Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας (ΕΕΚ)

Καλησπερα σε ολους. Εχω να πω οτι συμφωνω με τον προλαλησαντα οτι τα θεματα ηταν τουλαχιστον ανεκδιηγητα. Απλα
με διαβασμα τα βασικα 1-2 μερες κι αν εισαι λιγο παρατηρητικος μπορουσες να γραψεις τελεια.

Φιλος μου που πηγε στα κουτουρου εχοντας διαβασει μονο 3 ωρες, εγραψε γυρω στο 85%-90%. Και μη μου πειτε "που το ξερεις" γιατι μονο 2-3 απαντησεις παιζονται ακομα.

Κριμα για εμας που ασχοληθηκαμε και με το παραπανω. Αντι να ξεκαθαρισει το τοπιο, το μπερδεψε ακομα περισσοτερο. Αντι να επιβραβευσει αυτους που διαβασανε, τους ΧΑΝΤΑΚΩΣΕ. Μπραβο στο ΑΣΕΠ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Alcapone2525":3rrfsear said:
Εμένα μου άρεσε ιδιαίτερα το "μεγενθύνεται" και το αποταθείτε...(το πρώτο λάθος και το δεύτερο σωστό)...Είχε αρκετές παγίδες και λόγω πίεσης χρόνου δεν ήταν όλα τόσο ξεκάθαρα..Η αλήθεια είναι ότι τα περίμενα πιο δύσκολα..Ευχάριστη έκπληξη τα λατινικά...σε ιδιαίτερα εύκολο επίπεδο...
Ήταν απλά πολύ αγχωτικό το γεγονός πως είδαμε 5! κείμενα και ξεπετάξαμε τις πρώτες ερωτήσεις...
Μια ερώτηση συνάδελφοι...Στο απαντητικό φύλλο...μετά το 50 δεν σημειώσατε κάτι -σωστά- ? Έπρεπε να μείνει άδειο?

Θα περιμένουμε να δούμε τις σωστές απαντήσεις, μέσα στην εβδομάδα ανακοίνωσε το ΑΣΕΠ. Συμφωνώ πάντως μαζί σου σχετικά με τα 5 κείμενα..ήταν πολλά και ο χρόνος λίγος. Στο απαντητικό φύλλο μετά από το 50 δεν συμπλήρωσα, εγώ προσωπικά, τίποτα.
 
Θεωρητικά πρέπει να είναι "προκαταλάβει"..από το προκαταλαμβάνω όχι το προκαταβάλλω...Τώρα αναφορικά με το διάβασμα των 3 ωρών που αναφέρει ο συνάδελφος θεωρώ πως έχουμε είχε παγίδες...(αναφέρω και το "συμμετεχόντων" το οποίο είναι λάθος και είναι "συμμετεχουσών"). Επίσης η πρώτη ερώτηση είχε 2 ρήματα που ταίριαζαν το υποβόσκω και το υποσκάπτω και απλά έπρεπε να γνωρίζεις ότι το υποβόσκω πάει με "σε" ενώ υποσκάπτω -απλά κάτι-
Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα άσχετα με το πόσο διάβασαν..Η επιλογή των θεμάτων ήταν όντως επιφανειακή (2 ερωτήσεις με το "πολύ"), αριθμητικό (συμφωνία γένους --> σωστή απάντηση το "μια")...Το κλασικό με το αποθετικό "επεξεργάζομαι" το οποίο είναι λάθος και το έξυπνο "προοιωνίζεται" το οποίο είναι σωστό μιας και το ρήμα έχει μόνο παθητική φωνή.

Θα δούμε!!
 
Και κάτι ακόμα,

Είναι " Η εμπειρία του ως εξειδικευμένου τεχνίτη" (άρα λάθος) και "χρήζει ανακαίνισης" άρα και αυτό λάθος.

Συμφωνούμε όλοι σωστά?
 
Αλκαπόνε συμφωνώ με όσα λες για τα θέματα... Προσωπικά έκανα λάθη που ήξερα λόγω πίεσης, άγχους και τρεξίματος για να προλάβω να δω τα κείμενα... Την προηγούμενη φορά του τεστ το υψηλότερο ήταν 91%... Αυτοί που ήταν 75% και πάνω μπορούσαν να συνεχίσουν αξιοπρεπώς... Βέβαια έπαιρνε και 70 άτομα, τώρα ούτε τα μισά... Και αν βγάλουμε εντοπιότητες, τρίτεκνους πολύτεκνους, μενουν 15...
 
Alcapone2525":2mm6vqg2 said:
...και το έξυπνο "προοιωνίζεται" το οποίο είναι σωστό μιας και το ρήμα έχει μόνο παθητική φωνή.

Θα δούμε!!


Μια ερωτηση. Το προοιωνιζεται γιατι ειναι σωστο; Ναι, το ρημα εχει μονο παθητικη φωνη, αλλα η λεξη σαν εννοια, χρησιμοποιειται σωστα για να βγαζει νοημα η φραση; Με κολλαει λιγο η λεξη συμφωνια στην αρχη της προτασης.

Γενικο σχολιο: Προσωπικα το μονο που εκανα για προετοιμασια ηταν να κανω το τεστ του 2008 και τιποτα αλλο. Ορθογραφια, συντακτικο κλπ οτι διδαχτηκα απο το λυκειο (θετικων επιστημων κι εγω). Δεν τα λες δυσκολα τα θεματα ουτε και ευκολα. Ηταν οπως επρεπε. Αυτο που ελεγχουν ειναι αν ξερεις ελληνικα σε ενα καλο επιπεδο και αν κατανοεις αυτα που διαβαζεις. Απλο. Τι θα επρεπε να ρωτανε δηλαδη; Λεξεις και εννοιες που μπορει να μην χρησιμοποιησει καποιος σε ολη του τη ζωη; Δεν καταλαβαινω τον λογο που για το Α Σταδιο δαπανησατε τοσες ωρες διαβασματος (ή και χρηματα). Για το Β το δεχομαι ειδικα για οσους δεν ειναι απο θετικες επιστημες. Αλλωστε μην ξεχνατε οτι το Α σταδιο εχει συντελεστη 1 ενω το Β συντελεστη 2, αρα ειναι και πιο σημαντικο. Καλη επιτυχια σε ολους!!
 
Alcapone2525":2jn11drd said:
Και κάτι ακόμα,

Είναι " Η εμπειρία του ως εξειδικευμένου τεχνίτη" (άρα λάθος) και "χρήζει ανακαίνισης" άρα και αυτό λάθος.

Συμφωνούμε όλοι σωστά?

Οοοολλλοσωστα που λεει και ενας φιλος μου με εμφαση!!! :p
 
Πόσο δύσκολο είναι αλήθεια να ανακοινώσουν εντός 24ωρου τις απαντήσεις μιας εξέτασης 50 ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, ώστε να μη χρειάζεται ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του πανικοβάλλοντας τους υπόλοιπους;
 
neopas87":2uqcdnk7 said:
Πόσο δύσκολο είναι αλήθεια να ανακοινώσουν εντός 24ωρου τις απαντήσεις μιας εξέτασης 50 ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, ώστε να μη χρειάζεται ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του πανικοβάλλοντας τους υπόλοιπους;


1454 σκαναρισματα!!! τοσο απλο!!
 
Στις απαντήσεις των θεμάτων αναφέρομαι και όχι στη βαθμολόγηση των γραπτών.
 
Top