Hellenic Imperial Airways

"flying Doc" εγραψε:
@red fly. Η φίλη σου λεφτά έδωσε, Λονδίνο ΠΗΓΕ ?
Και βεβαια πηγε!!! Μην σας πιανει πανικος παιδια να απαντησετε το ποστ για να την πειτε...
διαβαστε και τα προηγουμενα... :wall:
Πεταξε με την πτηση της Δευτερας 4/7 στις 03:00
 
Με την Alitalia ρισκάρεις ΠΟΛΛΑ (εκτός από ακυρώσεις)... :mrgreen:

Back to the topic, βλέπετε πως υπάρχουν κι άλλες εναλλακτικές και οικονομικά προσιτές λύσεις εκτός της ΗΙΑ (μιας και είμαστε στο topic της ΗΙΑ). Εδώ δεν κρίνεται η τιμή αλλά η αξιοπιστία της ετιαρείας. Αν π.χ πάς κάπου οπουδήποτε (εστιατόριο, ξενοδοχείο, εμπορικό κατάστημα) πληρώσεις και ΔΕΝ εξυπηρετηθείς όσο θα ήθελες, θα ξαναπάς? Εγώ προσωπικά όχι. Όχι πως οι legacy carriers δεν έχουν δημιουργήσει παρόμοια προβλήματα, το διαδίκτυο βρίθει αρνητικών σχολίων, αλλά εκεί έχεις την ασφάλεια του brand name και του μηχανισμού υποστήριξης που υπάρχει από πίσω.

Δε μπορείς να εμπιστευτείς μια εταιρεία που διαφημίζει προορισμούς στα πέρατα του κόσμου με μόλις 3 αεροπλάνα, η οποία πουλάει κι άλλους προορισμούς (βλέπε Λονδίνο) χωρίς να μπορέι να τους υποστηρίξει. Μην πουλάμε το τομάρι της αρκούδας πριν τη σκοτώσουμε.

Μακάρι να δημιουργήσει έναν αξιόπιστο (αριθμητικά τουλάχιστον στόλο) ώστε να της βγαίνει ο προγραμματισμός και μετά ας πετάει και στο Κιριμπάτι...

@ red fly Τυχερή ήταν. Τι ώρα ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ να πετάξει κανονικά ? Γιατί αν ήταν να πετάξει το πρωί και πέταξε μετά από 8-10 ώρες τότε τι να το κάνω το φτηνό εισητήριο. Επίσης απ' ότι έγραψες πιο πάνω , η φίλη σου ΔΕΝ πέταξε με ΗΙΑ αλλά με άλλη εταιρεία που η ΗΙΑ υποχρεώθηκε να την βάλει, μιας και δεν μπορούσε να την εξυπηρετήσει η ίδια. Επίσης ο αγαπητός και υπεραξιόπιστος υπερπράκτορας aakunz, μόλις πριν λίγο έγραψε ότι η πτήση επιστροφής της φίλης σου ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ. Σε ρωτάω λοιπόν, άξιζαν τα λεφτά που γλίτωσε η φίλη σου με την ταλαιπωρία που τράβηξε και που πρόκειτε να τραβήξει τώρα που μιλάμε?
 
Μα, μην βλέπεις οτι υπάρχουν 2,3 μέλη του φόρουμ που παρ'ότι διάβασαν το τόπικ για την εταιρία, επέλεξαν να την προτιμήσουν με τα όποια ρίσκα. To 90% και βάλε, των επιβατών δεν είχαν ιδέα περί τίνος πρόκειται....
 
flying Doc":1kj25vf2 said:
@ red fly Τυχερή ήταν. Τι ώρα ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ να πετάξει κανονικά ? Γιατί αν ήταν να πετάξει το πρωί και πέταξε μετά από 8-10 ώρες τότε τι να το κάνω το φτηνό εισητήριο.
Η φιλη μου ειχε αγορασει εισητηριο για τις 3/7 στις 08:00
Την ενημερωσαν την Πεμπτη το απογευμα 30/6 (3 μερες πριν) οτι δεν θα πεταξει Κυριακη πρωι 3/7 αλλα Δευτερα 4/7 στις 8:00 αρχικα και Σαββατο 2/7 το μεσημερι την πηραν παλι τηλεφωνο και της ειπαν οτι η νεα ωρα αναχωρησης για τις 4/7 θα ειναι ηταν 02:00 και πεταξε 03:00 με μια ωρα καθυστερηση!
Προσωπικα νομιζω η Ηellenic απεναντι της και δεδωμενοιυ ολα τα προβληματα που υπηρχαν ηταν συνεπεστατη ως προς την εμημερωση των αλλαγων που εκανε..
 
