Fiumicino (Leonardo da Vinci) - FCO

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Φυσικά και ισχύει, και το 48 είναι με όλα τα έξτρα μέσα, άρα δεν πρέπει να σου ζητήσει τίποτα παραπάνω για τις αποσκευές!
 
Έχω πάρει αρκετές φορές ταξί(κανονικό και μούφα :twisted: )απο Fiumicino για κέντρο και η ταρίφα παίζει πάντα ανάμεσα στα 80-100ευρώ :rant:

Για 4 άτομα με βαλίτσες μήν περιμένεις να σου έρθει φτηνά,το 55-60 που λέτε δηλαδή είναι ουτοπικό :mrgreen:

Κοίταξε αν θές λίγο το τρένο για την γραμμή της Tiburtina,να βρείς ένα σταθμό που σε βολεύει να κατέβεις μαζί με την παρέα σου.Έχει πολύ πυκνά δρομολόγια,κάνει περίπου 3 τέταρτα μέχρι το κέντρο και θα σας στοιχίσει το 1/3 απο αυτά που θα δώσετε για ταξί.

Γενικά στο Ιτάλια μακριά απο ΤΑΞΙ ;)
 
Ταξί από το κέντρο της πολής (Barberini) στο αεροδρόμιο Fumicino 30-35 ευρώ και το έχω κάνει πάνω από 2-3 φορές τον τελευταίο χρόνο.
Υπάρχουν συγκεκριμένα τιμολόγια που αναγράφοντια και εντός του ταξί. Τα 80 και 100 για αυτή τη διαδρομή δεν μου έχουν τύχει ποτέ!
Το τρένο πάει 14 ευρώ το άτομο!!! Εμείς 2 άτομα την μια φορά και 3 άτομα την άλλη μας βγήκε πιο φτηνά το ταξί από το τρένο. ΤΟ τρένο είναι πιο πολύ για μοναχικούς ταξιδιώτες
 
Tον ψαγμένο τουρίστα δύσκολα τον χτυπάνε, αν του πεις πριν μπεις, ξέρω ότι είναι 48 ευρώ με όλα τα έξτρα μέσα, το πολύ πολύ να σου πει όχι.

Έγω πάντως δε θα έμπλεκα με τρένα. Με 16 ευρώ (4x4) κάνετε τη δουλειά σας αν κλείσετε online με την terravision και φτάσατε στο Τέρμινι. Από εκεί και πέρα αποφασίζετε, ανάλογα με το που είναι το ξενοδοχείο.

http://www.terravision.eu/rome_fiumicino.html
 
spy1":197fp4j6 said:
Το τρένο πάει 14 ευρώ το άτομο!!! Εμείς 2 άτομα την μια φορά και 3 άτομα την άλλη μας βγήκε πιο φτηνά το ταξί από το τρένο. ΤΟ τρένο είναι πιο πολύ για μοναχικούς ταξιδιώτες

υπάρχει και τρένο που κοστίζει 8 ευρώ ;)
http://www.italylogue.com/featured-arti ... -rome.html
 
Ναι είναι και αυτή μια λύση, κυρίως αν το ξενοδοείο σας είναι πολύ κοντά σε έναν από τους σταθμούς του μετρό που θα δεις σε αυτή τη σελίδα (μόνο στα ιταλικά δυστυχώς, το τρένο πάντως είναι αυτό:TRENO REGIONALE LINEA FL1 DA ROMA A FIUMICINO AEROPORTO E VV:

http://www.trenitalia.com/cms/v/index.j ... 16f90aRCRD
 
to sum up

http://wikitravel.org/en/Rome#Get_in
or
http://www.toandfromtheairport.com/rome.html

Αν το ξενοδοχείο είναι κοντά στο termini ή σε στάση μετρό, η Terravision είναι η ποιο οικονομική επιλογή.
Αν όχι, μπορείς βέβαια να πας απο το termini στο ξενοδοχείο κ με λεωφορεία αλλά΄- ανέβασε, κατεβασε βαλίτσες - ίσως να είναι ταλαιπωρία
(η ηλικία των ατόμων, ο αριθμός και το μέγεθος των αποσκευών, το κόστος κλπ μάλλον θα σε κατευθύνουν στη καλύτερη λύση)

