Εξαγορά της Olympic Air από την Aegean

Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

Όχι βέβαια, έβαλε επιτέλους στη συλλογή του τους κύκλους ο Θόδωρας αλλά αν τα βάλουμε κάτω, τη δεδομένη χρονική συγκυρία και με το μαύρο κι άραχνο μέλλον, υπήρχε περίπτωση χωρίς την προίκα των 82.000.000 να γινόταν η εξαγορά? Πιό συμφέρον θα ήταν να τους αφήσει ο Θόδωρας να κατεβάσουν ρολά κι έπειτα να τσιμπήσει brands, logos κτλ...
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

MerNion":26kihy0j said:
Εδωσε 72.000.000 για να πάρει 80.000.000 μόνο; Τέτοιος χαμός για 8.000.000-12.000.000; Δεν νομίζω να είναι ΜΟΝΟ αυτό...

Μα θέλει και ρώτημα; έδωσε 72.000.000 για τα 80.000.000 αυτής της τριετίας. Και για τα 80.000.000 της επόμενης τριετίας....και ούτω καθεξής.... :idea:
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

Το όνομα και το σήμα της Ολυμπιακής όταν οι Ολυμπιακές Αερογραμμές (διάδοχος της Ολυμπιακής Αεροπορίας) πήγαιναν για κλείσιμο, μεταφέρθηκαν στην Πάνθεον μαζί με το ATR SX-BPA. H MIG αγόρασε το 100% της Πάνθεον και την μετονόμασε σε Olympic Air αγοράζοντας ουσιαστικά το σήμα, το όνομα και το ATR. Σήμερα τα πουλάει με ζημιά στην Aegean μαζί με την προοπτική του μονοπωλίου ανεκτίμητης αξίας, γιατί η Cyprus θα φύγει σύντομα από τη μέση (βλέπε Κύπρος, Τρόικα, ΔΝΤ, χρέη, επιδότηση επένδυσης που γράφει ζημιές κτλ)

Η Aegean θα έχει μια θυγατρική που θα πετάει με τα Dash της εδώ τριγύρω και θα παίρνει και τις επιδοτήσεις από τα άγονα. Η εταιρεία αυτή δεν θα έχει τα διοικητικά έξοδα που έχει σήμερα η ΟΑ και θα εποφελείται από διάφορες οικονομίες κλίμακας, όπως το ΙΤ της A3, το HR κτλ. Αυτό που εκκρεμεί να μάθουμε είναι αν η συμφωνία συμπεριλαμβάνει κάποια αποπληρωμή δανείων της ΟΑ από τη MIG πριν την πουλήσει. Θυμίζω ότι η ΟΑ έχει περίπου €100 εκατ. τραπεζικό δανεισμό.
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

To http://www.planespotters.net/Production ... etStatus=1 πάντως αναφέρει πως είναι και τα 4 321 leased απο ILFC.

Δεν νομίζω η Cyprus να φύγει σύντομα απο τη μέση,πρεπεί να είσαι αφελής για να πιστεύεις πως οι Κ.Α. δεν είχαν καμία σχέση με την 'επειχήρηση' ΟΑ3..
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

Φυσικά και έχουν σχέση στο όλο παιχνίδι αλλά σίγουρα αν δεν ιδιωτικοποιηθούν θα έχουν σοβαρό πρόβλημα και δεν αποκλείεται ακόμα και η διαλυση της

iPhone.png
Sent from a mobile device
iPhone.png
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

Είδα το βιντεάκι και το επίμαχο σημείο ήταν στο τέλος,που είπε τη φράση "το πάρτυ τελείωσε".Δηλαδή αφού το κράτος έχει πάρει την απόφαση να κλείσει την "ζημιογόνα" Όλυμπιακή,θέλω και εγώ να παίξω δυναμικά αφού μού δίνει το δικαίωμα.Τόσον καιρό η Aegean πούλαγε "πολιτισμό",ξέροντας όμως πού έχει βούτυρο το ψωμί.Αλλά ο πολιτισμός έχει πολλά πρόσωπα.Ένα βράδυ,στη φυσούνα Β13,μία Θεσσαλονίκη μας είχε καθυστέρηση.Περνούσε μία συνοδός της Aegean και μπροστά σε όλο τον κόσμο είπε στις δύο συνοδούς μας: "Άντε να σάς κλείσουν να ησυχάσουμε!" Εκείνες πήραν την επόπτρια τηλέφωνο η οποία ανέβηκε επάνω,πήγε στο διπλανό gate και υποχρέωσε την υπάλληλο τής Aegean να πάει και να τούς ζητήσει συγνώμη μπροστά σε όλο τον κόσμο.Αργότερα η υπάλληλος έκλαιγε:"Λέτε να χάσω τη δουλειά μου;"
Καί για να επανέλθουμε στο θέμα μας:Μπήκε λοιπόν η MIG στην ΟΑ με πολύ θόρυβο.Μετά από 14,15 και περισσότερες συμβάσεις (μόλις είχαμε γίνει τακτικό προσωπικό) πήραμε τις απολύσεις μας και πήγαμε στον ΟΑΕΔ όπου μείναμε ένα χρόνο σε στύλ "τήδε κείμεθα τοίς κείνων ρήμασι πειθόμενοι".Η MIG νόμιζε ότι θα επιστρέφαμε στην νέα εταιρεία γονατιστοί και όταν είδε τη μαζική αποχώρηση έβαλε τον υπαρχηγό τής Olympic air να μάς πεί αργόμισθους και ότι δεν επιστρέφαμε στη δουλειά από δική μας επιλογή (!)Αφού μάς απέλυσαν.Από μόνοι μας θα πηγαίναμε στο ταμείο ανεργίας;
Καί γιά να κλείσω αυτή τη μεγάλη παρένθεση,αλλά κάποιος πού ήταν μέσα πρέπει να τα πεί αυτά,θέλω
να κάνω μία λογική και αναμενόμενη παρατήρηση:Έβγαλε τίποτα η MIG από αυτή την επένδυση ή
ζημιώθηκε τελικά;Η γνώμη μου είναι πώς ό,σο και να μη μάς τα πουν ποτέ αυτά,μάλλον το δεύτερο.Το κράτος ήθελε να κλείσει την ΟΑ και θα βοηθούσε αυτούς;Αυτοί το βοηθήσανε και τώρα,με τον ίδιο τρόπο, θα το πληρώσουν οι ίδιοι και θα φταίνε σαν ιδιώτες.Το κράτος θα νίπτει τας χείρας του....
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