Πρόσεξε λίγο τι έγραψες. Αγόρασε εισητήριο για τις 3/7 και τελικά πέταξε υποχρεωτικά 4/7 στις 3 τα χαράματα. Αν έπερνε την ΒΑ που ΠΕΤΑΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ στις 8 το πρωί, θα ήταν στο Λονδίνο στις 11-11:30 και θα είχε ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη μέρα μπροστά της για ξεκούραση ή οτιδήποτε άλλο πριν το επαγγελματικό ραντεβού στις 4,5 ή όποτε ήταν. Ενώ τώρα πέταξε σαν τον βρυκόλακα, έφτασε 6 τα χαράματα στο Λονδίνο, άϋπνη, ταλαιπωρημένη, να ψάχνει για ταξί ώστε να φτάσεει στο ξενοδοχείο το οπόιο πλήρωσε ΑΠΟ ΤΙΣ 3/7 (άρα έχασε μια πληρωμένη διανυκτέρευση για την οποία ποτέ δεν αποζημιώθηκε) και σήμερα που θεωρητικά γυρνάει , θα βρεθεί μπροστά σε μια ακυρωμένη πτήση.

Σε ρωτάω λοιπον, αξίζουν τα λεφτά που γλίτωσε? Εσύ αν ήσουν στη θέση της τι θα έκανες?
 
Η αυριανή πτήση (8/7) δεν είναι ακυρωμένη. Η εταιρία ισχυρίζεται ότι λύθηκε το πρόβλημα και θα συνεχιστούν κανονικά οι πτήσεις.
 
Από το ισχυρίζεται μέχρι το θα γίνει απέχει όσο η Γη από τον Ήλιο... Όπως και να έχει, δεν διάβασα πειστικό επιχείρημα περί του αντιθέτου της αναξιοπιστίας της ΗΙΑ. Το ότι κάποιος πέταξε τελικά, δεν με πείθει. Έλαβε μια υπηρεσία σαν αποζημίωση για μια πληρωμένη υπηρεσία που ποτέ δεν έλαβε (αν καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου). Επειδή όπως ειπώθηκε πήγε Λονδίνο για επαγγελματικούς λόγους, ξέρω πολύ καλά ότι σε τέτοιες περιπτώσεςι και το λεπτό είναι πολύτιμο. Αν εμφανίστηκε σαν τον βρυκόλακα στο Interview και τελικά απέτυχε (όπως άφησε ο red fly να εννοηθεί) ποιος φταίει ? Η ΗΙΑ που δεν πέταξε στην ώρα της όπως είχε υποχρέωση ή η πελάτης που εμπιστεύτηκε μια άγνωστη εταιρεία από άλλες καταξιωμένες του χώρου?
 
Νομίζω το όλο θέμα έχει σχέση και με τις εποπτικές αρχές. Δεν μπορεί να γράφονται εδώ 100 σελίδες με αρνητικά δεδομένα και κανενός υπευθύνου το αυτάκι να μην ιδρώνει και να μην τραβάει τα αυτάκια αυτοκρατόρων. Σε άλλες χώρες αυτά τα πράματα θα είχαν λυθεί άμεσα και χωρίς προστριβές
 
