Hellenic Imperial Airways

red_fly9":2g3mu3sb said:
Η φιλη μου ειχε αγορασει εισητηριο για τις 3/7 στις 08:00
Την ενημερωσαν την Πεμπτη το απογευμα 30/6 (3 μερες πριν) οτι δεν θα πεταξει Κυριακη πρωι 3/7 αλλα Δευτερα 4/7 στις 8:00 αρχικα και Σαββατο 2/7 το μεσημερι την πηραν παλι τηλεφωνο και της ειπαν οτι η νεα ωρα αναχωρησης για τις 4/7 θα ειναι ηταν 02:00 και πεταξε 03:00 με μια ωρα καθυστερηση!
Προσωπικα νομιζω η Ηellenic απεναντι της και δεδωμενοιυ ολα τα προβληματα που υπηρχαν ηταν συνεπεστατη ως προς την εμημερωση των αλλαγων που εκανε..

Tώρα εσύ τελικά μάλλον μας δουλεύεις...

Έστω ότι είσαι από την Χαλκίδα και θέλεις να πας στο Λονδίνο... έχεις κανονίσει τις δουλειές σου ή τις διακοπές σου με γνώμονα ότι θα πετάξεις την Κυριακή το πρωί στις οκτώ... τρεις μέρες πριν φύγεις η συγκεκριμένη εταιρία σε κρεμάει και χωρίς να σου προσφέρει εναλλακτική σου λέει πως θα πετάξεις όχι την Κυριακή στις οκτώ αλλά την Δευτέρα στις οκτώ το πρωί δηλαδή είκοσι τέσσερις ώρες αργότερα... εσύ κανονίζεις λοιπόν να μείνεις το προηγούμενο βράδυ στην Αθήνα πληρώνοντας κανονικά ένα ξενοδοχείο... το Σάββατο το μεσημέρι σε παίρνουν τηλέφωνο και σου λένε δεν θα πετάξεις το πρωί της Δευτέρας αλλά θα πετάξεις τα ξημερώματα της Δευτέρας... πρέπει δηλαδή να ακυρώσεις το ξενοδοχείο που έκλεισες στην Αθήνα και να φτάσεις άγρια χαράματα στο Λονδίνο... όλα αυτά εσύ τα βλέπεις δηλαδή φυσιολογικά ε? και θεωρείς ότι η εταιρία ήταν συνεπής μέσα στην ασυνέπεια της... τι άλλο θα διαβάσω σε αυτό το φόρουμ!!

Να σου πω λοιπόν κι εγώ ένα άλλο παράδειγμα μπας και καταλάβεις τι σημαίνει συνέπεια...

Η Alitalia το Δεκέμβρη του 2008 ήταν διαλυμένη εντελώς... ακύρωνε την μια πτήση μετά την άλλη και οι απεργίες την είχαν γονατίσει... είχα κλείσει ένα one way για Βενετία μέσω Ρώμης... τρεις μέρες λοιπόν πριν πετάξω, με πήραν τηλέφωνο από την Ιταλία και μου εξήγησαν ότι η πτήση μου θα ακυρωθεί... μου ζήτησαν συγνώμη και μου πρότειναν δύο εναλλακτικές λύσεις ώστε να βρίσκομαι στην Βενετία στην ώρα που ΕΓΩ είχα επιλέξει και όχι στην ώρα που βόλευε αυτούς... τους είπα ότι ήθελα να πετάξω μέσω Μονάχου, το κανόνισαν αμέσως, μου έδωσαν τον κωδικό της LH εκείνη την στιγμή, μου ξαναζήτησαν συγνώμη και πράγματι πέταξα κανονικά στην ώρα μου...

Πρόσεξε δεν μίλησα για όποια εταιρία, μίλησα για την Alitalia του 2008, που ήταν ένα κωλοχανίο και μισό... και έρχεσαι εσύ τώρα λοιπόν και μου μιλάς για αεροπορικές εταιρίες και συνέπειες...