Παντως η πιο οικονομική λύση, όπως αναφέρεται και στο Wikitravel, είναι το να παρεις λεωφορείο COTRAL (προαστιακό) για EUR Magliana και μετά να πάρεις μετρό (είναι στη line B)
(στο wikitravel οι τιμές δεν είναι updated - px το μετρό κοστίζει 1.50€)
 
spy1":2wqqneuu said:
Ταξί από το κέντρο της πολής (Barberini) στο αεροδρόμιο Fumicino 30-35 ευρώ και το έχω κάνει πάνω από 2-3 φορές τον τελευταίο χρόνο.
Υπάρχουν συγκεκριμένα τιμολόγια που αναγράφοντια και εντός του ταξί. Τα 80 και 100 για αυτή τη διαδρομή δεν μου έχουν τύχει ποτέ!
Το τρένο πάει 14 ευρώ το άτομο!!! Εμείς 2 άτομα την μια φορά και 3 άτομα την άλλη μας βγήκε πιο φτηνά το ταξί από το τρένο. ΤΟ τρένο είναι πιο πολύ για μοναχικούς ταξιδιώτες

Τα 14 που λές είναι για Roma Termini με το τρένο που λέγεται Leonardo και δέν κάνει στάσεις σε ενδιάμεσους σταθμούς.Η άλλη γραμμή(που περνάει απο Tiburtina)και είναι αυτή που λέει ο gigibol κοστίζει 8ευρώ(7 είχε το καλοκαίρι :rolleyes: )και μπορείς να κατέβεις σε όποιο σταθμό θέλεις.

Για το ταξί που λές 35ευρώ πρώτη φορά το ακούω :!: Ισως έχει διαφορά άν το πάρεις απο κέντρο και όχι απο το αεροδρόμιο.

35ευρώ(σταθερή ταρίφα) μου είπε ένας ταξιτζής πρίν 10 μέρες ότι κοστίζει η διαδρομή Ρώμη-Ciampino ενώ είχα πληρώσει 65ευρώ για τήν αντίστροφη διαδρομή πρίν 3μήνες. :wall:

Καλή η ιδέα πάντως και το λεωφορείο με την terravision που λέει παραπάνω ο φίλος ;)
 
Προφανώς οι ταρίφες στην Ιταλία, λειτουργώντας σαν τους δικούς μας, όταν βρίσκουν ξένους κάνουν παιγνίδι. Βασικό είναι μπαίνοντας μέσα σε τέτοια ταξίδια που έχουν συγκεκριμένη ταρίφα, να τους το υπενθυμίζεις. Επίσης νομίζω πως είναι σημαντικό να έχουν μέσα το τιμολόγιο. Αν δεν το έχουν σημαίνει ότι κτυπάν όπου βρούνε. Παρόμοια ιστορία είναι και η Βουλγαρία (Σόφια). Ο καθένας χρεώνει ότι θέλει, αν κάνεις το λάθος και μπεις σε ταρίφες που δεν είναι στην πιάτσα και είναι συγκεκριμένης εταιρίας που γράφουν το τιμολόγιο έξω από το ταξί
 
Μπορεί κανείς να κλείσει το ταξί του από το internet και φτάνοντας (ή φεύγοντας) να έχει ταξί να τον περιμένει, χωρίς άλλα παρατράγουδα. Προσωπικά, όποτε έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω ταξί στην Ρώμη, κάνω κράτηση εδώ. Η τιμή είναι προκαθορισμένη για την διαδρομή Fiumicino - κέντρο πόλης (48€) καθ' όλο το 24ωρο με όλα τα έξτρα να συμπεριλαμβάνονται. Μάλιστα, μπορείς να προεπιλέξεις τον τύπο του ταξί που επιθυμείς (station wagon, 5θέσιο κλπ) ανάλογα με τις ανάγκες σου. Προσωπικά, έχω εξυπηρετηθεί εξαιρετικά όλες τις φορές που το χρησιμοποίησα.
 
Top