Hellenic Imperial Airways

Φιλε "flying Doc" επειδη εχεις ενα κακο συνήθειο να απαντας χωρις να διαβαζεις τα προηγουμενα ποστ...
κι ετσι αυτα που γραφεις να ειναι ειναι αλλα αντι αλλων... εγω ποτε δεν επαινεσα την Hellenic για ολα αυτα που εγιναν ουτε ειπα μπραβο που πουλησε εισητηρια και δεν καταφερε να ανταποκριθει!!! Αναφερα μονο τα γεγονοτα οπως εγιναν!
Η φιλη μου ετυχε να εχει σοβαρο οικονομικο προβλημα η φθηνοτερη επιλογη ειταν αυτη και την αγορασε με ολο το ρισκο που της ειχα πει κι εγω!
Το οτι το επικρωτω την εγκαιρη ενημερωση και τακτοπιηση για ολες τις αλλαγες/ακυρωσεις που εγιναν δεν σημαινει οτι ουτε την υποστηριζω ουτε της δινω συγχοροχάρτι, αλλα δεν μπορω και να μην το αναφερω ως θετικο μετα τα οσα συνεβησαν!!!
Απλα "για το γιγνεσθαι" να σου αναφερω οτι στις ακυρωσεις 28/6 της απεργιας που πεταγα για SMI, η Α3 (που θεωρειται πολυ αξιοπιστη) δεν μπηκε καν στον κοπο να με παρει ενα τηλ. δεν ηξερα ποτε θα εφευγα... και μονος ανακαλυψα εκτακτη πτηση στις 29/6 το βραδυ 22:00 και τους πηρα να μου το ρυθμισουν!
Αυτο για λεμε τα πραγματα με το ονομα τους και οχι αερολογιες...
Εξαλλου δεν ειχα σκοπο αντιπαραθεσης μαζι σου...
εσυ εισαι αυτος που ζητησεw απαντηασεις...
Θέλω τώρα να ρωτήσω κάποιους από τους δημόσιους κατηγόρους μου πως αισθάνονται οι φίλοι τους που ενώ γλίτωσαν κάποια χρήματα, σέρνονται από γκισέ σε γκισέ μέχρι να βρουν τρόπο να γυρίσουν στην Ελλάδα.
μην μου λες λοιπον τωρα "αύτα και μένω, δικός σου" επειδη σου αντικρουω τα επιχειρηματα!

Αύτα και μένω, δικός σου!!! :banana:
 
Ειπε καποιος φιλος παραπανω "τελος οι πτησεις για LGW"... Και ερωτω "τι τελος"?

-Ηρθε το τελος?
-Τελος πιο κατω, δεν παει παρακατω?

και αλλα τετοια..

Κριμα... κριμα και εχω και γνωστο μου που την επελεξε για καθοδο στην Ελλαδα απο Αγγλια αλλα για τελος Ιουλιου... Ελπιζω να τον ενημερωσουν εγκαιρα...
 
HT = Aeromist? :shock: Αυτό δεν το ήξερα, πάντως πώς της ταιριάζει, φαντάζομαι πώς είναι όλο μια ομίχλη, που θα πάει, θα περάσει και μετά θα προσγειωθεί η ΗΙΑ! :rolleyes: Μα τι ρεζιλίκια είναι όλα αυτά? Τι να πει κανείς, θα έπρεπε να ντρέπονται αλλά δεν το βλέπω.

:?: Έχουν σχέση η ΗΙΑ με την Hellas Jet και την Viking Hellas :?:
 
Νομίζω το thread πλέον το έχουμε κάνει ό,τι να'ναι λιγάκι, αλλά φίλε flying doc, ΚΑΝΕΙΣ δε διαφώνησε μαζί σου ως προς τη σοβαρότητα (ή την έλλειψη αυτής) που διακρίνει την HIA. Η διαφωνία, τουλάχιστον από τη μεριά μου, είχε να κάνει με το ότι έβγαλες όποιον έκλεισε μαζί τους σχεδόν ηλίθιο. Ε σου εξηγήσαμε ότι κάποιοι εδώ πέρα ΔΕΝ μπορούν να δώσουν τα παραπάνω χρήματα οπότε ΡΙΣΚΑΡΟΥΝ με την HIA γιατί η διαφορά στα εισιτήρια είναι ΜΕΓΑΛΗ. Τώρα τι νόημα έχει να μας λες ότι το έλεγες ότι δεν είναι σοβαρή εταιρία; Ποιος ακριβώς δεν το ήξερε; Σου εξηγήσαμε απλώς γιατί υπάρχει κόσμος στο φόρουμ διατεθειμένος να πάρει το ρίσκο.

Παρεμπιπτόντως μονίμως μας λες για "σχεδόν ίδια λεφτά", το post που σου έγραψα ότι πλήρωσα 670€ για να πάρω το return μου με BA το έχεις απορρίψει ως αναξιόπιστο ή κάτι τέτοιο; Επίσης, η Easy ήταν πάνω από 400€.
 
Manos T.":2292ihrn said:
Ειπε καποιος φιλος παραπανω "τελος οι πτησεις για LGW"... Και ερωτω "τι τελος"?

-Ηρθε το τελος?
-Τελος πιο κατω, δεν παει παρακατω?

και αλλα τετοια..