Καί τι θά επρεπε νά γίνει;;;;
Νά συνεχιζόταν το πάρτυ της κραταιας Ολυμπιακής ,που δεν ειχανε ουτε φορολογικά στοιχεία ,πιστέψτε με ,να πληρωνε ο Ελληνας φορολογούμενος ,κάποιους που δεν πηγαίναν ουτε στη δουλειά.γιατί δουλέυανε αλλού .καί να ερχότανε η Γκεστάπο 3 χρόνια μετα ,για να εκανε οτι εκανε στήν MALEV,κλπ κλπ
Ο βγενό κάποια συμφέροντα εξυπηρέτησε ,τα οποία κάποια στιγμή θα μαθευτούν.
Δεν ξεκίνησε τό εργο ετσι Ετσι κατάντησε
Και μήν ακουσω για τήν ασφάλεια που ειχε η ΠΟΑ,γιατί και η ΝΟΑ είχε με το 1/3 του κόστους
Ρωτήστε και στήν ΥΠΑ που πήγαν τα σμήνη ,και βγήκαν οι Υπατζήδες στους δρόμους .

δικος σας :banana:
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

Όταν λες ότι δεν είχαν φορολογικά στοιχεία,θα αναφέρεσαι προφανώς στο οικονομικό έτος 2007-2008 πού η εταιρεία δεν δημοσίευσε ισολογισμό στην Εφημερίδα τής Κυβερνήσεως για να μπορούν κάποιοι να λένε ότι δεν μπορούσε ούτε βιβλία να τηρεί και ότι τάχα έχανε ένα εκατομμύριο ευρώ τη μέρα.Εγώ έχω καλύτερες πληροφορίες από σένα Advisor.Όπως έχω ακούσει στο σύλλογο πού ανήκω,και αυτό ειπώθηκε από κάποιον πού είναι μέσα στα πράγματα,έξι μήνες αφ'ότου έκλεισε η Ολυμπιακή,αρχές τού 2010,μαθεύτηκε ότι τη χρονιά εκείνη η εταιρεία,προφανώς με την υποστήριξη του κόσμου,είχε κλείσει με ένα μικρό κέρδος τριανταπέντε εκατομμύρια ευρώ,πού δεν έπρεπε με τίποτα να το μάθει το επιβατικό κοινό...Εσύ Advisor,από πού έχεις τίς πληροφορίες σου;
 
Re: Συνεργασία Aegean - Olympic Air

Γιώργο δεν σε γνωρίζω προσωπικα ,για να εχουμε προσωπικα .Εαν δέν κάνω λάθος εδω είναι ενα forum,ανθρώπων που αγαπάμε τήν Αεροπορία και το εργο που επιτελεί.
Επειδή δέν μπήκα χθές στήν Αεροπορία ,γνωρίζω προσωπα και πράγματα τα οποια δέν εχει νόημα εκτενώς να στα αναφέρω
Για τα συγκεκριμένα που γράφω δέν αναφέρομαι στό 2008
Αναφέρομαι στο 2009 που μπήκε η MIG Στο παιχνίδι
Δεν τά γνωρίζω απο κάποιο σωματείο
Ημουνα απο αυτους που ξέρω απο προσωπική εμπειρία τι υπήρχε στό Οικονομικό κομματι από τότε μέχρι σήμερα
Μπορω να σου αναφέρω τι φόρουs δέν απέδιδε η ΠΟΑ καί τι φόρους απέδιδε η ΝΟΑ ,γιά νά μήν αναφερθουμε στό ΙΚΑ
Για να μήν πιασουμε και αλλα πολλά το ζουμί τό περιγράφω στήν φραση που αναφέρω για τό παράδειγμα της Κρατικης Ενίσχυσης
ΑΝ η ΟΑ παρήγαγε κέρδη δέν θα ειχε βρεθεί στήν τρύλιζα του Δημοσίου
Εάν υπήρχε επι της ουσίας επιτροπή Ανταγωνισμου δεν θα αφηνε τούς Γλαρους να ασελγήσουν στα κουφαρια των πρώην ανταγωνιστών της AIR GREECE
CRONUS AXON Και ανέξοδα να γιγαντώθει
 
Top