Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

Προσγειώθηκε ποτέ αεροσκάφος της Ολυμπιακής στο Kai Tak???
 
Τι αεροσκάφη έπεσαν στους Δίδυμους Πύργους???
Και ποιας εταίριας ήταν?
 
Εισαι απιστευτος ωρες ωρες..

Το Google η την Wikipedia τα εχεις ακουστα? (τουλαχιστον για το τελευταιο ερωτημα σου) :wall:

ΑΑ, UA, B767 :wall:
 
χαχχααχχαχαχα
έλα ρε μακεδόνα.... έχει στην ΕΤ1 μια ταινία σχετικά με το θέμα..!!!
 
PILOT23":3s4kqskk said:
Προσγειώθηκε ποτέ αεροσκάφος της Ολυμπιακής στο Kai Tak???

Σε κάποιο βιβλίο του, ο Γ. Καψής κάνει λόγο για επίσκεψη του προέδρου Σαρτζετάκη στο Χονγκ Κονγκ. Αν για επίσημα ταξίδια εκείνη την εποχή χρησιμοποιούσαν αεροσκάφη της Ολυμπιακής, τότε λογικά θα προσγειώθηκε (τουλάχιστον μία φορά).
 
Ξέρει κανείς από πού έρχεται μιά πτήση που περνάει κάθε πρωί γύρω στις 10.25 το πρωί πάνω από Αίγινα και κατευθύνεται προς το Ε.Βενιζέλος, ερχόμενη από τα ΔΥΤΙΚΑ; Το αεροσκάφος, με 4 μηχανές είναι μάλλον Α340.Μήπως ξέρετε και την εταιρεία;
 
Καλημέρα και απο εμενα καινούργιο μέλος και αεροφοβικός σε ένα βαθμό. :evil:
Ευτυχώς που υπάρχετε και εσείς και ξεπερνάω μερικά πράγματα.
θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς γαι την την Ρουμανική TAROM και αν έχει εμπειρία πτήσης απο Θεσσαλονίκη - Βουκουρέστι :? !
 
Εχω πεταξει με TAROM απο Αθηνα για Βουκουρεστι και απο Σοφια για Βουκουρεστι.
Καλη εταιρεια ειναι , κανενα προβλημα.
Απο Σοφια για Βουκουρεστι βαζει κατι ελικοφορα , νομιζω ATR.
Το μενου ειναι καπως φτωχο , ειδικα σε σχεση με Ο.Α
 
Την καλησπέρα μου,
Γνωρίζει κάποιος να μου προτείνει κάποια αεροπορική εταιρία για Βρυξέλλες με φθηνά εισιτήρια? Παλιότερα υπήρχε η Virgin Expresss αλλά δεν υφίσταται πλέον και μάλλον την εξαγόρασε η Brussels Airlines :( με φυσικό αντίκτυπο στις τιμές...
 
Απο που πετας, ποτε, για ποσο, ειναι στοιχεια τα οποια τα χρειαζαται κανεις.. Στο προφιλ σου δεν λες πιο κοντινο αεροδρομιο, οποτε δεν υπαρχει σημειο αναφορας.. (btw και εντελως φιλικα, δεν υπαρχει εταιρεια με ICAO κωδικα Ο.Α ;) )
 
Top