Εορταστικό Αεροπορικό Κουίζ Airliners.GR 2016

  • Thread starter gonso
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ ως γνωστόν βόσκω τα πρόβατα εδώ πιο κάτω!
 
Περιμένοντας με ανυπομονησία τις απαντήσεις, επιτρέψτε μου μια μικρή παρατήρηση όσον αφορά τις ερωτήσεις σας και την βάση δεδομένων σας. Ο λόγος που πιστεύω ότι η συμμετοχή είναι πάντα μικρή οφείλεται στο γεγονός ότι οι ερωτήσεις σας είναι φτωχές σαν ύλη ( δύσκολες βέβαια) . Τα αεροδρόμια όπως και οι αεροπορικές εταιρίες έχουν πολύπλευρες εργασίες , π.χ θα ήθελα ερωτήσεις με ΜΕΤAR , DGR, Cargo, refueling, ticketing, security, και πολλά άλλα. Τι να ξεστραβωνόμαστε στο google maps και γενικά σε search engines να βρούμε αεροδρόμια και logos , ναι μέν έχει τον χαβαλέ του αλλά δεν αποδεικνύει οτι είναι κάποιος γνώστης ή λάτρης του αεροπορικού κομματιού. Εύχομαι του χρόνου να διευρύνετε την ύλη και σε άλλους τομείς :D
 
gefly":lnmxm31m said:
Ο λόγος που πιστεύω ότι η συμμετοχή είναι πάντα μικρή οφείλεται στο γεγονός ότι οι ερωτήσεις σας είναι φτωχές σαν ύλη ( δύσκολες βέβαια) . Τα αεροδρόμια όπως και οι αεροπορικές εταιρίες έχουν πολύπλευρες εργασίες , π.χ θα ήθελα ερωτήσεις με ΜΕΤAR , DGR, Cargo, refueling, ticketing, security, και πολλά άλλα.

Οι παρατηρήσεις και τα σχόλια έχουν εξελίξει σε μεγάλο βαθμό το κουίζ με το πέρασμα του χρόνου και είναι πολύ ευπρόσδεκτες.

Η αντίθεσή μου στην πρότασή σου είναι η εξής. Αν βάζαμε πχ ερώτηςη για αποκωδικοποίηση snotam ή υπολογισμό brake cooling στο 777-200, ή αν ρωτάγαμε τί σημαίνει ΤΧ31/ΤΝ19 σε ένα TAF ή αν ρωτάγαμε να βρείτε πόσα λίτρα JetA1 απαιτούνται για να φορτωθούν 18 τόνοι στους -5 Κελσίου, νομίζεις ότι το κουίζ θα είχε μεγαλύτερη συμμετοχή;

Στο συγκεκριμένο φόρουμ πιστέυω όχι, με την εικόνα που τουλάχιστον έχω εγώ για την ανθρωπογεωγραφία του airliners.gr

Πολύ θα με ενδιέφερε η γνώμη σας σε αυτό. Μπορεί να έχω καταλάβει λάθος.

Μία εβδομάδα έμεινε κύριοι και κυρίες. Ήδη έχουμε 1 αίτημα παράτασης. Αν υπάρξουν και άλλα, θα το σκεφτούμε
 
Με καθυστέρηση λίγων εβδομάδων δηλώνω και γω παρόν στο φετινό κουίζ και δράττομαι της ευκαιρίας να συγχαρώ τους συντελεστές για την πολύπλευρη θεματική των ερωτήσεων. Και μόνο που τα μέλη αυτά θυσιάζουν τον πολύτιμο χρόνο τους για να συνθέσουν, οργανώσουν και τελέσουν το εορταστικό αυτό διαγωνισμό, αξίζουν πολλά ευχαριστώ και συγχαρητήρια.

Η αλήθεια είναι πως κάποιες ερωτήσεις με έχουν δυσκολέψει αρκετά, παρ΄ολα αυτά δε θεωρώ πως το κουϊζ είναι "απενθαρρηντικό".
Οι easy ερωτήσεις κάνουν δυνατή τη συμμετοχή και για τους λιγότερο γνώστες του θέματος, η δε αναζήτηση των άγνωστων θεμάτων είναι εκτος απο διασκεδαστική και εποικοδομητική. Ψάχνοντας θέματα, μαθαίνει κανείς κι' αλλα πράγματα, που πιθανώς προηγουμένως να έλλειπε το έρισμα.
Παράλληλα παρατηρώ πως σε σχέση με τα προηγούμενα 2 κουίζ, μου φάνηκε περισσότερο δυνατή η απάντηση των θεμάτων, αφού φέτος είχα την εμπειρία και τις γνώσεις των περασμένων ετών.

Θα αρχίσω να στέλνω και γω τις απαντήσεις που έχω μαζέψει μέχρι τώρα και περιμένω με προσμονή την δημοσίευση των σωστών απαντήσεων, μιας και ειδικά στην 23 θα μπορούσα σε καποιες φωτογραφίες να δόσω διαφορετική ερμηνία .

