Emirates cabin crew

Re: Emirates info

δεν επισύναψες το "αγγλόφωνο πανεπιστήμιο" δυστυχώς. Επίσης, εδώ είναι φόρουμ αν δεν κάνω λάθος και όχι διαγωνισμός ορθογραφίας. έχοντας απορίες λοιπόν πολλές ούτε τον λόγο μου δεν έχω βάλει σε σειρά, πόσο μάλλον τα σημεία στιξης που αναφέρεις. Συγνώμη που παράλληλα γράφω εργασία για το μεταπτυχιακό μου σε διπλανό document gia applied linguistics και γράφω βιαστικά εδώ.
δεν θα ξανασυμβεί και θα το ξαναδιαβάζω πριν το υποβάλω next time.χίλια συγνώμη!

Από πότε η βοήθεια μετατράπηκε σε μασημένη τροφή?αυτός δεν είναι ο σκοπός του φόρουμ η΄κανω κάπου λάθος? Λυπάμαι που το εξέλαβες έτσι...Μακάρι να ήξερα απαντήσεις να τισ έδινα εγώ εφόσον κάνει τόσο κόπο. Και το τί προσόντα έχει ο καθένας είναι σχετικό με την εκάστοτε δουλειά και τομέα...Σε ο,τι εγώ εξειδικευόμαι μπορώ εάν θες να σε βοηθησω.Εδώ ζητάω βοήθεια.Κατανοητό ή να το πω/γράψω στα αγγλικά που είναι και η μητρική μου και μου είναι πιο εύκολο να μην κάνω και λάθη?

alex96":8v54dvk9 said:
Αν έκανα εγώ πάντως τη συνέντευξή σου,θα σε έβαζα να γράψεις κάτι και θα διέκρινα άμεση αναντιστοιχία στα γραφόμενά σου καθώς,αν και πτυχιούχος,
δε χρησιμοποιείς σημεία στίξης,κεφαλαία στην αρχή της πρότασης,τονισμό κλπ.
Επίσης,απορώ για το πως ένας άνθρωπος με τόσα και τέτοια τυπικά προσόντα ζητά να του δώσουν "μασημένη τροφή"
για μια επαγγελματική συνέντευξη.
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά αλλά μια (μόνο) επανάληψη δε βλάπτει αφού ξαναδιαβάζουμε τα ίδια.
Και όλα αυτά θα τα έκανες...ΑΝ ήσουνα εσύ σε θέση να μου πάρεις συνέντευξη.οκ, τώρα που δεν είσαι βοήθα άν θες, αλλιώς καλό σου βράδυ! ;)
 
Re: Emirates info

Αυτά:
ναφέρουμε και εργασία σε καφετεριες, μπαρ, ταμεια κλπ ή είναι εντελω΄σ περιττό? επίσης η εργασιακη΄μου πείρα είναι ολιγοετής( 2.5 χρόνια) σε φροντιστήριο αγγλικών. το αναφέρω?
,ναι,είναι "μασημένη τροφή".
Δε ρώτησες ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι ιδιαίτερα απλό:"Ρε παιδιά,τι προσόντα χρειάζεται να έχει κανείς για το επάγγελμα αυτό;"
Μας ρωτάς μόνο τα "SOS".
Για να ξέρεις,αυτό που σου έκανα εγώ ήταν μια δοκιμασία αντίδρασης στη πίεση.Και δεν αντέδρασες με κατάλληλο τρόπο για το αεροπορικό αντικείμενο.Εσύ,που έχεις τόσα προσόντα,μπορεί να καταλάβεις.
 
Re: Emirates info

Εντάξει νομίζω το να είναι κάποιος λίγο at a loss όταν ετοιμάζει cv κατανοητό είναι πάντως, ιδιαίτερα αν τον ενδιαφέρει πολύ η δουλειά για την οποία κάνει αίτηση, μην τα παίρνουμε όλα αρνητικά. :)
 
Re: Emirates info

alex96":3k0ojwyg said:
Αυτά:
ναφέρουμε και εργασία σε καφετεριες, μπαρ, ταμεια κλπ ή είναι εντελω΄σ περιττό? επίσης η εργασιακη΄μου πείρα είναι ολιγοετής( 2.5 χρόνια) σε φροντιστήριο αγγλικών. το αναφέρω?
,ναι,είναι "μασημένη τροφή".
Δε ρώτησες ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι ιδιαίτερα απλό:"Ρε παιδιά,τι προσόντα χρειάζεται να έχει κανείς για το επάγγελμα αυτό;"
Μας ρωτάς μόνο τα "SOS".
Για να ξέρεις,αυτό που σου έκανα εγώ ήταν μια δοκιμασία αντίδρασης στη πίεση.Και δεν αντέδρασες με κατάλληλο τρόπο για το αεροπορικό αντικείμενο.Εσύ,που έχεις τόσα προσόντα,μπορεί να καταλάβεις.
ναί οκ...απλώς εδώ δε μπήκα για τεστάκια και δοκιμαστικά... αν επίσης το τί θα ήταν καλό να φοράειβκάποιος στην συνέντευξη θεωρείται σος οκ ... μαζί σου!

