Η πρώτη πτήση μας !!!

αθηνα-χιος με 737-200 το 1989 σε ηλικια 5 ετων και μαλιστα ταξιδευα συνοδευομενο :D
 
2000>Θεσσαλονικη-Αθηνα-Παρισι με Ολυμπιακη
2006>Θεσσαλονικη-Παρισι με Air France
2008>Θεσσαλονικη-Βαρκελωνη με Swiss
Ειμαι μικρουλα ακομα οποτε ειναι λιγα....αλλα οταν θα παω Μπορα-Μποραθα ειναι σαν να χω παει 20 ταξιδια μαζι!!! :D
Αντε σε 10 χρονια που θα παντρευτω στο ταξιδι του μελιτος :D :D :D
 
Καλησπέρα,
είμαι ο μικρός Ιωάννης (ο γιος του Φώτη).
Είμαι τεσσάρων μηνών και οι γονείς μου έχουν αποφασίσει εδώ και πολύ καιρό να πάμε ταξίδι στη γιορτή μου και στη γιορτή του μπαμπά μου.
Θυμάμαι, όταν ήμουν στην κοιλιά της μαμάς μου, τους άκουγα που κανόνιζαν αυτό το ταξίδι.
Θυμάμαι επίσης , όταν το έλεγαν σε άλλους, οι άλλοι τους αποκαλούσαν τρελούς.
"Πού θα το πάτε το παιδί τόσο μικρό, θα πάθει τίποτα, δεν πάτε καλά, εκεί κάνει κρύο, να κάτσετε στα αυγά σας" κλπ κλπ.
Ευτυχώς, στους γονείς μου ή δεν αρέσουν τα αυγά ή πρέπει να είναι αρκετά βαρεμένοι και τους αγνόησαν όλους.
Εγώ δεν καταλάβαινα και πολλά, αλλά σκεφτόμουν ότι αφού όλοι οι άλλοι φοβούνται, σημαίνει ότι θα περάσουμε καλά.
Δεν ξέρω πού πέφτει αυτό το Μόναχο, ξέρω όμως ότι εκεί γεννήθηκε ο μπαμπάς μου. Επίσης έχω καταλάβει ότι η μαμά μου το λατρεύει αυτό το μέρος, άρα συμβαίνει κάτι από τα εξής:
α) το μέρος είναι super,
β) το λατρεύει γιατί εκεί γεννήθηκε ο μπαμπάς ή
γ) της έχει γυαλίσει κάποιος άλλος μπαμπάς σ' αυτό το Μόναχο.
Ότι και να συμβαίνει πάντως εγώ γουστάρω πολύ που θα ταξιδέψω εκεί.
Άσε που δεν έχω μπει ποτέ στη ζωή μου(!) σε αεροπλάνο και είμαι περίεργος.
Απ' όσο ξέρω θα φύγουμε στις 5 Γενάρη και θα μείνουμε 4 μέρες στο Μόναχο, μετά θα φύγουμε οδικώς για Αυστρία όπου θα μείνουμε 2 μέρες στο Ζάλτσμουργκ, 3 στο Ζέελ αμ Ζέε και κατόπιν θα πάμε οδικώς άλλες τρεις μέρες στην Ελβετία.
Από εκεί επιστρέφουμε στο Μόναχο για την πτήση της επιστροφής στις 17 Γενάρη.

Για να μη σας πολυζαλίζω λοιπόν,
το πρώτο μου ταξίδι:
ATH-MUC 05.01.2009 LH3391
MUC-ATH 17.01.2009 LH3390

Σημείωση:
α) Μπορεί να μην ξέρω ακόμα να γράφω, αλλά απ' όσο καταλάβατε, ξέρω να πληκτρολογώ... άρα,
μόλις γυρίσω θα σας γράψω trip report ;) .
β) Χρόνια πολλά σε όλους σας (και παρακαλώ ανακυκλώστε και κάτι από τα σκουπίδια σας. Αφήστε λίγο χώρο και λίγες πρώτες ύλες για εμάς τους νεότερους)
 
καλημερα σε όλους..
πρωτη φορα συμμετεχω σε θεμα..
πρωτη πτηση λοιπον, σε ηλικια 20 ετων το 1991 (το ξερω,μπορειτε να γελασετε ανετα), αρκετα μεγαλος συγκριτικα
με αυτα που διαβαζω εδω μεσα..
Ημουν φανταρος στην Θηβα και επρεπε να κατεβω Καλυμνο για την αδεια,μεσω Κω ομως γιατι δεν ειχε γινει ακομα
το δικο μας αεροδρομιο..
θυμαμαι οτι το εισητηριο το εκλεισε ενας φιλος φανταρος,και εγω δεν το πολυσκεφτηκα οτι θα εμπαινα σε αεροπλανο,
και ημουν πολυ ανετος ως την απογειωση..
οταν σηκωθηκε τα "ειδα" ολα,σχεδον πανικοβληθηκα,προσπαθησα να μην φανει,
και απορουσα βλεποντας δεξια αριστερα μου να ειναι ολοι υσηχοι και ηρεμοι..
επιπλεον ειχα και ενα τυπο μπροστα μου ο οποιος κατι του ειχε τυχει,ασχημο, στην ζωη του και καθως
μλουσε με τον διπλανο του, ευχοταν να πεσει το αεροπλανο για γλυτωσει απο τα προβληματα!
Στην προσγειωση ειχε λιγο κουνημα,εσβησαν τα φωτα,και εκει παλι με επιασε ανυσηχια..
ειπαμε ασχετος, τι να κανουμε..
δεν συγκρατησα τυπο αεροπλανου,συγκρατησα ομως την αμεσοτητα του, το να πηγαινω στο νησι μου σε 50 λεπτα, και
οχι σε 14 ωρες με τριτοκοσμικα καραβια..
απο τοτε δεν υπαρχει αλλο μεσο για μενα..

