Hellenic Imperial Airways

Υποψιαζομαι πως μπορει να ητανε και γεματο λογο της κλισης και του διαδρομου που εφαγε κατα την απογειωση....
 
Γεματο δεν το λες με 7 επιβατες business και 25 οικονομικη!! Αυτοι ηταν οι επιβατες της πρωτης πτησης!!!! Αντε να τους κανει 100 συντομα! :)
 
Μακάρι να αντέξει η πτήση. Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά τον Σεπτέμβριο θα είμαι Νέα Υόρκη και θα χρειαστεί μάλλον να έρθω αυθημερόν (no comment) στην Ελλάδα και η πτήση της HIA με βολεύει τέλεια αν επιβιώσει μέχρι τότε!
 
Στην wikipedia αναφερει οτι το 747 θα καλυπτει την γραμμη μεχρι τις 7 Ιουλιου!

The Boeing 747-200B is scheduled to operate HT0411 until July 7th.
 
λογικό είναι αυτό..γιατί οκ..έρχονται τα 340..αλλά θα πρέπει να εκπαιδευτούν και τα πληρώματα!
Θυμάμαι στην Ολυμπιακή η αρχική ήταν 2 μέρες (το σκέλος που πηγαίναμε στο αεροπλάνο) οπότε και αύριο να έρθει το πρώτο αεροπλάνο δεν θα μπορούν να το στείλουν στην Νέα Υόρκη χωρίς εκπαιδευμένο πλήρωμα.Και για όποιον πει πως ίσως έχουν στείλει τα πληρώματα έξω,δεν το έχουν κάνει!
 
Ivan":14w2auot said:
The Boeing 747-200B is scheduled to operate HT0411 until July 7th.

Από το Airlineroute:
Hellenic Imperial launches New York JFK service with 747; London postpone till July 2011

As per 25JUN11 GDS timetable display, Hellenic Imperial Airways on Friday (24JUN11) launched Athens – New York JFK service on board Boeing 747-200 aircraft.

Operation with the Boeing 747-200 aircraft to New York JFK is on temporary basis as it is still finalizing the lease of Airbus A340-300 aircraft. It currently scheduled to operate this route with A340-300 starting 04JUL11.

There is a report on other website with unreliable info claiming this route is being postponed (at time this post goes to press), which is in accurate as Athens Airport website is showing this flight operating. However, planned London Gatwick service launch, due to start on 24JUN11, has postponed until 03JUL11.

New York JFK schedule:

HT411 ATH1730 – 2130JFK 742 135
HT412 JFK2330 – 1700+1ATH 742 135

Service from 04JUL11 operates with A340-300 on Day x247

http://airlineroute.net/2011/06/25/ht-jfklgw-jul11/
 
mrl_OA":bw0i65eg said:
Και για όποιον πει πως ίσως έχουν στείλει τα πληρώματα έξω,δεν το έχουν κάνει!
Πού εκπαιδεύονται τα πληρώματα? Γενικώς, όχι μόνο για τον τύπο αεροσκάφους.
 
στην Αθήνα από την ίδια εταιρεία!Αυτό που ξέρω είναι πως στα 747 τους έστελναν αυθημερόν στο Λονδίνο για εκπαίδευση στην πόρτα του αεροπλάνου.
 
δηλαδή και το Gatwick θα ξεκινήσει με τα 747?
 
mrl_OA":39n7rkp8 said:
στην Αθήνα από την ίδια εταιρεία!Αυτό που ξέρω είναι πως στα 747 τους έστελναν αυθημερόν στο Λονδίνο για εκπαίδευση στην πόρτα του αεροπλάνου.
Ακριβως, εχεις απολυτο δικιο, μια φιλη μου ηταν τοτε στα πληρωματα και πηγαιναν οντως αυθημερον στο Λονδινο.
 
Top