερινές πτήσεις το καλοκαίρι
:arrow: για 2 καθημερινές πτήσεις το χειμώνα (μεσημέρι/απόγευμα) και 3 πρωινές/βδομάδα (1....67).

Γιαυτό και "συμπληρώνει" τις υπόλοιπες πρωινές συχνότητες με LGW. Τακτική που άλλωστε ακολουθούσε και η (κρατική) ΟΑ κάποιους χειμώνες...
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

μαλιστα ευχαριστω. αβολη κατασταση μεσοβδομαδα...
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

rad":3tz7wvua said:
υπαρχει καποια λογικη που η aegean στο χειμερινο πεταει για λονδινο 3-4 φορες την εβδομαδα το πρωι gatwick και τις αλλες κανονικα heathrow?εχασε πουθενα slots?απο λαρνακα δεν θα πεταει και ουτε απο θεσσαλονικη..αυτες οι συνεχομενες αλλαγες μας διαλυουν τα κονεκτιονς απο εκει..

Aπό περιέργεια.
Αν είμαι σε site τύπου airtickets.gr και μου βγάζει εισιτήριο για Τορόντο από Αθήνα με Aegean μέχρι Λονδίνο και μετά Air Canada, υπάρχει περίπτωση η Α3 να φτάνει LGW και η AC να φεύγει από LHR;
Το ρωτάω γιατί σχεδόν αγόρασα ένα τέτοιο εισιτήριο για τη μητέρα μου πριν μια εβδομάδα (τελικά πήραμε ιδιες εταιρίες από Φρανφκούρτη) και δε σκέφτηκα καν να επιβεβαιώσω ότι ήταν το ίδιο αεροδρόμιο.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

όλα είναι πιθανά, αν και όχι ...ευπρόσδεκτα. Πρέπει να ελέγχεις τις λεπτομέρειες του ταξιδιού. Σε ένα ταξίδι μου είχε βγάλει σύνδεση από MSY για FRA μέσω Νέας Υόρκης. Έφθανα στο EWR και ...συνέχιζα άνετα από το JFK. Pritss! τους είπα...
 
Top