Hellenic Imperial Airways

Οι άνθρωποι είναι επαγγελματίες (στο reprotection).
 
Εξαιρετικός ο στρατηγικός σχεδιασμός της εταιρίας. Πραγματικά δε ντρεπόμαστε καθόλου δηλαδή. Έχω την απορία ρε γμτ (και εννοώ όντως απορία, δε γνωρίζω) παντού έτσι γίνεται; Μια τόσο ασυνεπής εταιρία κατά τη διάρκεια τόσων ετών... την αφήνουν να λειτουργεί;
 
vaggelis":icnlssd0 said:
Πτήσεις από και προς Λονδίνο... τέλος
Τώρα ψάχνουν να δουν τι θα κάνουν με τους επιβάτες που πρέπει να ταξιδέψουν και θα τους βάλουν στην aegean


Oχι ρε γμτ τώρα που έρχονται τα 340.... :twisted:
 
Όταν εγώ τα έγραφα πριν από 2-3 σελίδες κατηγορήθηκα έντονα ως πλουτοκράτης, ως βολεμένος που δεν υπολογίζω τα χρήματα για να πετάω ΟΤΑΝ θέλω και να πετάω ΣΙΓΟΥΡΑ.

Θέλω τώρα να ρωτήσω κάποιους από τους δημόσιους κατηγόρους μου πως αισθάνονται οι φίλοι τους που ενώ γλίτωσαν κάποια χρήματα, σέρνονται από γκισέ σε γκισέ μέχρι να βρουν τρόπο να γυρίσουν στην Ελλάδα. Ή τον φίλο που θα πάει φτηνά στη Ν.Υ , τι θα πει όταν πάει στο JFK και του πούνε "ΗΙΑ, what HIA? HIA last year"

Δυστυχώς, η ΗΙΑ παρά τις τυμπανοκρουσίες και τα ταραταζτούμ αποδείχτηκε κατώτερη των προσδοκιών. Μπορεί στον τομέα των ad hoc πτήσεων να είναι πολύ καλή, κανείς δεν αντιλέγει, άλλωστε είναι πάμπολλες οι εταιρείες που δραστηριοποιούνται ΜΟΝΟ σ' αυτόν τον τομέα. Ίσως είναι καλύτερα να συνεχίσει έτσι, όχι για τίποτε άλλο αλλά για να μην ταλαιπωρείται ο κοσμάκης που πιστεύει σε μεγαλεία και υποσχέσεις.

Κλείνοντας κάνω μια αντιπαραβολή με μια άλλη Ελληνική εταιρεία (ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ, παρά μόνο φωτογραφική) που ξεκίνησε σχετικά σιωπηλά, αρχικά ΜΟΝΟ με charter πτήσεις και σιγά σιγά άνοιξε κάποια scheduled δρομολόγια...Ποια είναι ποια είναι....?

Hint: Τα αεροπλάνα της λέγονται Maja & Erika

@Βilos340 : Μου φαίνεται ότι τα 340 πρέπει να τα πάρει η Aegean για να κουβαλάει τους πελάτες της ΗΙΑ.
 
flying Doc":1stf99r7 said:
Όταν εγώ τα έγραφα πριν από 2-3 σελίδες κατηγορήθηκα έντονα ως πλουτοκράτης, ως βολεμένος που δεν υπολογίζω τα χρήματα για να πετάω ΟΤΑΝ θέλω και να πετάω ΣΙΓΟΥΡΑ. Θέλω τώρα να ρωτήσω κάποιους από τους δημόσιους κατηγόρους μου πως αισθάνονται οι φίλοι τους που ενώ γλίτωσαν κάποια χρήματα, σέρνονται από γκισέ σε γκισέ μέχρι να βρουν τρόπο να γυρίσουν στην Ελλάδα. Ή τον φίλο που θα πάει φτηνά στη Ν.Υ , τι θα πει όταν πάει στο JFK και του πούνε "ΗΙΑ, what HIA? HIA last year"
Φιλε "flying Doc" οταν καποτε η επικοινωνια των ανθρωπων γινονταν με σηματα καπνου... ισως να χρειαζονταν να τρεχεις απο γκισέ σε γκισέ ...
Ευτυχως το 2011 εκτος απο τα σταθερα τηλεφωνα υπαρχουν τα κινητα, το ιντερνετ, τα e-mails, το mobile internet κλπ.
τοσο απλα, ωστε να μαθεις οτι πετας με την 603 της Α3 8/7 στις 16:35
Συγκεκριμενα για την φιλη μου που επεστρεφε σημερα 8/7 κανονικα απο LGW δεν εχασε τιποτα,
ισα ισα που βγηκε κερδισμενη, αφου πεταει και απο LHR και με Aegean με ενα εισητηριο που της κοστισε συνολικα μονο 208 €
ενω η συγκεκριμενη σημερινη πτηση επιστροφης αν της ειχε κλεισει την περιοδο κρατησης απο την Α3 στοιχιζε ενα 300αρι μες το νερο
BTW την εχουν ενημερωσει απο χθες ποτε ακριβως και απο που πεταει...
Να μου πεις οτι χαμενη στην προκείμενη περιπτωση ειναι η Ηellenic που τα εσκασε αδρα να πω ΝΑΙ! :thx:
 