Κριμα... κριμα και εχω και γνωστο μου που την επελεξε για καθοδο στην Ελλαδα απο Αγγλια αλλα για τελος Ιουλιου... Ελπιζω να τον ενημερωσουν εγκαιρα...

Το τέλος είναι ότι η ΗΙΑ έκοψε τα δρομολόγια προς και από Λονδίνο. Για αυτούς που έχουν κάνει κράτηση από 21/7 και μετά τους το ακυρώνει και απλά τους επιστρέφει τα χρήματα τους για να γλυτώσει τις συνέπειες για αποζημιώσεις κλπ... για αυτούς που έχουν εισιτήρια μέχρι και 21/7 προσπαθεί να τους βάλει σε πτήσεις την aegean (κατά τα λεγόμενα της ΗΙΑ πάντα..)

τώρα, για αυτά που έχουν ειπωθεί σε παραπάνω ποστ από τον φίλο flying doc εγώ έχω να πω ότι όταν κάποιος ψάχνει να βρει ένα εισιτήριο δεν ψάχνει πρώτα όλα τα φόρουμ για να διαβάσει τα θετικά και τα αρνητικά (αν και θα βοηθούσε πολύ..) και έτσι μερικές φορές την πατάει... από την άλλη, σήμερα πολλοί από εμάς λέμε για την easy ότι είναι καλή σε αυτό που κάνει αλλά όταν την είχα επιλέξει για πρώτη φορά το 1999 στα πρώτα δρομολόγια προς Λονδίνο ούτε και εγώ θυμάμαι τι είχα ακούσει από διάφορους "γνώστες" ότι δεν είναι καλή... ότι κανείς δεν ξέρει αν τα αεροπλάνα τους κάνουν σωστά την συντήρηση και άλλα τέτοια... όπως είπαν και άλλοι εδώ μέσα, δεν μπορούν όλοι να πληρώσουν ακριβά ειδικά στις μέρες μας που όλοι ή σχεδόν όλοι περνάμε δύσκολα.

τώρα, σχετικά με την συνέπεια που έδειξε φίλε red fly η ΗΙΑ η δική μου άποψη είναι ότι είναι εντελώς απαράδεκτη. Δεν είναι δυνατόν να σε παίρνει 2 μέρες πριν την πτήση και να σου την αλλάζει με το έτσι θέλω και την επόμενη να σου την αλλάζει πάλι και σε όσους δεν δέχτηκαν την αλλαγή να σου την αλλάζει αλλά να μην σε ενημερώνει ποτέ για αυτή την αλλαγή... δεν είναι δυνατόν να ξέρουν από την προηγούμενη εβδομάδα ότι δεν μπορούν να κάνουν την πτήση και να μας λένε θα σας πούμε αύριο (Σάββατο) μετά τις 5 το απόγευμα με ποια πτήση της aegean θα πετάξετε την Κυριακή και ότι η ευθύνη είναι της aegean για το αν θα μάθουμε έγκαιρα την πτήση και τον κωδικό της κράτησης (ναι!! το είπανε και αυτό..)
Αν είχες πάει φίλε red fly στο Ελ. Βενιζέλος το πρωί της Κυριακής και σου έλεγαν στις 6.10 ότι πετάς στις 10.00... στις 10.00 ότι πετάς στις 11.00... μετά στις 12 και μετά στις 02.00 και τελικά στις 03.00 θα συμφωνούσες ότι έπρεπε να ντρέπονται και να βγουν να ζητήσουν δημόσια συγνώμη

όσο για την διαφορά στην τιμή του εισιτηρίου την πληρώσαμε στα πήγαινε - έλα στο Ελ. Βενιζέλος και στα τηλέφωνα.... το μόνο καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι οι επιβάτες τελικά πετάνε με aegean και όχι με κάποια αγνώστου ταυτότητος charter...
 
Ρε παιδιά απο πληρότητες πως πάνε για Αμερική?Θα κρατήσουν η θα σταματήσουν μέσα στον μήνα?Όσο για την ακύρωση δρομολογίων προς το Λονδίνο ένα έχω να πω ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ ΝΤΡΟΠΗ !!!!μα καλά ΥΠΑ δεν υπάρχει?Πως είναι δυνατόν να τους αφήνουν να πετάνε ακόμα????Ξεφτυλίζουν την ήδη δυσφημισμένη Ελλάδα και ξανα αυτογελοιοποιούν το όνομά της HELLENIC IMPERIAL.Λίγο τσίπα δεν υπάρχει σε αυτή την εταιρεία λίγος εγωϊσμός ρε παιδί μου.Κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να τους χλεύαζουν.Τους φτύνουν και νομίζουν ότι βρέχει!!!!!!!! :thx: :thx: :thx:
 
Σήμερα έφυγε με 98 άτομα πάντως... Οχι και τόσο καλά...
 
98 άτομα :wall: :wall: όταν πρέπει να έχει πληρότητα 80% για να βγάλει τα έξοδα της πτήσης!!!!!!!! προσωπικά πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να σταματήσει τις πτήσεις για Αμερική!!!!
Πολύ χαμηλή πληρότητα για Ιούλιο ούτε καν 50%!!!!!!!
 
Εχω την εντυπωση οτι οι επιστροφες εχουν κοσμο.Αλλα μονο αυτο δεν φτανει.
 
Top