Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

Οταν λες tail lights? Εννοεις τα logo lights?
 
σωστος seven4seven, χρησιμοποιησα λαθος ονομασια , logo lights
 
Τα Logo Lights δεν απαιτούνται αλλά χρησιμοποιοθνται κατα κορον στα περισσότερα εμπορικά αεροσκάφη. Τα φωτα βρίσκονται συνήθως στην επιφάνεια ή στις ακρες του οριζόντιου σταθεροποιητή. Τα φωτα αυτα χρησιμοποιούνται για να φωτίσουν και να διαφημισουν το λογότυπο της εταιρειας που βρισκεται στην κάθετη ουρά.
 

Attachments

  • md11-lighting.jpg
    md11-lighting.jpg
    41 KB · Προβολές: 987
Αστεριχχ καλημερα. Τα συγκεκριμενα δεν ειναι καπακια οπως φανταστικες. Ειναι το thrust reversal ή reverse thrust το οποιο δημιουργει αντιθετοι ωση και χρησιμοποιηται κυριως για να φρεναρει το αεροπλανο κατα την προσγειωση. Υπαρχουν διαφοροι τυποι αναλογα με την εταιρεια κατασκευης και τον κινητηρα.

Boeing: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Air_Canada_777.jpg
Tail engine airplanes: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Klm_f ... le_arp.jpg
Airbus: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Easyj ... rs_arp.jpg

http://www.flightlevel350.com/Aircraft_ ... 14685.html
 
seven4seven":9vamnohg said:
Ο minimum καθετος διαχωρισμος ειναι στα 1000 ποδια. Ο,τιδηποτε παραπανω, ειναι φυσιολογικο. Ο,τιδηποτε παρακατω, ειναι near miss!

Alex, o George Carlin έχει μια απίστευτη περιγραφή του όρου near miss σε μια "ομιλία" του (αυτή με τα airline announcements - βαριέμαι να ξαναξεθάψω το λίνκ). Δες την και θα αλλάξεις γνώμη (και έκφραση). Εν συντομία παραθέτω πως αν δύο μαραφέτια οποιουδήποτε είδους δεν τρακάρουν, είναι παραλίγο σύγκρουση, δηλαδή near hit, near crash, etc. Αν τρακάρουν, τότε για λίγο θα είχαν γλιτώσει, άρα near miss. Απλά χρησιμοποιούμε τον όρο near miss καθώς είναι πιο εύηχος. Απίστευτο γέλιο ο τύπος.
 
Η έκφραση near miss (σχεδόν αποφυγή) στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι αδόκιμη,αφού τό πρός αποφυγήν συμβάν δέν αποφεύγεται τελικά.Είναι σάν να λέμε οτι κάποιος που έπεσε απ'τίς σκάλες,παραλίγο δέν θα είχε πέσει......

Τώρα βέβαια,όντως τό near miss ακούγεται πιό εύηχο από το crash,αλλά άν πής στο ATC "i nearly missed this traffic" είναι σάν να εννοής ότι απογοητεύτηκες που δέν έγινε η σύγκρουση...

ΥΓ.Καλές διακοπές.Οσο γιά μένα,17 καί σήμερα έμειναν.
 
KGP":191wd25n said:
αυτο ισχιει???

http://www.holidaymate.com/Flight_Resul ... =3&frm=2,0

(all flights from LONDON AIRPORTS to NORTH CYPRUS!!!!!!?)


μαλλον δεν ηξερε κανεις...αλλα τελικα το μυστηριο -τουλαχιστον για εμενα- λυθηκε

απο τροκτικο
Τετάρτη, 29 Ιούλιος 2009
Πτήσεις "γιόκ "με απόφαση Βρετανικού Ανώτατου δικαστηριου

Τέρμα οι πτήσεις για τις "Τουρκοκυπριακές Αερογραμμές "πριν προλάβουν καλά καλά να απογειωθούν προς και από το Τουρκικό ψευτοκράτος της Κύπρου οι οποίες σε συνεργασία με Βρετανικό ταξιδιωτικό γραφείο ήλπιζαν να ξεκινήσουν σύντομα τις πτήσεις μεταξύ Άγγλίας και κατεχομένων. Η καταδικαστική απόφαση του Ανώτατου Βρετανικού...
Δικαστηρίου χαρακτηρίσθηκε ως ιδιαίτερα σημαντική για τα κυριαρχικά δικαιώματα της Μεγαλονήσου,αφού μεταξύ άλλων στην απόφαση τονίζεται πως η Κυπριακή Δημοκρατία απολαμβάνει αποκλειστική κυριαρχία επί ολόκληρου του εδάφους και των χωρικών της υδάτων, ανεξάρτητα σε ποιο βαθμό ασκείται αποτελεσματικά ο έλεγχος αυτός, και έρχεται να υπογραμμίσει για μια ακόμη φορά τον επιτυχή και τις περισσότερες φορές άνισο αγώνα που δίνει η Κυπριακή Δημοκρατία για να υπερασπιστεί τα αυτονόητα.
 