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Re: Emirates info

Καταρχήν προτείνω να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα για να βγάλουμε μια άκρη. Όσον αφορά τα tatoos, δεν έχεις καμία ελπίδα αν εμφανιστείς και τα δουν ,ακόμη και αν τους πεις ότι έχεις σκοπό να τα αφαιρέσεις. Το πιθανότερο είναι να σε απορρίψουν, για να ξανακάνεις αίτηση όταν θα έχεις ξεμπερδέψει με τις επεμβάσεις. Πρόσεξε όμως πάρα πολύ, γιατί αν από την επέμβαση μείνουν σημάδια σε καρπό και λαιμό, είναι και αυτός λόγος απόρριψης. Όσον αφορά για το αν έχεις ελπίδες, από άποψη ηλικίας και μόρφωσης έχεις πάρα πολλές πιθανότητες. Δεν σε γνωρίζω προσωπικά για να σου πω αν πληροίς τις προϋποθέσεις και στα άλλα προσόντα που ψάχνει η εταιρεία. Μια βόλτα από ένα OD (μετά την αφαίρεση των tatoos) θα δείξει "τι ψάρια πιάνεις". Επίσης, όσον αφορά το βιογραφικό σου βάλε ότι μπορείς από customer service, αλλά πρόσεξε το βιογραφικό να μην ξεπερνά τη 1 σελίδα. Όταν έχουν να δουν 800, 1000 βιογραφικά σε μία ημέρα, σίγουρα δεν θα ασχοληθούν με πολυσέλιδα CVs. Το κατάλληλο dress code για τις κοπέλες είναι ταγέρ με λευκό πουκάμισο, προαιρετικά φουλάρι, διακριτικό μακιγιάζ (με απαραίτητο όμως το κόκκινο κραγιόν), βαμμένα κόκκινα νύχια και το μαλλί πολύ περιποιημένο κότσο ή αλογοουρά (χωρίς να κρέμονται τούφες, στο πρόσωπο, αφέλειες κλπ). Ελπίζω να βοήθησα κάπως...
 
Re: Emirates info

Εννοείται βοήθησες πάρα πολύ!Απάντησες σε όλα μου τα ερωτήματα(χαζά Indeed) αλλά χρειαζόμουνα μια άποψη από "μέσα". Αρα σοφό θα ήταν να μην πάω στο ΟD τώρα, ακόμη και αν τα τατουάζ καμουφλαριστούν άψογα, έτσι? Σκεφτόμουνα μήπως τα κάλυπτα πάλι και ααααν κ εφόσον περνούσα και στο AD και λέμε υποθετικά στην τελική συνέντευξη, να δήλωνα ότι μπορώ να ξεκινήσω να εργάζομαι αργότερα λόγω μεταπτυχιακού, π.χ. 6 μήνες μετά. Αν δεν κάνω λάθος σου δίνεται αυτή η επιλογή. Σωστά?
Ευχαριστώ πολύ και πάλι!! :)

menelaos":1wnjggry said:
Εντάξει νομίζω το να είναι κάποιος λίγο at a loss όταν ετοιμάζει cv κατανοητό είναι πάντως, ιδιαίτερα αν τον ενδιαφέρει πολύ η δουλειά για την οποία κάνει αίτηση, μην τα παίρνουμε όλα αρνητικά. :)
Ακριβώς αυτό. Έχω βιογραφικό προφανώς στο οποίο όμως δεν συμπεριλαμβάνω όλα όσα ανέφερα παραπάνω γιατί στη δική μου δουλειά προς το παρόν είναι τελείως περιττα΄και λειτουργούν τουλάχιστον αποπροσανατολιστικά, εάν όχι αρνητικά τελείως. Δεδομένου όμως ότι αντιλαμβάνομαι ότι στον αεροπορικό τομέα μπορεί να θεωρηθούν πελατειακή υποστήριξη θεώρησα λογικό να ρωτήσω εσάς που ξέρετε 5 πράγματα παραπάνω να μου πείτε αν αντιλαμβανομαι σωστά την κατάσταση.
Ευχαριστώ πολύ ενιγουεις :)
 
