Γενικές ερωτήσεις για πτήσεις με ryanair

Καλησπερα. Περα απο την χειραποσκευη τσαντα χειρος γυναικεια την επιτρεπουν η οχι?
 
Για μια πτήση εσωτερικού φίλος θα έχει μεγάλη βαλίτσα 35κιλών.
Βλέπω ότι μπορείς μεν να κλείσεις 35 κιλά συνολικά αλλά θα πρέπει να είναι 2 βαλίτσες, πχ 15 + 20 κιλά; :?
Δεν μπορείς δηλαδή να ταξιδέψεις με ΜΙΑ βαλίτσα 35 κιλών;
 
Σαν γενικός κανόνας των legacy carriers, βαλίτσες άνω των 32 κιλών δε γίνονται δεκτές για μεταφορά ως αποσκευές επιβατών αλλά μόνο ως cargo (μη διανοηθεί να πάει στο αεροδρόμιο με αυτή τη βαλίτσα). Συνεπώς, ο φίλος σου θα πρέπει να μοιράσει το βάρος σε δύο αποσκευές και να πληρώσει τα αντίστοιχα τέλη (π.χ. μπορεί να αγοράσει μία 20άρα και μία 15άρα αποσκευή). Αυτό που δε μπορώ να σου πω με σιγουριά, είναι το πώς χρεώνει η FR τις αποσκευές άνω των 20 κιλών.
 
Re: Έγγραφα για ταξίδι με παιδί 2,5 ετών με Ryan

Μια ερώτηση διευκρινηστική και από εμένα , παρακαλώ.
Εκλεισα εισιτήριο για το παιδί μου και εμένα για δρομολόγιο Θεσ/νικη - Χανιά με τα ονοματ/μα μας σε λατινικούς χαρακτήρες.
Το πιστοποιητικό για το παιδί αναφέρει το ονομ/μο του με ελληνικούς χαρακτήρες.
Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα οταν παρουσιαστω στο αεροδρόμιο για αναχώρηση?
 
Oχι.Οι λατινικοί χαρακτήρες είναι υποχρεωτικοί διεθνώς για τις λίστες επιβατών.
 
καλησπέρα
είμαι νέο μέλος και θέλω να ρωτήσω καποια πράγματα σχετικα με την ryanair.εχω δει στο site καποιες πραγματικα ενδιαφερουσες τιμές και θέλω να ρωτήσω.
1.είναι οι τελικές τιμές; ρωταω γιατί δεν ξέρω τί γίνεται με τους φόρους αεροδρομίων,υπάρχει κατι που θα πρέπει να γνωρίζω περισσοτερο σε ότι αφορά επιπλεον χρήματα που θα χρειαστω στο ταξιδι;(δεν μιλαω για προαιρετικές χρεώσεις όπως προνομιουχες θεσεις ή επιπλεον αποσκευες)
2.η έκδοση εισητιριου μπορεί να γίνει και με μετητα ή μόνο με πιστωτική και χρεωστική κάρτα.
3.η εκδοση εισητιριου γίνεται μόνο με εκτ[υπωση ή μπορω να το παραλάβω και απο το αερόδρομιο
 
Καλησπέρα Γιάννη,
yiannis010":1d1mmi44 said:
1.είναι οι τελικές τιμές; ρωταω γιατί δεν ξέρω τί γίνεται με τους φόρους αεροδρομίων,υπάρχει κατι που θα πρέπει να γνωρίζω περισσοτερο σε ότι αφορά επιπλεον χρήματα που θα χρειαστω στο ταξιδι;(δεν μιλαω για προαιρετικές χρεώσεις όπως προνομιουχες θεσεις ή επιπλεον αποσκευες)
Τελική τιμή μαζί με τους φόρους και μόνο με cabin baggage.
yiannis010":1d1mmi44 said:
2.η έκδοση εισητιριου μπορεί να γίνει και με μετητα ή μόνο με πιστωτική και χρεωστική κάρτα.
Μόνο με κάρτα.
yiannis010":1d1mmi44 said:
3.η εκδοση εισητιριου γίνεται μόνο με εκτ[υπωση ή μπορω να το παραλάβω και απο το αερόδρομιο
Το εισιτήριο θεωρητικά δεν είναι αναγκαίο να το εκτυπώσεις. Φυσικά σου συμβουλέυω να το κάνεις, ώστε να είσαι πιο ήσυχος αν (λέω αν μία στο εκατ.) πάει κάτι στραβά. Κατά τα άλλα αναγκαία είναι η κάρτα επιβίβασης (το γνωστό check-in) την οποία επίσης την εκτυπώνεις ο ίδιος σου. Το check-in στο αεροδρόμιο κοστίζει επιπλέον.
 
Καλησπερα..Βιάστηκα να κάνω τσεκ-ιν με αποτέλεσμα το συστημα,κλασικά,να μου δώσει τις τελευταίες θεσεις που ειναι θεοστενα...Μιας και δεν ακυρώνεται το τσεκ-ιν,για να αλλάξω θέσεις πρεπει να μπω να προαγοράσω, οπότε και αυτοματα θα ακυρωθουν οι τσεκαρισμενες;..μπορώ να αγοράσω τωρα που εχω κανει ήδη τσεκ-ιν;
 
Top