Eπειδή βλέπεις το δένδρο και χάνεις το δάσος, θα σταματήσω με αυτό το post. Εδώ και τόοοοοσες (100+) σελίδες δεν κρίνεται η ικανότητα της ΗΙΑ για reprotection (αυτό το κάνουν υποχρεωτικά όσες εταιρείς σέβονται τον εαυτό τους) ούτε κατά πόσο είναι φτηνότερες από κάποιες άλλες. Αμα το πάμε έτσι, η Easy σε πάει Λονδίνο με 50€ και η Ryan με 10€ που λέει ο λόγος, οπότε λύσαμε και το θέμα κόστους κι απορώ που η φίλη σου δε διάλεξε μια από τις δύο. Αλλά όχι , ο Έλληνας θέλει μεγαλεία, θέλει και φτηνά και Αυτοκρατορικά και με 747/340 (κι ας μη ξέρει να ξεxωρίσει το 747 απο το Cessna).
Εδώ και τόσο καιρό συζητιέται και κρίνεται δημόσια η αξιοπιστία της εν λόγω εταιρείας. Η οποία δυστυχώς, αποδεικνύεται ΕΝΤΕΛΩΣ αναξιόπιστη τουλάχιστον σ' ενα ακρως ανταγωνιστικό δρομολόγιο όπως το Λονδίνο, για τη Ν.Υ δεν υπάρχουν ακόμα στοιχεία. Σε ρωτάω λοιπόν, ΕΣΥ (όχι η φίλη σου ή ο οποιοσδήποτε άλλος) θα επιλέξεις τη ΗΙΑ αν με τα ΙΔΙΑ πάνω κάτω χρήματα θα βρεις κάποια άλλη πιο αξιόπιστη? Αν ΝΑΙ τότε καλά να πάθεις ό, τι κι αν σου συμβεί. Αν ΟΧΙ, τότε δικαιολόγησε την επιλογή σου.

Ταύτα και μένω, δικός σου

Flying Doc
 
Flying Dog εκτός από πλουτοκράτης και εμπαθής είσαι και οπισθοδρομικός...

Οι καιροί έχουν πια αλλάξει, πάρτo χαμπάρι... η ΗΙΑ λανσάρει ένα νέο μοντέλο ταξιδιών... πάνε πια οι μίζερες μέρες που ο ίδιος αποφάσιζες την ημέρα και την ώρα που θα πέταγες... τέρμα πια η ξενέρωτη χαλαρώτητα στις διακοπές... τέλος η ανία στα επαγγελματικά ταξίδια... τα ταξίδια πλέον αποκτούν ενδιαφέρον... οι ταξιδιωτικοί σύμβουλοι της ΗΙΑ και η νέα υπηρεσία της ΜΑΝΤΕΨΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ σε αιφνιδιάζουν ευχάριστα... το παιχνίδι είναι απλό... το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα κινητό και μια καλή παγκόσμια σύνδεση στο διαδίκτυο... από εκεί και μετά η ΗΙΑ αναλαμβάνει τα υπόλοιπα... ενώ εσύ απολαμβάνεις τις διακοπές σου ή τακτοποιείς τις δουλειές σου η εταιρία φροντίζει για το καλό σου... κατά τακτά χρονικά διαστήματα, αλλά πάντα έγκαιρα, σου τηλεφωνεί ή σου στέλνει email αλλάζοντάς σου τις μέρες και της ώρες του ταξιδιού σου... εσύ δεν χάνεις τίποτε!! Η μόνη χαμένη είναι η εταιρία που θυσιάζεται και προσφέρει εντελώς δωρεάν αυτή την θαυμάσια υπηρεσία στους πελάτες της!! Επιτέλους... νιώσε την αδρεναλίνη να κτυπάει κόκκινο, ξέφυγε από τα τετριμένα... και ζήσε μια πραγματική ταξιδιωτική εμπειρία... πεταξε κι εσύ με την ΗΙΑ και χρησιμοποίησε εντελώς δωρεάν την υπηρεσία της ΜΑΝΤΕΨΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ...

ΗELLENIC IMPERIAL AIRWAYS... γιατί το ταξίδι κρύβει πάντα μια ευχάριστη έκπληξη...
 
flying Doc":2ftyndul said:
@Βilos340 : Μου φαίνεται ότι τα 340 πρέπει να τα πάρει η Aegean για να κουβαλάει τους πελάτες της ΗΙΑ.

Μήπως είναι σχεδιασμένο να αγοράσει την AEGEAN η ΗΙΑ?????
Οχι τίποτα άλλο απλά ψάχνει τρόπο να μπει δυναμικά στην Star Alliance...... :mrgreen:
 
Γιατί το Flightstats/Flight Status για πτήσεις με κωδικό HT### (που είναι της HIA) αναγράφουν Aeromist;
 
Γιατί ο ΙΑΤΑ κωδικός της Aeromist είναι ΗΤ. Αν προσέξεις στις πτήσεις από/προς SKG εμφανίζει μια εταιρία Cielos de Peru γιατί είχε κωδικο ΙΑΤΑ Α2 που είναι ο τωρινός της Astra. Φαινεται πως στο flightstats έχουν περασμένους τους κωδικούς χωρίς να κάνουν ανανέωση.
 
Top