Frequency scanner / AirBand

Καλησπέρα,
μια ερώτηση: Τα airband scanners είναι νόμιμα; Αν ναι, και για ακρόαση απο το σπίτι σου αλλά και σε χώρους του αεροδρομίου(ή έξω στα spotting places);

Ευχαριστώ
 
Σήμερα παρέλαβα και την Diamond SRH-789 και οφείλω να πω πως είναι εκπληκτική.

:arrow: Συσκευασία:
Η συσκευασία ήταν ένας μακρόστενος πλαστικός (όχι από το χαμηλής ποιότητας) φάκελος ο οποίος ανοίγει και κλείνει (μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν θήκη για την κεραία :great: ).

:arrow: Ποιότητα κατασκευής:
Η ποιότητα κατασκευής ήταν πέρα των προσδοκιών μου! Είναι καλά φτιαγμένη, έχει 6 στάδια επιμήκυνσης (από τα 20cm στα 81cm), βελτιώνει εκτός από την εμβέλεια και την ποιότητα ήχου (κάτι το οποίο πιστεύω ότι είναι σημαντικό). Τέλος, είναι τηλεσκοπική (αλλά παράλληλα και φορητή :great: ) που σημαίνει ότι μπορεί να προσανατολιστεί στον πομπό/πηγή για (ακόμα) καλύτερη λήψη.

Συνδέεται μέσω SMA, την έβαλα στο Maycom AR-108. Είναι κατά την γνώμη ακαταμάχητος συνδιασμός για κάποιον που ξεκινάει τώρα.
 
GeorgeSolo":wlv543ty said:
Τα airband scanners είναι νόμιμα;
Η διάθεση, κατοχή και χρήση είναι παράνομη βάση του Ν. 3431 (ΦΕΚ Α13/2006), άρθρο 24, παράγραφος 19, εδάφιο (γ). Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις που είναι γενικές για όλα τα άρθρα του Ν. 3431, άρθρο 1, παράγραφος 2, και καλύπτουν όσους σταθμούς αδειοδοτούνται άμεσα από το Υπουργείο Μεταφορών και όχι από την ΕΕΤΤ.
 
Anasair":1frs94fp said:
Σήμερα παρέλαβα και την Diamond SRH-789 και οφείλω να πω πως είναι εκπληκτική.
Καλημερα ....αν επιτρεπεται ποσο την αγορασες?Σκεφτομαι και εγω να αγορασω μια φορητη για τον δεκτη μου γιατι η λαστιχενια μαμησια του δεν ειναι καλη στην ληψη airband και πρεπει να συνδεω το διπολακι που εχω φταξει που εχει φοβερη αποδοση αλλα ομως δεν ειναι φορητο!
 
Την αγόρασα από το freebytes (http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=741) και η τιμή της είναι 29.99 ευρώ, αλλά αν προσθέσεις έξοδα αποστολής ανέρχεται στα 32-36 ανάλογα με την μέθοδο αποστολής (ΕΛ.ΤΑ/ACS).

Ελπίζω να βοήθησα.
 
Γεια σας. Εχω παρει απο ενα μαγαζι στην αθηνα ενα συναρμολογουμενο ραδιοφωνο με δεκτες FM + AM. Υπαρχει κανένας airband δέκτης για να μπορεσω να τον συνδέσω στο ραδιοφωνακι κ αν ναι που μπορω να τον βρω?
 
Anasair":qllual9a said:
Την αγόρασα από το freebytes (http://www.freebytes.com/catalog/product_info.php?products_id=741) και η τιμή της είναι 29.99 ευρώ, αλλά αν προσθέσεις έξοδα αποστολής ανέρχεται στα 32-36 ανάλογα με την μέθοδο αποστολής (ΕΛ.ΤΑ/ACS).

Ελπίζω να βοήθησα.



Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση καποια στιγμη πρεπει να την αγορασω!
 
nickp":3bmr8jiy said:
Γεια σας. Εχω παρει απο ενα μαγαζι στην αθηνα ενα συναρμολογουμενο ραδιοφωνο με δεκτες FM + AM. Υπαρχει κανένας airband δέκτης για να μπορεσω να τον συνδέσω στο ραδιοφωνακι κ αν ναι που μπορω να τον βρω?


Τι συναρμολογουμενο ειναι αυτο που λες και τι εννοεις πως θελεις να συνδεσεις σ αυτο εναν airband δεκτη,αυτος ο δεκτης θελεις να ναι μονο η ηλεκτρονικη πλακετα σαν smart kit δηλαδη,γιατι αν θελεις κατι τετοιο δεν νομιζω να υπαρχει στην αγορα εκτος αν ψαξεις στο ιντερνετ για το σχεδιο και το φτιαξεις μονος σου απο την αρχη και την πλακετα μαζι.Αν καποιο παλικαρι εδω απο την παρεα γνωριζει κατι αλλο ας μας πει
 
Εννοω εναν airband δέκτη. Δλδ εναν δεκτη ΑΜ με διαμορφωση για Airband
 
Σχέδια για να φτιάξεις εναν δικό σου χειροποίητο airband δέκτη μπορείς να βρείς.
Το θέμα είναι να κατέχεις απο γνώσεις ηλεκτρονικών, αλλά αυτό που θα πρότεινα είναι να μην ασχοληθείς καθόλου.

Αγόρασε καλύτερα ενα φθηνό σαν αυτά που προτείνουν τα παιδιά παραπάνω και θα το ευχαριστηθείς.
Αρχικά ξεκίνησα και εγώ με ενα ραδιοφωνάκι με βελόνα που έπιανε την airband αλλά μετά απο 1 εβδομάδα το πέταξα και ησύχασα. Είναι μεγάλη ταλαιπωρεία.
 
Top