Μυαλό εσείς δεν βάζετε... γουστάρετε να πετάτε με πειρατές... βρήκατε το Λονδίνο με τους απίθανους 30€ φτηνότερα, σας κορόιδεψαν, σας ταλαιπόρησαν κι εσείς εκεί... όταν σας τα είπε χύμα ο doc πέσατε να τον φάτε... και λίγα σας έκαναν...την επόμενη φορά που θα σας αφήσουν αμανάτι στο Λονδίνο να δούμε που θα πάτε να κλαίτε...
 
COMPUTERISE":1wyecabh said:
βρήκατε το Λονδίνο με τους απίθανους 30€ φτηνότερα

menelaos":1wyecabh said:
Οι τιμές που έβρισκα στις μέρες και ώρες που ΕΠΡΕΠΕ (και όχι ΗΘΕΛΑ) να πετάξω ήταν 650+, ενώ η HIA ήταν στα 190.

Ρε παιδιά χωρίς να διαφωνώ στα υπόλοιπα που λέτε, συνειδητοποιείτε τι σημαίνει σχεδόν 500€ (και ΟΧΙ 30€) διαφορά για έναν άνθρωπο που είτε δεν έχει δουλειά είτε έχει δουλειά στην οποία παίρνει λίγο παραπάνω από αυτά τα 500€ ΤΟΝ ΜΗΝΑ;
 
Στις τελευταιες 2-3 σελίδες σαν να έχετε ξεφύγει.

Ας επικεντρωθούμε στο τίτλο του θέματος και όχι στην ανεργία.
 
Φίλε giorgosk έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά επειδή ο μόνος που έχω γράψει ότι πάω jfk εδώ στο φόρουμ είμαι εγώ και τις δύο φορές ο φίλος flying Doc σε εμένα αναφέρεται - να του πω μόνο το εξής:

Δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση που ξεκίνησες, διότι αν και πιο παλιός στο φόρουμ δεν έχεις διαβάσει όλες τις σελίδες από ότι καταλαβαίνω...
Το εισητήριο δεν το έκλεισα χθες έχει περάσει κάποιος καιρός και το αγόρασα 599.... όπως αναφέρουν και οι προλαλήσαντες για κάποιους ανθρώπους τα 200, 300 ευρώ είναι πολύ σημαντικά. Απλά σου ζήτησα να μην κρίνεις κάποιους επειδή έκαναν κάποιες επιλογές ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ. Τη γνώμη των παιδιών του φόρουμ ζήτησα επειδή έχουν περισσότερες γνώσεις... Τέλος απο εμένα. Και ευχαριστώ τα παιδιά στο φόρουμ για την όλη βοήθεια. Μόλις φτάσω - άμα φτάσω - θα ενημερώσω για την δική μου εμπειρία.
 
Αγαπητά μέλη, δεν υπάρχουν πια άλλα λόγια για όσα θέσαμε, όσοι τα θέσαμε, όταν τα θέσαμε. Κανείς δεν ήταν ανενημέρωτος/τη. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του ανάλογα με τα δεδομένα/ορέξεις/ανάγκες του. Δεν σηκώνει πια διάλογο το θέμα αυτό.
Περνάμε στα βασικά που μέσα από την αναταλλαγή των "αναγκών" μας το ξεχνάμε.
ΤΕΛΙΚΑ: Ποιά είναι αυτή τη στιγμή τα ενεργά δρομολόγια της ΗΙΑ, μέχρι πότε, με τί αεροπλάνα και πόσες πτήσεις έχουν ακυρωθεί-αλλάξει;
Θα παρακαλούσα/εκτιμούσα/ευχόμουν ο αγαπητός μας υπερπράχτωρας να είναι ο μόνος που θα δώσει με τα στοιχεία του (χωρίς τα πολλά πράσινα μπλιμπλίκια :mrgreen: ) αυτά που έχουμε ως δεδομένα αυτή τη στιγμή.
Συγνώμη εάν σε βάζουμε σε κόπο. Συγνώμη εάν προτρέπω κάποιους σε μη ενέργεια. :cool:

δικός σας
 
μισο λεπτο, μην τρελαθουμε κιολας, το οτι εγω εχω χρηματα ή δουλεια και γλυτωσα 300 η και παραπανω ευρω απο ενα ταξιδι που δε με ενδιεφερε αν και πότε θα φτασω, ειναι ενδειξη συνεπειας μιας εταιριας??? δηλαδη αν θελω να παω για δουλεια,ή εστω ΣΚ στο Λονδινο, το βρω φτηνο και τελικα καταληξω να πεταξω τρεις μερες μετα και μαλιστα αξημερωτα, θα ειμαι κι ευχαριστημενος? δεν το πιστευω να διαβαζω οτι θεωρειται συνεπεια μιας εταιριας η συνεχης αναβολη των δρομολογιων της.....νομιζει κανεις οτι με τετοια κατασταση μπορει μια νεα εταιρια (που ΗΔΗ εχει κακιστο ονομα) να προσελκυσει επιβατικο κοινο στις πτησεις της, η ακομα περισσοτερο, να εχει το οποιοδηποτε μελλον σε αυτη την αγορα?

το μονο που εχω να πω ειναι οτι προσωπικα δεν περιμενα να διαλυθει εντελως το προγραμμα τους απο την πρωτη κι ολας εβδομαδα. κριμα. προσωπικα δε μου περισσευουν τα λεφτα, αλλα δε θα αγοραζα ποτε εισητηριο με τετοιου στυλ εταιρια και με κυνδυνο να μου διαλυθουν τα νευρα και να χασω πολυ περισσοτερα λεφτα και χρονο με σκοπο να γλυτωσω καποια ευρω απο το ναυλο.
και τελος, αν πουμε κι αλλες ευχες του στυλ "καλη επιτυχια, μακαρι ολα τα προβληματα να λυθουν και να παν καλα..μπλα μπλα μπλα" το πιστευει κανενας πλεον? με ευχες δεν πεταξε κανενας..
το μονο παρηγορο ειναι οτι ισως βρεθηκε target group για την ΗΙΑ...το ειδαμε κι αυτο.
 
payneful_tales":2bmzyyu8 said:
ΤΕΛΙΚΑ: Ποιά είναι αυτή τη στιγμή τα ενεργά δρομολόγια της ΗΙΑ, μέχρι πότε, με τί αεροπλάνα και πόσες πτήσεις έχουν ακυρωθεί-αλλάξει;
δικός σας

αν σου πω οτι εχω την εντυπωση οτι πεταξε ισως 2-3 φορες εντος προγραμματος για JFK και μετα επικρατησε το απολυτο χαος?
 
bari":2ixm9o5d said:
το μονο που εχω να πω ειναι οτι προσωπικα δεν περιμενα να διαλυθει εντελως το προγραμμα τους απο την πρωτη κι ολας εβδομαδα. κριμα.
Ναι, κατάφεραν να ξεπεράσουν σε ανοργανωσιά και ασυνέπεια όλους τους προηγούμενους αεριτζήδες! Τώρα θα μάθουν "the hard way" ότι η Πολιτική Αεροπορία είναι παιχνίδι μόνο για μεγάλα παιδιά.
 
Από γνωστούς μου που δουλεύουν εκεί ξέρω πως μέχρι να φέρουν το/τα 340 θα γίνονται 2 πτήσεις γαι ΝΥ την εβδομάδα!
Θα τους φορτώνουν όλους στο Jumbo δηλαδή και θα τους στέλνουν.Η μία πτήση είναι σίγουρα της Παρασκευής!Για την άλλη δεν θυμάμαι!
 
Εκτός αν τους προλάβει κανένας έλεγχος της FAA. Whichever comes first...
 
Top