Re: Emirates info

Φυσικά και μπορείς να πας στο OD χωρίς να αναφέρεις τίποτα για tatoos. Αν είναι πολύ καλά καλυμμένα και δεν το προσέξουν οι recruiters, τότε hopefully περνάς στο επόμενο στάδιο. Εκεί σίγουρα θα γίνει ερώτηση για tattoos, και θα πρέπει να είσαι ειλικρινής γιατί θα υπογράψεις και ένα grooming declaration όπου πρέπει να αναφέρεις tatoos και scars (σημείο και αριθμό). Εκεί λοιπόν ζορίζουν τα πράγματα για σένα (δυστυχώς). Αν μπορέσεις να τους πείσεις ότι μελλοντικά θα τα αφαιρέσεις, τότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει κουβέντα για το notice period που ζητάς (για οποιοδήποτε λόγο).
 
Re: Emirates info

cabin crew":3ll4g0o3 said:
Φυσικά και μπορείς να πας στο OD χωρίς να αναφέρεις τίποτα για tatoos. Αν είναι πολύ καλά καλυμμένα και δεν το προσέξουν οι recruiters, τότε hopefully περνάς στο επόμενο στάδιο. Εκεί σίγουρα θα γίνει ερώτηση για tattoos, και θα πρέπει να είσαι ειλικρινής γιατί θα υπογράψεις και ένα grooming declaration όπου πρέπει να αναφέρεις tatoos και scars (σημείο και αριθμό). Εκεί λοιπόν ζορίζουν τα πράγματα για σένα (δυστυχώς). Αν μπορέσεις να τους πείσεις ότι μελλοντικά θα τα αφαιρέσεις, τότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να γίνει κουβέντα για το notice period που ζητάς (για οποιοδήποτε λόγο).
Κατάλαβα.....HOPES R.I.P. :D
Ευχαριστώ!
 
Re: Emirates info

Ο cabin crew έγραψε:
και στα άλλα προσόντα που ψάχνει η εταιρεία.
Αυτό σου λέει κάτι;
Από το αντιδραστικό ύφος των απαντήσεών σου αλλά και από το γεγονός ό,τι μας γνωστοποίησες ήδη στοιχεία του βιογραφικού σου (γιατί άραγε;) είναι πιθανό να έχεις ήδη στοχοποιηθεί,αγαπητή "ανώνυμη".
Το γιατί "μπήκες εδώ" πάντως,αν όχι για "τεστάκια και δοκιμασίες",είναι θέμα μεγάλης συζήτησης.Το κατά πόσο θα κάνουμε αυτό που θέλεις εσύ όμως,δεν είναι συζητήσιμο.Έχουν γραφτεί πολλάκις όμως τα ίδια και τα ίδια.Όποιος θέλει,ψάχνει και τα διαβάζει.
 
Re: Emirates info

@alex96
Γιατί είσαι τόσο επιθετικός με την ‘ανώνυμη’ ; Είναι ένα αεροπορικό forum με ελευθερία λόγου, ελευθερία απόψεων και ερωτήσεων. Αν δεν σου αρέσει η συζήτηση άλλαξε θέμα. Αφού δεν έχει πρόβλημα ο cabin crew και είναι διαθέσιμος να απαντήσει σε κάθε είδους ερωτήσεις δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μην ασχολείσαι τόσο πολύ με τους τόνους και τα στίγματα γιατί αλλού είναι η ουσία. Πραγματικά είναι πολύ σημαντικό που υπάρχει ένα άτομο που έχει τόσο μεγάλη εμπειρία από την Emirates και τη ζωή στα Εμιράτα και μπορεί να απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις. Είναι πολύ μεγάλη η αγωνιά και το άγχος των παιδιών που θέλουν να βρουν μια δουλεία σε μια άγνωστη χώρα,με τελείως διαφορετική κουλτούρα, πολιτισμό, πολιτικό καθεστώς και γενική ιδεολογία από την Ελλάδα και την υπόλοιπη Ευρώπη. Ειδικά αν είσαι γυναίκα! Υπάρχει πολύ μεγάλη ανεργία για τους νέους και ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν μια δουλειά. Άσε τους να εκφραστούν όπως θέλουν ……..
 
Top