Σε ρωτάω λοιπον, αξίζουν τα λεφτά που γλίτωσε? Εσύ αν ήσουν στη θέση της τι θα έκανες?
Φιλε μου "flying Doc" δεν σε ξερω ουτε εχω κατι μαζι σου... αλλα διαβασε τι εγραψα πριν 50΄'... :wall:
red_fly9":2zivtnd7 said:
Κι εμενα παιδια η φιλη μου την επελεξε γιατι βρηκε το εισητηριο στα 208 EUR εναντι των 550 EUR+ που το ειχαν οι αλλες :wall:
Ειναι ανεργη εδω και δυο χρονια και πηγε Λονδινο για επαγγελματικο Interview!
Αν ειξερε σιγουρα οτι θα εκλινε την δουλεια ευχαριστως θα εδινε και 800 EUR,
Μην τρελαθουμε τωρα... ποσοι εχουν την ευκαιρια να πετανε ετσι λεφτα για πλακα κι οταν μαλιστα δεν ειναι για αναψυχη?
Με ρωτας αν για μια ανεργη δυο χρονων αξιζουν τα 342 EUR που γλιτωσε η φιλη μου; ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΞΙΖΟΥΝ!!! (550-208=342) Πριν 2 εβδομαδες που το εκλεισε, ΒΑ και Α3 το ειχαν γυρω στα 550 και μονο με οι επομενες επιλογες ηταν με connectikon στο 300αρι
(BTW με αναχωρησεις 06:35) στο κατω κατω δεν επαθε και τιποτα την ενημερωσαν τηλεφωνικα στο σπιτι
1) Δεν πηρε ΤΑΧΙ απο LGW εμεινε και περιμενε το 1ο τραινο!
2) Δεν ειχε ξενοδοχειο την φιλοξενουν...
3) Το Interview το ειχε στις 5/7 ημερα Τριτη και δεν πηγε αυπνη...
4) Γυριζει αυριο 8/7 οχι σημερα, το εχω γραψει κι αυτο... :wall:
Ημαρτον φαινεσαι πολυ ξυπνιος ανθρωπος γιατι προσπαθεις να το παιξεις οτι δεν καταλαβαινεις... :wall:
Οσον αφορα τις οικονομικες συγκρισεις προφανως δεν ξερεις τι σημαινει ΑΝΕΡΓΟΣ...
η ανηκεις σε αλλο οικονομικο target group...τι να πω;...
 
flying Doc":3eeu5vdr said:
Αγαπητέ Τόλη, επειδή ΔΕΝ ανήκω στην Elite των ταξιδιωτών (αλλιώς θα πετούσα ΜΟΝΟ First Class με Emirates κλπ) κι επειδή ΠΑΝΤΑ πριν γράψω κάτι το ΨΑΧΝΩ, έκανα ένα μικρό πείραμα. Μιας και μίλησες για last minute , έκτακτη ανάγκη μετάβασης στην Αμερική κλπ κλπ, ΕΨΑΞΑ πτήσεις για 11-17/7/2011 , δηλαδή σε 4 μέρες.

Λοιπόν η ΗΙΑ πετάει (ΑΝ ΠΕΤΑΞΕΙ) με 907,79€, η ΒΑ (που ΠΕΤΑΕΙ) με 850,45€ και η Continental με 831€. Αμέσως αμέσως, σου βρήκα δύο ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ εταιρείες που πετάνε ΦΤΗΝΟΤΕΡΑ από την ΗΙΑ. Οπότε επιχειρήματα του τύπου, δεν έχω λεφτά πάω φτηνα, δεν έχω χρόνο για ψάξιμο κλπ κλπ, ΔΕΝ περνάνε...

Αν έχω άδικο, αντέκρουσέ με με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ....

@ red fly. Η φίλη σου λεφτά έδωσε, Λονδίνο ΠΗΓΕ ?

Φοβάμαι πως γίνεσαι πολύ απόλυτος. Είμαι Λονδίνο αυτή τη στιγμή, για interviews ανέβηκα κι εγώ. Είχα πολύ συγκεκριμένο time schedule λόγω αντίστοιχων υποχρεώσεων ΚΑΙ στην Αθήνα. Οι τιμές που έβρισκα στις μέρες και ώρες που ΕΠΡΕΠΕ (και όχι ΗΘΕΛΑ) να πετάξω ήταν 650+, ενώ η HIA ήταν στα 190. Αν είχαν πτήση Σάββατο πρωί πιθανότατα θα είχα κλείσει με αυτούς με το σχετικό ρίσκο, γιατί απλώς μιλάμε για ΤΕΡΑΤΩΔΗ διαφορά τιμής. Παρεμπιπτόντως κατέληξα να κλείσω με BA και τους έσκασα σχεδόν 700€.

ps. μια και είμαστε σε σχετικό forum να σχολιάσω το γεγονός ότι είχα interview ΣΤΗΝ british και δεν είχαν τη λεπτότητα να μου δώσουν τα εισιτήρια δωρεάν (έστω να με βάλουν να πληρώσω τους φόρους μόνος μου, πρακτικά κανένα κόστος γι αυτούς), ενώ άσχετες εταιρίες μου πληρώνουν τα εισιτήρια ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ;
 
Top