Και πάλι ευχαριστώ για τις τόσες ώρες ευχάριστης απασχόλησης που μας χαρίζετε!
 
Alkyon":detzu0vn said:
μιας και ειδικά στην 23 θα μπορούσα σε καποιες φωτογραφίες να δόσω διαφορετική ερμηνία .

Μμμμ, εδώ τι εννοείς; Στην 23 υπάρχει μία μόνο φωτογραφία!
 
Sorry, εννοούσα την 31 δηλαδή την ερώτηση BONUS!

Ο δαίμον του πληκτρολογίου...
 
gonso":1509bcah said:
gefly":1509bcah said:
Ο λόγος που πιστεύω ότι η συμμετοχή είναι πάντα μικρή οφείλεται στο γεγονός ότι οι ερωτήσεις σας είναι φτωχές σαν ύλη ( δύσκολες βέβαια) . Τα αεροδρόμια όπως και οι αεροπορικές εταιρίες έχουν πολύπλευρες εργασίες , π.χ θα ήθελα ερωτήσεις με ΜΕΤAR , DGR, Cargo, refueling, ticketing, security, και πολλά άλλα.

Οι παρατηρήσεις και τα σχόλια έχουν εξελίξει σε μεγάλο βαθμό το κουίζ με το πέρασμα του χρόνου και είναι πολύ ευπρόσδεκτες.

Η αντίθεσή μου στην πρότασή σου είναι η εξής. Αν βάζαμε πχ ερώτηςη για αποκωδικοποίηση snotam ή υπολογισμό brake cooling στο 777-200, ή αν ρωτάγαμε τί σημαίνει ΤΧ31/ΤΝ19 σε ένα TAF ή αν ρωτάγαμε να βρείτε πόσα λίτρα JetA1 απαιτούνται για να φορτωθούν 18 τόνοι στους -5 Κελσίου, νομίζεις ότι το κουίζ θα είχε μεγαλύτερη συμμετοχή;

Στο συγκεκριμένο φόρουμ πιστέυω όχι, με την εικόνα που τουλάχιστον έχω εγώ για την ανθρωπογεωγραφία του airliners.gr

Πολύ θα με ενδιέφερε η γνώμη σας σε αυτό. Μπορεί να έχω καταλάβει λάθος.

Μία εβδομάδα έμεινε κύριοι και κυρίες. Ήδη έχουμε 1 αίτημα παράτασης. Αν υπάρξουν και άλλα, θα το σκεφτούμε


Ειλικρινά εσείς γνωρίζετε καλύτερα την ανθρωπογεωγραφία των μελών της σελίδας και ίσως να έχω λάθος και εγώ.
Μια απλή παρατήρη/ σύσταση έκανα για διεύρυνση των ερωτήσεων και σε άλλους τομείς του αεροδρομίου . Οσο για τις ερωτησεις π.χ. μια αποκωδικοποιηση ΜΕΤΑR , η ερωτηση απο ΕΚΑΠΑ ,η ΦΕΚ περι ανεφοδιασμου , η Dangerous Goods μου ακουγεται ενδιαφερον και για οσους δεν εχουν τετοιες γνωσεις και θα είναι ευκαιρια να τις ψαξουν και να τις μαθουν ! Καλή επιτυχία!!!
 
Πλησιάζοντας προς τη λήξη του διαγωνισμού, θα ήθελα να ρωτήσω μια τελευταία φορά. Τελικά συμμετέχουμε και εμείς του εύκολου στην Bonus; Την έχω έτοιμη εδώ και καιρό και περιμένω να δοθεί μια απάντηση εκ της διοργανώτριας επιτροπής για να στείλω και εγώ τις απαντήσεις μου ! :great:
 
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

μείνανε τρείς μέρες μέχρι το σφύριγμα της λήξης, που είναι αργά το βράδυ της Κυριακής 31/1/16. Μέχρι στιγμής είχαμε μία αίτηση παράτασης. Αν έχουμε τρείς τέτοιες αιτήσεις, θα δώσουμε μία εβδομάδα ακόμα. Ποστάρετε εδώ αν θέλετε παράταση.

Ένα ευχάριστο είναι ότι δεν έχουμε ερώτηση που δεν βρήκε κανένας την σωστή απάντηση. Όλες οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί σωστά, αλλά όχι απαραίτητα από τον ίδιο παίκτη! Ναί, ακόμα και η μπόνους. Ένα άλλο ευχάριστο είναι ότι ήταν το κουίζ με τις λιγότερες διευκρινήσεις.

Αν δεν υπάρξει παράταση, την Δευτέρα το πρωί θα ποσταριστούν όλες οι σωστές απαντήσεις και μετά η τελική κατάταξη βαθμολογίας.

Εκ της διευθύνσεως του κουίζ.

ΥΓ. andreas-cyprus, κράτα την ακόμα.
 
Καντες δυο τις παρατασεις. Πηζω. (οχι για το κουιζ :p )
 
Top