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος, αλλα γιατί οχι :p
α) εχει κλείσει ποτέ κανείς με το http://www.1airtickets.gr? το πρόβλημα μου είναι το εξής
Δεν εχω πιστωτική, το παραπάνω site δέχεται την VISA χρεωστική της πειραιώς που έχω (οπως και πολλές άλλες εταιρίες, (δεν είχα προβλημα με αιγαιου, ολυμπιακη, αθενς, φινναιρ,αιρ βερλιν, στερλινγ (τοτε). Όμως η condor δεν την δέχεται, όπως και άλλες (Germanwings). Τέλως πάντων το θέμα μου είναι για την Condor. ψάχνωντας στο site της, βρήκα πτήση DUS-CHQ για 149 ευρώ +6 ευρώ πιστωτική = 155.
Απο το παραπάνω σαιτ, την ίδια πτήση την είχε 141,9+11,9 δλδ πάλι 154 . Αν το κλείσω λοιπόν απο αυτό το σαιτ, λέει οταν είναι ηλεκτρονικό το εισητήριο, δεν αποστέλεται τπτ, αλλα πρέπει να θυμάσται της ημερομηνίες(?), η αλλιώς να της δείτε στο εμαιλ που θα σας στείλουμε (τότε γιατί να της θυμάμαι, λεσ και θα τις ξεχνούσα). Το ερώτημα μου είναι αν είναι εμαιλ που έρχεται αμέσως, η αν θέλει κ αυτό το χρόνο του, καθώς η πτήση μου θα ήταν μεθαύριο. οπότε και ήθελα πληροφορίες για next time που θα έχω αυτό το πρόβλημα.

2) ενω στο σαιτ της condor λοιπόν μου βγάζει τιμή 149+6, κ δεν έχω δυνατότητα κάρτας, πάω στον παραδοσιακό τρόπο του ταξιδιωτικού εδώ στη γερμανία. Πάω λοιπόν, και μου λέει μια τιμή 188+10 ευρώ προμήθεια για το γραφείο = 198!!. λέω δεν γίνεται να το κλείσουμε μέσω ιντερνετ κ να σου δώσω μετρητά? μου λέει όχι! (πριν ρωτήσει κανείς, όι δεν έχω κάποιον με πιστωτική άμεσα διαθέσιμο, που να θέλω να τον ταλαιπωρήσω).
του λέω ξαναψάξε. μου λεει το ίδιο. του λέω μέσω ιντερνετ απο το σαιτ τις condor, έχει μια επιλογή για ταξιδιωτικά. μου λέει περίμενε. Ε και τελικά μου βγάζει μια τιμή 149 όσο είχε κ κανονικά δλδ, + 10 ευρω προμήθεια, οπότε οκ. ουσιαστικά 4 ευρώ καθώς γλίτωσα τα 6 της πιστωτικής. Αλλά μπέρδεμα για 30 λεπτά περίπου η όλη διαδικασία

3) το ακόμα πιο κουφό. απο DUS-HER στο site της Aegean για σήμερα μου έβγαζε εξωφρενική τιμή 442 ευρώ... στο 1airtickets 112 ευρώ.

Συμπέρασμα : μερικές φορές το σαιτ δίνει φτηνότερες τιμές. άλλες φορές το ταξιδιωτικό δίνει φτηνότερες τιμές. Αυτό οφείλεται στα Amadeus Galileo? δεν δείχνουν προσφορές? κ όταν το ταξιδιωτικό είναι φθηνότερο, είναι μήπως από κάποια φτηνή φλεξ κράτηση οπου υπάρχει δυνατότητα αλλαγής ονόματος?

Σορρυ για το μέγεθος. Δεν είναι ακριβώς απορίες, έχει και ένα τόσο διαπίστωσης :)
Σημασία έχει οτι τελικά πετάω


Και για να μην κάνω και 2ο πόστ

Έχω επίσης μια απορία. Στις αεροπορικές τι επιπλέον bonus παίζουν πλεον? φθηνότερα εισητήρια? δωρεαν(κάποτε ίσως ε?, πολλά ζητάω). Τι ξέρουμε για τις ελληνικές, ΟΑ,Α3,ZF? Οι ευρωπαικές?
θενξ
 
Angel Aviation":38hn91sn said:
...Το ερώτημα μου είναι αν είναι εμαιλ που έρχεται αμέσως, η αν θέλει κ αυτό το χρόνο του, καθώς η πτήση μου θα ήταν μεθαύριο. οπότε και ήθελα πληροφορίες για next time που θα έχω αυτό το πρόβλημα...

Το email έρχεται εντός ολίγων λεπτών, μην πω δευτερολέπτων. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό έχει δείξει απο διάφορες σελίδες αναζήτησης ή αεροπορικών.
 
Top