Fiumicino (Leonardo da Vinci) - FCO

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Επιστρέψαμε (δυστυχώς) και έχω να καταθέσω τα εξής:

α) Το Leonardo Express κοστίζει 14€, αναχωρεί κάθε 30 λεπτά και πάει κατευθείαν στο Termini.
Το πρόβλημα είναι ότι για να επιβιβαστείτε θα πρέπει να ανέβετε σκαλοπάτια, κάτι που σημαίνει ότι θα δυσκολευτείτε πάρα πολύ αν έχετε καρότσια μωρών, ενώ θα χρειαστείτε οπωσδήποτε βοήθεια αν μετακινείστε με αναπηρικό καροτσάκι.

β) Το FM1 (προαστιακός) κοστίζει 8€ και αναχωρεί κάθε 15 λεπτά και (κάνοντας κάποιες στάσεις) συνδέει το αεροδρόμιο με κάποιους από τους σταθμούς του Μετρό (για το μετρό χρειάζεστε άλλο εισιτήριο αξίας 1€) .
Αυτό χρησιμοποιήσαμε εμείς, μια και η πόρτα των συρμών είναι στο ίδιο επίπεδο με το έδαφος. Αποβιβαστήκαμε στο σταθμό Ostiense ο οποίος διαθέτει ανελκυστήρες και συνδέεται με το σταθμό Piramide του μετρό.
Δυστυχώς όμως, ο συγκεκριμένος σταθμός του μετρό (Piramide) δε διαθέτει ανελκυστήρες :wall: και οι κυλιόμενες σκάλες ήταν εκτός λειτουργίας :wall: . Αναγκαστήκαμε να κατεβάσουμε δύο καρότσια μωρών και μία βαλίτσα από τις σκάλες με τα χέρια :wall: :wall: :wall:

Στην επιστροφή η λύση ήταν η χρήση λεωφορείου (η Ρώμη έχει πολύ καλό και σχετικά εύκολο δίκτυο) μέχρι το Ostiense και από εκεί (ξανά) τον προαστιακό (FM1) για το αεροδρόμιο χωρίς δυσκολίες επιβιβάσεων :D .

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και με έκανε (για άλλη μια φορά) έξω φρενών είναι η τιμή του καφέ!!!
O (πολύ καλός) cappuccino κόστιζε στο αεροδρόμιο το αστρονομικό ποσό των 1,40€.
Και μετά μας φταίει η κρίση...
[album]19724[/album]
 
Εμένα πάντως αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η εξωφρενική τιμή του Leonardo Express!Και μέχρι πέρυσι νομίζω έκανε 11 ευρώ.
 
fotis":11qgjclj said:
Αυτό που μου έκανε εντύπωση και με έκανε (για άλλη μια φορά) έξω φρενών είναι η τιμή του καφέ!!!
O (πολύ καλός) cappuccino κόστιζε στο αεροδρόμιο το αστρονομικό ποσό των 1,40€.
Και μετά μας φταίει η κρίση...
[album]19724[/album]

Λίγο αργά το είδα αλλά δε πειράζει:

Να πω πως η τιμή του εσπρέσσο στο καφέ απέναντι από τον Γρηγόρη στις αναχωρήσεις, έχει 1 ευρώ. Και το τοστ έχει 1,40 αν θυμάμαι καλά. Καφέ δε πίνω (τον σιχαίνομαι για να είμαι πιο ακριβής) αλλά ο λάτρης πατέρας μου τα ξέρει αυτά απ'έξω μια και είναι θαμώνας του εν λόγω καφέ στο αεροδρόμιο.
 
Κανόνισα ένα ταξίδι στην Φλωρεντία μέσω Ρώμης με ALITALIA.ξέρει κανείς αν υπάρχουν μέρη καπνιστών στο Fiumicinο; Κάτι σαν τα κλουβία της Φρανκφούρτης και της Αθήνας πλέων;
 
Smoking at Rome Leonardo da Vinci FCO Airport
Smoking rooms (smoking lounge)
Small but comfortable smoking rooms, equipped with a powerful air ventilation system, allow passengers to smoke there. At present there are three such rooms available: one in the domestic departure area of Terminal A; one in the international departures area of Terminal B and one in the west Satellite area of Terminal C, reserved for intercontinental flights

αυτά βρήκα στο ifly.com :great:
 
ευκολα παρομοιαζομενο και ως ντουμανι... απο τις λιγες φορες που μου περασε απο το μυαλο να κοψω το καπνισμα!
 
AgentOrange":2hpyaqae said:
Smoking at Rome Leonardo da Vinci FCO Airport
Smoking rooms (smoking lounge)
Small but comfortable smoking rooms, equipped with a powerful air ventilation system, allow passengers to smoke there. At present there are three such rooms available: one in the domestic departure area of Terminal A; one in the international departures area of Terminal B and one in the west Satellite area of Terminal C, reserved for intercontinental flights

αυτά βρήκα στο ifly.com :great:
Ευχαριστώ για την απάντηση :laola:
θα ξεχαρμανιάσουμε τουλάχιστον
 
"equipped with a powerful air ventilation system"

Μπες μέσα. Μέτρα 60 δευτερόλεπτα. Βγες έξω. Μύρισε.
 
Καλημέρα σας
Μήπως τυγχάνει να γνωρίζετε αν οι τιμές στα duty free του Fiumicino είναι καλύτερες από τα duty free του Ελευθέριος Βενιζέλος?
 
εξαρτάται για τι είδη εννοείς. για είδη ενδυσης, υπόδησης FCO, για καλλυντικά, ποτά, τσιγάρα Βενιζέλος.
 
Top