Fiumicino (Leonardo da Vinci) - FCO

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Κανένα πρόβλημα με τα επίθετα, και τα 4 λάθος να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο το PNR σου χρειάζεται. Εκτύπωσέ το και έχετο πάντως μαζί σου απλά για σιγουριά. Καλά να περάσετε
 
Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να πας από CIA-FCO χωρίς να πληρώσεις ταξί και χωρίς να πας πρώτα Τέρμινι και από εκεί με τον ...Λεονάρδο?Και αν ναι πόση ώρα υπολογίζω σύνολο,εάν θέλω να πάρω από την ώρα που θα προσγειωθώ CIA πτήση σε 3,5 ώρες από το FCO? (ή δεν είναι εφικτό?)
 
Καλημέρα, υπάρχει εταίρία (Terravision νομίζω) που κάνει αυτό το δρομολόγιο ανάμεσα στα δυο αεροδρόμια.
 
Δέν νομίζω ότι έχει η terravision τέτοιο δρομολόγιο,ρίξε μία ματιά και στο site της,σου βγάζει μόνο να πάς Roma Termini.

Mε 3.5ώρες περιθώριο και την κίνηση της Ρώμης(ειδικά αν πάς καθημερινή)προλαβαίνεις να δοκιμάσεις να πάς με Terravision στην Termini και μετα με το τρένο Leonardo(που κοστίζει 18ευρώ αλλά δέν κάνει στάσεις και φτάνεις σε μισή ώρα)στο Fiumicino.Ισως μάλιστα καταφέρνεις να πάρεις και το λεωφορείο της terra για το αεροδρόμιο.

Δέν πιστεύω πάντως οτι υπάρχει κάποιο λεωφορείο να σε πάει απο το ένα αεροδρόμιο στο άλλο,κι άν έχει πιθανόν να πηγαινοέρχεται με αραιά δρομολόγια.
 
Δεν έχει η Terravision απευθείας δρομολόγιο, ωστόσο συμφωνα με την συγκεκριμενη ιστοσελίδα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το λεωφορείο της εταιρείας Gaspari που συνδέει το Fiumicino με την πόλη Martinsicuro και το οποίο κάνει ενδιάμεσα στάση στο Ciampino. Τις καθημερινές εκτελεί 5 δρομολόγια (αντί τριών που αναφέρει η σελίδα παραπάνω), το ταξίδι διαρκει 30' και το εισιτήριο κοστίζει 10 ευρώ. Βέβαια στο on-line σύστημα κρατήσεων τους δεν σου δίνει αυτή την δυνατότητα, ωστόσο η σελίδα λέει πως μπορείς να αγοράσεις το εισιτήριο σου κατά την επιβίβαση σου στο λεωφορείο.
 
Eυχαριστώ για την τελευταία πληροφορία δεν την ήξερα...Για Τέρμινι αν βιάζεσαι δεν νομίζω ότι ενδείκνυται το λεωφορείο απο CIA..Κάνεις 45' τουλαχιστον αν δεν πέσεις σε τρελή κίνηση.Το λεωφορειο που παει αεροδρόμιο-σταθμό Ciampino,το κάνει 10'-15' και απο κει με τρένο στο Τέρμινι είναι 12'..συνολο 2,80..
 
γεια σας παιδια.εχω σκοπο να ταξιδεψω με το αγορι μου στις 19-22/11 στη ρωμη.φτανουμε στο αεροδρομιο του fiumicino και το ξενοδοχειο ειναι στο termini..εχετε ιδεα πως μπορω να παω και τι συγκοινωνιες να χρησιμοποιησω?επισης σε αυτο το site https://book.terravision.eu/ πρεπει να κλεισω τα εισητηρια η υπαρχει καποιος σταθμος να τα εκδοσω απο το αεροδρομιο? ευχαριστω πολυ
 
Πριν πέντε χρόνια που είχα πάει υπήρχε το Leonardo express που σε πήγαινε απευθείας στο Termini (τότε το εισιτήριο είχε 11 ευρώ) και άλλα τρένα που έκαναν στάση σε κάποιο σταθμό μακριά από το κέντρο και μετά έπαιρνες metro. Το εισιτήριο ήταν το μισό, αν θυμάμαι καλά.
Εκδοτήρια υπάρχουν και στο σταθμό του τρένου στο αεροδρόμιο.

Δες και εδώ: http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma ... -fco-train
 
Σήμερα το απόγευμα που ημουν FCO είδα ότι το Terminal 3 και τα gates D λειτουργούν κανονικά. Τα ίχνη της πυρκαγιάς στους χώρους επιβατών είναι ορατά μόνο στην είσοδο αμέσως μετά τον έλεγχο ασφαλείας και στην διασταύρωση προς τα gates C. Μυρίζει ακόμα έντονα καμμένο, και το προσωπικό που εργάζεται εκεί γύρω φοράει μάσκες.
 
Αυξάνει τον αριθμό των αεροπορικών εταιρειών από Αφρική, από 15 Ιουνίου ξεκινά
FCO-NBO KQ128 11:05-19:05 2,6 συυνεχίζει για GVA
NBO-FCO KQ124 23:50-06:10+1 3,7

Από FCO υπάρχουν πτήσεις προς Αφρική
FCO-CAI AZ894/6 320/1 12/W
FCO-CAI MS792/4 738 8/W
FCO-TUN TU753 736 D
FCO-TUN AZ864/66 319/20 14/W
FCO-ALG AH2025 736 4/W
FCO-ALG AZ800/2 E75 14/W
FCO-CMN AT941 73G 6/W
FCO-CMN AZ874 320 5/W
FCO-RAK U22591 320 5/W
FCO-BVC NO3864 737 1/W
FCO-ADD ET703 777/788 D
FCO-ZNZ BV5276 767 2/W
FCO-MRU AZ772 330 3/W
FCO-JNB AZ845 330 4/W
 
Top