Ευχαριστω και καλες γιορτες
 
Πρώτη μου πτήση ήταν σε ηλικία 15 ημερών. Από Αθήνα (LGAT) σε κάποιο αεροδρόμιο του Λονδίνου. Άγνωστα λοιπά στοιχεία. Φυσικά μπορείτε να έχετε ενδοιασμούς. Παρ' όλα αυτά μου είχαν εκδώσει διαβατήριο το οποίο είχε ως όνομα Αβάπτιστο (Non baptised).
 
Έμενα η πρώτη μου πτήση ήταν όταν ήμουν περίπου 15-20 ημερών από Αθήνα για Κω με ΟΑ! :D
 
ToSofoPaidi":1qgomnzh said:
Ως πιο μικρός, πιο πρόσφατες και οι εμπειρίες :D
ΟΑ ATR-42 από Ελληνικό για Σαντορίνη το 1997. Πενθημερη γαρ! Λίγες εβδομάδες μετά το ιστορικό σκετς του Comfuzio (νομίζω Star και όχι ΕΤ-3) όπου ο κεκές Καλιβάτσης αναφωνούσε... "Το αεροπλάνο χάλασε, το αεροπλάνο πέφτει...". :banana:

Μα τί σκεφτόμουν όταν έγραφα; :wall:
ATR-72 ήταν το καημένο και μάλιστα (στη δεύτερη κατά σειρά πτήση, αυτή της επιστροφής), το αποχαιρέτησα με έναν τεράστιο λεκέ από πορτοκαλάδα στη μπλούζα. Ηθικό δίδαγμα: Μην παίζετε με το τραπεζάκι την ώρα που σας σερβίρουν. Shit happens!!! :evil: :twisted: :evil:
 
Η πρώτη μου πτήση ήταν το 1987 με Β707 της ΟΑ στο Θεσσαλονίκη-Αθήνα. Θυμάμαι ακόμα την εικόνα των 2 κινητήρων απο το παράθυρο και την κλασσική πορτοκαλάδα της ΟΑ που μου φάνηκε πολύ πικρή..
 
Δυστυχώς δεν θυμάμαι τίποτα απο την πρώτη μου πτήση, γιατί ήμουν μόνο 12 ημερών νεογέννητο... το μόνο που θυμάμαι (γιατί μου το έχουν πεί οι γονείς μου) είναι ότι ήταν με Ντακότα της Πολεμικής Αεροπορίας (καθότι κόρη αξιωματικού).
Απο τότε έχουν ακολουθήσει αμέτρητες πτήσεις σαν επιβάτης τόσο με στρατιωτικά όσο και με πολιτικά. Δεν θυμάμαι πιά τον αριθμό τους.
Θυμάμαι όμως την πρώτη μου πτήση σαν μαθητευόμενη πιλότος.
Νόμιζα ότι το πάω τέλεια το αεροπλάνο... αλλά το πήγαινε ο εκπαιδευτής !!! :twisted:
 
Πρώτη μου πτήση ήταν το 1976 ή 77, με αεροσκάφος της Ολυμπιακής, HEW-MJT-HEW, για επίσκεψη στα πάτρια εδάφη. Το 78, ο πατέρας μου αγόρασε αυτοκίνητο κ αποφάσισε έκτοτε να πηγαίνουμε πάντα ακτοπλοϊκώς στο χωριό. Μακάρι να θυμόμουν τύπο αεροσκάφους, αλλά εσείς οι πιο ψαγμένοι εδώ μπορεί να ξέρετε οπότε πείτε μου.
Έκτοτε έχω πετάξει με OAL για HER, RHO, JKH, KLX και VOL από εσωτερικού, ενώ έχω πάει Κύπρο, Ιταλία, Ισπανία, Γερμανία, Ελβετία, Γαλλία και Βέλγιο με διάφορες εταιρίες (θυμάμαι αναφορικά Swiss, Alitalia, Malev, Easyjet, Cyprus, Iberia, AirFrance, Lufthansa κλπ). Αξιοσημείωτο είναι ότι δεν έχω μπει ποτέ σε αφος της A3, χωρίς να το έχω επιδιώξει. Απλά, δεν ταίριαξε.
Ένα ακόμη αξιοσημείωτο, προέρχεται από τα παιδιά μου. Φέτος, σε ηλικία 9 ετών η κόρη κ 4,5 ετών ο γιος, μπήκαν για πρώτη φορά σε "πολιτικό" αεροπλάνο. Μέχρι τότε, οι αεροπορικές τους εμπειρίες ήταν από C-130, C-27 και Super Puma (ο γιος μου πρωτομπήκε σε Puma σε ηλικία 4 μηνών. Κοιμόταν σε όλο το σκέλος Αθήνα- Ρόδο,εκτός από το τμήμα Σύρος -Κουφονήσια όπου ξύπνησε για να θηλάσει). Φέτος λοιπόν πήγαν στο Βερολίνο με Easyjet και μου δήλωσαν πως προτιμούν το μεγάλο άσπρο αεροπλάνο από αυτά που πέταγαν ως τώρα για 2 λόγους: Κάνει λιγότερη φασαρία και τους άρεσε ο χυμός..... :wall:
 
Top